PDA

Pogčedajte punu verziju : Epiphany


Dragi Tata
26. 05. 2006., 13:37
Silom prilika, u poslednje vreme 80% vremena pred kompjuterom provodim radeći na Linuxu :1027: i kao Web browser koristim Epiphany, pošto sam isprobao FF (troši resurse kao na svadbi) i Operu (nepregledna i prenatrpana). Moram reći da mi se ovaj programčić jako dopada: lagan, logičan a posebno mi se sviđa što je sasvim upotrebljiv kad se radi bez miša - isključivo tastaturom. Prava šteta što ne postoji Windows verzija.

Koristi li još neko ovde Epiphany?

dinke
26. 05. 2006., 13:43
Iskreno, prvi put cujem za njega. Ja nisam imao nikakve probleme sa FF-om na linuxu. Si probao Konqueror i Galeon browsere ?

Dragi Tata
26. 05. 2006., 14:36
Iskreno, prvi put cujem za njega. Ja nisam imao nikakve probleme sa FF-om na linuxu. Si probao Konqueror i Galeon browsere ?

Koliko znam, Galeon se više i ne razvija. Što se tiče Konqueror-a, probao sam ga ali nisam nešto oduševljen, a osim toga koristim Gnome a ne KDE pa je Epiphany i u tom kontekstu logičniji izbor.

Ilija Studen
26. 05. 2006., 15:31
Ako me sećanje dobro služi: default browser na Gnome, prilično je minimal (što nije mana!) i pod haubom je Gecko. Beše to nekada davno kad sam instalirao Ubuntu.

dinke
26. 05. 2006., 18:36
Koliko znam, Galeon se više i ne razvija. Što se tiče Konqueror-a, probao sam ga ali nisam nešto oduševljen, a osim toga koristim Gnome a ne KDE pa je Epiphany i u tom kontekstu logičniji izbor.
OK, ja sam mislio da je Galeon vezan za GNOME, nisam imao pojma da se vise ne razvija. GNOME nisam digao godinama, ako ne racunam igranje sa Ubuntu Live CD-om od rpe neki dan :)

degojs
26. 05. 2006., 19:04
ako ne racunam igranje sa Ubuntu Live CD-om od rpe neki dan :)

I? Ima li šta baš dobro u odnosu na prethodnu verziju ili druge distribucije? Utisak?

BluesRocker
26. 05. 2006., 21:23
I? Ima li šta baš dobro u odnosu na prethodnu verziju ili druge distribucije? Utisak?
Bolja je prethodna.

ivanhoe
26. 05. 2006., 21:27
Bolja je prethodna.

nije da sumnjam u tvoj sud, ali bilo bi lepo ako bi objasnio i zasto...

dinke
26. 05. 2006., 22:17
I? Ima li šta baš dobro u odnosu na prethodnu verziju ili druge distribucije? Utisak?
Pa, nisam bas kompetentan da kazem sta ima novo, posto Ubuntu nikada nisam koristio, a GNOME poslednji put aktivno na RHL 6.0, tamo negde 1999-e godine :)

Utisak u poredjenju sa SuSE/KDE koji ja koristim ... well, dovoljno ce ti reci da sam se igrao sa Ubuntu-om 10-ak minuta i vise ga nikada nisam startovao. Jednostavno mi se GNOME interfejs ne svidja, a uz sve to Ubuntu je Debian-ov derivat, a Debian nikada nisam nesto posebno preferirao (ponajvise zbog totalno zastarelih paketa u "stable" verziji).

Dragi Tata
26. 05. 2006., 23:40
Čekaj, ta verzija koju si probao je 5.10? To i nije tako novo za OSS pojmove. Imao sam ga instaliranog na VMWare-u, i u principu je OK, ali je veliki problem što je kernel kompajliran sa gcc 3.4, a po default-u isporučuju 4.01 (valjda) pa kad treba kompajlirati neki kernel modul eto veselja.

Što bi rekao degojs, kupusara ;)

BluesRocker
27. 05. 2006., 01:59
nije da sumnjam u tvoj sud, ali bilo bi lepo ako bi objasnio i zasto...
Sad sam došao iz grada, nisam imao vremena za objašnjavaje ranije, a sad nisam trezan, pa ipak, ....
Za verziju 5.04 (Hoary) imaš update za sve programe, a najvažniji je linux kernel 2-6-10-6 sa kojim mi grafička kartica normalno radi i sa KDE programima. Sa originalnim kernelom (2-6-10-5) su mi KDE programi rušili sistem.(pod uslovom da je bila instalirana NVIDIA). Sa novom verzijom Ubuntua su mi se javili isti problemi samo što još nije urađen update kernela, a i ostale stvari su zeznuli. Recimo, sad automatski sistem mauntuje windows particije, ali to ne radi kako treba. Ne sećam se tačno zašto, ali znam da sam morao da iz fstab-a i mtab-a ručno brišem podešavanja za mauntovanje i da sam podesim kako treba tako da ništa nisam imao od njihovog unapređenja. Uglavnom, vratio sam se na 5.04 (Kubuntu) i zadovoljan sam jer mi je sistem sada stabilan i radi mi većina programa za KDE i Gnome. Valjda je prednost Linuxa što je siguran i stabilan, pa po mom mišljenju nema nekog smisla koristiti linux koji nije stabilan (Ubuntu/Debian unstable).

degojs
27. 05. 2006., 04:50
Interesantno.. da imaš toliko problema?

