PDA

Pogčedajte punu verziju : Opera 9


Dragi Tata
26. 06. 2006., 02:19
Samo da javno izrazim svoje oduševljenje ovim sjajnim parčetom softvera. Brz je ko zmija i troši dosta malo memorije. Skidam kapu.

nixa
26. 06. 2006., 03:07
Mrzim je iz dna duše, ali je 9tka skroz ok :), ako pitate zašto je mrzim ... oh well .. podesite da se vidi lepo xhtml sajt u Operi ... pa vidite ... :D

Ivan
26. 06. 2006., 05:33
Da, Opera je zakon. Koristim je jedno dve i po godine i nikad me nije izneverila. Ako pogledamo npr: http://secunia.com/search/?search=opera videcemo da ima mnogo manje propusta nego ostali browseri, za devetku jos nije objavljen neki propust osim mozda : http://www.securityfocus.com/archive/1/437945 ali je to vise sam bug nego ranjivost.

Sto se tice XHTML i sl, stvarno nisam kompetentan da polemisem ali verujem da ce se i to u skorije vreme srediti.

Dragan Babić
26. 06. 2006., 08:38
Sto se tice XHTML i sl, stvarno nisam kompetentan da polemisem ali verujem da ce se i to u skorije vreme srediti.
Sređeno je već neko vreme. Jedino je ostala nedoslednost u skaliranu fontova, ali to je manja zezancija. Inače JAKO dobar browser, kao i novi flock.

ivanhoe
26. 06. 2006., 17:20
dobra je opera, ali ja nikako da se naviknem na nju... koristio sam nekad davno Netscape, pa presao na IE4, pa na Firefox kad se pojavio, i sve je to nekako bilo spontano, predjes na bolji browser kad se pojavi...a Operu sam naravno imao instaliranu od kad se pojavila, zbog testiranja, ali nikako da se nateram da je koristim svaki dan.. nekako mi je chudna, sto bi rekli "ne lezi mi lepo u ruci"... :)

degojs
26. 06. 2006., 17:34
Prolazi ACID 2.

nixa
26. 06. 2006., 17:39
^ ista situacija + sto mi je ff nekako radni/dev browser .... sto opera ne moze da mi pruzi .. :) ali verovatno za prosecnog korisnika Opera je skroz ok

LyoShi
26. 06. 2006., 20:16
Svakom verzijom je sve bolja i bolja. [edit: što je i nekako logično :1016:]

Niko nije pomenuo da je opera postala besplatna od pre par meseci (iako većina vas to već zna), što je dodatni motiv za community developere, tako da će od verzije 10 biti štošta zanimljivo. Al' opet mi se više sviđa FF-ov pristup nadogradnje browsera. Widgetsi su mi nekako čudni, ili se još nisam navikao.

@ivanhoe
Prva public opera je pojavila jako jako davno. 1996. ili tako nešto. U svakom slučaju je bilo bolje da je koristiš umesto IE4 barem dok se nije pojavio FF :p

@nixa
Za prosečne korisnike?! I don't think so. Mislim da je dobitna kombinacija da FF koristiš za dev (developer plugin+validation plugin++), a operu za surf. Al' to je samo moje mišljenje... Možda je teško naviknuti se na operu (meni nije bio problem jer sam prešao sa IE-a dok se još nije pojavio FF), ali kada se navikneš, pališ FF samo kad ti zatreba nešto što nema opera.

dinke
26. 06. 2006., 21:57
Ja se na Operu nisam nikada navikao, a na Linuxu sam se navukao na Netscape i kasnije Mozillu, pa je prelaz na Firefox bio logican.

Opera mi nekako nikada nije lezala. Godinama je imam instaliranu na kompjuteru, i redovno se upgradujem jos od verzija 4.x ali jednostavno se nikada nisam navukao na nju, kao na firefox recimo.

@DT
Sta je novo u ovoj verziji u odnosu na prethodne ? Ovako na prvi pogled ne vidim neke izmene ...

Dragi Tata
27. 06. 2006., 00:16
@DT
Sta je novo u ovoj verziji u odnosu na prethodne ? Ovako na prvi pogled ne vidim neke izmene ...

