PDA

Pogčedajte punu verziju : activeCollab alpha1


Ilija Studen
29. 06. 2006., 22:33
Pozdarav ljudi. Ovo čudo se već suviše dugo krčka, pa je napkon došlo vreme da svi vide o čemu se radi:

activeCollab je besplatan, open source, web baziran alat za kolaboraciju i upravljanje projektima. Mungos ga je već predstavio na Biznisblogu (http://www.biznisblog.com/), a uskoro ću i ja napisati nešto više na srpskom.

Da biste ga poterali trebaće vam PHP5 i MySQL (4.1 preporučeno, ali bi trebalo da radi i na starijim verzijama - za MySQL5 sam dobio poruku da ne prolazi instalacija zbog problema u konstrukciji companies tabele). Instalaciju sam probao na Dreamhostu, TextDriveu i Host011 i radi lepo (PHP5 + MySQL 4.1 na sva tri).

Molba: što više komentara :D Pustio sam alphu da bih dobio neki feedback. Performanse su još na nivou alphe (čitaj, skripta je sporija nego što bi trebala da bude čak i za ovakvu "arhitekturu"), ima par propusta i gomila grešaka koje sad sve treba navatati i ispraviti. Izrazito sam tvrdoglava osoba koja se drži svojih navika, kako dobrih tako i loših. Ako primetite loše u kodu i interfejsu obavezno prijavite.

I tako... Btw, i na http://www.activecollab.com/ postoji instalacija gde možete da se registrujete kako biste videli na šta liči. Doduše, tada ste klijent sa prilično ograničenim dozvolama, ali opet, jednostavnije je nego da potrebate svoju instalaciju.

I da, molim vas da kad vidite greške u mom engleskom na http://www.activecollab.com da mi javite. Slab sam sa pisanjem i gramatikom, ali sam voljan da učim na greškama :D

MorenoArdohain
29. 06. 2006., 22:39
Cestitke! Upravo krecem da ga instaliram, pa se javljam ako primetim neke falinke :1043:

nixa
29. 06. 2006., 23:16
Notice: Undefined index: script_installer_executed_steps in C:\Program Files\xampp\htdocs\task\install\library\classes\Sc riptInstaller.class.php on line 318

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at C:\Program Files\xampp\htdocs\task\install\library\classes\Sc riptInstaller.class.php:318) in C:\Program Files\xampp\htdocs\task\install\library\functions. php on line 93


evo kod mene na lokalu ... imam xammp kao podesavanje sledece

http://nixa.no-ip.info/phpinfo.php probacu na serverima malo kasnije ...

Cestitke u svakom slucaju

:)

zira
29. 06. 2006., 23:29
Bravo Ilija, izgleda zanimljivo :)

[nq]
29. 06. 2006., 23:38
Cestitke! Probacu preko sajta, khm khm, da se ne mucim. :)
Trenutno koristim ovo: http://www.sidejobtrack.com ali probam i tovje i javljam utiske! Cestitke jos jedanput! :1043:

edit:

prvi komentar, sitan mi glavni meni :) Imamo isti monitor :)

Pedja
30. 06. 2006., 01:10
Ogroman je minus sto zahteva PHP5.

nixa
30. 06. 2006., 01:41
Evo uspeh da instaliram ( ne pitaj kako ) :) impresivno evo i nekih komentara na prvu loptu ...

Bazična ( najbitnija ) koncepcijska postavka je odlicna ... a detalji koji su me na prvu loptu zbunili/zacudili su sledeci


Ne postoji promena instalacije recimo postoji par parametara koje sam odmah hteo da promenim a nisam mogao ... ( to je prosta stavka ) i ona koja je po meni bitnija je opis opcija :) recimo ja do danas nisam znao sta znaci milestone ,a imao sam prilike da koristim par tih alata ... poslednji je COOPER ako se ne varam ... po meni ne treba zbuniti korisnika jer ako ovo hoces da bude ne samo developer alat moras da mislis na UI
pored toga moras da napravis nekako bolju organizaciju navigacije ... ova je meni kao stalnom korisniku raznoraznih aplikacija zbunjuca :) ali u svakom slucaju odradio si za jedno alfa1 izdanje fenomenalan posao

bluesman
30. 06. 2006., 01:46
ova je meni kao stalnom korisniku raznoraznih aplikacija zbunjuca :)

Kada nixa ovo kaze - moras da mu verujes. Ponekad pomislim da mu placaju da testira razne aplikacije :)

Ja sam ovo, ako se ne varam, odavno video?

Ilija Studen
30. 06. 2006., 07:56
Ogroman je minus sto zahteva PHP5.

