PDA

Pogčedajte punu verziju : IE 7 dolazi u grad (dostupna beta 1)


mungos
30. 07. 2005., 12:40
Korisni izvori infomisanja:
http://mezzoblue.com/archives/2005/07/28/ie7_css_upda/
http://blogs.msdn.com/ie/archive/2005/07/27/444004.aspx
http://www.webstandards.org/buzz/archive/2005_07.html


CSS2 Acid tests:
http://www.mezzoblue.com/i/articles/28july2005-acid2ie6.png (IE 6)
http://www.mezzoblue.com/i/articles/28july2005-acid2ie7.png (IE 7)

u bocu isti :(

MSIE team CSS obecanja dostupna na:
http://blogs.msdn.com/ie/archive/2005/07/27/444004.aspx



http://www.mezzoblue.com/i/articles/28july2005-ui.png

xippi
31. 07. 2005., 04:11
koliko vidim od bitnih stvari ispravljen je samo png transparency. nece ovo skoro :(

nixa
31. 07. 2005., 04:26
pa sad je i beta 2 izasla .. ko zna .. mozda isprave i sve :)

Bojan Zivanovic
31. 07. 2005., 16:39
Mozda i ja poletim :)
Nema leba od njih, Firefox all the way

nixa
31. 07. 2005., 18:49
ma to niko nije doveo u sumnju ...ali drzimo palceve da cemo za jedno godinu dana morati samo da radimo jedan css fajl bez hakova .. pa da ubace onda i podrsku za css3 i te fore ...

a ne sad .. sve ti ql u ff ,a otvoris ie ..i smoris se ko zmaj :)

Petar Marić
31. 07. 2005., 19:39
Pre mislim da ćemo pisati XAML nego šta drugo za godinu dana :)

Ilija Studen
31. 07. 2005., 21:11
Pre mislim da ćemo pisati XAML nego šta drugo za godinu dana :)

Ma da. Kao što danas svi pišemo JScript i zatrpavamo svoje stranice ActiveX kontrolama ;)

XAMLu će trebati dosta da zavlada samo Desktop tržištem, a ako ikad bude zavladao webom trebaće mu još više.

PS: Uglavnom web developeri koriste Firefox, a ako IE7 ne stekne većinu poklonika među web developerima jedina grupa koja će ostati da pravi XAML aplikacije za njega su obični korisnici... Ali taj avion nikada neće poleteti :cool:

Petar Marić
01. 08. 2005., 22:40
Ja sam mislio da се помоћу XAML-a briše granica između desktop i web aplikacija. Correct me if I'm wrong.

degojs
02. 08. 2005., 06:39
Pa mislim da grešiš Ilija. Neće tu developer da odlučuje šta se koristi već naručioc posla - onaj koji plaća, a ne onaj koji je plaćen da uradi posao. Mislim da ti je logika naopaka, ukoliko te nisam pogrešno razumeo. I danas web developeri, bar koliko sam ja upoznat, više koriste Firefox pa ipak moraju da osiguraju da se stranice dobro vide i u IE.

Takođe uzmi u vid i OGROMNO tržište internih, poslovnih, aplikacija. Čemu da a) razvijaš čistu web aplikaciju (siromašan interfejs u odnosu na desktop aplikacije) ili b) klasičnu desktop aplikaciju (deployment i održavanje su uvek problematični u odnosu na web aplikacije), kad stvari poput XAML-a rešavaju oba problema više nego zadovoljavajuće = manji troškovi, za šta je svako zainteresovan.

Ako sajtovi poput Amazon.com, kako je već odavno najavljeno, počnu da pružaju XAML verzije to će polako i ostale da natera da rade isto i još ima činjenica da će praktično svi novi PC kompjuteri biti prodavani sa Windows Vistom (kad ovaj jednom bude RTM :) ), ta tehnologija ima više nego dobre šanse da zaživi.

Dodatno, ako sam dobro razumeo, ta tehnologija bi trebala biti dostupna i za Windows XP, a on već danas ima više od 50% korisnika desktopa čini mi se. Čemu se onda ograničavati i ne koristiti napredniji interfejs i spojiti ga sa jednostavnijim održavanjem?

Da će ići polako, hoće, ali ne bih već sada rekao da "taj avion neće nikad da poleti". Jednostavno, još je rano za takve ocene.