Evo ja završio instaliranje Kubuntu 6.06 Release Candidate 1 i radi OK, bar na prvi pogled. Softver je "svež", mislim da oni imaju svoju arhivu nezavisno od Debiana.

Kernel je 2.6.15, KDE 3.5.2, OpenOffice 2.0.2.. itd. Dodao sam Firefox i stavio je 1.5.0.3. Flashplayer sam morao ručno da instaliram, nije hteo preko apdejta iz FF, no dobro, kupusara je to ipak, kao što i ime kaže (Kubuntu) :D

Dodao sam kasnije npr. XMMS, pa u Konqueror, pa smb do Windows hosta i sad pušta mp3 bez problema (mora zbog nečeg fajl da se kopira, neće direkt kroz sambu), a inače po difoltu nije hteo da "svira"; ni to nije big deal očigledno.

Sve to u VMWare plejeru na Win.

Sad će čiča degojs da doda i Sunovu Javu i Netbeans pa da vidim šta će onda da se desi, to me u biti jedino i interesuje.

BluesRocker
27. 05. 2006., 11:10
Interesantno.. da imaš toliko problema?
Zato što sam linux mislio da koristim i za igranje. :)


Evo ja završio instaliranje Kubuntu 6.06 Release Candidate 1 i radi OK, bar na prvi pogled. Softver je "svež", mislim da oni imaju svoju arhivu nezavisno od Debiana.

Kernel je 2.6.15, KDE 3.5.2, OpenOffice 2.0.2.. itd. Dodao sam Firefox i stavio je 1.5.0.3. Flashplayer sam morao ručno da instaliram, nije hteo preko apdejta iz FF, no dobro, kupusara je to ipak, kao što i ime kaže (Kubuntu) :D

Nisam probao 6.06, probao sam 5.10 pa sam odustao kad sam video koliko ima bagova i da treba da čekam još pola godine da ih isprave.


Sad će čiča degojs da doda i Sunovu Javu i Netbeans pa da vidim šta će onda da se desi, to me u biti jedino i interesuje.
Sa Javom ne bi trebalo da imaš problema.

ivanhoe
27. 05. 2006., 11:50
ja sam sebi stavio centOS jer u poslednje vreme mi svi serveri na kojima radim koriste njega, pa kao da bih bio u toku.. to je u sustini nezavisna (i besplatna) verzija RH Enterprise Servera i vrlo lepo i stabilno radi...

A za igranje i generalno desktop okruzenje mislim da je mandriva (bivsi mandrake) zakon.. lepo sve prepozna od hardwera plus dobijes mp3, divx, i sve ostale kodeke i chuda, i nema mnogo cimanja.. cak mi je i TV kartica proradila iz prve, a na windowsu nije htela da radi sa original drajverima (morao sam da skidam updatovane)...

dinke
27. 05. 2006., 13:56
A za igranje i generalno desktop okruzenje mislim da je mandriva (bivsi mandrake) zakon.. lepo sve prepozna od hardwera plus dobijes mp3, divx, i sve ostale kodeke i chuda, i nema mnogo cimanja.. cak mi je i TV kartica proradila iz prve, a na windowsu nije htela da radi sa original drajverima (morao sam da skidam updatovane)...
Mislim da je za ovu svrhu gore trenutno ipak Ubuntu zakon. Osim ako nemas Linux staz od 10-tak godina i pri tom mrzis GNOME (mada cak i tada postoji Kubuntu koji koliko vidim Degojs preferira :).

Inace, imate na http://distrowatch.com/ listu najpopularnijih distribucija. Koliko vidim trenutn rang je:


1 Ubuntu 2717
2 SUSE 1915
3 Fedora 1419
4 Mandriva 1171
5 MEPIS 996
...

Bojan Zivanovic
27. 05. 2006., 15:05
Ja sam probao Ubuntu, verziju 5.10 valjda, i nije mi se bas svideo..
Nahvalili ga kao user friendly divno krasno, kad ono ruzan extra (braon?!), ne pusta mp3, avi (znam da moze se doda al ipak...) plus problemi s kernelom i sl... Dovoljno da sam se vratio na Gentoo.
Mozda i probam ovaj novi Kubuntu (ipak sam KDE covek)...

Dragi Tata
27. 05. 2006., 18:49
Na poslu koristim OpenSUSE 10.0 sa GNOME-om i generalno uzev nisam nešto oduševljen: prenatrpan je i spor. Po default-u instalira brdo nepotrebnih aplikacija od kojih je velika većina jako sumnjivog kvaliteta: recimo mnogohvaljeni Evolution je toliko spor i nestabilan da je to strašno, a ni OpenOffice nije mnogo bolji. Generalno uzev, stekao sam utisak da pod Linux-om stvarno dobro rade uglavnom command-line alati. Izuetak je gorepomenuti Epiphany (šta mi uradiste sa temom, sram vas bilo ;) ) i donekle sam GNOME.

Što se Ubuntu-a tiče, njega sam instalirao na (firmin) laptop pod VMWare-om, jer je tamo SUSE gotovo neupotrebljiv. Namestio sam ga da radi manje-više privatljivo posle mnogo cimanja, ali kad smo uključili biblioteku Xerces u projekat, jednostavno nije hteo da je kompajlira pod Ubuntu-om ("genijalni" koncept configure alata je po ko zna koji put podbacio) pa sam digao ruke.

U principu, Ubuntu mi se više sviđa od SUSE-a, ali kupusara je ipak kupusara :)