PDA

Pogčedajte punu verziju : Zivot daleko od civilizacije (skoro)


Dzordz
16. 04. 2012., 21:32
Svi ponekad sigurno pomislite kako bi bilo lepo pobeci iz grada i ziveti negde u sumetini na planini (ili negde drugde) i imati mogucnost da radite odatle.

Jel neko pravio neki plan, blizu kojih gradova ima 3G pristupa a da ste duboko u nedodjiji? Malo sam se smorio u gradu pa mastam, a da li bih stvarno tako nesto uradio nisam bas siguran.

squirll
16. 04. 2012., 21:59
Uff siroko pitanje, koji deo drzave? Sta su jos uslovi?
Ja sam nesto slicno radio, neka sela po vojvodini i nije bas za pohvalu signal, imao sam EDGE (ako se dobro secam)
Obicno je po selima laganica (pogotov leti) e sad, ako ti nije frka autom ici do grada (jer nema banke/poste i sl) onda eto :)

Dzordz
16. 04. 2012., 22:20
Ja sam originalno iz NS i cak ni Fruska Gora mi nije to. Pikirao bih neku planinu tako da racunam ili juzno od BG ili negde drugde.

ivanhoe
16. 04. 2012., 22:29
3g nemas ni u pola grada :) Ali zato ADSL liniju vec mozes da uzmes u mnogim mestima, tipa okolina Kopaonika, neki delovi Tare i sl.

dinke
16. 04. 2012., 23:06
Na Zlatiboru postoji 3G (barem u onom delu Zlatibora gde sam se ja kretao) :)

misk0
17. 04. 2012., 00:08
Kontam da to bjezanje u prirodu ima smisla ako bjezis od svega, tj posla, interneta, komunikacija...... a ne da vuces posao sa sobom :)

Ides cuvas ovce, pravis sviralu od vrbe i razmisljas o prolaznosti zivota :)

ivanhoe
17. 04. 2012., 01:02
@dinke: Zlatibor ne priznajem za prirodu, toliko se izgradilo tamo da je preraslo u prigradsko naselje.. :)

kickloop
17. 04. 2012., 02:58
Ma od posla teško da može da se pobegne ali je stvarno potrebno da se malo promeni sredina. Meni to palo na pamet 100 puta do sad. Sediš i radiš na livadi, dok čuvaš ovce :)

Jedini neuspeli pokušaj sam napravio prošlog leta kad sam probao da živim i radim u Bar-u. Na kraju se sve završilo tako što sam preko 3G u roamingu 2 meseca čitao poštu :)

U CG i kad piše negde da ima wireless ne znači da mora i da radi. I obično i ne radi :)

Nadam se da je pokrivenost bilo kakva (ADSL, 3G, wireless) bolja u Srbiji i stvarno bi bilo vrh da neko napravi mapu ili slično.

Dzordz
17. 04. 2012., 06:43
http://www.mts.telekom.rs/index.php/Mapa_pokrivenosti.html
http://www.telenor.rs/sr/O-Telenoru/Mreza/Mapa-pokrivenosti/

Telenor cini mi se posteno prikazuje, nesto ne verujem da MTS toliko bas pokriva.

Bilo bi lepo da mozes da "cuvas ovce" ali treba od neceg i ziveti. Iako bi troskovi mogli biti osetno manji ipak treba neka kolicina para svaki mesec. Mozda bi se tako moglo ustedeti za penziju :)

Edit: nije necuveno
http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Aleksandrov-pogled-na-zivot-sa-vrha-Stare-planine.lt.html

srdjan
17. 04. 2012., 08:43
Treba misliti i o elementima, na Rajcu je sezona od maja do oktobra (mada ova godina je specifična) van toga je mrtvo i *hladno*, a pritom to i nije neka ozbiljna planina. Ima signal, ima kafanica, nije pustinja, blizu je svega, ima i dosta vikendica koje pretpostavljam da bi vlasnici rado izdali da im ne stoje prazne, a i da nešto kapne.

Dosta vikendica ima Total.TV ako ti hvali fudbal :)

BTW, kad se priča o divljini, od pre par dana živim u Podgorici :) Danas došao poslom u otadžbinu, slušam radio u kolima i razmišljam jebote koliko je toksična ova atmosfera u Srbiji: od Dragane Mirković na B92 do naprednjaka na Twitteru i politike.rs. Ono njihovo ne znam (ima Milo i Momir, zapamtio sam da ima i neki Mugoša) pa mi nije interesantno, a ovo naše bi rado zaboravio da mi se nisu istetovirali u mozak.