Moje predviđanje? Softver će postati servis. Firma neće kupiti 100 kopija npr. QucikBooks Pro-a već QuickBooks Pro SERVER (sa 50 licenci za klijente): nema zezanja oko deploymenta i održavanja desktop aplikacija (održava se samo server), a GUI je i dalje odličan. Možeš da otpustiš par ljudi iz Desktop Support odelenja i eto ti ogromne uštede na platama i porezima državi za iste, penziono i slično.

degojs
02. 08. 2005., 07:49
After remaining mum for months over the extent to which it plans to support the Cascading Style Sheet (CSS) standard with its forthcoming Internet Explorer (IE) 7.0 browser, Microsoft has gone public with its plans.

Late last week, Internet Explorer lead program manager Chris Wilson posted to his blog a list of fixes, many of them CSS-related, that Microsoft is planning for IE 7.0.
...

Though you won’t see (most of) these until Beta 2, we have already fixed the following bugs from PositionIsEverything and Quirksmode:

Peekaboo bug
Guillotine bug
Duplicate Character bug
Border Chaos
No Scroll bug
3 Pixel Text Jog
Magic Creeping Text bug
Bottom Margin bug on Hover
Losing the ability to highlight text under the top border
IE/Win Line-height bug
Double Float Margin Bug
Quirky Percentages in IE
Duplicate indent
Moving viewport scrollbar outside HTML borders
1 px border style
Disappearing List-background
Fix width:auto

In addition we’ve added support for the following

HTML 4.01 ABBR tag
Improved (though not yet perfect) <object> fallback
CSS 2.1 Selector support (child, adjacent, attribute, first-child etc.)
CSS 2.1 Fixed positioning
Alpha channel in PNG images
Fix :hover on all elements
Background-attachment: fixed on all elements not just body


I want to be clear that our intent is to build a platform that fully complies with the appropriate web standards, in particular CSS 2 ( 2.1, once it’s been Recommended). I think we will make a lot of progress against that in IE7 through our goal of removing the worst painful bugs that make our platform difficult to use for web developers.

nixa
02. 08. 2005., 13:19
vise mi se svidjala poruka koju si obrisao :)

Ilija Studen
02. 08. 2005., 14:23
Neće tu developer da odlučuje šta se koristi već naručioc posla - onaj koji plaća, a ne onaj koji je plaćen da uradi posao

I sam znaš da nije uvek tako. U dobrom delu slučajeva i sami developeri biraju platformu. Ako IE7 ne stekne poklonike među većinom developera već podbaci (ne tvrdim da će se to desiti, ali je velika šansa da do toga dođe...) tehnologije koje donosi neće zaživeti u potpunosti već će se vrteti po intranetima i prilično malom broju sajtova.

I danas web developeri, bar koliko sam ja upoznat, više koriste Firefox pa ipak moraju da osiguraju da se stranice dobro vide i u IE.

Istina, ali to ne rade zato što vole, već zato što moraju. Imaš tri grupe developera: prvi bi najviše voleli da Firefox nestane sa lica zemlje i vrati se apsolutna dominacija IEa, drugi koji bi želeli da IE ili nestane sa lica zemlje ili napokon postane upotrebljiva alatka i treći koje apsolutno bole uvo.

Najveći MSov problem u ovoj priči je što je ova druga grupa glasna i sve brojnija...

Ako sajtovi poput Amazon.com, kako je već odavno najavljeno, počnu da pružaju XAML verzije to će polako i ostale da natera da rade isto i još ima činjenica da će praktično svi novi PC kompjuteri biti prodavani sa Windows Vistom (kad ovaj jednom bude RTM ), ta tehnologija ima više nego dobre šanse da zaživi.

Slažem se. XAML možda napravi isti, ako ne i veći buzz od Ajaxa, ali opet... To ne treba ništa da znači. Videćemo šta će se desiti.

Softver će postati servis. Firma neće kupiti 100 kopija npr. QucikBooks Pro-a već QuickBooks Pro SERVER (sa 50 licenci za klijente): nema zezanja oko deploymenta i održavanja desktop aplikacija (održava se samo server), a GUI je i dalje odličan. Možeš da otpustiš par ljudi iz Desktop Support odelenja i eto ti ogromne uštede na platama i porezima državi za iste, penziono i slično.

Amin ;) Ali pazi, to je nešto što Microsoftu apsolutno ne ide na ruku. Sećaš se priče Google vs Microsoft (pitanje platforme)?

shoba
02. 08. 2005., 20:56
Najzad su maznuli od Opere i Mozilla tabove :) koliko im je samo vremena trebalo da shvate!

