PDA

Pogčedajte punu verziju : Graficki dizajneri != Web dizajneri


conica
07. 06. 2006., 21:41
Postovanje

Ja sam u poslednjih godinu dana vise puta unajmljivala dizajnere za rad na sajtovima i stekla odredjena iskustva sa njima. Nisu sva bash bila sjajna.

Moje licno misljenje jeste

1. da ako je nek dobar graficki dizajner, apsolutno ne znaci da je i dobar web dizajner, i ako to misli
2. skolovani graficki dizajneri tesko prihvataju sugestije u vezi web dizajna i cesto je pravo natezanje navesti ih da naprave odredjene izmene
3. pomalo su uobrazeni (generalno gledano..ne prozivam nikoga te neka se niko ne oseti tako...nazovite to osecajem koji sam stekla)
4. precenjuju vrednost svog dizajna (ne dizajna kao nauke, vec konkretnog dizajna)

E sad, da ne bi slucajno doslo do flame-a, zelim da NAPOMENEM da ovo ne pisem sa mislju o odredjenim dizajnerima, vec o (uglavnom) skolovanim grafickim dizajnerima kao ..recimo populaciji.
NARAVNO da sam svesna da sve individualno, pa zelim da napisem i da se radi o nesrecnoj generalizaciji (ciji nisam bash pobornik), ali me upravo ta generalizacija sada i zanima.

Ovo su moja obrazlozenja:
1. stvar je nepoznavanja web tehnologija i web-a interneta kao publishing medija (za razliku od recimo stampanih medija, slika itd.)
2. + 3. dizajn je umetnost, a umetnost je...pa plasticno receno neodredjena..ili ti...ko je kvalifikovan da odredi da li je nesto lepo ili ne..pobornik sam umetnicke slobode, ali kada se radi za klijenta, ona je cesto dosta ogranicena
4. znam ja da su oni ucili skole i da sve to traje..i kosta...ali web je web..puc puc puc...brzina, azurnost, neces ti - hoce neko drugi, logo za sajt sa 10000 posetilaca nema vrednost izgradnje brenda kompanije, povezujem se opet sa nepoznavanjem web-a = da bi se pratili trendovi opet je potrebno poznavanje web-a ili makar istrazivanje, ali ne iskljucivo za konkretan projekat, vec uopste tokom vremena pa I ZA konkretan projekat

U svaom slucaju, zapocela sam temu jer me prosto zanima sta mislite o tome i kakva su vam iskustva...samo toliko

Dragan Babić
07. 06. 2006., 21:55
koristim svaku priliku da istaknem da DTP nije Web, pa sam to ponovo učinio i u svom poslednjem tekstu. (http://dnevnikeklektika.com/blog/light-on-dark-web-dizajn)

Ukratko tamo kažem i da verujem da dizajniraš za Web, prvo moraš da si dobar grafički dizajner (da shvataš struku), pa tek onda to znanje treba adekvatno i pravilno da preneseš na Web.

Oko procenjivanja i precenjivanja ne znam, valjda svako zna svoju cenu najbolje... Aj' ga znaj...

jasmanac
07. 06. 2006., 22:14
Dobro mi je poznata i ta strana posla, da ljudi precenjuju svoj rad. Ovo je uglavnom slucaj kod svih novopecenih 'dizajnera'. Kod onih ljudi koji nemaju ni dva sajta sa kojima se mogu pohvaliti da stvarno vrede. Ja sam taj problem resio na taj nacin sto ne angazujem takve ljude vec samo proverene old skul igrace. Svi se dobro znamo i svi znamo ko koliko vredi pa samim tim i nema neke velike filozofije medju nama. Sa svima njima se mozes i dogovoriti i lepo saradjivati. Sve ostale eksperimente odavno sam ostavio iza sebe.

conica
07. 06. 2006., 23:33
mda...jasno

da se razumemo, ja nisam graficki dizajner

naime, sve te osobe (2-3) su pravile izuzetne stvari kada se radilo za recimo stampu, ili kada je pak u pitanju slikarstvo, pa i digitalni dizajn..ali totalno kiksnu kada je u pitanju izrada layout-a

bilo bi zanimljivo cuti i nekog DTP, odnosno da iznese problematiku sa njene/njegove tacke gledista

nixa
07. 06. 2006., 23:44
Moje skromno i malo iskustvo saradnje sa DTP dizajnerima u ulozi web dizajnera se svelo na to ... " ovaj ... jel mozes da malo naucis html pa da pokusamo da napravimo nesto" ili "ovaj dizajn bi bio super za flash" ( to ako hocu da budem ljubazniji ).... jednostavno ne vredi ... ja znam samo jednog coveka koji je fenomenalnan DTP dizajner i jos bolji interfejs dizajner ( i saradjujem sa njim ) .. to je jako retka sorta ljudi ....