Dzordz
17. 04. 2012., 09:23
Na Rajcu sam bio i stvarno je lepo ali je nekako pitomo i nema "sumetine", mada ne znam kako je zimi i znam da je tada bilo problema sa vodom (1998).

Palo je meni par puta kako bi to izgledalo sad da neko kupi tipa 10 hektara zemlje negde gde ima struje i naseli samo IT "zivalj". Dosta bi bilo da je unutar sat vremena od nekog grada i kada bi naselio 30-40 porodica to bi bilo super mesto za zivot (po meni, kad vec sanjarimo).

X3mE
17. 04. 2012., 09:33
Idi na Midžor, ja sam baš sa vrha twitovao pretprošle godine, Vip ima kakav-takav signal :)

Mada, sad kad je Mlađa claimovao teritoriju, izgradiće se (ako već nisu, nisam išao nijednom od tad) mega kompleksi i ništa od divljine...

srdjan
17. 04. 2012., 09:35
Na Rajcu sam bio i stvarno je lepo ali je nekako pitomo i nema "sumetine", mada ne znam kako je zimi i znam da je tada bilo problema sa vodom (1998).

Xexe, pa skrivali Ratka Mladića ovde u šumi (http://maps.google.com/maps?ll=44.141073,20.268874&spn=0.026917,0.066047&t=h&z=15) :) Baš ona filmska šuma sa ludim senkama kroz drveće od 100 metara :1038:

Jednom smo u šetnji posle sat vremena minuta naišli na slatku malu kućicu, veštica naravno vozi Ladu Nivu :) mislim da bi ti odgovarala, ja bi se u$ro od straha tu da provedem noć :)

mangia
17. 04. 2012., 09:37
Taj rad po selima mogu haplicirati programeri koji realno nemaju potrebu za velikim saobraćajem...

Dizajneri i ljudi koji rade sa videom/grafikom su već u nezavidnom položaju...

Inače ja imam vikendaju ali me smara što ima puno komšiluka a ja hoću da se skinem go, da se dernjam sa brda na brdo, da zataknem maslačak za uvo, da na livadi vježbam fly fishing kada je voda mutna, da pustim kera i bacam štap dok i on i ja ne popadamo, da uberem krušku divljaku i pojedem je mršteći se...

Dzordz
17. 04. 2012., 10:10
Xexe, pa skrivali Ratka Mladića ovde u šumi (http://maps.google.com/maps?ll=44.141073,20.268874&spn=0.026917,0.066047&t=h&z=15) :) Baš ona filmska šuma sa ludim senkama kroz drveće od 100 metara :1038:


Tu smo i bili samo u domu koji se pravio iznad jedno kilometar strmo uzbrdo. Ja farbao jarbol :D
Mozda sam izlapeo pa mi to tada uopste nije izgledalo ko divljina.

@Mangia
Razumemo se.

@Internet/Telefonske potrebe
Moj posao je mahom mail i telefon tako da moram nekako biti u stanju da pricam normalno na conference call-u

borstale
17. 04. 2012., 10:38
U podnožju Rtnja ima nekolko eko sela, a u selu koje se baš zove Rtanj, znam da postoji dosta zapuštenih kuća na prodaju bud zašto. U tom selu je i ugostiteljsko naselje Milenium koje ima ADSL i wireless pa pretpstavljam da mogu i drugi da ih uvedu. Ima i udaljenih zaseoka tako da može da se nađe prilično usamljeno mesto.

xippi
17. 04. 2012., 11:07
+1 cg

proslo leto proveo 3 meseca dole, vratio se zdrav i veseo :)
jedini problem mi je bio net, stim da koliko vidim od ove godine telenor nudi prepaid flat sto meni skroz radi posao. kontam da i ove godine promenim sredinu malo

ubija grad

Dzordz
17. 04. 2012., 11:46
Hmmm evo par interesantnih linkova na koje sam naleteo proucavajuci.
http://www.h-alter.org/vijesti/ekologija/kako-izgraditi-kucu-od-slame
http://atlantidaforum.com/publikacije/Kona%C4%8Dno-okupljanje-je-po%C4%8Delo/

Ne bismo smeli zanemariti kolicinu rada potrebnu za povecu bastu.

srdjan
17. 04. 2012., 11:59
^ A zar nema tu kod tebe u okolini (lokacija: Brno) malih slatkih sela sa zamkovima u šumi. Meni to baš deluje kao kraj gde bi mogao lako da se "izgubiš", osim kad nužda natera da svratiš do pivnice :)

Dzordz
17. 04. 2012., 12:04
Pa ima, i to se isto tako razmatra ali ovde su cene nekretnina !@$#^@#$^@#$ a pogotovo placeva sa zemljom.

Moj favorit ovde bi bio Horni Plana (http://www.mapy.cz/#z=9&x=14.304738&y=48.784597) http://www.horniplana.cz/
Nisam doduse imao vise prilike da bas zabodem u divljinu gde bi moglo.

Edit: Inace juzna moravija je poznata po vinu dok je severni deo po pivu. (google Mikulov)

deda
17. 04. 2012., 16:04
Odraso sam u bloku, betonu i mega urbanoj sredini. Svaki slobodan trenutak bezim u prirodu, idem na jezero i zimi i leti i planiram da se preselim tamo. A tamo je vec postalo toliko jebeno urbano da je to strasno.
Zadnjih deset godina svaki dan putujem na posao u selo. Radim u jednoj seoskoj skoli koja u svom sastavu ima jos pet isturenih odeljenja u drugim selima.
E braco, kakav je to raj!!!
Pa nema ko se nije odusevio ovim krajem i svim onim prirodnim ponudama, od hrane na dalje...

Medjutim, kako vi planirate da odete iz velikog grada i zivite pajserskim zivotom o kome nemate pojma, tako ovi ljudi sa sela mastaju da zive vasim zivotom u vasim uslovima i sa vasim platama.

Nekoliko vas spominje cuvanje ovaca, a neko spomenu i bastu. STOP
Dosta ste mastali. Pa seljaci da mogu od toga da zive i na takav nacin ne bi naselili veci deo Beograda i ostalih velikih gradova po Srbiji i belom svetu. Drzava je sve sjebala, nemamo vise uslova za kvalitetan zivot na selu.

E sada, ako zaradjute 15k eura mesecno sedeci u fotelji, ne verujem da cete u isto vreme fotelju vuci guzicom tamo gde idu ovce, zar ne?
A ako vamje nesto malo kraci od ove cifre, onda laganica, ima predivnih mesta sirom cele Srbije.
Ovo na Rtnju je samo jedan lep predlog.
U svakom selu u Srbiji imate kompletna domacinstva za par iljadarkii jura, sa apsolutno kompletnim ekstra uslovima za posao kojim se bavite, osim u nekim planisnskim delovima gde je i Bog digo ruke...

Necu vam smetati u daljem mastanju.
Najbolja varijanta je da se kombinuje, da imate nesto konkretno tu gde ste a da vremenom kupite ili napravite negde u prirodi odakle bi mogli da imate utociste za duhovni mir i mesto odakle vas niko nece smteti u kvalitenom radu.

Opet, bez pojilista (BG, recimo) ili gradova gde cete MORATI da povremeno budete fizicki, nema posla...


Ajd, ko bude zeleo da uziva u prirodi, nek se javi, prenociste na jezeru od 500rds na gore. Ima svasta a klopa je najjaca...
Mogu da vas vodim na Dubasnicu, Crni Vrh, Stol, Zlotsku pecinu i na jos neka mesta u mom okruzenju...da se userete od prirode braco!!!

Dzordz
17. 04. 2012., 16:23
@Deda
Odlicna napomena. Rtanj - BG = 206km uglavnom autoput, jos 90km do NS.
Ja nisam ni mislio da zivim od seoskog zivota ali recimo da mogu da namaknem 1.500e i da kupim/izgradim/popravim kucu za do 20k sa jutrom zemlje.

Neke vocke i neke zivotinjice naravno, par kokoski i nesto za mleko za sebe ili od lokalnih proizvodjaca sveze kupovati. Ne vidim razlog da placam 1.500+ eura 1m2 stana gde cu sebi i komsijama da se cestitam nove godine svaki dan :)

Ono sto bi meni bila potreba jeste:
a) telekomunikaciona infrastruktura
b) skola do kraja osnovne
c) zdravstvene ustanove

I sada nisam neki da izvoljevam jer mi malo treba za zivot osim da na miru legnem da spavam i da jedem dobru klopu i pijem dobra pica (i nekad opalim igricu online).

Daj jos neki predlog osim Rtnja ja se evo prvi necu ljutiti.
Kakav je proces trazenja sta kupiti, sednes u kola odlucis se za mesto i obidjes sta hoces?

3banchi
17. 04. 2012., 19:28
Aj' ti u Sloveniju

tasmaniski
17. 04. 2012., 19:45
a Arandjelovac

Blizu je Beograda i pricali su mi ljudi a je OK, bio sam i sam kratko lepa je priroda ...

Arandjelovac - Beograd = 74.4 km (po google maps-u)

Dzordz
17. 04. 2012., 21:07
@3Banchi
Ne razumem komentar, ajde malo detaljnije :)

@Tasmaniski
Uvek sam mislio da je Arandjelovac urbanizovan potpuno i da nema gde da se pobegne.
Ali da mislim da ima preduslova finih.

3banchi
17. 04. 2012., 21:53
@dzordz
To sto trazis u Srbiji nema...ali ima u Sloveniji.
Poznati su po tome jos u bivsoj Jugi da su svu infrastrukturu dovlacili do najvecih vukojebina i chuka, sve sa jednim ciljem - da sacuvaju selo i poljoprivredu i sprece nekontrolisanu navalu na gradove. Po tome su bili uspesniji cak i od Austrijanaca i Italijana.
Koliko su cuvali selo i imanja govori i sledece - jos za vreme socijalizma, kod njih je poljoprivredno zemljiste mogao naslediti samo onaj koji ostaje da se bavi poljoprivredom...nema deobe medju bracom ako ne obradjuju zemlju....itd. itd.
O tom ti pricam :)

Dzordz
18. 04. 2012., 10:01
@3Banchi
Imas li neki sajt sa oglasima ili rangove cena? Hvala!

3banchi
18. 04. 2012., 11:03
^Nemam, ali to mozes i sam naci

MorenoArdohain
18. 04. 2012., 13:46
@Dzordz, necu da te obeshrabrim, ali kako imam vikendicu blizu sela, znam kako stoje stvari.

Ono sto si pomenuo za zivotinjice - to zaboravi. Budimo realni, bice situacija da moras da odes negde na nekoliko dana/nedelja, ko ce onda da ih hrani?
Uzgoj vocki i povrcki takodje zahteva rad i vreme.

Ako imas infrastrukturu, super, ali sta ces ako nesto crkne - prodju dani dok neko ne dodje iz centrale da resi problem. Mozes li raditi 3 dana bez struje?

Jos ako ti nesto crkne u kuci, u kola pa do najblizeg grada da kupis deo, jer u selu imas samo malu prodavnicu sa najosnovnijim potrepstinama. Podrazumeva se da moras da budes majstor za sve.

Da ne pominjem sta bi bilo kad bi se povredio ili razboleo, ili ti crkne auto, jer bez prevoza si sjeban.

Po meni, najidealnije bi bilo da budes lociran blizu nekog grada, do 15-20km, ali sigurno ne bi bila divljina kao sto zelis.

Dzordz
18. 04. 2012., 14:14
Pa od pocetka sam ja i posao sa tim "kako perica zamislja" i ocekivao realne odgovore koji ce da ostro izazovu "zamisao".

Zavhaljujem, tako sam se i ja nesto razmisljao sa popravkama i slicno i medicinskim potrebama.

MorenoArdohain
18. 04. 2012., 14:45
Nije nerealno izvesti, ali ce trebati negde kompromisi da se naprave.
Samo da znas da sam i ja poceo da tragam za nekim mestascem u prirodi gde bih mogao da se opustim ali i da radim odatle, ali trenutno sam gledao samo Frusku Goru i okolinu. Da li ima smisla traziti u drugim delovima zemlje, ne znam.