Neko rece da li ce IE 7 zaziveti... Pa kad ga uguraju sa Windowsom, forsiraju u poslovnim primenama (online banke ... ), dzaba nama sto volimo Firefox kad vecina gleda nase sajtove iz IE!

nixa
02. 08. 2005., 23:01
ma face it :) mozilla je ipak za non-win usere i developere koji su na win-u ...

degojs
03. 08. 2005., 00:46
Ilija:
I sam znaš da nije uvek tako. U dobrom delu slučajeva i sami developeri biraju platformu.


Što je pomalo u suprotnosti sa onim što sam kažeš posle:

Istina, ali to ne rade zato što vole, već zato što moraju

Drugim rečima, radi se ono što se mora. A ako XAML počne da se gura, bojim se da niko neće pitati developera šta on voli, jer zna se da on ipak najviše voli - pare.

Ako IE7 ne stekne poklonike među većinom developera već podbaci (ne tvrdim da će se to desiti, ali je velika šansa da do toga dođe...) tehnologije koje donosi neće zaživeti u potpunosti već će se vrteti po intranetima i prilično malom broju sajtova.

Ne znam zašto toliko povezuješ Avalon (tj. Windows Presentation Foundation, kako ga sada zovu) sa IE 7? Koliko sam ja nešto skontao, to nema mnogo veze jedno sa drugim mnogo.

Slažem se. XAML možda napravi isti, ako ne i veći buzz od Ajaxa, ali opet... To ne treba ništa da znači. Videćemo šta će se desiti.

Ma nemaš ti ništa mnogo od buzz-a, dok ga MS ne podrži. Vidi koliki je buzz oko CSS-a još odavno, a MS godinama ladno ne mrda po tom pitanju IE i naravno "jebe u zdrav mozak" sve ostale. Sad ih je Firefox naterao da se pokrenu iz mrtvih, ali mi se čini da je to više usledilo zbog poslovično loše sigurnosti kod IE, a ne zbog buzza oko CSS-a i ostalih standarda u koje se ja, kao i najveći deo korisnika, baš i ne razumemo :) Ali šta je virus i spyware, to smo svi saznali :)

Amin ;) Ali pazi, to je nešto što Microsoftu apsolutno ne ide na ruku. Sećaš se priče Google vs Microsoft (pitanje platforme)?

Ne vidim kako im to ne ide na ruku, čak naprotiv.

Kontaj samo, na kraju priče, da ćeš uskoro u Visual Studiju da koristiš praktično istu tehnologiju i jedan kod za programiranje raznih aplikacija, bilo da se radi o standardnoj desktop ili aplikaciji koja se dotura sa servera. Bar tako obećavaju :) a ja ne vidim kako će ostali tome da pariraju, jer pobogu, Windows već *jeste* na svakom desktopu.

degojs
03. 08. 2005., 01:15
nixa:
vise mi se svidjala poruka koju si obrisao
Ma ja kad postavim poruku, treba sačekati jedno pola sata, ako nameravaš da odgovaraš - dok ja popravim, prepravim, obrišem, ponovo postavim i na kraju samog sebe smorim :)

shoba
03. 08. 2005., 01:25
Sviracemo mi kako IE 7 bude voleo da cuje :D

mungos
03. 08. 2005., 09:03
Ajde malo, da nastavimo sa pričom oko CSS-a. Eto, recimo da Microsoft u IE7 ispravi sve poznate bagove,
uključujući one poznate po rješenjima sa lokacije P.I.E. i QuirksMode, i dovede CSS2 podršku na nivo sadašnjeg Firefoxa. Dok sav narod ne pređe na Vistu, mi ćemo i dalje godinama laganaze da hakujemo IE6 prikaz. Microsoft će po običaju da omane negdje, kao što su recimo zajebali sa uvođenjem skript blokinga u IE6/SP2, nadam se da će ovaj put to biti samo sigurnost, ne i CSS. Dobro stvar oko izlazka nove platforme i nove IE verzije jeste buzz, koji bi trebao IE5/5.5 da jednom za svagda otprati u zarađenu penziju.