Nemam pojma :) Ovo je prva verzija Opere koju koristim. Do sada sam mahom koristio IE na Winu i Firefox (kasnije Epiphany) na *nixima. Kao što rekoh, oduševila me je brzinom i malom potrošnjom memorije u poređenju sa gorepomenutim browserima - posebno FFom.

Ivan
27. 06. 2006., 00:28
dinke: Sta je novo u ovoj verziji u odnosu na prethodne ? Ovako na prvi pogled ne vidim neke izmene ...

Prvo je optimizovana upotreba memorije (prosle verzije su trosilo malo vise), sto se tice brzine ne vidim da je brza od prethodnih verzija ali svakako je brza od IE i Mozzile. Ubaceni su Widgets i Torrenti, higlight u View -> Source, malo sredjen history, pre je prilikom downloada sav protok odlazio na njega sada mi se cini da je to malo regulisano bolje, optimizacija pregleda svakog sajta posebno ... na prvi pogled ...

Dragan Babić
27. 06. 2006., 09:39
ne zaboravi offline browsing ;)

chux
27. 06. 2006., 12:24
Eh takodje koristim operu jos od verzije 5 i sve pohvale! Non stop je upaljena i ubrzava surf na mnogo nacina. ALI kod mene se desava nesto cudno, od kad je proradio gmail probavao sam ga na svim ranijim verzijama opere do danasnje-devetke i nikako nece da me uloguje u moj nalog, znaci mogu da otvorim stranicu gde se upisuju user i pass ali dalje nista. A kod ostalih prijatelja radi sasvim normalno. Da li je neko imao slicno iskustvo ili da li zna kako ovo da se prevazidje?

Mr.Paja
27. 06. 2006., 13:24
Eh takodje koristim operu jos od verzije 5 i sve pohvale! Non stop je upaljena i ubrzava surf na mnogo nacina. ALI kod mene se desava nesto cudno, od kad je proradio gmail probavao sam ga na svim ranijim verzijama opere do danasnje-devetke i nikako nece da me uloguje u moj nalog, znaci mogu da otvorim stranicu gde se upisuju user i pass ali dalje nista. A kod ostalih prijatelja radi sasvim normalno. Da li je neko imao slicno iskustvo ili da li zna kako ovo da se prevazidje?

Imam isti problem, unesem user i pass i posle samo stoji bela strana, i nasao sam jedno glupo resenje a to je da u adress bar-u uneses ponovo www.gmail.com i lupis enter i ondak ucita sve OK ... :1092:

Ivan
27. 06. 2006., 13:45
Ja sam imao taj problem u nekim ranijim verzijama, zasto ne probate clean install ?

Bojan Zivanovic
27. 06. 2006., 14:36
Devetka je super, mnogo bolja od prethodnih verzija (sad kada odradim neki sajt za FF, radi kako treba i u Operi, a pre je bilo povuci-potegni)..
Ispravili su i gomilu stvari koje su me nervirali u alpha verziji, mada ostaje to da se GMail ponekad zabaguje, sto me extra nervira.. Al sta ces...

andrej
27. 06. 2006., 17:49
Trenutno mi Netvibes ne radi. Jel i vama isto?

LyoShi
27. 06. 2006., 18:57
Trenutno mi Netvibes ne radi. Jel i vama isto?

Meni radi Netvibes, kao i gMail (sa ponekim bagom), samo mi se čini da je google malo zapostavio operu... Svaki novi google servis koji izađe, uglavnom ne radi u operi. Na primer Google Talk ne radi iz gMail panela, kao i Google Calendar, i tako dalje... Čini mi se da namerno forsiraju FF, ili možda ne stižu da odrade kako treba za browsere koji koristi mali procenat korisnika.

Novine: pored ovi koje ste već pomenuli (widgets, torrent, view sorce, custom history) primetio sam da neke stranice koje su ranije brljale - sada rade ok...

Takođe, TinyMCE plugin u Textpatternu koji je radio kako treba samo u IE (u FF je radio sa manjim bagovima, a opera nije imala mogućnost da da startuje uopšte) od verzije opera 9 sve radi ok, čak bolje nego u FF i IE.

