PDA

Pogčedajte punu verziju : MSSQL 2005 Express i UTF-8


Nick
16. 09. 2006., 10:02
Prvi post i odmah pitanje :1064:

Do sada sam radio sa MSSQL 2000, ali samo projekte za tržište USA.
Takođe, radio sam i web aplikacije za naše područje u kombinaciji sa MySQL gde sam koristio UTF-8.

Pitanje: Kako podesiti UTF-8 pri radu sa MSSQL 2005? Potrebno je da imam u istoj tabeli podatke na srpskom, mađarskom, engleskom....

Pokušao sam da stavim da mi polja budu nvarchar i to funkcioniše kada unesem podatke u samom MSSQL. Ali kada to isto radim preko ASPX strane đ postane d, ćč se ne vide, a ćirilična slova su ????

Snimio sam i stranicu preko SaveAs da bude Unicode u VisualStudio 2005.

U bazi sam gledao koji sve postoje Collation, ali ne postoji UTF-8.

Tražio na netu, ali opet ništa korisno nisam našao. Postoje rešenja za jedan jezik, ali meni treba više jezika. Da li je to izvodljivo?

Izgleda da se gubitak dela informacije dešava između servera i baze. Taj problem sam imao i sa MySQL, ali je rešen sa SET NAMES. Da li postoji nešto slično i u MSSQL 2005?

Da li je neko imao sličan problem?

Hvala. Pozdrav.

jablan
16. 09. 2006., 10:22
Ne bi trebalo da ima nikakvih problema (doduše, ja radim sa VS2003 i SQL2000 ali ne bi trebalo da su nešto pokvarili u međuvremenu), ne znam zašto imaš problema, verovatno nešto grešiš na strani .NET-a. Collation nema veze sa time, bitno je da staviš nvarchar.

Okači ovde deo koda kojim zapisuješ u bazu.

Dragi Tata
16. 09. 2006., 14:13
Snimio sam i stranicu preko SaveAs da bude Unicode u VisualStudio 2005.


Unicode ili UTF-8? Microsoft obično pd Unicode podrazumeva UTF-16.

dedamunila
17. 09. 2006., 22:39
Ne znam 100% za SQL 2005, ali SQL 2000 ne podržava UTF-8 kao format skladištenja podataka. Međutim, to u radu sa ASP.NET-om ne predstavlja problem, 99.9% stranica koje sam u zivotu napravio su koristile UTF-8 encoding i radile savršeno. Kao što reče jablan, nesto ti ne valja na .NET strani. Snimio si u VS2005 fajl kao Unicode - a jesi li podesio encoding aspx-a na UTF-8? Npr.

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8">

Nick
18. 09. 2006., 22:06
E jesam ćuran :1009:

U tabeli jesam stavio nvarchar, ali ne i u Stored procedure...
Stvarno...:1054:

Nauk za ubuduće!

Hvala što ste izdvojili vreme. Pomoglo mi je da malo više porazmislim gde bi sve mogao biti problem.

Pozdrav.