CSS3 je i dalje samo dobra ideja u razvoju, na koju ćemo da čekamo narednih par godina. Kako svaki od aktuelnih brauzera podržava neke CSS3 segmente, naredna godina će proteći u inžinjerskom pronalaženju istih, detaljnom tehničkom razglabanju i glupavim primjerima. Tipična faza posla za CSS geekove širom svijeta. Sledeća faza su one čuvene ogromne tabela sa spiskom pet brauzera po pet varijanti istih, sa definisanjem ko šta podržava dobro, loše, osrednje, srednje osrednje, nikako, ko se s kim poklopa, ko koga isključuje, itd. Zatim slijedi faza sa impresivnim vizuelnim primjerima, koji em što su neprimjenljivi u 80% interfejsa, em što rade samo u Firefoxu. Četvrta faza je ona kada će profesionalci početi da pronalaze zajedničke činioce i početi da rade upotrebljive stvari koje rade u današnjim brauzerima, uz veću ili manju pomoć DOM-a i starijih predaka, deda s7u će preći na CSS3 trikove, ali uprkos svemu o CSS3 ćemo da sanjamo bar do 2009. Još malo o brauzerima, na čemu bi se trebalo raditi u budućnosti:

IE7 -- biće neophodno mnogo više dinamike prvenstveno zbog security problema, odnosno redovni upgrade, nadam se da je pritisak development zajednice bio dovoljno jak svih ovih godina i da će ubuduće dinamičnije pristupati implemetaciji novih tehnologija, počev od spominjane CSS3.

Firefox -- iza tog proizvoda, odnosno enginea treba da stane jak gazda, i finito. Google ili neko četvrti, svejedno. Današnji Netscape je u čitavoj priči smijurija, i bukvalno je kreiran za nekolicinu jugonostalgičara. Sada šta tu konkretno AOL čini, ni sami ne znaju, valjda pokušavaju da iscijede još nešto iz ostataka tok nekada moćnog imena.

Safari -- po skromnom mišljenju, trenutno najbolji brauzer na tržištu. Dobro uređen posao sa KHTML engineom, doveli neke ključne ljude sa drugih sličnih projekata počev od FF-a, i standardno inovativan dizajn korisničkog interfejsa. Kada bi ga portovali na PC, mislim da bi bum napravili!

Opera -- njihova niša je mobilno tržište. Moguće preuzimanje kompanije od strane nekog jačeg igrača s tog tržišta. Na PC-u imaju svojih stalnih cca 3%, idu u korak sa tehnologijom, korektni.

degojs
03. 08. 2005., 09:38
mungos, pa izgleda da je MS proklet šta god da uradi: kad ne radi na IE - ne valja, kad radi - opet ne valja.

Što se sigurnosti tiče ne želim nikako da ovu raspravu pretvorim u prepucavanje, ali iskreno, Firefox nije ništa bolji po tom pitanju. Za manje od godinu dana su izdali, koliko, 6-7 verzija, uglavnom sve zbog sigurnosti. Hajde, reci mi iskreno, da je npr. Microsoft prošle godine izdao neki Windows XP Second Edition i umesto IE stavio FF kao difolt browser... šta misliš koliko korisnika bi još bilo na verziji 1.0.0? Ja mislim da bi to bio ogroman broj, a onda bi se našao neko pametan i proglasio FF (i Windows) za "nesiguran", zar ne? Smešno je samo IE navoditi u tom svetlu: FF se malo više obrukao sa svojim duvanjem sigurnosti još i pre nego je bio u 1.0, a kasnije nisu izneli obećanje. Od totalnog rugla spasao se samo zato što ima mali broj korisnika (koji pritom redovno prelaze na nove verzije FF), a ne zato što je bio sigurniji, zar ne?

Dok sav narod ne pređe na Vistu, mi ćemo i dalje godinama laganaze da hakujemo IE6 prikaz.
IE 7 će biti na raspolaganju i za Windows XP.

Gle, ja bih voleo da kod mene na poslu nema Windowsa NT. Ima ga i biće ga još dugo. Šta da se radi. Da samo znaš koliko ga ima, pogotovo po većim firmama.

Današnji Netscape je u čitavoj priči smijurija, i bukvalno je kreiran za nekolicinu jugonostalgičara.
Ovo treba da je neka uvreda ili šta? :)

Navedi mi zašto je Netscape "smijurija" (to ti nije neki argument samo po sebi), a ja ću onda da ti KONKRETNO kažem zašto je SUPER i bolji i od FF i od IE, pojedinačno bar meni. Zbog te jedne osobine ga i koristim. Kakva crna nostalgija..