Da, ako nemaš PHP5 hosting. Skripta ovog tipa nije phpBB da mora da radi svugde, a s druge strane mora da ima jednu osobinu: mora izuzetno lako i brzo da se menja i nadograđuje (zbog customizacija), a sam će projekat trajati (tj. neće se stati sa ovim već će se konstantno unapređivati). U takvoj situaciji je po meni bilo pametnije izabrati zreliju verziju jezika od rasprotranjenije. Dodaj tome da PHP4 neće biti dominantna instalacija doveka...

Možda je izbor PHP5 greška, možda ne (iskreno se nadam da nije). Vreme će pokazati.

Ne postoji promena instalacije recimo postoji par parametara koje sam odmah hteo da promenim a nisam mogao ...

To nisam stigao da napravim. Biće konfiguraciona forma u administraciji gde ćeš moći da šteluješ dosta parametara.

po meni ne treba zbuniti korisnika

Upravo. Zato je alpha i tu, da vidimo gde su problemi, šta zbunjuje ljude, šta bi ljudi želeli itd. Dosta ljudi ne zna šta je milestone, imao sam prilike da pričam sa osobom kojoj sam 5 minuta objaštanjavao šta su tagovi i zašto su dobri itd.

Skriptu poznajem do detalja i meni su sve te stvari jasne, ali vidim da mnogima nisu tako da ću se definitivno potruditi da tu grešku ispravim. Čak sam razmišljao i o nečemu što sam zabeležio kao Guided mod - stanje u kome se prikazuju ne samo opisi opcija, nego i kratki tutorijali koji opisuju kako određene delove koristiti, pored toga što ti kaže šta su milestonei ide i kratka priča kako ih koristiti i primer iz prakse i slično. Za početnike super, sve im je nacrtano. Power useri imaju opciju Turn guided mod off i nema više smarajućih objašnjenja koja su videli 7000 puta.

Ja sam ovo, ako se ne varam, odavno video?

Slično, staru verziju. Ovo je rewrite...

Blood
30. 06. 2006., 10:54
heh, evo da se i ja pridruzim komentarima...
Nisam stigao detaljno da pregledam, ali evo par mana koje sam ja uocio.

Navigacija je malo zbunjujuca. ubacio sam klijenta(ne secam se kako sam dosao do te opcije), posle kad sam hteo da izmenim podatke, nisam mogao da se snadjem pa sam kliktao redom, ne bi li dosao do menija koji sam trazio. Nadjem edit client, kliknem na to i sta se desi, pojavi mi se prazna forma.
Jos nesto, hteo sam da dodam logo za svoju firmu. Krenem da uploadujem, i dobijem massage da slika ne moze biti veca od 50x50 pixela, moj logo je 90x33. Nisam nigde uspeo da nadjem da mogu da promenim dimenzije.

To je to za sada.
Osim ovih stvari, ostavlja odlican utisak.
Just keep going...

Denis_Radenkovic
30. 06. 2006., 11:10
Ovo je odlicno... ako moze :)! Ja bih za svaki slucaj proverio intellectual property rights... tj. rights generalno, ne znam gde bi se ovo svrstalo.

ylodi
30. 06. 2006., 13:34
Ogroman je minus sto zahteva PHP5.

Ja mislim da je upravo obrnuto. Veliki minus bi bio da ne iskoristi ono što PHP5 donosi, a razvoj će trajati neko vrijeme, taman za koje će broj se povećati broj PHP5 hostinga.

Ilija Studen
30. 06. 2006., 13:56
Ovo je odlicno... ako moze :)! Ja bih za svaki slucaj proverio intellectual property rights... tj. rights generalno, ne znam gde bi se ovo svrstalo.

Skripta je objavljena pod GPL licencom, a copyright owner sam ja. Ako neko od advokata ili osoba koja je malo bolje upućena u problematiku parti ovu dikusiju pitanje: da li je potrebno nekako zvanično prijaviti vlasništvo ili?

Koncept koliko mi je poznato nije patentiran, a ne verujem da je 37s podneo zahtev za patent. Što se relacije sa Basecampom tiče, Jason je rekao da nije nikakav problem dokle god ne tvrdim da je aC Basecamp klon i dokle god Basecamp ne koristim u "prljavim" marketinškim tirkovima. Meni se ta "pravila igre" čine skroz OK i nameravam da tako da se ponašam.

Denis_Radenkovic
30. 06. 2006., 14:58
^ upravo to sto se na sajtu spominjalo da je u pitanju Basecamp klon me je navelo na ovakvo razmisljanje. S'obzirom da toga vise nema, valjda je OK ... Good luck!

...rekao bih, jedan BC nalog manje :)

boccio
30. 06. 2006., 15:32
Svaka cast, dajte da pokazemo sta zna i ume srpska web industrija :)

Cestitam na (hrabroj) odluci da pustis stvar u GPL, samo pazi, ipak si sam u tome za sada.

squall
30. 06. 2006., 15:45
Po mojim ne tako širokim saznanjima o intelektualnom vlasništvu bilo kakva vrsta vlasništva nije vlasništvo dok nije prijavljano u nadležnoj instituciji i ako za isto nemate papir.

Bilo koja vrsta licence mora biti registrovana ili u suprotnom je javno vlasništvo, a izboriti se za prava nečega što je postojalo prije registracije je dosta skupo i skoro nemoguće pogotovo ako je neka komercijalna firma nakon toga počela proizvodnju.

Ilija Studen
30. 06. 2006., 16:25
...nadležnoj instituciji

A nadležna institucija u Srbiji je? Da znam gde da se obratim.

Blood
30. 06. 2006., 16:30
Imas instituciju za patente u Beogradu, ja mislim da je u Dusanovoj ulici, ali mogu da se raspitam ako zelis?

dejanr
30. 06. 2006., 17:05
Imas instituciju za patente u Beogradu, ja mislim da je u Dusanovoj ulici, ali mogu da se raspitam ako zelis?

Ali zar se activecollab moze prijaviti kao patent, mislim da kod nas ipak nema takve institucije kakva Iliji treba ...

p.s. Upravo sam se setio drugara koji se bavi muzikom.
Doticni Vlado Georgijev mu je rekao da zapakuje snimljen cd sa materijalom i posalje u Nemacku prijatelju koji ce mu zatim vratiti posiljku. I da je taj neotvoren paket sa pecatom i datumom na njemu nepobedljiv dokaz i licenca ... :) :) kakva domisljatost.

A ti ilija narezi skriptu na cd pa posalji ... :1049: :)

Pedja
30. 06. 2006., 17:56
Po zakonima, dovoljno je da obajvis delo i potpises ga kao autor i zakonom je regulisano autorsko pravo.

ivanhoe
30. 06. 2006., 18:05
Koliko ja znam copyright i licenca u source-u su u principu sasvim dovoljni. Slicno kao sa copyrightom fotografija ili web sajtova. Dodatno patentiranje u razni zemljama se radi da bi se ubrzale i olaksale eventualne tuzbe, ali nije neophodno.

@Ilija: Mogao bi eventualno da trademarkujes ime, ukoliko mislis da ti se to isplati..

dadose gol Argentinci dok ja kuckam ovo... :D

Dušan Dželebdžić
30. 06. 2006., 20:37
@Blood

Računarski programi se ne štite patentnim, nego autorskim pravom. I za patente i za autorska dela nadležan je Zavod za intelektualnu svojinu Srbije (http://www.yupat.sv.gov.yu/) koji se nalazi u Zmaj Jovinoj ulici.
Naše pravo poznaje pravnu zaštitu računarskih programa, ali ne ide u detalje sa raznim vrstama licenci. Krajem avgusta imam konsultacije sa direktorom Zavoda, pa ću ga pitati kako stojimo sa praksom po tom pitanju.

Ilija Studen
30. 06. 2006., 21:03
@Ilija: Mogao bi eventualno da trademarkujes ime, ukoliko mislis da ti se to isplati..

Drage volje. Gde i kako? Uostalom, prvo da sredimo logo i vizuelni identitet pa tek nakon toga možemo da pričamo o trademarku.

Da li je neko prošao kroz celu tu priču? Ili da vidim sa pravnicima šta i kako? Da li znate neku advokatsku kancelariju koja ima iskustva sa softverom i distribucijom istog napolju?

Dušan Dželebdžić
30. 06. 2006., 22:05
Popuniš formular Ž-1 (http://www.yupat.sv.gov.yu/pdf/ser/obrasci/zigovi/z-1.pdf) i predaš ga Zavodu. Možeš da registruješ samu reč ActiveCollab (verbalni žig), ili logotip (kad ga budeš uradio, dopunom prijave), zaštita traje 10 godina od dana predaje uredne prijave (može da se produži), a preko našeg Zavoda se vrši i međunarodna registracija.

zextra
30. 06. 2006., 23:16
Nije valjda tako jednostavno? Mora da postoji jos neka zackoljica... :)

Dušan Dželebdžić
01. 07. 2006., 00:03
Pa šta misliš, od čega pravnici žive? ;)

U ovom slučaju tricky part je klasifikacija usluga po Ničeanskom sporazumu (zahteva malo kopanja), i takse koje se ne bi mogle nazvati jeftinim: 4500 din za prijavu verbalnog žiga, 600 za logotip, 1500 za međunarodnu registraciju, pa WIPO takse (http://www.wipo.int/madrid/feecalc/FirstStep), pa posle rešerša na svakih 10 godina po 6000 din za Srbiju, pa...

ivanhoe
01. 07. 2006., 03:27
i takse koje se ne bi mogle nazvati jeftinim: 4500 din za prijavu verbalnog žiga, 600 za logotip, 1500 za međunarodnu registraciju, pa WIPO takse (http://www.wipo.int/madrid/feecalc/FirstStep), pa posle rešerša na svakih 10 godina po 6000 din za Srbiju, pa...

