PDA

Pogčedajte punu verziju : Koliko ste (ne)ozbiljni u svojim aplikacijama?


oliver
16. 07. 2006., 04:18
Nesto sredjujem na last.fm, i slucajno bacim pogleden na URL:

...?changessaved=yeahbaby

Ne znam, ja bih se pogubio dok kazes "keks" da radim u fazonu if changessaved=yeahbaby :) Kako je u vasem slucaju?

nixa
16. 07. 2006., 04:21
Ma njima prso programer :D vidis da je na anfitaminima :)

Blood
16. 07. 2006., 12:26
ne znam, meni se to desava, pre neki dan sam nazvao promenljivu $a_jooj ...

oliver
16. 07. 2006., 13:09
dobro, i, jesi li je ostavio? vec sutra neces imati pojma sta ti je $a_joj, a zamisli poslije par mjeseci kad vidis... onda ce bude strtoupper($a_joj) :)

imenujem i ja $pero, $sara itd, ali samo dok nesto isprobavam. zamisli da ti je pola koda $_GET['yeahbaby'], $_POST['wtf'], BjeziEtoGodze()... :D

phoenix
16. 07. 2006., 13:54
Ne dešava mi se to sa nazivima promenljivih, ali sa komentarima i opisima da, gde eventualno opsujem nešto. Ali samo ponekad, u ekstermnim situacijama.

Bojan Zivanovic
16. 07. 2006., 14:51
Sto se tiche imena promenljivih, kao i svega sto korisnik vidi, tu sam ozbiljan.
Zato sam neozbiljan u komentarima, gde uvek moze se nadje neki smajli i quote iz Futurame :)

Ilija Studen
16. 07. 2006., 17:57
if(isset($_GET['changessaved'] && $_GET['changessaved']) {
// ...
}

Vrednost je nebitna. A i last.fm ekipa je poznata po izvalama.

Btw, kod mene je sve "tipizirano" tako da bi ova boolean vrednost bila 1 ili 0 u URLu i konvertovano u bool kad bih je pokupio.

Dragi Tata
16. 07. 2006., 22:29
Hoćete li verovati da sam svojevremeno morao da radim sa funkcijama koje je originalni autor nazvao "Joca", "Pera", "Mika", "Laza", a bilo je i nekih ženskih imena za koje ozbiljno sumnjam da su mu bivše devojke.

oliver
17. 07. 2006., 00:41
if(isset($_GET['changessaved'] && $_GET['changessaved']) {
// ...
}

Vrednost je nebitna.

Pretpostavio sam, ali svejedno, opet... :)

Hoćete li verovati da sam svojevremeno morao da radim sa funkcijama koje je originalni autor nazvao "Joca", "Pera", "Mika", "Laza", a bilo je i nekih ženskih imena za koje ozbiljno sumnjam da su mu bivše devojke.

Mi smo gledali dimplomski u kome je lik sve funkcije imenovao tako... "slikovito". Za ne povjerovati s cim je covjek izasao pred komisiju... i polozio :D

Ilija Studen
17. 07. 2006., 00:51
Onaj robotičar što je imao kod u C-u za neku sklameriju? Funkcije tipa: pogurajgovno(), izvuciseizsranja() i slično?

ivanhoe
17. 07. 2006., 02:48
izvuciseizsranja je odlicno ime za funkciju, vrlo jasno govori o cemu se radi :)

uzgred sto se tice last.fm, yeahbaby im ne zameram toliko (da je napisao yes, true, ili 1 ne bi bilo nista mnogo jasnije), ali to sto promenu stanja (snimanje) salju GET-om je vec za kritiku...

jablan
17. 07. 2006., 08:49
Nije loše podsetiti se s vremena na vreme:

How To Write Unmaintainable Code (http://www.web-hits.org/txt/codingunmaintainable.html)

Takođe i na http://mindprod.com/jgloss/unmain.html, na kraju krajeva http://www.google.com/search?q=unmaintainable+code

oliver
17. 07. 2006., 10:21
server not found :1050:

sjetih se da sam ja ostavio (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=426) slican link jednom davno, al' je sad i za njega server not found :1050: :1050:

misk0
21. 07. 2006., 14:15
[QUOTE=Ilija Studen]if(isset($_GET['changessaved'] && $_GET['changessaved']) {
// ...
}
Ovo vraca syntax error ili neku slicnu poruku... fali neshto :)

Ilija Studen
21. 07. 2006., 14:44
Kod je iz glave i nedostaje zagrada. Većina ljudi je na prvi pogled skontala o čemu se radi, možda čak odmah i videla grešku.

