PDA

Pogčedajte punu verziju : U Srbiji raste prodaja kompjutera - 80% veca prodaja u prethodna 3 meseca


STELLANOVA
06. 08. 2006., 14:12
U Srbiji raste prodaja kompjutera
6. avgust 2006. | 13:32 | Izvor: Beta
Ljubljana -- Na tržištima, Srbije, Crne Gore, Hrvatske i Slovenije u drugom kvartalu ove godine prodato je 120.535 računara.

Međunarodna analitičarska kuća IDC Adriatics je saopštila da je u poređenju sa drugim kvartalom prošle godine, prodaja je najviše smanjena u Sloveniji - za 12,3 odsto, dok je u Srbiji i Crnoj Gori povećana za 7,3 odsto, a u Hrvatskoj za 4,3 odsto.

U Srbiji i Crnoj Gori je u protekla tri meseca bilo prodato 35.563 računara, a prodaja laptop kompjutera povećana je čak za 80 odsto. Zarada provajdera povećana je za 40 odsto, dok se prodaja personalnih računara smanjila za sedam odsto.

U Hrvatskoj je ukupno prodato 51.035 kompjutera, a prodaja laptop računara povećana je za 36,1 odsto. Promet internet provajdera povećan je za 20,3 odsto, a prodaja personalnih računara smanjena je za 7,5 odsto.

Najdinamičnije tržište u regionu je još uvek tržište laptop računara, kojih je u Sloveniji prodato 32.937, čime je prodaja uvećana za 14,9 odsto.

shoba
06. 08. 2006., 18:45
E a sta bi bilo da se ovi naši političari prizovu pameti pa skinu porez na računare, pa konsultuju ljude iz IT industrije i kreiraju posebno ministarstvo (ili bar neki tim) ...

Mi smo još u kamenom dobu.

Ovaj porast kupovine u Srbiji se možda desio jer su vlasnici Pentiuma 1 najzad našli novca da kupe nešto novije :) :1092:

nixa
06. 08. 2006., 19:22
ali zato Banke trljaju ruke, jer je verovatno 90 % od tih novih kupovina išlo preko kredita ....

Miloje Sekulic
06. 08. 2006., 21:21
ali zato Banke trljaju ruke, jer je verovatno 90 % od tih novih kupovina išlo preko kredita ....

hvala Bogu

Miloje

ivanhoe
06. 08. 2006., 21:56
pa sto bi skidali porez na racunare, bilo bi opravdanije da skinu porez na belu tehniku, ili tako vec neku potrebstinu bez koje se ne moze...

ako cemo pravo, za opste stvari koje trebaju vecini ljudi neki pentium 2 polovnjak je super, tako da porezi na IT opremu pogadjaju vise nas koji se time bavimo nego sto nesto stopiraju prodor tehnologije...

Alkion
12. 10. 2006., 10:47
pa sto bi skidali porez na racunare, bilo bi opravdanije da skinu porez na belu tehniku, ili tako vec neku potrebstinu bez koje se ne moze...

Pa ako bas nece da skinu sto bi po meni bilo logicno jer time dobijas informaticki obrazovanu "armiju" sa kojom ces mnogo lakse sprovesti reformu drustva, onda da se makar spusti na 8%.
Po meni, jednako vazno kao i oslobadjanje bebi opreme od poreza
Ovako, zatiremo i prirastaj i obrazovanje

bojan_bozovic
12. 10. 2006., 12:41
Nego sta Alkion bitno je da klincu kupis dual core sa 7950 nvidijom da moze pichiti Oblivion i da se obrazuje... Na zapadu su kompovi usli u skole pre vise od dvadeset godina, pocetkom osamdesetih! To je razlog zasto smo informaticki nepismeni. Oblivion nikoga nece obrazovati informaticki, veruj mi.

Dakle, dvadeset i kusur godina je komp deo osnovnog obrazovanja, ne znas najosnovnije i ti si nepismen, bas kao da ne znas citati! Ne ovde, nazalost.

Kada sam vec poceo, da dodam, smuci mi se kad neko pocne pljuvati po obrazovanju na zapadu i govoriti kako imamo "najbolje strucnjake"... Dok se je ovde ucilo koliko ovaca ima na Novom Zelandu zapadna deca radise na kompjuterima, i dok se je ovde ucio marksizam, na zapadu su studenti ucili know-how.

Alkion
12. 10. 2006., 13:15
Prilicno sam upucen u sistem opremanja skola racunarima i formiranjem informatickih kabineta.
Skole su uglavnom prepustene same sebi, i navedena oprema se nabavlja uglavnom od izdavanja prostora (sala za fizicko, holovi za knjizare ...) sto je jadno.
Pritom inspekcije takve nabavke posmatraju kao da su dosli kod Mileta Dragica i da je u pitanju prodaja oruzja za Pakistan.
Takodje ne postoji nikakav plan informatickog opismenjavanja dece po osnovnim skolama.
Ukoliko cak i postoji, svodi se na to da ucitelj zapali cigaretu a deca igraju igrice.
Veliki broj dece nema racunar kuci, i zato koristi taj u skoli da nesto odigra a ne da nauci nesto.
A veliki je dokaz i to koliko je zapravo pala prodaja racunara uvodjenjem PDV-a u tu oblast.
A sto se tice porasta prodaje to me podseca na onu prodaju jednog tenka a sledece godine ide izvestaj o dupliranoj prodaji i fantasticnim rezultatima izvoza sa prodata 2 tenka.