Ovo je ipak dosta jeftinije nego u US... Da li znas slucajno kako funkcionise TM uradjen kod nas na internacionalnom nivou (nakon te medjunarodne registracije), da li je to jednako efikasno kao da je ime zasticeno direktno u US, ili postoje neke zackoljice ?

Dušan Dželebdžić
01. 07. 2006., 09:06
Prema Madridskom aranžmanu, međunarodna prijava se podnosi kod nacionalnog zavoda koji to prosleđuje Međunarodnom birou u Ženevi. U Ženevi ništa ne proveravaju, već samo dostavljaju prijavu onim zemljama u kojima si tražio zaštitu, a koje imaju godinu dana da odbiju registraciju žiga. Međunarodna registracija se produžava na 20 godina, s tim što je u prvih 5 godina vezana za izvorni žig (ako prestane da važi u Srbiji, prestaje da važi svuda), a posle tog roka je u svakoj zemlji nezavisna - kao da si išao od zemlje do zemlje i podnosio zahtev u njihovim nacionalnim zavodima. Sasvim je svejedno gde je učinjena izvorna registracija, sve dok je to u zemlji potpisnici Madridskog aranžmana.

zira
01. 07. 2006., 09:13
Ne znam koliko je to u USA, ali ne vjerujem da je ista skuplje nego ovdje ako zelis medjunarodnu zastitu. Probaj kalulator na
http://www.wipo.int/madrid/feecalc/FirstStep

To izadje 10K+ CHF, ako sam ja dobro razumio ako zelis zastitu u svim zemljama potpisnicama.

oliver
02. 07. 2006., 05:12
Executed in 1.647616 seconds
Konacno nadjoh nesto vremena.

Jesam li ja uhvatio "los dan" servera, ili je ovo heavy metal (znajuci Iliju, ne bi me cudilo da provjeri i vremensku prognozu za Kamcatku prije nego sto se stranica "izrenda" :D). Za login screen je trebalo nesto preko 0.5s :1081:

Skupljam hrabrost da ovog monstruma zavrtim na localhostu :) sala mala, naravno, pogurace "nidzo" valjda... ;) Eto me uskoro sa zamjerkama :1026:

Nego, Ilajdza, zasto free ovako nesto. Ajde, sredi da nesto ne radi osim ako se plati few bucks. Dinar po dinar... :)

zextra
02. 07. 2006., 12:21
Ja sam obratio paznju na brzinu renderinga, naisao si u losem momentu :) Meni se desavalo da vidim i do 2.6 sec, a malo posle toga vreme je bilo ispod 0.3 na bilo kojoj stranici.

Ilija Studen
02. 07. 2006., 13:47
Jesam li ja uhvatio "los dan" servera, ili je ovo heavy metal (znajuci Iliju, ne bi me cudilo da provjeri i vremensku prognozu za Kamcatku prije nego sto se stranica "izrenda" :D). Za login screen je trebalo nesto preko 0.5s :1081:

Inicijalno učitavanje je masivno plus sam primetio izuzetno slabe performanse određenih stranica. Tačnije, cela skripta je kabasta i troši dosta resursa. Gledaj to sa ove strane:


vreme provedeno u profileovanju skripte: 0s
vreme provedeno u izradi sistema za keširanje: 0s
vreme provedeno u optimizaciji koda: 0s (osim optimizacije koju radiš dok programiraš)


Veruj mi jednu stvar: performanse su jedan od prioriteta za 1.0. Keširanje, optimizacija koda, kresanje potrošnje resursa, smanjenje količine komunikacije sa bazom. Sam kod se sada menja suviše brzo...

Nego, Ilajdza, zasto free ovako nesto. Ajde, sredi da nesto ne radi osim ako se plati few bucks. Dinar po dinar...

Pogledaj ovo (http://www.activecollab.com/blog/1/why-is-activecollab-free/). Mislim da se ovako može izvući mnogo više uz manje uloženog truda (naravno, ako ti osnovni motiv nije stanje računa u banci).

Komercijalan app ne može dugo da drži u alpha / beta fazi, treba dokumentacija, support, sajt na mestu, cimanje sa papirologijom, ma treba ti sve. Troškovi: min 2K eura. Ovako su troškovi minimalni i količina truda za sam start minimalni.