Eto, mozemo da se udruzimo u potrazi :)

Dzordz
18. 04. 2012., 15:43
Na i oko Fruske Gore sto sam gledao interesantni su mi Rakovac i Vrdnik stim da je drugi vec prepun skupih vila koje su ovi iz kapitola izgradili :) Ne znam koliko se u Rakovcu oseti uticaj Beocinske cementare?
Velika Remeta bi bila interesantna posto je na samom istoku FG i vrlo brzo se stize do glavnom puta gde su levo Karlovci desno Indjija.
Bilo bi dovoljno blizu ako IT Park ikad zazivi.

jablan
18. 04. 2012., 15:50
Po meni, najidealnije bi bilo da budes lociran blizu nekog grada, do 15-20km, ali sigurno ne bi bila divljina kao sto zelis.

Izaberi bilo koji grad u istočnoj Srbiji i na 15-20 km od njega itekako imaš hard-core divljinu (a verovatno je i u BIH slično).

3banchi
18. 04. 2012., 16:31
Evo za Novosadjane, to sa FG je realnije.
Petrovaradin, Kamenica, Bukovac, Rakovac, Ledinci...sve je na 5-15 km do grada, dovoljno divlje deluje, a ako bas pozelis grad, mozes birati i pogled na NS. :)

Ilustujem licnim primerom...

http://i41.tinypic.com/osrjiu.jpg
Ovo je moj dom u divljini na 5 km od Merkatora :)

http://i39.tinypic.com/o1bns.jpg

a ovo pogled iz vocnjaka na Cardaku Kamenica, pogled na Popovicu, 10 km od Merkatora...

Mislim da je dovoljno divljine, a sve ima od infrastrukture.
Moze se na Fruskoj zaista naci lepo parce...
Cene - go plac Bukovac, Petrovaradin, Vezirac, Kamenica u vikend zoni od 25-50 evrova.

Dzordz
18. 04. 2012., 16:40
@Banchi
Ja sam u Petrovaradinu (Mazuraniceva)
I cini se da baratamo razlicitim idejama o zeljenom prostoru. Ja pikiram na 2k+ kvadrata, tako da mi cifre od 50k+ eura za plac nisu bas mnogo interesantne.

Vidis ovako nesto je interesantno mozda. http://nekretnine.oglasi.rs/oglas/431910/placevizemljiste+vrdnik+okolina+pogodno+za+vikendi cu

webarto
18. 04. 2012., 16:43
@jablan true dat, ja živim u Tuzli BiH (veliko selo), i 10km istočno su sve brda i doline, tu imam 4 dunuma zemlje i kuću koja je devastirana u ratu, ali polako ulažem i za 5000e može se napraviti kako je i bilo, struja, voda, telefon, included. Ja lično ne bih išao negdje u vukove, a dobro je imati i po kojeg komšiju u blizini radi security.

http://i.minus.com/jmbAAf4ooDDFR.jpg

MorenoArdohain
18. 04. 2012., 17:37
@Dzordz, i ja sam trazio veci plac, oko 50 ari, ali kao sto si i sam video, cene su malo jace za one bolje lokacije poput Cardaka (prosek 50e kvadrat). No ako ides prema Ledincima ili Bukovcu, cene padaju, moze se naci i za 10e kvadrat, no onda je problem sa infrastrukturom, negde nemas vodu ili struju.

Ipak, doziveo sam i hladan tush kad sam gledao jedan lep plac uglavljen medju brdima i nekoliko kuca u blizini, jer je jedan od komsija poceo da demonstrira svoj muzicki ukus u vidu krajiske muzike. Naci, nevera.

Dzordz
18. 04. 2012., 17:42
@Moreno
Ti i ja da uzmemo ovo i podelimo? :)
http://nekretnine.oglasi.rs/oglas/414948/placevizemljiste+rakovac+nije+navedeno+stambeno+-poslovna+zona

Ja u "urbanom" Petrovaradinu imam sve kretena do kretena za komsije. Dvoje kamiondzija i hrpu prostaka. Zato i trazim tako veliko da se ogradim.

MorenoArdohain
18. 04. 2012., 17:46
@Dzordz zovi, zovi!

metaphysic
18. 04. 2012., 17:56
reklama: Moj drug ima oko 20 hektara zemlje na Staroj Planini (http://planina.rs/placevi/), ima i placeva koji nisu baš blizu "centra" tako da nisu ni skupi.

