PDA

Pogčedajte punu verziju : Legalnost koriscenja slika ekrana iz online igrica


Ivan
15. 05. 2012., 20:02
Da li je dozvoljeno koristiti slike ekrana (screenshoots) iz online igrica za izradu komercijalnog stampanog materijala? Hvala ;)

ivanhoe
15. 05. 2012., 23:00
Prilicno sam siguran da jeste, ako je "Fair Use", sto ce reci ako navedes naziv igre i proizvodjaca i ne zloupotrebljavas te podatke protiv vlasnika ili korisnika

iki_xx
16. 05. 2012., 13:22
prilicno sam siguran da nije :)
Jer mnogi akteri video igara su zasticeni autorskim pravima (super mario, sonic i td...)

ivanhoe
16. 05. 2012., 14:31
zasticeni su da ne mozes da prekopiras lik u svojoj igri ili da prodajes lutkice sa tim likom, ali nema sanse da ne mozes da ilustrujes tekst screenshotom originalne igre, jer bi onda svaki kompjuterski casopis koji pise o igricama morao da placa licencu? A to ne rade..

Kao analogija, vecina brendova hrane je TM-ova, ali niko ti nece zabraniti da je fotografises ili slikas.. prilicno sam siguran da Vorhol nije placao licence za svoje radove sa onom konzervom :)

Markok
16. 05. 2012., 18:57
to je regulisano odredbama o ilustrovanju u zakonu o zastiti autorskih i srodnih prava.

iki_xx
16. 05. 2012., 19:17
sve zavisi u koje svrhe zelis da koristis taj materijal. Ako pravis reklamu sebi za novine ili televiziju, prilicno sam siguran da neces moci koristiti te likove.

ivanhoe
16. 05. 2012., 19:46
da ne nagadjamo:

Clan 48.

Dozvoljeno je bez dozvole autora i bez placanja autorske naknade umnozavanje, kao i drugi oblici javnog saopstavanja kratkih odlomaka autorskog dela (pravo citiranja), pod sledecim uslovima:

1) da je delo objavljeno;
2) da se pomenuti delovi, bez imena, integrisu u drugo delo ako je to neophodno radi ilustacije , potvrde ili reference, uz jasnu naznaku da je rec o citatu;
3) da se na pogodnom mestu navede ko je autor citiranog dela, koji je naslov dela citiranog dela, kada je i gde je citirano delo objavljeno, odnosno izdato.