Kada guraš kao open source dobici su neprocenjivi: u stečenom znanju (jedna od najpametnijih investicija IMO), ostvarenim kontaktima, referenca je dobra koliko je sama skripta dobra i popularna i vremenom se za tebe čuje mnogo dalje nego što sa komercijalnim projektom možeš da dosegneš.

Kasnije od svega stečenog možeš da imaš finansijsku korist i od znanja i od kontakata i od referenci i od toga što se zna za tebe u određenim krugovima.

Ja sam obratio paznju na brzinu renderinga, naisao si u losem momentu :) Meni se desavalo da vidim i do 2.6 sec, a malo posle toga vreme je bilo ispod 0.3 na bilo kojoj stranici.

Da. Potrebno je vreme dok PHP pohvata i učita tu silu fajlova (nisam brojao ali ih ima mnogo). Kad je ima u memoriji (ne mora da je parsira) stvari su mnogo brže. Zato je plan da se kod 1.0 distribuiraju paketi sa izvornim kodom + paketi progurani kroz Zend Encoder i IonCube za ljude koji imaju podršku za njih na serveru.

Inače, to je jedan od problema PHPa kao platforme. Zbog komercijalizacije i želje Zenda da zaradi jedan od najboljih načina za podizanje performansi aplikacija koji je inače podrazumevan kod ostalih skript platformi ovde je nedostupan većini (zbog cene).

Dzordz
02. 07. 2006., 13:52
Dobar rezon Ilija :)

dinke
02. 08. 2006., 09:07
Upravo ovo dobih od DreamHost-a ...



DreamHost Newsletter v8.7 July 2006
...
2. ActiveCollab one-click.

2. ActiveCollab one-click.

Speaking of lethargic, I added a new one-click install this month. Don't
get too excited.. it's not Trac. (Trac is crazy hard to install in our
one-click framework. Crazy hard for me at least.)

It's this possibly interesting new project for collaborating on projects
and stuff. It's under very active development (v0.6) and the website is:

http://www.activecollab.com/

The fact that activecollab.com is now hosted at DreamHost is honestly a
coincidence. And some might say foolhardy.

One-click your way to:

https://panel.dreamhost.com/?tree=goodies.installer

And collaborate actively with those you actively collaborate with the
most. Just not me right now, I'm feeling a little anti-collaborative. Or
rather, pro-isolative.

zextra
02. 08. 2006., 11:14
Dobar glas daleko se cuje. :D

Ilija Studen
02. 08. 2006., 13:37
activeCollab One-Click Install on Dreamhost (http://www.activecollab.com/blog/8/activecollab-one-click-install-on-dreamhost/)

Bio sam skroz iznenađen kad se to desilo. Nisam očekivao da će neko ubaciti skriptu čija je verzija 0.6 na komercijalni hosting. Uostalom, kad pogledam šta se dešava verzija ne znači ništa jer nema jasnog standarda. Kad probaš samo verzijom da kažeš da software nije stabilan nisi ništa uradio.

Problem trenutno je što nije u pitanju klasičan one click installer već su stvari malo komplikovanije od toga. No, i tome ćemo stati na kraj u jednoj od narednih verzija. Ideja: napraviti da stvari funkcionišu tako da bilo koji hosting provider koji ima PHP5 može da napravi one click installer za pola sata.

ivanhoe
02. 08. 2006., 14:03
vidi sa njima da poradis na stabilnosti rada te verzije koju instaliraju ljudima, jer koliko god da ti je ovo dobra reklama, to je i velika odgovornost... ako se nesto ujebe to ce da zna ceo net u roku od pola sata...

Ilija Studen
02. 08. 2006., 14:53
vidi sa njima da poradis na stabilnosti rada te verzije koju instaliraju ljudima, jer koliko god da ti je ovo dobra reklama, to je i velika odgovornost... ako se nesto ujebe to ce da zna ceo net u roku od pola sata...

Upravo. Zato će 0.7 kad izađe biti bar dve nedelje u community preview verziji, da ljudi probaju i vide kako sve radi. Mogućnost da nešto zajebeš su proprcionalne kompleksnosti sistema i jedino kako možeš da staneš tome na kraj su testovi (koje ne koristim u potpunosti, ali već počinjem da razmišljam na test first način :D ) i da ne srljaš sa verzijama.

Ilija Studen
03. 08. 2006., 15:30
Hoće neko popust na hosting? :D http://www.microads.net/activecollab/

ivanhoe
04. 08. 2006., 00:17
Hoće neko popust na hosting? :D http://www.microads.net/activecollab/

jel mogu uplate iz Srbije za DH? Koliko dugo traje taj promotivni popust?

