PDA

Pogčedajte punu verziju : Online narucivanje hardvera


MorenoArdohain
18. 10. 2011., 11:48
Ovih dana pretrazujem domace online shopove u potrazi za laptopom. Vecina je iz Beograda, par njih ima ispostave i u Novom Sadu.

Na moje pitanje tim radnjicama u NS da li je moguce isprobati laptop u radnji, dobijam odgovor da ga mogu poruciti, da ga mogu videti fizicki ali da paljenje laptopa nije moguce (!!). I kako sad da se usudim da kupim laptop na slepo, kad nisam video kakav je kvalitet ekrana i slicno?

Inace, po sadasnjem zakonu o zastiti potrosaca, ukoliko narucim laptop na daljinu, tj preko eshopa, imam pravo da ga vratim i zatrazim povracaj novca u roku od 14 dana bez ikakvog pravdanja. Tako da ne vidim previse smisla u njihovom rezonovanju.

Sta vi mislite o tome?

PS. Pogledao sam korisnicku stranu i uslove koriscenja na vise domacih shopova. Nijedan od njih nije naznacio da je moguc povracaj, to je moguce samo u slucaju ostecene robe.. Par citata iz zakona:

Potrošač može u roku od 14 dana od dana zaključenja ugovora na daljinu ili
ugovora koji se zaključuje izvan poslovnih prostorija da bez navođenja razloga
jednostrano raskine ugovor.

Kod elektronske trgovine trgovac je dužan da potrošaču omogući da, osim
raskida ugovora na način propisan u stavu 1. ovog člana, ugovor raskine
popunjavanjem i dostavljanjem obrasca iz člana 31. ovog zakona na internet stranici
trgovca u elektronskom obliku.

nixa
18. 10. 2011., 12:09
Ne bih ti ja to testirao, ako nisi siguran bolje se prošetaj do Bgd da vidiš to uživo.

MorenoArdohain
18. 10. 2011., 12:14
@nixa Takvo rezonovanje nece dovesti do bilo kakvog napretka

_korso_
18. 10. 2011., 12:30
Ja sam pocetkom godine imao slicnu potragu.

Npr. laptop koji sam gledao u webshopu, iako je pisalo na sajtu da ga imaju, nisu ga imali na lageru pa sam morao da ga prvo narucim. Dalje, trebalo im je neko vreme (kazu ~15 dana) da ga nabave. Medjutim kako bi oni uopste krenuli u tu akciju, bilo je potrebno da se cela suma uplati unapred, pa tek onda da oni poruce. Na nevidjeno pa nema gde + sto das pare unapred.
Da su prilike u zemlji drugacije, verovatno da ovo ne bi bio problem i da se ne bi nesto opterecivali sa "sta bi bilo kad bi bilo". Bili bi smo verovatno 99% sigurni da nas neko nece izigrati, a ako se desi, po kratkom postupku cemo povratiti nas novac.

Inace gledao sam i po obicnim radnjama. Ono sto jeste interesantno, a sto si i ti potvrdio, je da ti koji su u izlogu mogu da se "pipaju" uz prisustvo prodavca, ali ne mogu da se pale (odgovor iz 2-3 radnje, posle sam batalio).

Sto se tice novog zakona, bez obzira sta pise, ako ces se oslanjati na to, dobro se pre svega raspitaj. Kada im jednom das pare, tesko se posle izvlace, bio ti u pravu ili ne. Cak u razgovoru sa prodavcima, i oni tumace zakon o zastiti potrosaca na ovaj ili onaj nacin. Cak i sama inspekcija priznaje pre svega fiskalni racun kao dokaz da si negde nesto kupio (koliko prodavaca ce ti dati fiskalni racun? Uglavnom zavisi od renomea prodavnice).
Priznaju i druge stvari, garancije itd... ali moras u zavisnosti na kakvog inspektora naletis, da objasnjavas manje ili vise, duze ili krace. Generalno sve se svodi, kao i n stvari kod nas, da ako dodjes u neku nepovoljnu situaciju po sebe (vezano za neku kupovinu), da imas jake zivce, strpljenja i vremena za celu avanturu.

Ovo pricam iz licnog iskustva, gde sam posle 2 dana koriscenja imao 4-5 mrtva piksela i da ne nabrajam.
Medjutim nije bas ni sve tako crno. Na kraju shop koji sam se odlucio se pokazao kao pravi izbor i nisam imao problema.

Gruja
18. 10. 2011., 13:04
Probem je ako laptop dolazi sa originalnim Windows-om. On će prilikom prvog pokretanja da traži da se unese ime korisnika, da traži da se aktivira i da završi instalaciju. Kroz tu proceduru sam prošao samo jednom, sigurno može da se javi neko ko ima više iskustva, ali sam prilično sam siguran da može da se odustane na početku bez ikakvih posledica. Pošto se tu već digne GUI to je dovoljno da se proceni kakav je ekran i da li ima mrtvih piksela.

Mislim da je to glavni razlog zašto ne daju da se pali računar, frka im je da neko ne autorizuje Win i ako odustane od kupovine onda će možda sledeći kupac praviti problem. I onda je gazdi najlakše da kaže prodavcima "nema paljenja" i to ostane kao pravilo.

