PDA

Pogčedajte punu verziju : sta su zapravo mail liste


dee
22. 08. 2006., 15:22
nisam bio siguran jel da otvaram novi topic il da grunem pod stari vezan uz mailove, al reko neka ipak ovako.

Ono sto me zanima je -> sta su zapravo mail liste?

Mislim generalno, kako to funkcionira? gdje cuvaju podatke o clanovima liste? mogu li ja tome i kako pristupat npr. PHP skriptama? Sta se desava (valjda sta mail server radi?) kad covjek otvara novu listu? kako funkcionira mehanizam slanja? znaci, kad admin posalje mail na lista@mail.com kako se to salje svakom korisniku?

ako netko zna ove stvari, nek mi malo pojasno ili samo nek ostavi neke relevantne linkove. jer ne mogu nigdje nac bas ovo sta me zanima. nadjem razne primjere (mailman ili tako nesto), ali ne uspijevam nac bas ovo sta mi treba.


hvala i pozdrav!

Pedja
22. 08. 2006., 16:24
U principu imas dve vrste:

- mail lista koju odradjuje mail server. Sve se svodi na to da komandama koje saljes emailom vrsis prijavu/odjavu email adrese sa liste a serer se brine osvemu ostalom

- mail list akoju odradjuje eksterna aplikacija. Sav posao adminsitracije se radi kroz aplikaciju a ona email salje SMTP protokolom ili sa mail().

dee
22. 08. 2006., 16:46
ovo drugo mi je jasno.

zanima me ovo prvo. tocnije, zanima me kako ja skriptama mogu manipulirat mail listom koju odradjuje mail server. znaci, recimo taj dio sa mail list memberima, oni se negdje cuvaju. Mogu li i kako svojim skriptama vidjet koji su memberi, dodat nove, brisat postojece, itd itd? odnosno, radi li se to direktno skriptom (znaci da skripta radi sa 'sirovim podacima') ili opet skripta na osnovi upita samo salje mail serveru sa odgovarajucom komandom za ono sta hoce napravit?

kako se to inace radi?

Pedja
22. 08. 2006., 18:42
To sve zavisi od mail servera, jer su to njegove interne stvari. Neki listu drze u obicnoj ascii datoteci, a neki u internom formatu.

susjed
01. 09. 2006., 11:12
Meni je draže raditi svoju mail list nego koristiti te..
Po meni bi bilo bolje pustiti te na miru i nek služe onima koji ih neznaju izraditi.