Nemoj da odemo u prepucavanje :) Samo pričamo.

mungos
03. 08. 2005., 12:05
Iz nase developerske perspektive generalni security aspekt je potpuno nevazan, i uopste nisam zainteresovan da diskutujem na tu temu. Sigurnost sam spomenuo iz dva razloga, jedan -, drugi +:

- u buducnosti, ukoliko MSIE krene cesce da izbacuje zakrpe za security rupe, bilo bi dobro da u istima otklanja i unapredjuje probleme koji su vezani za CSS i slicne tehnologije

- igrajuci na tu pricu sigurnosti u SP2 su zajebali neke stvari, pocev od te skript blokade. Recimo real-world primjer: evo u zadnjih sat vremena pokusavam da nadjem nacin da simuliram glupava stvar kao sto je :hover u IE6, preke IEHTC komponenti, ciju su oni podrsku totalno zajebali, na konto MIME sigurnosti, u SP2 i nabacili nam jos dodatne patnje.

- analogno tome, kladim se u karton domaceg piva da ce da zeznu opet nesto i to momacki


MSIE6 je proizvod iz 2001. na kome oni do dan danas nisu nista konkretno uradili na CSS podrsci! I sta oni sad imaju da se kurce i pricaju nesto na tom planu, mislim...

Mozilla je odradila taj posao sa standardima jos prije par godina onako kako Bog zapovjeda i nema tu sta da se diskutuje. Zna se kako stvari stoje. O Netscapeu drugom prilikom, vracam se poslu.

Ilija Studen
03. 08. 2005., 16:17
To što si ti naveo da kontriram sam sebi jednostavno ne stoji. Developeri biraju platformu, ali ni jedan developer neće zanemariti dominantni browser ako nije baš prisiljen da to uradi. Zna se kako se radi: pravi se za Gecko, hackuje za IE. Šta je tu kontradiktorno?

U pravu si da developeri vole pare, ali imaju neke stvari koje se radi iz nekih drugih pobuda. Pogledam SF.net, sav taj sadržaj pod CC i srodnim licencama itd. Te stvari retko, gotovo nikad ne plaćaju račune ;)

Ma nemaš ti ništa mnogo od buzz-a, dok ga MS ne podrži

MS podrža XMLHttpRequest, ali to definitivno nije razlog zašto su Ajax aplikacije napravile buzz.

Windows već *jeste* na svakom desktopu

To bi MS i trebalo da čuva ;) Zato je i zapušten IE, da se ne bi došlo do bogatih web aplikacija koje mogu da pariraju desktop verzijama. No to je neka sasvim druga priča...

--

Mislim da je Mozilla u velikoj prednosti iz jednog razgloga > svež kod. Kompletan kod je prepisan kad ga je Netscape pustio da bude public.

Mogu da se kladim da u IEu ima blokova koji su stari 10 godina. Nekako mi dođe žao IE tima, treba se nositi sa tom gomilom prekrpljenog koda...

Bojan Zivanovic
03. 08. 2005., 17:56
Kao sto neko rece, i da IE7 ispravi sve poznate CSS bugove, i podrzi CSS3, i sta god, opet cemo se godinama smarati sa hackovima za starije verzije browsera, dok svi ne prihvate Sedmicu.
Kada pravite sajtove, da li jos radite i za IE <6? Ja sad razmisljam da prestanem sa box model hackovima i barem proglasim IE6 pa nagore...

xippi
03. 08. 2005., 18:26
IE 5.5 i dalje uzima veliki deo kolaca tako da ce jos mnogo vremena da potraje dok ne predjemo na standarde

U advocacy raspravu ne zelim da ulazim ;)

cvele
03. 08. 2005., 18:27
ovaj.... firefox bese besplatan :)

http://blog.default.co.yu/mozilla-foundation-announces-creation-of-mozilla-corporation/

xippi
03. 08. 2005., 18:51
http://www.mozillazine.org/talkback.html?article=7085


Re: Firefox n' Thunderbird are for sale ?
by AlexBishop <alex@mozillazine.org>
Wednesday August 3rd, 2005 6:07 AM
Reply to this message
------------------------


"Hey, So, is Firefox and Thunderbird are for sale later or just going to be freewares just like before..?"

They will always be free.