Dalje, rollover preko otvorenih tab-ova daje mini thumbnail preview, promenjena je i ikona za RSS :) , dodat je content blocker, add custom search engine, ali da ne bih davio više.. evo svih novIna (http://www.opera.no/products/desktop/).

chux
27. 06. 2006., 19:31
Imam isti problem, unesem user i pass i posle samo stoji bela strana, i nasao sam jedno glupo resenje a to je da u adress bar-u uneses ponovo www.gmail.com i lupis enter i ondak ucita sve OK ... :1092:

meni nece ni sad double enter :( ne svatam ih...

chux
02. 09. 2006., 00:20
skinuo sam i najnoviju operu 9.01 i sada gmail radi, ali kada kliknem na "You are currently viewing Gmail in basic HTML. Switch to standard view" onda samo beli prozor, ima neko resenje ?

Alkion
12. 10. 2006., 09:19
Bookmark Toolbar posle nekog vremena totalno pobrljavi sa ikonicama sajtova.
Desava se da bookmark jednog sajta "zaposedne" svojom ikonicom jos tri bookmarka.
I tako meni 3 sajta dominitaju bookmark toolbarom sa svojim ikonicama

Ivan
12. 10. 2006., 10:26
Da, ovo se i meni desava ali samo ukoliko neki sajt nema favicon ...

bojan_bozovic
12. 10. 2006., 10:32
skinuo sam i najnoviju operu 9.01 i sada gmail radi, ali kada kliknem na "You are currently viewing Gmail in basic HTML. Switch to standard view" onda samo beli prozor, ima neko resenje ?

Ima. Vrlo je jednostavno. Ne koristi gmail. Ako cemo iskreno, webmail ne bih ni koristio da imam smtp+imap/pop mailbox ali ga nemam.

Da dodam jedan hint, sta ako posetis sajt Mike iz Bunuse koji je IE-only i ne radi u tvom browseru? Jbg, ides na drugi da nadjes sta ti treba, a to i za Google vazi. Pogotovu kada se uzme u obzir da Operu ignorisu a Safari ne (a tako i Yahoo), ti su sajtovi vrlo neprofesionalno uradjeni, znamo da Yahoo i Google imaju market capitalization od preko 50 milijardi dolara i imaju para da posalju kosmonaute na Mesec, to nije pravio Mika iz Bunuse. Nego sta, sa 50 milijardi para ne mogu platiti desetak HTML kodera, oce.

Yahoo je najgori sa sniffingom browsera za Yahoo mail beta, WTF, sta jedna sktripta moze znati koji ja browser koristim ako npr. podesim da se user agent ne salje (bar K-meleon i Konqueror to omogucavaju)? Cak sam i na svom sajtu imao posetioce sa HPUX, AIX, Solaris OS, Mac/68k i slicnim, a kao je na ogromnim sajtovima mogu samo da zamislim, to nije jedan posetilac sa opskurnim OS i browserom u mesec dana.

kalkulus
12. 10. 2006., 11:32
Ima. Vrlo je jednostavno. Ne koristi gmail. Ako cemo iskreno, webmail ne bih ni koristio da imam smtp+imap/pop mailbox ali ga nemam.
ja se ni ne logujem na gmail, skidam mail preko pop3 i nema nikakvih problema sa webmailom :)

markoobradovic1
17. 11. 2006., 04:23
Jedno pitanje,
Sta se desava kad mi sledi reinstalacija sistema? Kako da exportujem passworde? Imam li im pristup? Ako imam, moram li ih "rucno" prepisivati ili ima opcija za to? Za bookmarks se dobro snalazim. Ima generisana opcija za exportovanje.

kalkulus
17. 11. 2006., 10:15
probaj da sacuvash direktorijum gde opera drzi svoja podeshavanja, pa ga onda vratish kada stavish novi sistem

na XPu je to C:\Documents and Settings\USERNAME\Application Data\Opera

samo da napomenem da nemam predstavu da li ovo radi, ali mi deluje kao logicno reshenje

markoobradovic1
17. 11. 2006., 18:18
Hvala. A zashto tebe zovu kalkulus* calculus (lat.) - kamen, kamencic, kamicak... :)

kalkulus
17. 11. 2006., 19:50
uff.. okritna igra sudbine :)

zezam se, to je iz neka prica, a inace sam sam izabrao nick :D