Dzordz
18. 04. 2012., 18:59
@Moreno
cujemo se na PP

@Metaphysic
10-30e/m2 nije jeftino mada respect drugaru za poslovnu prezentaciju!

metaphysic
18. 04. 2012., 20:05
@Moreno
cujemo se na PP

@Metaphysic
10-30e/m2 nije jeftino mada respect drugaru za poslovnu prezentaciju!
Tu smo istakli bolje parcele, ima nekih koje je kupio "uzgred" nisu na sajtu i cena je dosta niža (ja sam inače radio sajt, wp thema je u pitanju)

Dzordz
23. 05. 2012., 11:22
Kako smo na drugoj temi pomenuli neke detalje mislim da ovde mozemo da razvijemo i diskusiju modernog "seoskog" domacinstva i da napravimo cost/benefit analizu :)

Ciljevi:

Smanjivanje energetske potrosnje pasivnim nacinima ili balansiranje potrosnje aktivnom proizvodnjom energije:

- Energetsko efikasna gradnja
-- Pasivno grejanje solarnom energijom
-- Pasivna usteda goriscenjem geotermalne pumpe (link (http://en.wikipedia.org/wiki/Geothermal_heat_pump))
-- Pasivna usteda izolacijom (vestacki ili prirodni materijali)

- Aktivna proizvodnja energije
-- Solarna
-- Vetar
-- Geotermalna (57c +)
-- Hidro


Smanjivanje troskova zivota efikasnom proizvodnjom hrane:

- Odnos prinosa i ulozenog rada u razlicitim kulturama
-- Voce
-- Povrce
-- Mahunarke
-- Gljive
-- Zitarice
- Isplativost Hidroponije/Aeroponije za porodicne potrebe
- Isplativost drzanja zivine/stoke
- Potreban prostor i rad za prehranu cetvoroclane porodice

Dzordz
23. 05. 2012., 12:13
Pasivno grejanje solarnom energijom:
- Solarna zemunica Youtube (http://www.youtube.com/watch?v=GN2tsSOoxjc) - Projektni biro iz NS (http://www.samogrejnekuce.com/index.html) - Osnovni zagovornik solarnih zemunica (http://www.veljkomilkovic.com/index.htm)

Bojsi
25. 05. 2012., 09:28
Pozdrav,

Malo je offtopic (mozda malo vise ;)) : da li moze neko da mi predlozi gde bih recimo mogao sa buducom zenom (dugo smo zajedno) da kupim plac i sagradim kucu a da je na obroncima Beograda i da naravno nije u nekom delu grada nacickanim zgradama. Zastitio sam se grada i guzve za ceo zivot :( Voleo bih da imam svoje dvoriste i recimo malu bastu :)

kickloop
27. 05. 2012., 17:49
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/325541/Kuce-s-okucnicama-se-u-selima-u-Srbiji-prodaju-i-za-manje-od-5000-evra

Dzordz
27. 05. 2012., 19:37
Lik otkida koliko je vremena potrosio da sve usavrsi :)
Pregledajte njegov kanal ima dosta toga.

_S2ruUA7X9w

ivanhoe
27. 05. 2012., 19:46
problem sa kucom na selu je sto onda moras da se uklopis u seosko okruzenje, sto nije uvek bas zabavno ako vec nisi iz te price... ipak treba covek da ima neke prijatelje i komsije sa kojima moze da se druzi, ne mozes da zivis kao samotnjak na nekoj cuki..

Bojsi
28. 05. 2012., 00:00
Ja u selu ne bih mogao zaista. Ali u nekom mirnijem delu grada gde moze da se sagradi kuca (ne mora da ima autobuskih stanica i sl.) i ima dvoriste - to bih najvise zeleo. Sada sam u gradu srednje-male velicine u Vojvodini koji je miran, a ima naravno i centar gde svega ima. Tu je jos i reka, a i plaza. Ali, ja bih u neki malo brdovitiji kraj (nisam lud za ravnicom :( ) , tako da okolina BG-a mi deluje ok. Ima tu zanimljivih mesta iz pravca Smedereva, ali nesto mi se ne svidjaju jer opet moras na autoput (a nemas ni gde da se ukljucis)

3banchi
28. 05. 2012., 00:41
^ onda Ripanj, Rusanj, Sremcica...pa ibarskom

ivanhoe
28. 05. 2012., 02:56
Mislim da je pametnije kupiti vikendicu, pa se lepo izduvas u prirodi s vremena, na vreme.. problem je samo sto ih pljackaju cim malo duze nisi tu... bojler, masinu, grejalice, sve zivo ti odnesu i naravno niko nista ne vidi...