Alex



Iskreno ne vidim nista lose u otvaranju Mozilla korporacije. Ovo ce samo da doprinese podizanju cele price na jos visi nivo

degojs
04. 08. 2005., 05:55
Ilija:
Mislim da je Mozilla u velikoj prednosti iz jednog razgloga > svež kod. Kompletan kod je prepisan kad ga je Netscape pustio da bude public.
Mogu da se kladim da u IEu ima blokova koji su stari 10 godina. Nekako mi dođe žao IE tima, treba se nositi sa tom gomilom prekrpljenog koda..

Ne znam.. ja u tu priču --- da je bolje pisati od nule -- ne verujem. Kako može biti bolje pisati od nule nego poraditi na nečem što i ne treba mnogo pa da bude OK? Evo ti i dokaz: ladno će da zapnu cirka godinu dana i dovedu IE u red što se tiče tih standarda. I ne pišu ga od nule. A da su svih ovih godina radili samo minimalno, odavno bi imali sve kako treba. Odnosno, da se ogradim: možda nekad i jeste bolje, ali ovde, očigledno, nije bilo potrebe, hence - IE 7, a ne neki novi browser iz MS-a.

Ilija, kod star 10 godina, ako radi dobro, ne treba ni dirati nego samo dodati komentar: NE DIRAJ, OVO DOBRO RADI VEĆ 10 GODINA !! :)

mungos:
MSIE6 je proizvod iz 2001. na kome oni do dan danas nisu nista konkretno uradili na CSS podrsci!
Je, je, a što nisu ostali napravili Firefox 1.0.0 npr. 2001. pa bi možda odavno imali IE 7? Hm?

Nego svi u kuknjavu sve ove godine pre, gledaju hoće li MS sam nešto da uradi po tom pitanju, a ono - MS misli prvo na sebe. Au, čudo neviđeno, zar ne?

Pa šta treba, da im tuđi interes bude preči od njihovog vlastitog? Eh..

I sta oni sad imaju da se kurce i pricaju nesto na tom planu, mislim...
Kakvo "kurčenje" ti tu vidiš --- što su objavili šta trenutno rade, šta su uradili i šta planiraju?
Pa, koliko je meni poznato, svi koji se bave web razvojem odavno priželjkuju ovakve promene u IE. Pre bi se kao "kurčenje" moglo okarakterisati ono što nisu radili ništa po tom pitanju standarda do sada. Mada, naravno, nije tu u pitanju inat, već ko zna koji razlozi što reče Ilija gore..

O Netscape.. kad uhvatiš vremena, biću zaista zainteresovan da čujem zašto je "smijurija" i "za jugonostalgičare". Meni je NS 8.x prva liga, a inače, ovaj NS nema mnogo veze sa onim iz vremena Jugoslavije. Jednostavno je školjka za FF i IE. I radi super.

degojs
04. 08. 2005., 08:04
Ilija:
Zna se kako se radi: pravi se za Gecko, hackuje za IE. Šta je tu kontradiktorno?

Pa to što si rekao da developeri sami biraju. Meni ne izgleda kao da biraju hoće li ili neće podržati IE. Čim nešto moraš, znači nije baš da ti sam biraš :)

Ma, dobro.. mislim da sad razumem šta si hteo da kažeš.


Nego imam ja jedno pitanje za vas koji se intenzivno bavite webom: koja je poenta da prvo radiš za Gecko, pa onda hakuješ za IE, ako recimo očekuješ da će 90% posetilaca biti sa IE? Ne bi li nekako logičnije bilo da se radi obrnuto? Pogotovo pre jedno 2-3 godine?

noviKorisnik
04. 08. 2005., 09:38
koja je poenta da prvo radiš za Gecko, pa onda hakuješ za IE, ako recimo očekuješ da će 90% posetilaca biti sa IE? Ne bi li nekako logičnije bilo da se radi obrnuto? Pogotovo pre jedno 2-3 godine?
Hm, veća verovatnoća da proradi na obe platforme? Zamisli da se prvo radi za IE, i uradi... koga je onda briga za onih preostalih malo %? :-)))

Van šale, to je pre pitanje prakse, svako radi po obrascu u koji se uklopi, navike i slično - znam i ljude koji prvo štimaju za IE pa onda za ostale. Ovako, subjektivna ocena je da se Gecko ponaša prirodnije u odnosu na kod stranice, pa otud i motivacija da bude primarni developerski viewer.

godza
04. 08. 2005., 13:33
U potpunosti se slazem sa korisnikom, i upravo je o razlog zashto prvo optimizujem za firefox (gecko) pa tek onda za explorer

[nq]
04. 08. 2005., 13:46
90 % ? JEr to statistika od pre 2-3 godine ? Makar meni se cini da je stanje sad ipak malo drugacije, i da treba uzeti u obzir i "ostale" jer po meni oni cine makar 20 %.

dinke
04. 08. 2005., 14:46
']90 % ? JEr to statistika od pre 2-3 godine ? Makar meni se cini da je stanje sad ipak malo drugacije, i da treba uzeti u obzir i "ostale" jer po meni oni cine makar 20 %.
Zavisi od sajta. Mislim da globalno gledano non IE browseri se krecu oko 10%.

