PDA

Pogčedajte punu verziju : Provjera korisnika putem SMS-a


zira
16. 09. 2006., 21:20
Treba mi misljenje DPT zajednice oko rjesenja jednog problema. Na Donesi.com imamo registraciju korisnika prilikom prvog narucivanja hrane iz nekog od restorana. Buduci da se radi o specificnom e-komerc sajtu, a znajuci potrebu ljudi da "probaju" nesto novo, ocijenili smo da ce biti prilican broj laznih narudzbina, posebno u pocetku. Lazna narudzbina je u ovome slucaju problem, jer se radi o vremenski osjetljivim akcijama i takva narudzbina ce dovesti do gubljenja vremena zaposlenih u restoranu.

Ideja za rjesenje problema: Tokom registracije, od korisnika trazimo broj mobilnog telefona, na koji mu za par trenutaka stize kod koji treba da unese za aktiviranje naloga. Dakle, slicno kao kada se salje mail sa linkom za aktiviranje naloga, osim sto nije mail vec SMS. To se znaci desava samo jednom, prilikom prve narudzbine u sistemu.

Dobra stvar je sto time odbijamo jedan broj onih koji se samo igraju na sajtu, i dodatno, sto restoran dobija provjeren mobilni broj za kontaktiranje korisnika u slucaju da je na dial-up vezi pa mu je zauzet telefon.

Ono sto me interesuje je vase misljenje o tome rjesenju ili prijedlog za neko drugacije rjesenje?

jablan
16. 09. 2006., 22:04
Nije loša ideja, naravno pod uslovom da sve ide automatski, tj. da korisniku stigne SMS odmah, već u toku registracije.

Obratite samo pažnju da stavite neku kontrolu da sistem ne šalje više puta SMS na isti broj, ili barem da mora da prođe neki vremenski period (dan, nedelja) između, da vam huligani ne bi "zvonili pa bežali"... ;)

ivanhoe
17. 09. 2006., 00:02
da i meni to zvuci ok, a trebalo bi cak i da nije mnogo komplikovano za realizaciju. Jedino treba da racunate na varijantu da neko iz konkurencije napravi bota koji ce da registruje brdo laznih telefona, a vama ce da stigne golem racun za porukice (ako vam ne obori server pre toga..). Znaci mora da bude neke zastite.

boccio
17. 09. 2006., 12:06
Ma ne mora caki ni to. Racunaj da ga SMS kosta approx. 0.02 evra (dinar i po), koliko bi to trebalo da se posalje laznih telefona/SMS-ova da im napravi ceh? 10000? :)
Dovoljno je uz unos podataka postave captcha image, a nakon unosa kuki i/ili sesiju pa da ne moze neko da salje u intervalima od sekunde-dve i sl.

LiquidBrain
17. 09. 2006., 15:02
Nego, preko kog servisa sms koshta 0.02 evra? :)

zira
17. 09. 2006., 17:17
Hvala momci :) Da, ima captcha na toj strani da sprijeci robote. Vidjecemo u praksi koliki procenat korisnika ce imati probleme sa ovim rjesenjem. Jos jednom hvala na odgovorima.

ivanhoe
17. 09. 2006., 18:42
a sto ne bi davali ljudima da vama posalju porukicu sa mobilnog. Tipa: molimo vas posaljite ovaj kod na nas broj 01234 da biste aktvirali svoj nalog. Onda taman mozete i naplatu da odradite direktno tako, umesto da se petljate sa vlasnicima restorana oko procenta (sto mi se vec unapred cini kao vrlo problematicna stvar: "Jao, brate, bila nam sanitarna, nemam sad da ti platim, ajd za nedelju dana.." i slicno)

nixa
17. 09. 2006., 18:45
to bi bio los potez ... u sustini .. zasto bi bilo ko trosio svoj kredit na servis koji je internet based ?

zira
17. 09. 2006., 21:29
Da, razmisljali smo i o toj varijanti (ali i o 100 drugih), ali ne bi valjalo, bas kao sto nixa kaze. Ideja cijelog servisa je da

1. Korisnike ne kosta nista, a da im dodatno olaksamo dobijanje popusta i/ili obezbijedimo ekskluzivne popuste

2. Restorane ne kosta nista de se ukljuce, placaju samo dio profita koji ostvare od onoga sto mi prodamo.

Za naplatu cemo vidjeti, za sada smo se ogranicili na bolje restorane i utisak je da nece biti problema. Kada se bude moglo placati karticama, odmah cemo i to ponuditi. I dodatne mogucnosti placanja za korporativne naloge.

U tom smislu, traziti korisniku da posalje SMS ne bi bilo dobro. Jer mene pomalo brine i sam zahtijev da covjek mora imati mobilni telefon da bi mogao naruciti...

boccio
18. 09. 2006., 11:10
Nego, preko kog servisa sms koshta 0.02 evra? :)
na veliko, preko jednog od SMS gejtveja... ako te bas interesuje, na PP... da ne reklamiram javno :P