MorenoArdohain
18. 10. 2011., 13:09
Konkretan laptop koji sam gledao nema instaliran OS, moja ideja je bila da se ubaci neka distribucija linuxa na cd-u (live cd), kako bih pogledao ekran.

Malo sam se vec ohladio od cele kupovine, iskreno, bas zbog tih gluposti.

nixa
18. 10. 2011., 14:51
@MorenoArdohain pazi, ja ne kupujem u Srbiji ništa više ... i hardver koji ja kupujem je uvek isti ( Mac ), ja samo kažem da gledaš šta je najbolje za tebe, da se ne bi opekao.

stecko
18. 10. 2011., 18:50
Jedina DVA OnLine SHOP-a u Srbiji koji imaju regularni maloprodajni objekat sa fizickom adresom i prezentaciju svoje ponude sa REALNIM lagerom, tj. sto ima u radnji na internet shopu pise 'ima', sto nema u radnji, na lageru, i na internet shop-u pise 'NEMA' su ti:
Positive, Novi Sad i SteCom, Cuprija. Neka me neko ispravi ako gresim.

99% ON-Line shop-ova IT opreme i bele tehnike u Srbiji prodaje po sistemu 'izbacio sam spisak sa fotografijama i opisima na websajt, kad neko poruci, i PLATI, i ja porucujemi ODMA platim dobavljacu, zovem kurirsku sluzbu i isporucim kupcu'.

I sve to ide NA SLEPO. Nit ovaj sto prodaje, a sto je porucio zna da mu je roba koju preprodaje od VP magacija kroz virtuelnu maloprodaju do kupca ispravna, niti ga zanima, niti ima da mu zameni ako mu nedaj boze laptop recimo ne radi (a kupac se pozove na zakom o zastiti potrosaca).

A eShop-ova sve vise. I prodaju sve i svasta.
Pa pogledajte kakva je najezda svega i svacega za kupiti - onog koji samog sebe naziva najvecim.

I po pravilu skoro svaki drugi novootvoreni eShop radi iz kuce/stana sa 'prodavcem', maminim ili tatinim sinom koji eto nesto prcka oko racunara ('programira'), a ustaje u podne i sa 'kremeljivim ocima' prica sa potencijalnim kupcem preko mobilnog telefona koji je ostavio u svom virtuelnom shopu, jer fiksni nema - privatni broj je, nema registrovanu radnju (u sivoj zoni je), i ako i dodje do nekog veceg problema - nema problema, baci mobilnu karticu, ugasi sajt - i KRAJ, cao nema vise. Sledece nedelje ce otvoriti novi sa drugim nazivom i dizajnom.

Neko ce se pitati - ko uopste kupuje tamo. Ja cu Vam reci - SVI, a vodeci se jedinim pravilom - NAJNIZA CENA. CENA ??!!! Za uslugu, sigurnost, prevare - o tome cemo razmisljati kasnije !!!! Daleko je EU od nas ;)

Da ne bude da mene nije zakacilo - od pre nekoliko dana ovako kupuje i moja zena ;)

Pritom su se marze u IT svetu opasno priblizile nuli, skoro svi velikoprodajni lanci koji su do skoro radili SAMO veleprodaju otavraju, ili vec imaju otvorene maloprodajne objekte, sto realne, fizicke, sto virtuelne.
U Nisu, ukoliko do sada nemate informaciju se laptopovi po lokalnim shopovima vec poceli da prodaju sa 300-500 dinara zarade. Da, dobro ste procitali - prodavci prodaju laptop od 500 eura, a zarade 500 dinara!!!!

Moderatori, ukoliko se smatra da sam se i ovde izreklamirao - brisite i ovu poruku ;)

twix
18. 10. 2011., 19:09
Mislim da je i ovim firmama sajt direct povezan sa lagerom, tako da cim nestane sa lagera proizvod bude nedostupan za prikaz/narucivanje (winwin.rs, cerka firma: emmi.rs, uspon.rs), a verujem da ih ima jos..

@MorenoArdohain kod nas tehnicku robu ne narucuj preko neta, mudriji izbor je videti & kupiti uzivo, trenutno :)

stecko
18. 10. 2011., 19:14
@twix: kameleon.rs ? Cerka firma Pakom-a?

SSpin
18. 10. 2011., 19:29
@Stecko

Prilično si u pravu, ali čini mi se da zaboravljaš jednu stvar - ljudi su prinuđeni na vijuganje. U kom smislu vijuganje? Ne u smislu kršenja zakona (neki čak i to rade), nego omogućavanje što veće prodaje, prilagođavanje tržištu, korak sa tehnologijom, izlaženje u susret kupcima itd itd, po cenu da to nije "profi u fullu"

Generalno, mnogo toga ne valja. (kao i u celoj zemlji)

Imaš dve opcije:

- Da se praviš stranac i kažeš da je jedina e-kupovina kupovina karticama, sa odgovarajućim sertifikatima, odgovarajućim (i obaveznim) TOS-om, obučenim osobljem (od prodavca, do chat operatera ...), specifikacijama ...

- Ili da prihvatiš realnost, i probaš nekako da je promeniš. Da imaš cilj i radiš sve što je u tvojoj moći da web shop liči na nešto.