Eniac
12. 10. 2006., 14:10
u pochetku nije toliko lose da se igraju igrice, problem je ako to postane zaraza... jer igrice razvijaju osnovnu logiku koriscenja rachunara kako se koristi mish i tastatura, a to kasnije povlachi i neka osnovna znanja... upali ugasi rachunar, instaliraj igricu, krekuj po mogucstvu... sve su to operacije na kojima se kasnije zasniva koriscenje racunara, a cinjenica je da ih je tako lakse nauciti nego da ti neko sa 7 godina objasnjava kako da koristis Word... stavite se u poziciju kad ste imali 7 godina i na tadasnje prioritete u zivotu...

nixa
12. 10. 2006., 14:20
Kazi to onima koji pocnu da igraju WoW

bojan_bozovic
12. 10. 2006., 16:15
Ah, da, ako u EverQuestu ili WoW u zelis biti jako dobar i napraviti vrhunskog heroja, cuo sam, moras visiti online, jedva da imas vremena da pojedes nesto i za ostale nuzne potrebe! A to ljudi rade!

Dzordz
12. 10. 2006., 16:35
Zato Eve Online rulez :1042:

Sistem gde skillovi rastu proporcionalno vremenu a ne ulozenom trudu!

artur_dent
12. 10. 2006., 16:57
"I don't have a WOW account, I have a Life"
citat iz najbolje South park epizode do sada, Make love, not Warcraft inace epizoda je 90% u WOW-u. Ko je propustio http://www.dailymotion.com/video/xgrrk_sp-1008-make-love-not-warcraft

Ilija Studen
12. 10. 2006., 16:59
Epizoda je maximalna. Nabolja je dramatičnost ove izjave:

"How to kill the one who has no Life"

:D

bojan_bozovic
12. 10. 2006., 17:57
Ah da, MMORPG je novi sistem muze kupaca, platis igru $50 a moras jos i mesecno da placas... Samo sto to ne pise na kutiji ;-) Downloadovao sam klijent za jednu od tih igara za besplatni server, to je bila Ragnarok Online, ma igra je apsurdno glupa! Kakvi da se to meri sa pravim CRPG koji ima odlicnu pricu ili RPG uz Dungeon mastera/Storytellera. Sve se sastoji od klanja negativaca i nabijanja iskustva, been there, seen that, jos na C64. Grafika ne moze da ucini da konkretno ta igra nije na nivou C64 igara (Bard's Tale, Pools of Radiance). A uz to slusam da je Star Wars Galaxies MMORPG koja bi valjala prikazati vreme prvog filnma originalne trilogije (A new hope) puna dzedaja jer svako zeli da bude dzedaj! To sto bi trebalo biti samo nekoliko ili eventualno desetak dzedaja nema veze (u to vreme dzedaji su bili samo Obi Van kenobi i Joda i na mracnoj strani Car i Lord Vejder)

Pravi roleplaying nije gledanje da napravis lik koji ce imati sto nizi to hit roll. Ako se igra sastoji samo od toga, ne igram.

direktor
20. 10. 2006., 11:58
IDC Adriatics - regionalna kancelarija za Srbiju je juče u Privrednoj komori Srbije na tribini “PKS tribina – SITO 05″ predstavila publikaciju SITO 05. Publikacija prestavlja pregled istraživanja srpskog IT tržišta u 2005. godini sa trendovima do 2010.

Kompletnu vest možete videti na ovom linku pregled srpskog IT tržišta – SITO 05 (http://poslovniblog.com/?p=4).

glaspodrinja.com
21. 10. 2006., 19:56
da li postoji neka internet adresa gde izvestaj moze da se "skine" u pdf ili nekom drugom formatu?

direktor
22. 10. 2006., 21:29
da li postoji neka internet adresa gde izvestaj moze da se "skine" u pdf ili nekom drugom formatu?

Na žalost ne. Sutra ću da objavim podatke koje sam čuo na tribini. Publikacija nije besplatna, a na pitanje koliko košta autor je odgovorio da bi trebala da bude besplatna tj. da će vodeće IT kompanije otkupti tiraž (ili neki njegov deo) i distribuirati besplatno onima kojima je potrebna. Usput je spomenuo da je deo tiraža (600 primeraka) prethodne publikacije SITO 04 podelio besplatno. Ako me sećanje dobro služi cena stare publikacije je bila 1500 dinara.

direktor
27. 10. 2006., 17:52
Podatke koji su izneti na pomenutom skupu možete pogledati na ovom linku:

SITO 05 - II deo (http://poslovniblog.com/?p=7)

pcigre
27. 10. 2006., 19:27
Pritom inspekcije takve nabavke posmatraju kao da su dosli kod Mileta Dragica i da je u pitanju prodaja oruzja za Pakistan.


Pa naravno. Ih bre sta sve mozes uraditi sa time. Pa jer su PS2 smatrali za potencijalno teroristicko oruzje jer moze da navodi rakete. sta sve moze da uradi jedan dansnji komp i treba inspekcija to dobro da proceslja, jos i da naplati sertifikat ako se ustanovi da je bezbedan, i to u minimalnoj vrednosti od 20%, nego sta.

Salu na stranu. Sto se oslobadjanja od poreza tice, smatram da se to treba uraditi. Geekovi kupuju i sa porezom, sirotinja ne. Danas je svakoj porodici bez izuzetka potreban racunar. Ok, cene racunara su pale, nov se moze uzeti vec za 300ak evra, ali je mnogima i to previse.

Inace primetio sam tendenciju da je (barem u mom okruzenju) sve vise porodica za vise od jednog racunara... naravucenije, postoje najmanje dve osobe koje aktivno i svakodnevno koriste racunar u poslovno/zabavne svrhe.