Bojsi
28. 05. 2012., 12:14
Hvala, razmotricemo - razmotricemo (kako kaze Sojic :))

Ma ne, ziveo sam pored autobusa i gungule, smoga i sl. i zelim dalje od toga. Sad, ja bih kucu na moru , ali nisam bas siguran da bi dobro prosli u HR (iako mi je devojka poreklom iz HR) :( . Sto je najgore, cene nisu mnogo skuplje recimo u Rijeci u odnosu na Beograd.

Dzordz
05. 06. 2012., 15:41
Razmisljam se nesto sta je potrebno hi-tec porodici i konstantno nalazim da kako god da okrenes, ljudi kojima si okruzen makar i na sekund mogu da ti dan pretvore u uzivanciju ili nocnu moru.

Kada bismo se poigrali sa mogucnostima, hajde da kazemo da postoji "blok" placeva u rangu 200 placeva po 1.000m2 (ili kombinacija do te ukupne velicine) i sprovedu se sve moderne prednosti (voda, struja, telefon, kablovska, brz internet, dobar put) kao i prostor za aktivnosti (decije igraliste, basket, fudbal, etc) i to je >30km od velikog grada (BG, NS, Nis).

Princip ne vidim bas kao "gated community" ali ako ga "investitor" nazove "IT naselje" i prodaje placeve samo IT-ovcima, da li biste se naselili tamo? U proseku ljudi IT profesije imaju mnogo toga zajednickog i uglavnom siroka interesovanja i bas bi bilo interesantno videti kako bi se ta zajednica razvila.

3banchi
05. 06. 2012., 15:48
Lepota je u razlicitosti. Riknuo bi kad bi bio okruzen samim sobom. IMHO

[nq]
05. 06. 2012., 18:15
Princip ne vidim bas kao "gated community" ali ako ga "investitor" nazove "IT naselje" i prodaje placeve samo IT-ovcima, da li biste se naselili tamo?

Meni zvuci skroz ok, sta vise "gated community" mi je skroz ok, samo da je geek ekipa :)

McKracken
05. 06. 2012., 20:12
Ziveti okruzen geek ekipom?

"Upucaj me odmah"

srdjan
05. 06. 2012., 23:23
Princip ne vidim bas kao "gated community" ali ako ga "investitor" nazove "IT naselje" i prodaje placeve samo IT-ovcima, da li biste se naselili tamo?

Može nešto kao Big Bang Theory...

Ja ću kod Penny ! :1057:

Dzordz
06. 06. 2012., 10:48
Lepota je u razlicitosti. Riknuo bi kad bi bio okruzen samim sobom. IMHO

Niko ne kaze da trebas da visis sa samim sobom. Pretpostavka je da bi se pametni, sposobni, obrazovani ljudi lakse podnosili i imali visi stepen kulture. Naravno nije 100% ali veca je sansa.

I naravno da nisu svi programeri pa cak i da jesu ne rade svi iste stvari. Zamislite zajednicku zgradu za posao gde svako ima svoju kancelariju kao deo "kompleksa"? Taman freelancovanje da se izadje iz kuce odete u kancu :)

tasmaniski
06. 06. 2012., 11:02
Tako nesto se vec pravi

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=04&dd=19&nav_id=601924

IT park bi trebalo da privuce velike svetske kompanije tipa google, fb i sl. da otvore predstavnistvo,
e sad kupujte stanove u blizini :)

Dzordz
06. 06. 2012., 11:10
Pravi se od 2007 :)
Pazljivo pratim tu temu i mislim da u sledecih par godina nista od toga.

3banchi
06. 06. 2012., 12:27
Niko ne kaze da trebas da visis sa samim sobom. Pretpostavka je da bi se pametni, sposobni, obrazovani ljudi lakse podnosili i imali visi stepen kulture. Naravno nije 100% ali veca je sansa.