Ti, koliko vidim, radiš ok. Po pravilima, i fino od tebe što si stavio "ima na lageru" "nema na lageru". To nije nikakva topla voda, niti je to obavezujuće (lako je proverljivo) ali je fer prema kupcu, i to je jako bitno.

U slučaju da je roba tu, može doći do kupca za 24h odnosno 48, a da nije može stići za 72h. E sad, traljavost i tromost mogu uticati na taj vremenski okvir - ali to je već problem te radnje i njihova loša reklama.

Šta npr ako neka STR prodaje računare. Ima malu radnju, magacin gotovo i da nema, šta onda? Da šiba online robu u izlogu i ono malo na lageru? Lično nemam ništa protiv da se na njihovom sajtu nađe i roba od dobavljača, jer svima je u cilju da se proda (čak i dobavljači sami daju i preporučuju to). Na vlasniku te male STR je odgovornost da li će ispratiti cene i ažurnost opreme, al jbg, to je posao.

Opet kažem, mnogo tu ima toga što se radi "onako kako ne treba". Štos je vrlo prost - Sa razvojem tržišta razvijaće se web shopovi i celokupna svest donosioca odluka (vlasnika koji daju keš za razvitak shopova).

Tužno je mnogo toga, ali opet se vraćam na moguće solucije sa početka mog posta.
U Nisu, ukoliko do sada nemate informaciju se laptopovi po lokalnim shopovima vec poceli da prodaju sa 300-500 dinara zarade. Da, dobro ste procitali - prodavci prodaju laptop od 500 eura, a zarade 500 dinara!!!!

A to je već poslovna politika (uvrnuta), posledica paranoje, straha od konkurencije itd itd. Znam i ja takve primere :)

stecko
18. 10. 2011., 20:12
@Stecko
Šta npr ako neka STR prodaje računare. Ima malu radnju, magacin gotovo i da nema, šta onda? Da šiba online robu u izlogu i ono malo na lageru? Lično nemam ništa protiv da se na njihovom sajtu nađe i roba od dobavljača, jer svima je u cilju da se proda (čak i dobavljači sami daju i preporučuju to). Na vlasniku te male STR je odgovornost da li će ispratiti cene i ažurnost opreme, al jbg, to je posao.

@SSpin: Pazi ovako - MI SMO ti primer 'male radnje' (ako gledamo kolicinu robe i poredimo je recimo sa winwin; a to nije ni za uporedjivanje) koja posluje u malom gradu sa 100% ISPEGLANIM lagerom u magacinu/radnji <-> webshop-u, ALI NE ubijamo trziste NEMOGUCIM i nestvarnim ponudama u smislu cena. Iskren odnos prema kupcu i kvalitetna ponuda dominira svih 10+ godina. I vidis, poslujemo i dalje.

Doduse, sa smanjenim lagerom 'na stanju', pazljivije probranom ponudom u skladu sa zahtevima trzista, pritom vodeci racuna da sto se kvaliteta ponudjenog tice (ukljucujuci i ponudu i servis, i garanciju) da se odrzi nivo.

Ja ovde pricam o jednoj opste prihvacenoj i sve vise prisutnoj devijantnoj pojavi poplave svakojakih eShop-ova, a sve u zajednickom ludilu koje se zove - NAJNIZA CENA !!! To dugorocno gledano nikom ne ide u prilog, ni kupcu, ni prodavcu.
Gde je tu kvalitet ponudjenoh, usluga, tehnicka podrska, sigurnost kupca (novi zakon o zastiti potrosaca) da nece biti prevaren, ili da ce u slucaju greske ta ista grska cija god da je biti ispravljena na obostrano zadovoljstvo (i kupac i prodavac). Doduse, moram da priznam, vec par godina unazad smo dosta okrenuti 'corporate' segmentu trzista koje je od pocetka najnovije krize zamro skroz (u centralnoj Srbiji), ali u konacnom prometu so kroz usluge, sto kroz robu - znaci.
Ako OnLine shop neceg nema na lageru - neka TAKO i napise - NEMA, dobavljivo je, nije dobavljivo, ili pak IMA - NA LAGERU JE!
Ponavljam jos jednom - i 'MI SMO MALI SHOP', ali svojim postupcima i delovanjem bilo kroz offline ili OnLIne Shop - NE rusimo trziste !!!

@Stecko
U slučaju da je roba tu, može doći do kupca za 24h odnosno 48, a da nije može stići za 72h. E sad, traljavost i tromost mogu uticati na taj vremenski okvir - ali to je već problem te radnje i njihova loša reklama.
Ovde bih morao malo da te ispravim.
Kada je roba na lageru, i ukoliko kupac ispostuje NAJOSNOVNIJE pravilo kada placa robu (na najprostiji i najcesci nacin - uplatnicom u banci) i uplati po recimo nasem uputstvu u Intesi, a mi imamo Intesa elektronski placanje, i ISTOG trenutka vidimo kada je uplata ukucana gde god da je uplaceno u Srbiji - roba stize do kupca kurirskom sluzbom u 90% slucajeva za <12 sati.

