PDA

Pogčedajte punu verziju : Ozivljavanje domena?!


flash_back
22. 05. 2006., 13:16
Mozda masim temu La-Grande, ali imam jedan problem na koji nemogu da nadjem konkteran odgovor.. Ukrato, izgleda da sam se zeznuo u jednoj proceni i bukvalno sebi malu jamu iskopao...

Anyway, evo o cemu se i radi... Registrovao sam pre godinu (+ koji dan) dva domena kog Verata i smelo sam pustio da registracije isteknu da bih mogao iste da registrujem iz prve ruke! Samo nije tako jednostavno, ispostavilo se da sam za vreme tih godinu dana mogao da transferujem domen na sebe u bilo kom trenutku, ali sada nakon isteka registracije mogu samo da iz "ozivim" ponovo preko Verata?! sem ako necu da se cenkam na aukciji za 2-3 meseca!

Cimnuo sam coveka koji je zaduzen za domene, mogu reci stvarno ok! support ali izostao je konkretan odgovor zasto Verat nece da mi prepusti (preostala) prava nad domenima, da mogu da ih reg. licno.

Ok, dali bi neko malo vise upoznat sa tematikom mogao da mi objasni o cemu se ovde radi, zasto moram bas preko Verata? Licno mislim da je stvar u tome jer sam ja preko Verata zakupio prava nad domenima, meni su "beneficije" kod Verata istekle dok je sam Verat zadrzao prava kod NIC-a kao prvobitni vlasnik istih domena i malo to "zloupotrebljava"!

jablan
22. 05. 2006., 13:23
Ja kad sam registrovao domen preko Verata, priložio sam dokument od pravnog lica na koje se domen registruje. Dakle, kod NIC-a je domen registrovan na moje (nije moje ali nebitno) pravno lice, a ne na Verat. Zar nije za sve takva procedura?

flash_back
22. 05. 2006., 13:38
Prepostavljam za pravno..? Kao fizicko lice samo sam dobio priznanicu o uplati/reg. domena i nista vise..

Mislim da je problem u tome sto sam ja nakon godinu dana izgubio prava na domene kod Verata, koji je zadrzao iste kod NIC-a.. Malo sam citao, imam grace period od mesec dana za reg. pod "normalnim" uslovima nakon cega moji domeni idu na aukciju :1043: sta reci..

Pedja
22. 05. 2006., 14:06
Pljacka bato!
Proveri na WHOIS ifno za domene i vidina koga se vode.

Ako stoji da se vode na VErat, ond sledeci put kada budes sa njiam razgovarao pripreti tuzbom. ti si latiocenu registrciej domena i oni su bili duzni da domen registruju an tvoje ime.

Sa Veratom obicno upali. Cesto oni pokusavaju da iskoriste neznanje korsinika da bi im uzeli vise para. Ako se ne budu dali, onda presavij tabak posalji u ICANN i prijavi ih za nelegalno prisvajanje domena.

Inace, odprosle godine ICANN je uveo obavezu da onaj ko registruje domen mora da da izjavu da je kao vlasnik domena upisan onaj ko stvarno polaze pravo na njega. Ukoliko se pokaze da je izjava lazna, domen moze da bude suspendovan. Ako je Verat prijavio sebe kao vlasnika, onda mozes da po tom osnovu povratis domen.

Zalbu mozes poslati i firmi kod koje je domen registrovan.

flash_back
22. 05. 2006., 14:52
E Pedja totalno si u pravu - domeni se vodi na Verata :)

Sada cu da cimnem indiju da vidim sta ce da kaze na ICANN!

A ako krenu da gutaju knedle :1049: ko ja kada sam saznao da moram opet preko njih, e onda cu lepo da ih zamolim da mi produze registraciju domena na jos jednu godinu za dz ili cu stvarno da se obratim ICANN...

Mislim nisam niti nikad ne zelim da budem u tom nekom š fazonu, ali ruku na srce ljudi i nisu zasluzili bolje, right?