I naravno da nisu svi programeri pa cak i da jesu ne rade svi iste stvari. Zamislite zajednicku zgradu za posao gde svako ima svoju kancelariju kao deo "kompleksa"? Taman freelancovanje da se izadje iz kuce odete u kancu :) Ma ja se slazem da bi takva ideja nasla svoje kupce...izneo sam samo svoje misljenje koje je cesto underground - Not me for paradigm ;)

ps

Vidim na tw da je danas nekom rodjendan...pa srecan rodjendan dpt :)

Dzordz
27. 07. 2012., 12:19
Ima li neko informaciju gde su dobre regije izvora tople vode?
Ovde oko NS znam da Vrdnik ima banju i Kanjiza bi trebala isto tako da ima. Dvorovi kraj Bjeljine isto tako imaju izvor i banju.

Interesuje me po pitanju kupovine zemljista sa izvorom i iskoriscavanjem istog za grejanje/dogrevanje kuce/plastenika i ako je bas vruce za proizvodnju elektricne energije.

Dzordz
07. 08. 2012., 21:15
Gledam neko vreme vec "Worlds greenest homes" krenula je i druga sezona.

Jedna interesantna stvarcica koju nisam do sada znao je i "Trombe wall (http://en.wikipedia.org/wiki/Trombe_wall)"

Dzordz
11. 08. 2012., 14:24
Usteda energije pri kuvanju.

http://en.wikipedia.org/wiki/Induction_cooking#Efficiency_and_environmental_imp act

According to the U.S. Department of Energy, the efficiency of energy transfer for an induction cooker is 84%, versus 74% for a smooth-top non-induction electrical unit, for an approximate 12% saving in energy for the same amount of heat transfer.[16]
Energy efficiency is the ratio between energy delivered to the food and that consumed by the cooker, considered from the "customer side" of the energy meter. Cooking with gas has an energy efficiency of about 40% at the customer's meter and can be raised only by using very special pots,[17] so the DOE efficiency value will be used.

Dzordz
18. 08. 2012., 10:12
Pluta kao podni materijal :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Sustainable_flooring

http://homebuilding.thefuntimesguide.com/2007/05/natural_cork_flooring_tiles.php

ajankovic
18. 08. 2012., 11:36
Gledam sada gde sve može da se proizvodi pluta. I vidim da je u pitanju endemska vrsta. Takođe izgleda da su žetve na svakih 10 godina. Kako onda može da se svrsta u "održive" materijale?

Mada priznajem da bih voleo da imam nešto ovakvo u svom domu :).

Dzordz
18. 08. 2012., 15:15
Pluta je odrziva po tome sto kada je skines sa drveta plute ono ne odumire i nastavi da proizvodi plutu. Recimo najsiromasniji (i najredje nastanjen) deo Portugala je veliki proizvodjac plute http://en.wikipedia.org/wiki/Alentejo

Dzordz
18. 08. 2012., 16:40
Danas sam imao malo vise vremena da istrazujem :)
Nesto slicno kao heat exchange za grejanje isto i za vazduh postoji.

http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_recovery_ventilation

buksula
18. 08. 2012., 23:28
Zanimljivije je neko privatno ostrvo: http://www.privateislandsonline.com/sale-price-under-250K.htm

ivanhoe
18. 08. 2012., 23:50
@dzordz: Ali mu treba 10 godina da mu izraste kora opet. Kad iseces topolu, zasadis na to mestu novu i za 6 godina imas odraslo drvo...

Dzordz
19. 08. 2012., 08:52
Uh a sta moze od topole pa ja koliko znam to je jako mekano drvo, mozda se melje u pulpu pa ili za brikete ili za furnir.

Kad smo kod drveta mnogo njih koriste i http://en.wikipedia.org/wiki/Tabebuia uglavnom za spoljne upotrebe jer je jako tvrdo i ne upija vodu navodno :)

3banchi
19. 08. 2012., 12:15
Topola je najbolja a najjeftinija izolacija od spoljnjeg sveta. :D

Dzordz
19. 08. 2012., 13:18
http://en.wikipedia.org/wiki/Populus - Topola na wiki

Dzordz
24. 08. 2012., 15:13
http://en.wikipedia.org/wiki/Insulating_concrete_form Lego gradnja :)

ajankovic
27. 09. 2012., 12:27
http://jacquesmattheij.com/how-to-build-a-windmill

Kako sagraditi vetrenjacu.