Evo nekih statistika, ali opet sve treba uzeti sa odredjenom dozom rezerve.

http://www.upsdell.com/BrowserNews/stat.htm

Ilija Studen
04. 08. 2005., 16:05
koja je poenta da prvo radiš za Gecko, pa onda hakuješ za IE, ako recimo očekuješ da će 90% posetilaca biti sa IE?

1. Zato što kod optimizovan za Firefox radi kako treba u Operi i Safariju bez problema (uglavnom). Kod optimizovan za IE radi samo u IEu kako treba, nigde drugde (uglavnom)
2. Izuzetno je lako hackovati kod za IE kad naučiš par trikova (* html npr.)
3. Da bi kod optimizovan za IE hackovao za Firefox potrebno je da se pridžavaš standard, a kad to naučiš onda naučiš i da prvo optimizuješ za Gecko pa hackuješ za IE (tako sam ja počeo ;) )

I da, da ne zaboravim. Firefox se ponaša kao što neko reče - prirodno, upravo onako kako očekujem. Taj osećaj nemam kad je IE u pitanju, bar ne više.

degojs
10. 08. 2005., 03:23
Čisto kao obaveštenje, Netscape je izdao verziju 8.0.3.3 koja dovodi "Firefox deo" Netscape-a na poslednju verziju - 1.0.6. Lepo, u Tools -> Options -> Advanced kliknete na ono dugme "Check Now" i to je to: instaliranje nove verzije je automatizovano.

Najbolji browser, nema šta da se priča :-)

dinke
10. 08. 2005., 11:24
Netscape po meni vise i nije browser jer se pocev od verzije 8 pretvorio u neku vrstu skina koji ti omogucava da imas dva browsera u jednom (FF i IE engine). Nekim korisnicima to moze biti korisno (degojs je potvrda toga) ali je zato od slavnog imena spao na nivo proizvoda tipa myie i sl.

degojs
10. 08. 2005., 15:19
Slažem se, ali to mu zaista ne umanjuje vrednost kod ljudi kao ja, naprotiv. Čemu da izmišljaju toplu vodu kad je sve potrebno već tu? :)

mungos
14. 08. 2005., 20:06
Degojs ti pričaš o pozitivnoj korisničkoj strani Netscapea, što je okej i za pohvalu.

S druge, developerske strane, Netscape je 2 in 1 browsers "školjka" proizvod koji je danas sa aspekta kodiranje potpuno nezanimljiv i nevažan. I to počev od verzija 6 kada su prešli na Mozilla Gecko.

Mislim da je bolje da se priča o tome da je izašao NS 8.0.3.3 preusmjeri na neku specijalnu korisničku temu gdje se već diskutuje o poznatim stvarima kao što su dostignuća kampanje "Spread Firefox", kako je Microsoft u IE7 pokrao Firefox interfejs, najnovijim spejs-šatl opcijama nove Opere (no extensions required, everything is included), koliko je AOL stabilan, kako Netscape ima mnogo bolji "super drag'n'drop" od myIE2 i Maxtona, i ostalim "čiji je bojler najbolji" temama....

...a developerima omogući da disktuju o developerskim detaljima.

Ilija Studen
15. 08. 2005., 16:08
Mungos, u potpunosti si u pravu, bar u slučaju ovog foruma. Ovo je dev pro talk, ne user pro talk :D

Ako je IE7 toliko ispeglan i "napucan" kao što se MS trudi da ga prikaže, da vidimo šta ima da ponudi kao alternativnu novotarijama koje donosi Mozilla: XForms i SVG podrška. Ove tehnologije neće zaživeti dok ih MS ne podrži, toga treba biti svestan, ali one su trenutno vrh u svetu browsera.