MorenoArdohain
04. 08. 2006., 00:22
Mogu, a promo je neogranicen

bluesman
15. 08. 2006., 16:45
Pored velike opasnosti da budem optuzen za ko-zna-sta-kome-padne-na-pamet, posle razmisljanja da li da postujem ovde komentare, odlucih se ipak da javno iznesem svoje misljenje.

Iskreno cestitam na buzz-u, ja sam ovo video pre skoro godinu dana kada je verovatno bilo u nekoj pocetnoj fazi, i iskreno sam se obradovao kada sam video koliki se buzz napravio oko ovoga, pa sam ga instalirao kod mene na server u nameri da ga koristim.

Cim sam poceo, pojavili su se prvi problemi, prvo mislim da je sve presitno. Zatim je sistem menija prilicno konfuzan, programer kojem sam davao taskove nije uopste uspeo da se snadje.

Odluke tipa "logotip ne sme biti veci od 50x50 pix" su mi i pored nejasnog razloga, koliko toliko prihvatljive, ali bih se ja pre odlucio da sam resize-ujem logotip umesto da trazim da se ponovo uploaduje.

Kreirao sam klijenta, kreirao sam projekat, gledam kako da povezem projekat sa klijentom - ne uspevam da pronadjem. Koja je svrha imati klijente na sajtu ako ne mogu da ih povezem sa projektima. Ok, hajde da napravim milestone, napravim i to, kreira se i vidim neki checkbox koji mi je izgledao kao da treba da kliknem tu da izaberem taj item. Kada sam kliknuo, milestone je dobio status "completed". Ok, vratim na "open" ali odlucim da moram da pazim gde klikcem.

Napravim task list, i dodam 3 taska. Posto su ovo taskovi za programera koji sadrze i delove koda, kada sam sacuvao vidim da je totalno neupotrebljiv jer nema line breaks. Pronadjem u kodu gde se to prikazuje, dodam nl2br() i prikaze ga kako treba, ali fali veliki deo teksta.

Nekako nabodem skoro nevidljivu ikonicu "edit", otvorim textarea sa 3 rows i primetim da je moj task odsecen, shvatim tada da postoji limit od 255 karaktera (ili slicno, nisma brojao) za task. Ne umem sebi da objasnim zasto je to tako.

Pored toga, izabrao sam da se userima salje mail za taskove, ali i dalje mislim da bi bilo lepo da moze pored svakog taska da stoji jedan checkobox "ne salji mail" iz raznih razloga.

Sto se mene tice, a ovo govorim potpuno iskreno, kao sto rekoh cak i uz opasnost da neko ceo ovaj moj post shvati pogresno, cisto sumnjam da cu koristiti AC najvise zbog slabog usability. Velika mana je ogranicenje velicine taskova sto ga cini gotovo neupotrebljivim za mene. Predlazem iliji da pre nego sto pocne da dodaje nove features prvo ozbiljno poradi na usability jer su ove stvari (a dalje nisam ni testirao jer mi je ovo bilo dovoljno da sastavim zakljucak) nesto sto mene odbije.

Dragan Babić
15. 08. 2006., 17:24
Upravo usability je bio i moja najveca zamerka, i najvise sam na tom polju i doprinosio (citaj: zvocao :P ;P). Kako sam sa Ilijom pricao o ovome bas pre koju nedelju, rece mi covek da planira da krene sa fejsliftingom interfejsa/usabilitijem sa sledecom verzijom.
Uostalom javice se on vec ovde pa cemo cuti iz prve ruke.

McKracken
15. 08. 2006., 17:57
Meni najvise smeta pomalo neprirodna navigacija i ne pretrana preglednost narocito ako ima vise projekata i taskova.

mungos
15. 08. 2006., 18:09
Preglednost interfejsa i Informaciona arhitektura, odnosno navigacija u okviru IA su najveci problemi. To treba ASAP da se sredi.

Ilija Studen
15. 08. 2006., 18:12
Uvek kažem, konstruktivna kritika je bolja od 500 praznih pohvala. Ovakvi tipovi komentara su jako korisni i ne vidim razlog zašto bih se uvredio zbog njih. Pobogu, gledam ih svaki dan na forumu ;)

@blues:

Što se taskova tiče, trenutno su osmišljeni više kao todo liste nego kao stvarni taskovi. Dobio sam dosta zahteva da se poradi na taskovima tako da će jedna od budućih verzija imati dva plugina:

1. todo - taskovi ovakvi kakvi su sada
2. taskovi - long description, attachments, comments, due date, time tracking, dependencies (max 2 nivoa zavisnosti). Dosta novih featurea, ali opet sve svedeno na tu meru da bude jednostavno za korišćenje.