Misliš da sam ovo stvarno probao pre nego što sam postovao? ;)

McChoban
05. 08. 2006., 23:17
Heh, ortak s kojim sam radio na jedom projektu je glavnu funkciju (na svom prethodnom projektu) nazvao doFoo() , u odsustvu ideja.
Takođe poznata mi je priča sa likom koji je radio na matfu, pa su mu uvalili da (2 nedelje pred vojsku) napiše neku bazu u Delphiju... Naravno, on u tom momentu nije znao Delphi, pa ga je u okviru tog vremena nedelje naučio, a nije teško pretpostaviti koliko je bio željan da 2 nedelje pred vojsku piše program u programskom jeziku koji ne zna, i to za džaba. Nije ga dovršio, pa su njegovi naslednici zatekli situaciju u kojoj je svaka moguća funkcija i promenljiva neka psovka ili obscenost... Mada meni je najjača promenljiva "hrpu", koja je mnoge zbunila... Ali radilo se samo o onomatopeji sočne šlajmare (hrrrrr... PU!).
Još jedna pričica, pre x godina je Pexim (u kom je radilo pola matf-a) radio program za neku banku (valjda), i prilikom prezentacije pred direktorima firme, iskočila je greška "jebeni nalog neće da se kontira".

Ja se inače trudim da promenljive nazivam tako da se svako, pa i ja, može snaći u tom kodu, kao i komentare (mada njihova količina zavisi od cajtnota)... Kao da će svaki segment koda poslodavac da pregleda... To je pouka iz iskustva kad sam jednom poslovno pismo započeo sa "Slušaj, sisoje..."
(naravno, problem je što sam se zajebavao, pa zaboravio da obrišem zajebanciju i poslao mail). A jednom je i čovek video templejt sa raznim "fekalnim" tekstovima (pošto taj templejt nisam ni hteo da pokazujem, ali je čovek insistirao)... Mada u ovom drugom slučaju posao sam ipak dobio jer je i poslodavac bio zajebant :D

bluesman
06. 08. 2006., 02:24
Mene je sramota da kazem, ali cu reci....

Pre neki dan mi se javi jedan klijent i kao "On page xxx you have some strange text before the image". Ja pogledam a ono pise "bulja" :)

A posto me mrzi da proturam neke debuggere, ja obicno stavim u nekom redu echo __LINE__; a jako cesto echo "bulja", echo "sisa", echo "dupe"... :) I obicno kada zavrsim nesto radim multi-search: find "sisa" :)

McChoban
06. 08. 2006., 06:27
srećom, pa sam naučio da trapovanje errora, a potom i uklanjane istog, koristim standardizovan text. Standardizacija bug trappinga je eliminisala potrebu za nesuvislim search-replaceovima za nepopularnim rečima (kojih sam i ja nekad imao ihahaj, ali sad imam samo bugove).
najjači test je bio test neke funkcije koja ni pod razno nije htela da se pokrene
function pushi($*****, $php) {...}

Anyhoo - bluesmane-care, mada je bolji filing kad uvališ nekom našem ko razume, takve bug trapove :-)))
Jedno vreme sam razmišljao da otvorim školu zdrave poslovne komunikacije ("slušaj, sisoje...", "jegi govna, da li si ti normalan", "jes bolega ***** da ću to da uradim"...)

And I acutally said all of those to my employers!!! (moguće da mi se zato ne javljaju?)

lopkiju
22. 11. 2006., 23:18
Ja ludorije pisem u komentarima - ne bas uvek, a za imena funkcija i promenljivih (posebno f-ja) znam da potrosim i 5min smisljajuci sto bolje ime, a desavalo mi se da sam davao vulgarna imena promenljivama i textovima u MessageBoxovima, ali to je bilo zato sto sam bio iznerviran jer nesto nije htelo da radi :).

srdjan
22. 11. 2006., 23:49
Ja nekad koristim 0xDEADC0DE kao kontrolni int :)

Dejan Topalovic
22. 11. 2006., 23:52
Eehehe, zna to katkad covjeka da nasmije i uljepsa kodiranje, ali zna nekad biti i "opasno". U bivsoj firmi je jedan tip dobio otkaz, jer je definisao pojedine varijable kao lvCock, lvDick, lv****This****, lvMother****er i sl.

Ne bi to niko ni primijetio, da se nije desio generalni code review, pri cemu je to primijeceno... Al da smo se smijali - smijali smo se. :) :1064:

Ilija Studen
23. 11. 2006., 00:23
Al da smo se smijali - smijali smo se. :) :1064:

On se najverovatnije nije smejao...

ivanhoe
23. 11. 2006., 02:24
Eehehe, zna to katkad covjeka da nasmije i uljepsa kodiranje, ali zna nekad biti i "opasno". U bivsoj firmi je jedan tip dobio otkaz, jer je definisao pojedine varijable kao lvCock, lvDick, lv****This****, lvMother****er i sl.


sta ti je programer u dushi, daje promenjivima glupava imena, ali pritom postuje madjarsku notaciju :)

zark0vac
23. 11. 2006., 05:26
Uglavnom sam ozbiljan kada je posao u pitanju ali se moze desiti da se u komentarima naleti na neki smajli, ali uopsteno promenljivama dajem imena samo ona koja bi me asocirala na to sta definise kako bi posle neko znao sta je sta...