Da ovo sto ja kazujem ovde nije samo prazna prica, mozete se uveriti ovde:
http://www.kupindo.com/Clan/SteCom.WebShop

Ovde kroz NENAMESTENE komentare kupaca mozete videti kako jedna mala firma - iz PROVINCIJE, dobro organizovana, bez UBIJANJA trzista i sa PRAVIM lagerom moze i te kako pozitivno poslovati. Ponovo moram da naglasim - fer i korektan nastup, bez rusenja trzista NEMOGUCIM cenama i ponudama.
Nazalost, na saradnju sa Kupindom kao prodajnim kanalom smo stavili tacku pre dva meseca, jer je neko tu promenio kurs u odnosu na zacrtani.

Dakle, ceo ovaj tekst na prvo citanje DA - izgleda kao samo reklamiranje, ali ja ne zelim da se tako shvati.

Zelim da bude primer !!
Moze se raditi posteno i imati posten i iskren pristup prema kupcu, bez praznih prica, ubijanja cena, rusenja trzista, ........

Ali, kada ce to 'kriticna masa' shvatiti ??
Bojim se da je to vreme daleko, daleko ispred nas.........

SSpin
18. 10. 2011., 20:29
@Stecko

Što bi rekli, sve se slažem :)
Baš zato sam i rekao da dobro radite (fer, ok itd).

Pojava najniže cene i ubijanja tržišta je opet kažem posledica paranoje pojedinih ljudi koji misle da će tako ostvariti profit. Možda idu na količinu, bem li ga, njihova stvar. I ja se slažem da to nije dobro.

Sasvim nešto drugo je ako neko sebi obezbedi mogućnost (količinu) pa ima neki "legitimni" i poslovni osnov da ponudi najnižu cenu. To je drugo. Drago mi je da još neko uočava tu paranoju oko ubijanja cena :)


Kada je roba na lageru, i ukoliko kupac ispostuje NAJOSNOVNIJE pravilo kada placa robu (na najprostiji i najcesci nacin - uplatnicom u banci) i uplati po recimo nasem uputstvu u Intesi, a mi imamo Intesa elektronski placanje, i ISTOG trenutka vidimo kada je uplata ukucana gde god da je uplaceno u Srbiji - roba stize do kupca kurirskom sluzbom u 90% slucajeva za <12 sati.

Da, da, slažem se, znam to. Mislio sam da to spada u ono "do 24h" :)

Ima još primera koji vrlo dobro šljakaju u Srbiji. Neki su u više, neki u manje povoljnijim situacijama, ali ne bitno je to što ti kažeš da se neki osnovni standardi poštuju.

Primećujem da se sve više ulaže u razvoj i marketing pa se nadam da će tržište vremenom odraditi svoje. :)

centaur
19. 10. 2011., 13:23
Ja ovde pricam o jednoj opste prihvacenoj i sve vise prisutnoj devijantnoj pojavi poplave svakojakih eShop-ova, a sve u zajednickom ludilu koje se zove - NAJNIZA CENA !!!

To nije nikakva devijantna pojava niti ludilo. To je ključni faktor većini kupaca, što na našem što na razvijenijim tržištima.

Lager? Pa ne treba svakom nesto za juče. Neko će sačekati recimo jedan dan za 10% manje cene. A ti za jedan dan u dobro razvijenom sistemu prodaje možes da organizuješ da se proizvod pošalje brzom poštom iz cele srbije bilo gde (naglasak na dobro razvijenom sistemu prodaje), naročito ako se plati odmah (karticom).

Fiktivni primer:
Ja imam samo web shop, nemam nikakv lager, nemam ni prodavnicu, ni radnike. Imam kancelariju i radim samo ja. Moji troškovi su relativno mali i mogu da imam bolju cenu od nekog ko ima prodavnicu na 100 kvadrata i tri zaposlena radnika.
Ti tražiš da kupiš neki kablić, usb card reader ili šta već (primer su stvari koje si ti prodavao na kupindu).
Imas dve mogućnosti.
Sediš u kancelariji, dodješ na moj sajt (imaš na sajtu i PIB i broj fixnog telefona), platiš karticom i sačekaš recimo 24 sata da proizvod stigne.
Ili sedneš u auto, odeš do prodavnice, kupiš kablic i vratis se kući (+ moraš ga platiti bar malo jače nego sto bi mogao da ga kupiš kod mene).

Prozivod je isti, garancija ja ista, uvoznik je isti, samo je cena razlicita.

Izbor je na tebi. Hoceš online, hoceš u prodavnici. Jednostavno biraš.
Biće ljudi koji ce uvek kupovati u prodavnici, čak i kablić, a biće i onih (u koje spadam ja) koji će uvek težiti da se što manje cimaju i da im sve stigne na kućnu adresu.

Priča da je najniža cena devijanta pojava ili neko ludilo nema smisla.
U vremenima koja dolaze, mada sigurno ne tako brzo, web shopovi će zauzeti značajno mesto na tržištu, upravo zbog niže cene.