Klijente možeš da dodaš projektu na Permissions stranici. Projeckat - People - Permissions. Upravo danas me je čovek zamolio da u 0.7 dodam i mogućnost da admin može da izmeni dozvole unutar Edit user forme tako da će i to biti dodato. Mislim da je će to biti dobar feature koji će smanjiti probleme i nejasnoće.

@McKracken - šta vidiš kao neprirodno kod navigacije (pošto mi samo "neprirodna navigacija" ne pomaže baš previše ;) ). Za nered se slažem. Ljudi takođe navode i nemogućnost postavljanja prioriteta (projekat koji je prvi dodat će biti na vrhu stranice iako je neki koji je kasnije dodat možda 10x važniji) i sakrivanja viška informacija. To ćemo srediti.

Btw, ako imate bilo kakav konkretan predlog, mock ili bilo šta slično nemojte oklevati. Konstukrivnom kritikom i dobronamernim savetom me sigurno nećete uvrediti ;)

Hvala na komentarima.

mungos
15. 08. 2006., 18:18
Ja u zadnje vrijeme intenzivnije koristim aC, tako da ću navjerovatnije u dogledno vrijeme kada odahnem malo sa poslovima, uraditi nekakav mockup predloga drugačije navigacije jer je ova prosto ne funkcioniše dobro. S kim sam god pričao o aC, svi se redom žale na navigaciju...

nixa
15. 08. 2006., 20:42
ja sam primetio probleme sa UI-em na prvu loptu ... izgleda da nisam pricao gluposti

Poceo sam i ja da koristim aC, ali ne dovoljno da bih davao toliko detaljni review ... nadam se da cu moci da predlozim novi UI uskoro .... generalno bilo bi lepo kad bi i to bilo promenjivo ....da svako napravi UI po svojoj meri ... :)

bluesman
15. 08. 2006., 21:03
Klijente možeš da dodaš projektu na Permissions stranici. Projeckat - People - Permissions. Upravo danas me je čovek zamolio da u 0.7 dodam i mogućnost da admin može da izmeni dozvole unutar Edit user forme tako da će i to biti dodato. Mislim da je će to biti dobar feature koji će smanjiti probleme i nejasnoće.

Ja sam mislio na ono, najjednostavnije M-M:

klijenti ---> klijent_projekti <--- projekti

Pa recimo kliknes na klijenta i vidis sve njegove projekte, ili kliknes na projekata i znas za kog je klijenta.

Po meni je to nesto osnovno za ovakav software.

McKracken
15. 08. 2006., 21:21
Mozda sam se malo preterano izjasnio, ali mi je izuzteno neprijatno da trazim delove projekta u gornjem meniju dok mi je donji u stvari mesto odakle mogu da se vratim na dashboard na nivou aplikacije. Cak, dovoljno bi bilo da se mesta donjem i gornjem meniju zamene da to dobije na hijerarhiji.

Ako radis sa vise projekata, onda je vrlo bitno da je jasno gde se "nalazis" u kom trenutku i na koji projekat/klijenta/firmu ce se odnositi koja akcija (ili tasklista).

Ilija Studen
15. 08. 2006., 21:36
Mozda sam se malo preterano izjasnio, ali mi je izuzteno neprijatno da trazim delove projekta u gornjem meniju dok mi je donji u stvari mesto odakle mogu da se vratim na dashboard na nivou aplikacije. Cak, dovoljno bi bilo da se mesta donjem i gornjem meniju zamene da to dobije na hijerarhiji.

Kad kažeš gornji meni misliš na Bread crumbs, kad kažeš donji meni misliš na ponuđene opcije? Ako je tako, razlog zašto je crumbs gore to što je uvek prisutan za razliku od opcija (postoje stranice gde ih jednostavno nema i ne bi trebalo da ih bude). Kako stvari trenutno stoje, prazna siva štrafta ne bi imala puno smisla.

Dakle, ovo je jedna od odluka koja baš i nema previše smisla, ali je bila uslovljena dizajnom. Kada sam je napravio izgledala je OK, ali se ispotavilo da i nije. Čak i kad sam koristim activeCollab primećujem da su mesta ovim dvema opcijama zamenjena i da bi bilo logičnije da je BC u okviru stranice, a opcije ispod taba.

Ovo je jedna od stvari kojoj će se sigurno posvetiti pažnja.

mungos
15. 08. 2006., 22:06
Koliko ja bar doživljavam navigaciju: ono što prilično buni jeste 2nd level navigacija. U kombinaciji sa 1st level navigacijom (tabovima) pravi pometnju. Moj predlog na prvu loptu jeste da se rješiš potpuno 2nd level navigacije i da zadržiš samo primarnu, koju treba preurediti. Ukoliko postoje bitne opcije iz 2nd level nava onda ih prebaciti na vidno mjestu na desnom sidebaru interfejsa.