Sto kaze jasmanac svelo se na saradnju ol' skul igraca ili jednostavno radim samo sa ljudima ciji je jedini izvor prihoda web & web related ....

mungos
08. 06. 2006., 01:30
Dizajn je zanat i tu nema pretjerane diskusije. Za izlive umjetničkog talenta postoje vajarstvo, slikarstvo, jazz muzika, itd.

Mislim da je sam termin Web dizajnera dosta nepraktičan i može svašta da znači. Godinama je u upotrebi termin interfejs dizajnera koji jasnije definiše stvari i lično ga isključivo i koristim. Slažem se sa svim onim što je Conica napisala. Grafički dizajn definitivno nije interfejs dizajn i miljama je udaljen od istog. Sarađivao sam i sa fancy advertajzerima i sa fizikalcima šljakerima u grafičkom dizajnu i osnovni problem jednih i drugih jeste totalno nepoznavanje medija i samim tim sem vizuelne dekoracije, njihova misija na Webu veoma brzo završava. Razlika je u tome što advertajzeri uglavnom imaju pretjerane maštarije o Webu (vide ga kao no limit medij za beskonačno kreativno masturbiranje), a šljakeri uglavnom na Web plasiraju rješenja jako lošeg kvaliteta koja su često jedva upotrebljiva u praksi (aka vide ga isto kao i pripremu novinskog oglasa za lokalne male oglase)

Ja sam jedan od onih koji je ušao u interfejs dizajn bez bilo kakvog ranijeg poznavanja grafičkog dizajna, stvari sam učio u hodu, i dan danas vizuelna dekoracija mi je najslabija tačka. Postoji ona teza u procesu učenja da nije problem naučiti stvari, već je problem zaboraviti već postojeće. Samim tim, mnogo mi je bilo lakše da skapiram Web bez opterećujućeg znanja grafičkog dizajna. Podrazumijevano je da sam godinama na svoju ruku učio osnove dizajna i uopšte shvatao logiku i pristup dizajnaranju, prvenstveno dizajna kao rješavanja određenog problema i taj proces učenja kontinuirano traje.

Što se tiče samog grafičkog dizajna, to je na neki način disciplina u dizajnu koja povezuje sve druge. Pa imamo situacije da se i dizajneri ambalaža, enterijera, automobila, industrijskih proizvoda, interfejsa bave između ostalog i grafičkim dizajnom. Prvenstveno što se poslovi najlakše nalaze u istom i što svi dizajneri smatraju da su sa svojim znanjem mogu da se bave istim. Zatim tačno je da je najveći broj današnjih interfejs dizajnera došao iz voda grafičkog dizajna, ali suština je da niko od njih nije napravio prave stvari bez nekoliko godina intenzivnog radu na poimanju suštine Weba. Opet, recimo na domaćoj sceni postoje zanimljive paralele odakle dolaze neki kvalitetni interfejs dizajneri: dizajn enterijera (Denis Radenković), brending (Modeus), industrijski dizajn (Ivo Martinović), advertajzing (Bluesman, Aleksandar Maćašev), itd.

ivanhoe
08. 06. 2006., 01:30
po meni su to babe i zabe.. kao sto tesko da neki web dizajner zna da se snadje sa pripremom za stampu, CMYK mapama boja i ostalim zanatskim stvarima potrebnim za DTP, tako ni obrnuto ne ide..

web dizajn je zapravo vid interfejs dizajna, necega sto kod nas ne postoji, ali je "napolju" stvar za koju se ljudi skoluju, i u nekim stvarim je blizi industrijskom dizajnu, nego stampi, jer mora da ima interaktivnu vrednost, da bude upotrebljiv, a ne samo da izgleda dobro