PDA

Pogčedajte punu verziju : GPL Kod


Bojan Zivanovic
14. 06. 2006., 21:11
Da li koristite gpl kod u svojim aplikacijama?
Moram priznati da ne poznajem bas najbolje gpl licencu, pa nisam siguran da li web aplikacija u kojoj include-ujem gpl code mora da bude isto pod gpl licencom.. Ako neko zna neka me prosvetli :1064:

Ilija Studen
14. 06. 2006., 21:31
O licencama znam uglavnom osnovne stvari, nisam se previše udubljivao u detalje.

Uglavnom, GPL kod ne možeš da koristiš u komercijalne svrhe bez prethodne dozvole autora. Kod LGPLa možeš, ali je kvaka da sve modifikacije nad preuzetim kodom koje napraviš moraju biti dostupne pod LGPL licencom. Na primer, imaš Propel i koristiš ga u komercijalnim aplikacijama i sve je super. Ako izmeniš neku od Propelovih klasa te izmene moraju biti dostupne pod LGPL licencom.

Po meni čist GPL je suviše restriktivan i malo ga je pregazilo vreme. Koliko sam čuo uskoro će doći do updatea GPL licence tako da odgovara današnjim uslovima.

bojan_bozovic
14. 06. 2006., 21:49
Mozes i GPL kod da koristis komercijalno tj. da prodajes, ali sors mora da je dostupan, i da je program GPL. Ukratko, zaobidji u sirokom luku, jer moras davati sors svoje web aplikacije (nista kriptovano).

Poz,
BB

ivanhoe
15. 06. 2006., 03:49
koliko ja znam GPL zahteva da kompletan kod bude javan, dok LGPL nema taj zahtev (zato je i napravljena ta licenca, da bi u LGPL projektima mogle da se koriste biblioteke ciji kod nije javno dostupan).

Mislim, ali nisam siguran, da ni jedna ni druga licenca ne ogranicavaju upotrebu na ne-komercijalne svrhe..

@bojan_bozovic: Zar ne mislis da je prilicno neeticki da koristis tudj kod, a istovremeno smatras da je neprihvaljivo da i ti ponudis svoj kod zauzvrat ??? Kao da programiramo ne znam kakve velike tajne, pa niko ne sme da vidi kako si uzeo dva podatka iz baze i ispisao ih na strani....

Ilija Studen
15. 06. 2006., 06:25
koliko ja znam GPL zahteva da kompletan kod bude javan, dok LGPL nema taj zahtev (zato je i napravljena ta licenca, da bi u LGPL projektima mogle da se koriste biblioteke ciji kod nije javno dostupan).

Mislim, ali nisam siguran, da ni jedna ni druga licenca ne ogranicavaju upotrebu na ne-komercijalne svrhe..

Sorry, pogrešio sam. Doduše, opet je to razlog zašto je LGPL znatno pogodniji za komercijalne aplikacije od GPLa tako da znam odakle mi ideja za ovo što sam prvo napisao :D Sam kod aplikacije ne mora da bude dostupan.

Btw, meni se sviđa ideja deljenja koda i sam LGPL. Koristi bez većih ograničenja, ali ako nešto izmeniš pusti i druge da to vide.

toxonics
15. 06. 2006., 10:04
Razlika izmedju GPL-a i LGPL-a je u tome sto GPL ne dozvoljava da se neki kod linkuje kao biblioteka a da ceo program nije GPL dok LGPL ovo dozvoljava, Smarty je recimo LGPL. A sto se tice nove verzije GPL-a, GPL 3, ovi principi ce ostati isti, vise ce se baviti pitanjem DRM-a i web aplikacija, mada nece to skoro posto je draft docekan na noz, Linus Torvalds je recimo izjavio da ce Linux kernel ostati pod GPL 2 licencom.

Koji kod bi ti tacno da koristis?

bojan_bozovic
15. 06. 2006., 10:44
@ivanhoe

Ma da, ovaj vBulletin je bas takav, jedan SELECT, pa ispis na stranici ;) Da ne pominjem profesionalni community sajt...
Uz to ocekujem da ti boccio kaze par stvari, video sam demo onog njegovog bloga i jeste bolji od onoga sto ces besplatno dobiti... :D

Bojan Zivanovic
15. 06. 2006., 14:01
@bojan_bozovic: Zar ne mislis da je prilicno neeticki da koristis tudj kod, a istovremeno smatras da je neprihvaljivo da i ti ponudis svoj kod zauzvrat ??? Kao da programiramo ne znam kakve velike tajne, pa niko ne sme da vidi kako si uzeo dva podatka iz baze i ispisao ih na strani....
Ajd i ja da prokomentarisem, nije meni frka da neko gleda kod, al sve ostalo jeste.. Sto bi neko uzeo moju aplikaciju, prodao je (GPL dozvoljava ovo), a ja kojim sam je pravio 2/3/x nedelja da ne dobijem nista?
Sad, odoh da zamenim js table sorting skriptu (koja je GPL) sa nekom BSD verzijom :1042:

Ilija Studen
16. 06. 2006., 07:33
Upravo sad čitam mali prepisku sa čovekom koji uskoro lansira CMS koji će biti 100% free, ali uz mogućnost plaćanja email podrške na godišnjem nivou i telefonske podrške po satu - http://www.immersecms.org/

Čovek ima problema sa izborom licence jer neće da mu dođe neki klinac, forkuje projekat i samo nakači svoj logo.

Da li postoji licenca koja malo ograničava kako će se software dalje razvijati. Tipa, da omogući nesmetanu distribuciju i korišćenje, ali da ograniči forkovanje i kasapljenje?

Gledam mail i baš ne znam šta da mu odgovorim (osim da potvrdim njegovu odluku da krene sa specijalnom licencom).

artur_dent
16. 06. 2006., 20:53
Nisam siguran tacno pod kojom open-source licencom je objavljen MySQL
ali je to kanda mnogo dobar izbor za tako nesto.

ivanhoe
16. 06. 2006., 22:53
izbor licence je komplexnije pitanje od samo trazenja nacina da sprecis ljude da te pokradu.. Bilo koji korporativni kupac, a i mnoge sitnije musterije ce pazljivo da pogledaju koja im prava uskracujes...

recimo ja nikad ne bih kupio CMS uz koji ne dobijem i full-source code sa pravom da ga in-house modifikujem .. Ako sam uz to developer pa planiram da taj CMS koristim za sajtove klijenata, onda bi mi obavezno trebalo i pravo da taj prilagodjeni kod dalje prodajem svojim klijentima, pa to dodatno komplikuje licenciranje...

bojan_bozovic
17. 06. 2006., 00:00
@ivanhoe

Upravo tako, GPL nije za komercijalni sw, a tu spadaju i CGI skripte ;)

toxonics
17. 06. 2006., 09:14
MySQL ima dve licence, open source i komercijalnu, zavisi za sta hoces da ga koristis.
http://www.mysql.com/company/legal/licensing/

bojan_bozovic
19. 06. 2006., 17:16
Jeste, ali MySQL je pisan od nule, bez tudjeg GPL koda, pa moze licenca da i ne bude GPL.