Jedna od grešaka jeste forsiranje prikaza "Invelved compaines" na desnom sidebaru, umjesto da se taj prostor posveti listanju svih aktivnih mojih projekata da bi se lako mogao prebaciti sa jednog na drugi.

McKracken
15. 08. 2006., 22:23
Pod gornji meni sam mislio na tabove. A donji Breadcrumbs.

narocito sto je sadrzaj tabova promenjliv, bas mi izaziva konfuziju :)

Ilija Studen
15. 08. 2006., 22:36
Prvo o mrvicama. One imaju dve uloge:

1. da na jednom mestu vidiš tačno gde si
2. da možeš da se vratiš na neki od viših nivoa, bez da moraš da švrljaš po dodatnim opcijama

Mislim da je to jedan jako bitan deo interfejsa i da je više od pomoći nego što smeta. Iskreno, ne vidim razlog zašto bi ikada bile izbačene iz interfejsa (uostalom, probaš pa vidiš reakcije korisnika).

--

Što se setova tabova tiče, tu stvarno nisam pametan. Naime, u aplikaciji postoje tehnički četiri odvojene celine:

1. Dashboard - mesto odakle ideš dalje, tu su tvoja zaduženja, različiti logovi, alerti. Kao što i ime kaže, kontrolna tabla koja sumira stanje i izdvaja važne stvari. Takođe je to i mesto odakle krećeš sa korišćenjem u 99% slučajeva.
2. Tvoj profil - trenutno je u pitanju samo account info, ali će uskoro biti i sekcija za kontrolisanje dozvola APIja i sinhronizacija (eksterni izvori informacija o profilu). Čisto da se zna da taj deo neće doveka biti samo acc, već da tu ima par stvari koje su prilično bitne i koje će proširiti taj deo (dobiti svoje tabove).
3. Administracija - o ovome ne treba previše trošiti reči. Svi znamo čemu služi: upravljanje klijentima, korisnicima, projektima, konfiguracija. Sve te nezanimljive sistemske stvari
4. Sam projekat - opet, ni ovde ne treba previše trošiti reči.

Sve te sekcije imaju podsekcije, alate i slično koje često isto imaju podsekcije, pomoćne alate itd. Jedini način da steknete kompletnu predstavu o tome koliko ovde ima elemenata je da ih nabrojite. Ima ih mnogo, a biće ih još više kad dođu plugini. Tada im nećeš moći odrediti tačan broj.

Mungose, ti ono reče da je ovo jednostavno? ;) Ne kažem da je nuklerana fizika, ali ovo je definitivno jedna od najsloženijih web aplikacija na kojoj sam radio (dodaj tome i činjenicu da je radim kao sopstveni projekat tako da se stvarno dugo zadržavam na pojedinim detaljima), a stvari tek treba da postanu komplikovane.

McKracken
15. 08. 2006., 22:48
Ne izbacivati breadcrumbs.. To je nezamenljivo .. ali mislim da treba zameniti mesto tabovima i breadsrumbsu. (tabovi ISPOD breadcrumbsa da bi se dobio kontekst tabova)

mungos
15. 08. 2006., 23:01
Ja samo kažem da se često gubim po aplikaciji koja slovi za art of simplicity :)
Stvar je da se nađem u situaciji kao na B92.net, da klikćem više puta nepotrebno i izgubim se totalno u intefejsu. Niti znam đe sam, niti više znam kud sam ono krenuo... Da ne bude samo da se žalim, kada stignem napraviću drugačiju arhitekturu navigacije.

bluesman
16. 08. 2006., 00:19
Ljude najvise zbunjuje glavni menu (iako ga ti nisi verovatno zamislio kao "glavni glavni") koji se kosntantno menja. Da sam na tvom mestu ja bih ostavio glavni menu fiksan, a izmedju njega i breadcrumbs bih stavio submenu koji se menja u odnosu na to sta je izabrano u glavnom meniju.

McKracken
16. 08. 2006., 02:20
@blues: Upravo to :)

Ilija Studen
16. 08. 2006., 05:10
Ljude najvise zbunjuje glavni menu (iako ga ti nisi verovatno zamislio kao "glavni glavni") koji se kosntantno menja. Da sam na tvom mestu ja bih ostavio glavni menu fiksan, a izmedju njega i breadcrumbs bih stavio submenu koji se menja u odnosu na to sta je izabrano u glavnom meniju.

Koje bi u ovom slučaju opcije išle u glavni meni, a šta bi išlo u podmenije?