PDA

Pogčedajte punu verziju : Generisanje Google Sitemap


Pedja
01. 02. 2006., 01:20
Hocu da na jednom sajtu napredim vidljivost na Google-u koriscenjem SiteMap. Ocekujem dobre efekte s obziromd a se skoro ceo sajta generise na osnovu upita koje korsinik zadaje pa pretrazivac sam tesko da moze da nadje nesto za indeksiranje.

Manej vise sam celu stvar napravio. Imam samo jednu nedoumicu, enkodiranje cirilice u UTF-8.

Naime vrlo je moguce dakorsinik u upitima korsiti cirilicu i sajt ume sa tim da se snadje i prikaze mu zelejne informacije, apa bih hteo da omogucim da i google moze da indeksira te rezultate, dakle moram mu u SiteMap ponuditi linkove koji sadrze i cirilicne znakove.

Recimo ako je url: http://www.mysite.com/?msg=пар
da li je ispravno enkodiran URL http://www.mysite.com/?msg=%D0%BF%D0

Objasnjenje koje sam nasao na Google'u mi nije bas najjasnije po ovom pitanju (http://www.google.com/webmasters/sitemaps/docs/en/protocol.html#xmlTagDefinitions)

nixa
01. 02. 2006., 01:39
ocigledno pričaš o vokabularu ...

zasto ne napravis rewrite rule za url , i onda ga lepo prebaciti u lat nebitno koji god on jezik koristi ...

druga stvar .. napravi lepo jedan A-Z listu gde bi bila cela baza izlistana ( naravno na zahtev ) ...ali ako Google naidje na A docice i do Z ...

Pedja
01. 02. 2006., 10:10
Radim ovo za drugi sajt, ali planiram da primenim i na www.vokabular.org.

Sitemap je ipak nesto drugo u odnosu na obican indeks linkova. Pre svega mi je interesantna mogucnost da Google obavestim kada je odredjeni dokument poslednji put azuriran i koliko cesto treba da ga indeksira, kako bih regulisao protok koji Google pravi na sajtu, jer ovako, vrlo cesto i nepotrebno indeksira veliki broj strana.

No, to je vec tema za forum Marketing i SEO (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=13), ja sam trazio pomoc u vezi konkretne nedoumice.

Srpko
01. 02. 2006., 10:43
Ispravan url treba da bude http://www.mysite.com/?msg=%D0%BF%D0%B0%D1%80

Pedja
01. 02. 2006., 11:08
Uh, pogresno sam gore iskopirao samo prva tri znaka enkodovanog stringa. Dakle, to je to, urlencode() radi posao.

Hvala.

bluesman
01. 02. 2006., 11:10
Tacnije rawurlencode ako neces da imas problema :) Pogledaj razliku u PHP manualu, a to je recimo vrlo vazno kada radis "rucne" http requests.

Pedja
01. 02. 2006., 12:12
Jedina razlika koju sam primetio je u tome sto urlencode stavlja + umesto space a mislim da u ovom slucaju to nije bitno.