Dzordz
19. 10. 2011., 14:59
Kablic od 10eura + PTT od n eura nije bas sigurno jeftinije nego u radnji.
Ali definitivno manje cimanja, osim ako moras da ides u postu da pokupis.

iki_xx
19. 10. 2011., 15:11
U winwin su skoro reklamirali da mozes da vratis uredjaj nakon 7 dana koriscenja, bez obrazlozenja zasto. Imaju radnju na limanu 4 preko puta doma zdravlja, takodje, emmi.rs je korektna firma , i imaju najnize cene.

stecko
19. 10. 2011., 15:28
To nije nikakva devijantna pojava niti ludilo. To je ključni faktor većini kupaca, što na našem što na razvijenijim tržištima.


TVRDIM da je devijantna pojava, jer je nebulozno i nigde u svetu ne postoji 'niški slucaj' da prodas laptop od 500e, a zaradis 300 din.

Neznam sa kim razgovaram, niste se predstavili. Iz ovog pisanja da Vam verujem na rec da imate webshop.
Imam tri pitanja (i izvinjavam se ukoliko su neugodna):

1. Mozete li nam reci o kom se webshopu u vasem vlasnistvu radi. Sobzirom da kazete da imate PIB, znaci da nije u sivoj zoni. Mozete, ukoliko zelite, da otkrijete identitet, pa da otvorimo diskusiju: 'eShop - one man show', ili organizovana prodavnica sa sluzbama koje bi trebalo da ima, imajuci u vidu da ne prodaje kablice, vec pored kablica i nesto ozbiljnije - recimo potrosacku elektroniku.
2. Koliko dugo poslujete ?
3. Sta se desi kada ne prodate kablic, nego recimo racunar ili monitor, on se pokvari ili neispravan bude u startu, kupac ga dobije neispravnog, pozove se na zakon o zastiti potrosaca i trazi da mu isti zamenite? Ali, molio bih -iskren odgovor. Mi menjamo odmah: 'glavu za glavu' (i na kupindu se, cini mi se desio jedan ili dva slucaja - to je online prodaja), jer imamo na lageru; ovlasceni smo servis za mnoge brendove, pa i popravljamo odmah, kupac dobije ispravan uredjaj isti sat/dan natrag
--------------------------------


Prozivod je isti, garancija ja ista, uvoznik je isti, samo je cena razlicita.
Ovde je velika zabluda. NISTA nije isto izmedju ovakvog nacina rada kakvog Vi navodite:
Fiktivni primer:
Ja imam samo web shop, nemam nikakv lager, nemam ni prodavnicu, ni radnike. Imam kancelariju i radim samo ja.
..... i nacina rada kakav, recimo, imamo mi.

Kada bi se kupac rukovodi BILO CIM drugim OSIM cene, na PRVOM mestu tu podrazumevam upravo SIGURNOST kupovine - sta mislite hoce li se opredeliti za varijantu prodavnice kakvu VI zastupate ili za recimo nacin rada i poslovanja kakav ja pominjem (imamo zaposlene radnike u knjigovodstvu, u maloprodaji, magacinu i servisu).

I moram jos jedom da Vas citiram:
Priča da je najniža cena devijanta pojava ili neko ludilo nema smisla.
U vremenima koja dolaze, mada sigurno ne tako brzo, web shopovi će zauzeti značajno mesto na tržištu, upravo zbog niže cene.
Za 'devijaciju' ste odgovor dobili u prvoj recenici.
I drugi deo:
U vremenima koja dolaze web shopovi će zauzeti značajno mesto na tržištu, ali NE zbog NAJnize cene kako VI navodite, i NE webshopovi kakav VI opisujete - 'ONE MAN SHOW', vec Webshopovi - dobro organizovani i sa zaposlenim ljudima, zakupljenim prostorom, i registrovanom firmom.

_korso_
19. 10. 2011., 15:29
Ja ovde pricam o jednoj opste prihvacenoj i sve vise prisutnoj devijantnoj pojavi poplave svakojakih eShop-ova, a sve u zajednickom ludilu koje se zove - NAJNIZA CENA !!! To dugorocno gledano nikom ne ide u prilog, ni kupcu, ni prodavcu.
Gde je tu kvalitet ponudjenoh, usluga, tehnicka podrska, sigurnost kupca (novi zakon o zastiti potrosaca) da nece biti prevaren, ili da ce u slucaju greske ta ista grska cija god da je biti ispravljena na obostrano zadovoljstvo (i kupac i prodavac).

Iako razumem o cemu ovde govoris (mislim na sve postove) i slazem se sa poentom, mislim da stvari ovako ne treba generalizovati i da moze biti neretko da veca cena ne znaci bolju, kvalitetniju i pouzdaniju uslugu.

Navescu svoj primer, ali bez konkretnih imena.

Pomenuo sam u prethodnom postu da sam pre par meseci uzimao jedan laptop. Taj laptop u webshopu samog distributera je kostao 650-700EUR manje, kao i u zvanicnoj prodavnici za tu robnu marku, od nekog web shopa (tacnije 2 rekao bih sada vec dosta poznata) koji od tog istog uvoznika i nabavljaju robu (mislim da imaju i offline prodavnice u Bg, nisam siguran). Na stranu sto oni hoce da se ugrade 700 evra za nesto, ali to je druga prica.