IE je davno prestao da diktira razvoj browsera, on sada samo prati trendove koje diktiraju drugi, pre svega Mozilla (ali ne treba zanemariti ni durge browsere). Ovo samo po sebi ne predstavlja IE trećerazrednim porizvodom (druge stvari ga čine takvim ;) ). Ako korisnici hoće vrhunske tehnologije onda će koristiti nešto drugo (a developeri obožavaju vrhunske tehnologije).

Iz navedenog razlog je IE (i ubuduće će) izgubio jako mnogo svojih poklonika među developerima. Jednostavno, kasni... A i ne trudi se da prestigne konkurenciju.

dinke
15. 08. 2005., 16:57
Ako je IE7 toliko ispeglan i "napucan" kao što se MS trudi da ga prikaže, da vidimo šta ima da ponudi kao alternativnu novotarijama koje donosi Mozilla: XForms i SVG podrška.
Samo da te malo ispravim. Nisu u pitanju novotarije by Mozilla vec xml derivati preporuceni od strane w3c-a.

http://www.w3.org/TR/SVG/

http://www.w3.org/MarkUp/Forms/

A da budem i krajnje precizan, SVG ce biti implementiran tek u verziji FF-a 1.1 Slicno, ni XForms nije jos uvek podrzan od strane mozille. Ali da se za razliku od IE-a radi na tome, to jeste tacno.

http://www.mozilla.org/projects/svg/

http://www.mozilla.org/projects/xforms/

noviKorisnik
15. 08. 2005., 17:26
Znam samo da sam IE podesio da mi prikaže SVG (jednom prilikom), dok je za FF jedina mogućnost bila custom kompilacija programa (a toliko veseo baš i nisam bio).

marinowski
15. 08. 2005., 17:46
Da budemo krajnje-krajnje precizni, FF 1.1 nece izaci, bice to FF 1.5 :)

IE vec odavno ima VML, vector markup language - eto primera standarda implementiranog u IE, a ne u Firefoxu :). Koristi se npr. u GoogleMaps, kada crtaju putanje. Posto Firefox to nema, umesto toga izgenerisu providni png i to stave na sliku.

Zapravo, dosta takvih divljih tehnologija postoji vec odavno, a nisu bile koristene. Ove godine se tek AJAX poceo koristiti kako treba, najavljen je kao nova era web aplikacija, makar je to samo mix tehnologija koje su postojale vec dosta vremena i u IE i u Mozilli.

A zasto nisu stavili nista revolucionarno u IE7, stvarno mi nije jasno.

Ilija Studen
15. 08. 2005., 18:00
Samo da te malo ispravim. Nisu u pitanju novotarije by Mozilla vec xml derivati preporuceni od strane w3c-a.

Znam! Koliko sam ja upoznat sa celom pričom spomenute dve tehnologije su prvi put u potpunosti implementiranu u Gecko (Gecko 1.8 koji još uvek nije ubačen u FF). Ispravite me ako grešim...

Za one koji nisu upućeni trenutni FF koristi stari Gecko, a FF 1.5 treba da donese novi (1.8). Koliko će XForms biti prihvaćen ne znam, ali za SVG definitivno ima mesta...

dinke
15. 08. 2005., 23:48
Evo, nateraste me da bacim pogled u knjigu ("Professional PHP4 XML") i evo sta nadjoh:

Adobe SVG viewer plug-in
Adobe is the most popular plug-in and works on Linux, Windows, and Macintosh platforms. It plugs seamlessly with IE4 and above, Real Player 8, Netscape, Mozilla and Opera. See http://www.adobe.com/svg/

Pogledajte: http://www.adobe.com/svg/viewer/install/main.html

marinowski
16. 08. 2005., 05:39
Pazi: jedno je plugin, kada browser da eksternoj aplikaciji podrucje da radi sta hoce na njemu, a jedno je native support, kada SVG objekat postaje ravnopravan sa ostalim objektima uz potpunu interakciju.

Pitanje je da li ce ovo biti koristeno u praksi, ili ce ostati getoizirano u domenu specijalnih aplikacija. Kompatibilnost se moze donekle resiti sa koristenjem VML-a u IE.

noviKorisnik
16. 08. 2005., 11:11
Pa i Flash je samo plugin koji se vrti na blizu 100% browsera.

Ilija Studen
16. 08. 2005., 23:03
Flash player dobijaš uz najzastupljeniji OS na planeti - Windows XP. Da li dobijaš SVG plugin?