Pozz care:)

crews_adder
22. 05. 2006., 16:25
U ovom tvom slucaju ja bih produzio registraciju domena preko Verata (naravno, ako jos uvek nije kasno za to) pa onda izvrsio njihov transfer. Ako to uspes, sacuvaces domene (sto je i najvaznije, zar ne) a imaces i celu godinu na raspolaganju za transfer.

A sansa da se ponovo domognes domena koji su prosli kroz sve faze i postali ponovo dostupni za registraciju je toliko minimalna, da na to ne bi trebalo ni da racunas. ;)

Ako imas neki dokaz da si ti platio registraciju domena, odn. da su domeni registrovani za tebe, onda mozes da se zalis i ICANN. Ne znam tacnu proceduru, osim sto znam da nije prosta, nije izvesna i da moze da potraje.

@jablan:
Jeste takva procedura za .co.yu , ali bi takva praksa trebalo da bude i za ostale. U ovom slucaju se radi o com, net ili org domenima za koje nije nadlezan nic.yu , a koje je je Verat registrovao preko nekog svog registrara (izgleda da se radi o Dotreg.com ) za klijenta ali u svoje ime.

Pedja
23. 05. 2006., 08:17
Da, poslednje sto treba da uradis to je da cekas da domen bude oslobodjen. Jer tako nesto se retk desava. Svaki domen koji je bio u upotrebi a nije produzena registracija automatski preuzima neko od hohstaplera koji se bave preprodajom domena, pa bi posle morao od njega da otkupljujes za ne manje od jedno 500 dolara.

Ako je domen registrovan na Verat, ne mozes ga preuzeti bez njihove saglasnosti. Svaki zahtev za promenu registra, biva prosledjen tekucem vlasniku domena na odoborenje.

Rekao si da imas priznanicu da si platio za registraciju domena. Prvo sto mozes da uradis to je da pripretis Veratu zbog prevare. To ce verovatno da ti resi problem.

Drugo sto mozes da uradis, to je da razglasis gde god mozes sta su ti uradili. Ovde na DPT to nema nekog efekta posto su ovde uglavnom ljudi koji dobro znaju kako stoje stvari sa Veratom i ne rade sa njima. mozes probati i sa medijima.

Niej lose i da probas da nadjes druge korsinike Verata koji su imali ili imaju isti problem sa Veratom.

Treci korak je da se obratis registru gde je domen registrovan. Na Whois imas tu informaciju. Objasni im situaciju i zatrazi pomoc u resavanju problema. Pozovi se na to da si ti korisnik domena, da si Veratu platio hosting i registraciju domena i da sada imas problem, jer zelis da preselis domen na drugi hosting a oni ti to ne dozovljavaju, a uz to su registrovali domen tvojim parama na svoje ime.

ICANN je poslednja instanca i najkomplikovanija.

flash_back
23. 05. 2006., 12:48
Ukratko, Verat je na bez zakonit nacin (protivno pravilima ICANN-a) reg. domenove na sebe i najsmesnije u celoj prici je to da ga ista ta ICANN pravila sada i stite tj. nije moguc transfer isteklih domana!

Nisam nista postigao pricom o ICANN-u i njihovim pravilima, samo sam razgovor podigao na takav nivo da mi je u jednom trenutku doslo da decku pucam u kolena :) mislim bezobrazno, lepo ga uputim "kako sam izradjen" i da sam u "mogucnosti" da pustim informativni mail ICANN-u o tome i lik mi odgovori "Samo Izvoli" hehe, nego skupi su meci ovih dana ;) no dobro, i on decko ne drzi Verat, vec samo "posluje" po njegovim pravilima

Nista opcije su mi da se povinujem vise nego bahatoj Veratovoj ponudi tj. da bacim oko 6.500 din za dva domena, sto verujem radi svih 5.000 Veratovih klijenata.. ali jok, bas cu da budem unikat :) daj bacite neku konkretnu adresu gde mogu da potrazim pravdu (nisam bas briljirao u konteksu snalazenja na whois-ovom sajtu), a ako se i to oduzi... hm, e onda mi nema druge nego da se povinujem.

nixa
23. 05. 2006., 13:00
jesi li ti cuo nekad za backorder ?

Dzordz
23. 05. 2006., 13:08
Backorder funkcionise tako da kada istekne grace period domena isti ide na aukciju kod dropcatchera tako da to uopste nije dobra ideja.

MorenoArdohain
23. 05. 2006., 13:11
Backorder u 99.9% slucajeva ne funkcionise :)

Pedja
23. 05. 2006., 14:03
Imas ovde najmanje dva coveka koji su direktno u medijima koji se bave IT-om (oba su urednici casopisa ako se ne varam). Verujem da bi mogli da budu zainteresovani da objave kako radi jedan veliki srpski intenet provajder.

Uz to, pokreni temu na ES-u posto tamo sigurno ima mali milion nezadovoljnih i prevarenh korisnika Verata, tako da ces verovatno naci jos nekoga ko je prosao isto.

Ova tema je interesanta i inace, posto je u toku reorganizacija YU NIC-a tako da se uvedu prakticno isti prinicpi koji funckionisu za COM domene sto znaci da ce biti omogucene slicne prevare i za domace domene.

dinke
23. 05. 2006., 14:22
Da sam na tvom mestu, jednostavno bi platio veratu produzenje registracije domena, a onda odradio transfer na sopstveni account. U slucaju da odbiju da to urade, procitaj ugovor koji si potpisao prilikom hostinga. Ako ova situacija nicim nije pokrivena, imas sva prava koje ljudi ovde pominju, tako da mozes pokrenuti spor kod ICANN-a.

Sto se isteka registracije tice, racunaj na to da ce nakon isteka grace/redemption perioda i deletion faze tvoj domen kupiti neki od domen ajkula, pogotovo ako provale da si na domenima imao solidan trafik. Inace, koliko sam pratio faza od expire-a do brisanja domena i njegove dostupnosti za kupovinu traje i po nekoliko meseci. Ako si bas uporan da zaobidjes verat, mozes da probas da pratis svakodnevno domen, i da odradis aukciju na nekom od specijalizovanih sajtova (moja preporuka pool.com), ali racunaj da je to kocka, jer se mozes suociti sa nekim ko je spreman da plati za tvoj domen i nekoliko stotina (pa i hiljada) dolara ako proceni da je vredan toga.

flash_back
23. 05. 2006., 15:15
^ Slazem se sa tobom, zasto bih se bez veze kockao kada mogu da povratim prava na najjednostavniji nacin - lepo platim veratu "smesnih" 2000din po domenu i odkacim ih za sva vremena! Pogotovo, overheat-tuning.com mi je zabelezio oko 10.000 visita u prvih deset dana maja, tako da bih pukao kao zvecka na aukciji :D

Imas ovde najmanje dva coveka koji su direktno u medijima koji se bave IT-om (oba su urednici casopisa ako se ne varam). Verujem da bi mogli da budu zainteresovani da objave kako radi jedan veliki srpski intenet provajder.

^ i ovde se slazem, vec sam cimnuo ljude sa sk-a! Nisam ih "cimao" da ovo objave, vec ocekujem da ce sami da se ponude :)

Uz to, pokreni temu na ES-u posto tamo sigurno ima mali milion nezadovoljnih i prevarenh korisnika Verata, tako da ces verovatno naci jos nekoga ko je prosao isto.

^ e nazalost ovde se ne slazem ;) nisam brate u tom fazonu da dizem sada bunu i slicno (daleko bilo), "izradjen" sam i nemam nista sada ja od toga da se bunim, vise bih zeleo skromnih 5 min sa nekim bajom iz Verata da mu malo pojasnim kako stvar izgleda iz mogu ugla :)

crews_adder
23. 05. 2006., 16:07
@flash_back:

Ovo bi sve bila druga prica da ti registracija domena nije istekla. Zato, ako ti ti domeni znace (a ne verujem da ti ne znace), a sada propustis priliku da im produzis registraciju, mozes slobodno da se pozdravis sa njima. A onda, kada vec bude kasno, vredece ti mnogo vise od tih 2x1650din. ili koliko vec. Ovo ti govorim iz iskustva (samo sto ja nisam pustio da registracija istekne, vec sam ga izgubio krivicom registrara, ali to je d(r)uga prica). Vec sam ti rekao da ne racunas na uspeh za slucaj da pokusas "backorder" domena, ali i da se desi cudo i da na taj nacin dodjes do domena, moraces da platis minimum $60USD po domenu (naravno, ako budes jedini zainteresovan, dakle bez aukcije). ;)

I jos nesto: nemoj mnogo da cekas jer vreme ne radi za tebe (kasnije ces verovatno morati da platis jos vise zbog reaktivacije, itd.).

Dodatak: Eh, pretek'o si me. ;)

Gruja
23. 05. 2006., 16:53
Ne znam samo zasto se ljutis na Verat. Problem je sto se nisi na vreme informisao o tome sta moze a sta ne. Transfer posle isteka ne moze i to nije do Verata:

http://help.godaddy.com/article.php?article_id=795&topic_id=160&&

flash_back
23. 05. 2006., 19:25
Vidi care, i jesi i nisi u pravu! I ja i ti se slazemo da je Verat sada "bespomocan" i da nemoze (i da hoce) da radi transfer domena kojima je istekla registracija! Znaci i da hoce da mi "ucini" nemoze!

Gde se ne slazemo, Verat nije smeo da reg. domene na sebe (prekrsio je pravila propisana od ICANN-a) i ako je vec to uradio trebao je na neki "nacin" da mi stavi do znanja da ima sva prava nad domenima! Licno mislim da snosim 50% krivice za nastalu situaciju jer nisam bio upoznat sa "pravilima" igre :)

Gruja
23. 05. 2006., 19:48
Bio sam i ja kod verata do pre godinu dana. Ne mogu da se setim kako je bilo ali nije iskljuceno da je i moj domen bio registrovan na njih. U svakom slucaju pravili su mi 0 problema kad sam transferovao domen.

dinke
23. 05. 2006., 20:30
Ja ti opet savetujem da ljubazvno kontaktiras Verat i sa njima razresis nastalu situaciju. Cak i da su registrovali domen na svoje ime, to ne znaci da su zeleli da ga zadrze za sebe. Da sam na tvom mestu, pre svega bi pokusao da im na to ukazem, a metode prisile bi ostavio za kasnije :)

flash_back
25. 05. 2006., 14:48
Posteno :), nego sam na "keca" stvarno bio poludeo :D mislio sam da imam samo dve solucije. Prva da iz godine u godinu placam Veratu za reg. domena i druga da izborim prava za iste!

Dobro sada sam se malo "ohladio", mrzi me iskreno da sastavljam recenice na engleskom i da komplikujem stvari sa Whois-om ili ICANN-om ako ljudi stvarno ispadnu "korektni" i ne prave probleme oko transfera! Lepo cim se malo odlenjim i zavrsim jednu galeriju idem do Verata da ozivim domene!

flash_back
27. 06. 2006., 18:13
e znaci stvarno sam se iznenadio.. uplatio sam Veratu nekih 1900+ din po domenu, dok za hosting nista nisam preduzimao..

Krenuo sam da treniram neki sportic u medjuvremenu i u totalno sam se 'ohladio' od ideje da dizem forum i gallery2.x na 'pregrejanom'-tuning.com sajtu..

I stvarno neznam sta se dogadja, ljudi sa verata 'nece' da mi bace sajtove sa servera i ako sam 'mozda' to isto i vise nego zasluzio :D znaci nisam dao nikakvu uplatu za prostor na serveru, ali ipak mesec ipo dana nakon isteka sajtovi mi i dalje stoje na serveru...

Inace idem definitivno na h011 nego cekam da prodju ove vrucine i da se nakupim energije da 'mentalno' izguram ideju sa forumom i galerijom do kraja.. Nego eto, kad sam mogao da kazem losu o Veratu, pa mogu i valjda neku dobru :)

oliver
27. 06. 2006., 19:41
i meni je tako "ostao" sajt kod verata, a oni koji su isli na net preko njega su mjesecima dobijali "u toku je selidba na novi server" :) sve u svemu, nista cudno za verat :)