Iskreno, prodavci/radnici/koji god da su, sa kojima sam se cuo iz prve dve firme su bili 20x ljubazniji i spremni da te saslusaju i da ti udovolje. Jedan radnik iz jednog od druga 2 web shopa je bio toliko neljubazan, kao da ja njemu trazim pare, da i da je tamo cena bila 500 evra manja ni bih kupio kod njega. Zasto? Zato sto njihov pristup, telefon na koji nikada ne mogu da ih dobijem, email na koji ne odgovaraju + kljucno, mnogo visa cena, mi govore da sa takvim ne treba imati posla. Elem, bilo koji webshop novi koji se otvori, najnormalnije je, kod nas tek, a i u svetu, da kupce privuce nizom cenom. Dakle, mislim da je situacija kod nas veoma slozena i haoticna, da bi mogli tek tako da izolujemo one ili ove i strpamo ih u isti kos. Vrlo zamrseno klupko.

Inace u svetu, mislim pre svega na US, ima n kvalitetnih webshopova koji prodaju istu robu i 40-50% jeftinije od svoje konkurencije. Pa se onda "promene", pa onda ovi drugi imaju neku akciju ili sta vec. Tamo mislim da i ogroman procenat ljudi kupuje bas po reperu "cena", posto svi nude istu robu i manje-vise istu podrsku. Ali opet nema smisla uporedjivati njih i nas, gledajuci situaciju u kojoj je zemlja/privreda/i sve ostalo.

centaur
19. 10. 2011., 16:37
Ajde redom:
Neznam sa kim razgovaram, niste se predstavili. Iz ovog pisanja da Vam verujem na rec da imate webshop.


Obično se ne predstavljam posebno kad pišem na forumu, ali imaš moje ime i prezime tamo ispod sličice, a na profilu imaš i link do sajta na kome možeš da vidiš šta ja radim i čime se bavim, iako je to totalno nebitno za ovu temu.
I nemam nikakav web shop, lepo sam napisao da je to fiktivni primer.


Imam tri pitanja (i izvinjavam se ukoliko su neugodna):
Čemu ironija? Ti kao da si ljut na mene?

Ovde je velika zabluda. NISTA nije isto izmedju ovakvog nacina rada kakvog Vi navodite:

Ja sam napisao:
Prozivod je isti, garancija ja ista, uvoznik je isti, samo je cena razlicita.
Kako kod ga okreneš, ovo mora da bude tačno. I ti i ja (u mom fiktivnom primeru) smo proizvod uzeli od istog uvoznika, dali njegovu garanicju i prodali isti prozivod, ali ja po manjoj ceni (jer imam manje troškove).


Kada bi se kupac rukovodi BILO CIM drugim OSIM cene, na PRVOM mestu tu podrazumevam upravo SIGURNOST kupovine - sta mislite hoce li se opredeliti za varijantu prodavnice kakvu VI zastupate ili za recimo nacin rada i poslovanja kakav ja pominjem (imamo zaposlene radnike u knjigovodstvu, u maloprodaji, magacinu i servisu).

O ovome sad možemo da sutra da polemišemo...ali opet ne razumem po čemu je sigurnost u slučaju mog (fiktivnog) web shopa manja od sigurnosti koju ti nudiš?
Ja imam PIB, adresu, nisam prevarant, dajem garanciju uvoznika, od koga sam uzeo proizvod, kao što manje ili više i ti radiš. Ako nešto ne valja, servis preuzima brigu o tome, ne ja, ja sam prodavac.
A i generalno, takve stvari se dešavaju u veoma malom procentu. Za sve ove godine kupio sam brdo stvari, nikad se nije desilo da nešto po defaultu ne radi.

Ovo što ti pričaš se vrti oko marketinga, mi dajemo extra uslugu, vodimo računa o kupcima, bla bla.....ali to radim i ja (naravno fiktivno).
Vraćam lovu ako kupac nije zadovoljan, veoma sam ljubazan preko fiksnog telefona, odgovaram na mailove, šaljem im mesečno personalizovan newlsetter sa svojom ponudom, čestitam im rođendan i na taj dan dajem 10% popusta na svaku kupovinu a pritom im na svaku kupovinu od preko 5000 dinara polanjam USB od 4GB koji recimo mene košta par stotina dinara.
U realnom scenariju, kada je sve ok, a verujem da su takve situacije najčešće, po čemu si ti bolji od mene?
Iako kupac bude nepoverljiv pri prvoj kupovini, ako sve prođe ok, a proći će jer ja sam svestan da 'kupac mora da bude u pravu', ti na duže staze gubiš od mene (naravno fiktivno), jer ja imam manju cenu.

I na kraju, tebi svaka čast, lepo je što tako radiš i verovatno i zbog takvog načina poslovanja i "traješ" 10 godina.
Uostalom, moraš nekako i da "opravdaš" višu cenu i to je sasvim legitimno.
Ja sam se samo vezao za tvoju rečenicu da je niža cena devijantna ponuda.
Tu grdno grešiš, to je u najvećem broju slučajeva ključni faktor.

centaur
19. 10. 2011., 16:41
TVRDIM da je devijantna pojava, jer je nebulozno i nigde u svetu ne postoji 'niški slucaj' da prodas laptop od 500e, a zaradis 300 din.
Eee, šta sve postoji.
Kada sam napustio svoj lepo plaćen posao i krenuo u freelance vode u početku sam se borio sa ostalim freelancerima na raznoraznim sajtovima.
Nisi svestan šta su u stanju da 'urade' indijci i pakistanci za 20$.
To se zove tržište, a ne devijantna pojava.

Kada ti u NIšu ne budu imali računicu, zatvoriće radnju. Dokle god rade, imaju neku računicu, kakva god da je ona.

stecko
19. 10. 2011., 17:02
@centaur
Prijatelju, nije mi zelja da ovde hejtujem sa bilo kim.
Jednu si veliku stavar, a vrlo bitnu prevideo (kao i veliki broj konkretnih navoda iz mog teksta koje nisi zeleo): NOVI zakon o zastiti potrosaca.
Garanciju kao prodavac u maloprodaji (bila ona online ili offline) NE mozes da preneses na uvoznika. Procitaj zakon.

mileusna
19. 10. 2011., 17:10
Šta god da piše u zakonu, reklamiran roba na kraju završi kod uvoznika. Sigurno nećeš ti u maloprodaji da popravljaš laptop?

centaur
19. 10. 2011., 17:12
E sad banalizuješ.
Šta hoćeš da kažeš, da uvoznici ne daju više garanciju na proizvod nego to rade prodavci?
I ako sa proizvodom nešto nije u redu, ja kao prodavac ne mogu da se obratim uvozniku od koga sam uzeo proizvod i da tražim da se isti zameni/popravi?

Opet, koliko ja shvatam, to je najmanji broj slučajeva...šta ćemo sa onim silnim proizvodima koje sam prodao (fiktivno) i sve je bilo ok?

I da, vrlo sam konkretno odgovorio na sve tvoje tvrdnje, nisam ništa preskočio, a ti mi sad kažeš da sam nešto namerno prevideo?!

PS Izvinjavam se pokretaču teme....odosmo daleko od onoga što je njega interesovalo.

stecko
19. 10. 2011., 17:39
@mileusna @centaur
Procitajte NOVI Zakon o zastiti potrosaca. Mada, on sada i nije vise nov.

Istina je da kupac vise nikakve veze nema sa uvoznikom/distributerom. Samo sa maloprodajom gde je kupio proizvod. Prodavac kupcu resava problem, a, naravno, kasnije kada je kupac namiren da ce se prodavac obratiti uvozniku i resavati reklamaciju/garanciju.
Isto kao sto je istina da sa 'fiktivnim' racunom ili necim drugim - kupac moze da se slika ;)

Cak i da ode u ovlasceni servis direktno, i preskoci maloprodaju gde je kupio, trazice mu fiskalni racun i uredno popunjen i pecatiran garantni list.

Kazem, procitajte zakon.

centaur
19. 10. 2011., 17:46
Kako god, odustajem, naravno da imaš pravo da veruješ u sta hoćeš...isto važi i za mene ;)

MorenoArdohain
19. 10. 2011., 18:13
Mora da ste me izbaksuzirali - danas u radnji kupih laptop, ali kuci sam utvrdio da je baterija izgrebana (spoljne ogrebotine). Vratio sam laptop pa cekam sutra dok prodavac ne konsultuje uvoznika :1066:

mileusna
19. 10. 2011., 18:25
Cak i da ode u ovlasceni servis direktno, i preskoci maloprodaju gde je kupio, trazice mu fiskalni racun i uredno popunjen i pecatiran garantni list.

A što to ne bi imao prilikom online kupovine? Pošto sam iz Kragujevca, ja sam gomilu tehnike kupio online i u paketu mi uvek dođe i račun, garantni list, faktura ako je kupljeno na firmu... Ne znam sad konkretno šta je problem tu po tebi?

Imam i jedan MSI koji sam kupio baš u radnji koja ga je imala na lageru. I kad sam posle otišao u radnju da ga reklamiram rekli su mi da zovem direktno MSI predstavništvo koje pošalje kurira da preuzme računar i posle ga vrate. Svaka čast za MSI, ali ništa posebno nisam dobio time što sam ga kupio u radnji što se tiče same postprodajne usluge od strane samog prodavca.

ivanhoe
19. 10. 2011., 18:49
Kad sam reklamirao pokvareni ispravljac od laptopa u Comtrade-u (kupljen kod njih) nisu mi nista trazili od papira (mada sam imao), samo su uneli fabricki broj sa laptopa i nasli ga kod sebe u sistemu, videli da je u garanciji i sredili sta treba...

SSpin
19. 10. 2011., 22:28
@centaur

Priča stoji, s tim da stecko i ja nismo razgovarali o imaginarnom (fiktivnom) slučaju, već o realnoj situaciji - situaciji gde str ili već koja maloprodaja glumi ludilo, paranoju i slično sa nebulozno niskim cenama. (pojasnio sam u kom slučaju i tu niske cene mogu biti, da kažem, opravdane)

Ima tu i toga, što ti kažeš, da je sve to jednostavno sloboda tržišta itd itd, ali ako zanemariš tvoj fiktivni primer (gde je na neki način manja cena normalna) videćeš o kakvoj devijaciji je reč :)

Inače, @stecko, nemoj samo Niš da kudiš, tu je gigatron ;)
Oni tek krljaju sa cenama, i imaju mnoooogo uvrnutu računicu, ako si primetio, a verujem da jesi. :)

centaur
20. 10. 2011., 11:26
Sa stanovišta kupca, najniža cena je nešto što je dobro, bar ja tako gledam na to.

Kad već pominjete gigatron, ja imam ok iskustvo sa njima.
Pre par meseci kupio sam Dell-ov monitor po ceni koja je bila oko 2000 dinara niža nego bilo gde drugde gde sam gledao.
Pre malo jače od godinu dana, kupio sam kod njih KVM switch, koji sam sutradan vratio jer mi nije odgovarao. Vratili mi lovu bez ikakvog cimanja.
Ne provaljujem nikakvu devijantnu pojavu kod njih....

stecko
20. 10. 2011., 12:23
@centaur
Reci mi, 'provaljujes' li u proteklih 5 godina, ne mora vise, koliko firmi je bilo na trzistu IT opreme i koliko su pominjane kao NAJJEFTINIJE, a vise ih nema - NE postoje. I samo kod TIH NAJJEFTINIJIH je i bilo NAJJeftinije.


Postoji li neka jos od tih NAJJEFTINIJIH firmi na trzistu IT opreme?
Sta mislis - koliko su jos zdravih firmi vukli u propast (neke su tamo i ostale), jer su i te zdrave morale dosta cesto da idu i u MINUS (kao i ove sto se glasno reklamiraju, a vise ne postoje) kako bi ispraznili lager ?


Pitaj nekog uvoznika koji je ovim najjeftinijim firmama prodavao robu, a kome su ostali duzni BRDO para kada ce da naplati? A mogu i ja da ti kazem - NIKAD!
Sada i uvoznici znaju - ti svi veliki i najjeftiniji kupci, veliki trgovci su kupovali za 50 dinara, a prodavali za 45, zaduszivali se sve vise, dok se krug ne zatvori, a zatvara se obicno kad nestane obrta. I tada nije trebala skoro nikakva garancija za poslovanje. Znas li sta sada traze? Banakrsku garanciju, hipoteku, menice firme, licne menice, ......

Matematika ne postoji. I ja ne zelim vise o ovome.
Ljudi 'iz posla' koji se ozbiljno bave, naglasavam - ozbiljno ovim poslom - znaju o cemu pricam, i kod svih je ista ova prica koju ja sada i ovde kazujem.

Trziste IT-ja i potrosacke elektronike je skoro sruseno SKROZ, to priznaju i vendori.
Margine su se OPASNO priblizile NULI (0), veleprodaje 'silaze' u maloprodaju, jer cenovne distance prakticno i nema.

Neko je cini mi se u ovoj temi pominjao nesto 30%, 40%, 60%.
Ljudi, nemoj da ste u zabludi.

Lebac se prodaje sa +30% zarade.
Tehnika ponegde sa 300 din. na 500e. Koji je to procenat?

Jedan moj kolega, dobar prijatelj je od skoro promenio kurs u poslovanju, podigo sve cene, pa lupio -10%.
Sada je skuplji nego sto je bio. I znate sta mi kaze?

Stecko, ima efekta, bolje se OVAKO prodaje. Kupac ne vidi cenu, vidi samo POPUST (koji ne postoji)
--------------
I jos jedna primer. NIJE SAMO CENA presudna. ;)

Ovo cu vam kroz primer objasniti.
Letos smo i mi, kao i kolega do mene prodavali klima uredjaje iste marke.

Mi smo bili skoro najjeftiniji, daleko jeftiniji od komsije.
Medjutim, nismo prodali SKORO nista, ili da budem precizniji - prodali smo 10% od onog sto obicno prodamo u toku leta, a kosmija se razbio od prodaje.

Znate li gde je caka?
Mi smo klime davali na odlozeno placanje ZAKONSKIM nacinima placanja: kredit do 3 godine, kreditna kartica, sindikati.

Komsija je IMAO ULTRA JAKU CENU, ali se razbio od prodaje.
Znate li kako? Prodavao je na idi-mi-dodji mi, ce platis kad platis, daj mi cekove (ovo Po ZAKONU nije validno sredstvo placanja na odlezeno vec nekoliko godina)


I ja mu skidam kapu. Razbio se od prodaje. ALI kako ce da naplati i KAD? E to je vec drugo pitanje. Vidim samo da je mnogo nervozan i svakim danom sve vise.

centaur
20. 10. 2011., 13:09
Ja vidim da i ti postaješ nervozan kad se spomene najniža cena ;)

Iskreno, teško mi je da diskutujem sa tobom i zato odustajem.
Ispišeš šta ispišeš, bolduješ, stavljaš crvena slova... kao da hoćeš "jačinom glasa" da nametneš svoje stavove. A pri tom, ne odgovoriš na postavljena pitanja....

I ovde si uzeo loše primere kao šablon za celo tržište.

stecko
20. 10. 2011., 16:03
u pravi si. I ja dizem ruke.
p0z.

ivanhoe
20. 10. 2011., 18:04
Jel stvarno nisu legalni cekovi sa datumom u buducnosti? Meni u VIP-u trazili za telefon na rate cekove?