PDA

Pogčedajte punu verziju : Internacionalizacija i lokalizacija


Ilija Studen
04. 08. 2006., 12:35
Ili jednostavno i18n i l10n (za one koji ne znaju šta ove skraćenice znače neka probaju da skontaju ili potraže na netu, programerske fore).

Pošto se na gettext ne mogu osloniti (već zamišljam probleme sa instalacijom, zahteve za podršku itd itd itd) trebalo bi da rešim dobar i jednostavan sistem za i18n. Možete li mi preporučiti neki uzor (jablan je spominjao Culture u .NET ako me sećanje dobro služi, jedna od većih stvari kod Djanga nakon što je izašao je upravo i18n itd)? Dobar tekst koji se bavi problemom?

Btw, znam da koristim Google, ali mislim da je dobro da svi zajedno popričamo o ovome ako postoji interesovanje.

Dragi Tata
04. 08. 2006., 13:20
Ili jednostavno i18n i l10n (za one koji ne znaju šta ove skraćenice znače neka probaju da skontaju ili potraže na netu, programerske fore).

Pošto se na gettext ne mogu osloniti (već zamišljam probleme sa instalacijom, zahteve za podršku itd itd itd) trebalo bi da rešim dobar i jednostavan sistem za i18n. Možete li mi preporučiti neki uzor (jablan je spominjao Culture u .NET ako me sećanje dobro služi, jedna od većih stvari kod Djanga nakon što je izašao je upravo i18n itd)? Dobar tekst koji se bavi problemom?

Btw, znam da koristim Google, ali mislim da je dobro da svi zajedno popričamo o ovome ako postoji interesovanje.

Zavisi od tehnologije koje koristiš, zar ne? Za PHP, iskreno, nemam pojma. Windows desktop aplikacije obično koriste "resource" dll-ove sa lokalizovanim resursima. Znam za slučajeve da drže prevode svih stringova u posebnoj tabeli u bazi, pa onda rade nešto kao (pseudo jezik):

display (get_localized("Enter your user name and password", language_id))

i onda get_localized ode u bazu i nađe prevod za "Enter blablabla" za navedeni jezik. Lično mislim da je ovo previše primitivan pristup jer je lokalizacija malo više od prostog prevoda.

jablan
04. 08. 2006., 14:19
Lično mislim da je ovo previše primitivan pristup jer je lokalizacija malo više od prostog prevoda.
Ovde misliš samo na čuvanje prevoda u bazi ili i na resurs DLL-ove? Pošto suštinski nema neke razlike između ta dva pristupa, osim što je prevode u bazi moguće editovati i iz programa.

Dragi Tata
04. 08. 2006., 14:32
Ovde misliš samo na čuvanje prevoda u bazi ili i na resurs DLL-ove? Pošto suštinski nema neke razlike između ta dva pristupa, osim što je prevode u bazi moguće editovati i iz programa.

Mislim na čuvanje prevoda u bazi. Ova tehnika je dobra čisto za prevođenje, ali kao što rekoh lokalizacija je više od pukog prevođenja. Primer (zamisli dijalog sa radio kontrolama):

Engleski:

On (.) Off()

Srpski:
Uključi (.) Isključi ()

U drugom slučaju ova kontrola zauzima skoro duplo više mesta nego u prvom. Ako imaš malo komplikovaniju formu, nije teško zamisliti šta će se desiti ako samo prevodiš tekstove bez razmišljanja o rasporedu kontrola na formi.

U praksi, zbog takvih stvari softverske kuće šalju na "prevođenje" (u stvari lokalizaciju) cele rc fajlove, a ne samo tabele stringova.

jablan
04. 08. 2006., 14:48
Ako te dobro razumem, prednost je što imaš resurs fajl za svaku formu, pa ti se na jednoj formi on i off prevode sa uključi i isključi, a na drugoj sa uklj i isklj?

Zašto bi bio problem da se ista stvar izvede pomoću baze?

Dragi Tata
04. 08. 2006., 15:12
Ako te dobro razumem, prednost je što imaš resurs fajl za svaku formu, pa ti se na jednoj formi on i off prevode sa uključi i isključi, a na drugoj sa uklj i isklj?


Ne. Na engleskoj verziji forme imaš raspored kontrola koji odgovara engleskom prevodu - on i off su kratki.

Na srpskoj verziji forme imaš raspored kontrola (veća forma?) koji odgovara srpskom prevodu.

Prednost rc fajlova je što za svaku lokalizovanu verziju možeš da "pretumbaš" formu da dobro izgleda sa novim prevodom.

jablan
04. 08. 2006., 15:18
E, sorry, potpuno sam smeo s uma da pričaš o windows desktop aplikacijama. Je li ista situacija sa .NET desktop aplikacijama, nisam se bavio time?

Dragi Tata
04. 08. 2006., 15:31
Je li ista situacija sa .NET desktop aplikacijama, nisam se bavio time?

Radio sam samo na jednoj .NET desktop aplikaciji i tada smo koristili "satelite assemblies" - praktično dll-ove koji sadrže samo lokalne resurse. Međutim u .NET aplikacijama se layout kontrola specificira kodom a ne rc fajlovima, pa smo de facto lokalizovali samo stringove.

Srećom, niko nikad nije tražio da se program stvarno lokalizuje :)

Ilija Studen
04. 08. 2006., 15:44
Web aplikacije imaju zbodnu prednost što se o samom dokumentu brine browser tako da retko dolazi do preklapanja i štrčanja (ima primera gde dolazi, ali to je uglavnom zbog nepažnje osobe koja je radila CSS). Problemi nastaju onog trenutka kad ljudi probaju da primene pravila iz desktop svena na web aplikacije, ali to je posebna diskusija :D

Ono što je mene zanimalo nije prosto skladištenje stringova i kasnije njihovo prikazivanje. To su prosti name => value parovi i tu nema puno nauke. Max što možeš tu da zakomplikuješ je da ih strpaš u kategorije i povežeš sa nekim resursom (bibliotekom, pluginom, whatever).

Više sam mislio na diskusiju i internacionalizaciji. Na šta je potrebno obratiti pažnju?

* Formati datuma
* Formati prikaza brojeva - decimalnih brojeva, negativni brojevi
* Format prikaza novca
* Mere - ovo me preterano i ne zanima jer aplikacija koju pravim ne barata sa njima previše

srdjevic
05. 08. 2006., 04:08
Ilija, uzmi lepo i otvori u WinXP-u Language i Regional Settings, i vidi kako su oni to resili. Od koga ces drugo? :-D

Napravi na svoj nacin (sto znam da hoces), ali da u prinipu admini mogu da u panelu menjaju sve sto moraju i ovde, izbaci sto ti ne treba, dodaj sto fali, i zavrsio si. Posle ostaju samo stringovi, njih najbolje u fajlu tipa text ili nesto sto jako vuce na .ini... (Ja ne preferiram bazu za to)

oliver78
05. 08. 2006., 14:15
Više sam mislio na diskusiju i internacionalizaciji. Na šta je potrebno obratiti pažnju?
* Formati datuma


Poceo sam da radim jednu klasu za formatiranje datuma. Koristim je na nekoliko lokalnih sajtova. U diskusiji sa Pedjom predlozeno mi je jos dosta stvarcica da implementujem. Kako je vreme ogranicavajuci faktor, nisam stigao da sve uradim. Eto samo kao ideja, primer klase:

http://oliver.glogonj.net/files/timestamp012.zip

Diskusija

http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=215&highlight=timestamp

Mozes pokupiti par ideja.