PDA

Pogčedajte punu verziju : Ajax Push Technology


_korso_
31. 10. 2011., 21:34
Mozda nije tema za ovaj forum, al' nekako mi najpriblizniji.

Naime, radi se o organizaciji infrastrukture za gore u naslovu navedenu tehnologiju (ili implementaciju realtime sistema u browser okruzenju). Bio bih veoma zahvalan i puno bi mi znacilo da ukoliko je neko radio nesto slicno, podeli iskustva i neki tip.

Dakle, imam gotov server REST API. Klijent je u ovom slucaju browser tj. javascript.
Potrebno je da kada se otvori npr. stranica index.html da se odredjeni js kod subscribeuje na topic i kada se on desi na serveru, taj deo koda obavestava sam server prosledjujuci i odredjene parametre javascriptu.
Onda sa te stranice idem na index1.html. Tamo se po ucitavanju subscribujem na dva topica, ali se prvo sa prethodnih (index.html) unsubscribeujem. To je u principu gruba prica.

Ono sto mi ne treba je pull tehnika, gde stavim setTimeout i da na neki interval ispaljujem request ka serveru.

Video sam da postoji cometd server, pa onda neki SaaS servisi koji se placaju i koji nude taj neki wrapper, pa gomilu nekog OSS koji je prilicno zastareo i ne razvija se vise.

Ono sto bi mi najvise odgovaralo je da sto manje stvari instaliram na serveru, da bude sto lakse za sistemsko podesavanje, pa i po cenu da se vise kodira. Mada u principu svako resenje koje je dovoljno elegantno/kvalitetno pa cak i da samo zavrsava posao dolazi u obzir.
Dakle neki da kazem bridge/protokol sta god, koji ce da prakticno sluzi kao kanal komunikacije izmedju browsera i REST API-ja.

Nesto ovako: js/browser(subscribe) - bridge(translate request, register events/topics, getServerData, publish) - (business logic)REST API.

To bi bilo to.

biske
01. 11. 2011., 00:03
Својевремено сам био на предавању које је одржао Симон Бордет. На адреси http://javasvet.rs/simone2011/index.html можеш да преузмеш презентације са предавања па погледај можда ти буде нешто значило.

nixa
01. 11. 2011., 00:55
A da probaš ovo ? http://www.ape-project.org/

ili NodeJs ?

ivanhoe
01. 11. 2011., 09:24
Ja nisam neko vreme to pratio, ali koliko se secam imas i neki comet modul za nginx, i naravno imas node.js, koji je dusu dao za takve stvari...

Ali pogledaj BOSH i XMPP protokole, to su long-polling tehnike, znaci nije pravi comet, ali po perfomansama i response time vrlo blizu, a dosta dobro rade i ima dosta gotovog koda da se nadje

Ivan
01. 11. 2011., 12:52
APE smo koristili na jednom projektu i posle dva meseca odustali jer nikako nije mogao da podnese neka prosirivanja koja su nama trebala. Ne znam tacno detalje jer sam ja radio na PHP podrsci ali kolega je imao puno problema ...

_korso_
01. 11. 2011., 20:18
Hvala svima na odgovorima.

Manje-vise sam i ja ovo gledao. Sve se svodi na nodejs/socket.io ili cometd server kao najrasprostranjenija resenja. Barem po resursima koje sam pronalazio na netu.

Apple koliko sam video za svoje web app stvari koristi XMPP, dok google ima svoj protokol (razvili su za GWT real-time interakciju, koliko sam procitao).

U svakom slucaju istrazivanje se nastavlja.