Ali desava mi se u razvojnoj fazi da promenljive nazivam tipa: $a $b $c ili neke skracenice koje mi u tom trenutku izgledaju logicne kada ih vidim da znam sta predstavljaju, a kroz vec mesec dana moram da jurim kroz kod da ih `protumacim` :p

oliver
23. 11. 2006., 10:25
^ :D

Nisam jednom naletio na $pero, $sara... a da se trudim da budem "normalan" po pitanju imenovanja varijabli, funkcija etc - trudim se :)

kaizen
23. 11. 2006., 10:45
Ima prostih, ali ima i načitanih programera:

http://thedailywtf.com/forums/thread/81156.aspx

ThunderMonkey
23. 11. 2006., 16:21
Jedno od pravila agile programminga glasi keep it as simple as possible. Mnogi autori smatraju da su komentari suvisni ukoliko je kod dobar, optimizovan, lako citljiv, sa smislenim promenljivama, kada postoji guideline koji se postuje. Ima osoba koje pre nego implementiraju neku metodu recimo, pocnu da je komentarisu pa se desi da je komentar duzi od same implementacije. Vrlo cesta i vrlo losa pojava.

ivanhoe
23. 11. 2006., 17:21
Ima osoba koje pre nego implementiraju neku metodu recimo, pocnu da je komentarisu pa se desi da je komentar duzi od same implementacije. Vrlo cesta i vrlo losa pojava.


tja, ja vrlo cesto radim upravo to, prvo pisem komentar sta neki komad koda treba da radi, jer mi to daje vremena da se koncentrisem na zahtev i optimalno resenje. Tako neke jednostavnije delove koda mogu da programiram u letu uz minimalni gubitak vremena. Ne vidim kakve to ima veze sa predugim komentarima...

Takodje super su te agilne fore, ali kad citas tudj kod komentari ne mogu da smetaju (naravno najbolje ako su napisani normalno, znaci jedna recenica konciznog objasnjenja, lista ulaznih parametara sa kratim komentarom i objasnjenje izlaza). Ali i ako su predugacki ili ti je kod jasan sam po sebi, naprosto ih preskocis, a "leba ne jedu".... stavis lepo da ti komentari budu neka neupadljiva siva boja i uvezbas da ih ne primecujes...

ThunderMonkey
23. 11. 2006., 21:26
tja, ja vrlo cesto radim upravo to, prvo pisem komentar sta neki komad koda treba da radi, jer mi to daje vremena da se koncentrisem na zahtev i optimalno resenje.


Pa agile tehnika podrazumeva tzv. set of stories, koje predstavljaju funkcionalne delove buduce aplikacije i koje se implementiraju u iteracijama. To znaci da bi unapred trebalo znati sta ce koja metoda da radi. Naravno, govorim o aplikacijama koje su potpuno dokumentovane i modelovane. Licno, mislim da daje dobre rezultate.

Ilija Studen
23. 11. 2006., 22:12
Kada se kaže agilan razvoj obično se misli na pristup objašnjen u Manifesto for Agile Software Development (http://agilemanifesto.org/) i knjigama koje su objavili ljudi koji su potpisali isti (pre svega Martin Fowler, Kent Beck, Dave Thomas...).

U ovoj priči pisanje testova pre pisanja samog koda (kakva jeres! ;) ) je osnova jer omogućava razvoj u koracima i da se lako odgovara na "promene plana". Višemesčno dokumentovanje i modelovanje koda je u suprotnosti sa agilnim principima.

Prvi put čujem za "set of stories", šta god to bilo. Može neki link?

ThunderMonkey
23. 11. 2006., 22:35
heh, na martina fowlera sam i mislio :)
Obavezno pogledaj knjigu Planning extreme programming (jedna od agile metoda) od njega kao koautora gde se pominje story kao osnova. I da, slazem se ono za modelovanje i use caseove da je u suprotnosti sa agilnim principima, jbg, lose sam se izrazio.

caboom
23. 11. 2006., 23:15
heh... egomania itself.

degojs
23. 11. 2006., 23:20
Ali i ako su predugacki ili ti je kod jasan sam po sebi, naprosto ih preskocis, a "leba ne jedu".... stavis lepo da ti komentari budu neka neupadljiva siva boja i uvezbas da ih ne primecujes...

Znaš šta je još bolje? Ako editor ima mogućnost da, po difoltu kad otvoriš fajl, dugačke komentare "skupi" u jednu liniju.

zextra
24. 11. 2006., 01:42
Ah, pa svaki normalan editor VIMa tu mogucnost. :D

oliver
04. 02. 2007., 17:45
:1060: