PDA

Pogčedajte punu verziju : Kako naplacujete ?


[nq]
10. 08. 2005., 15:03
Znaci kako naplacujete klijentima ( stranim ) ?

Naravno govorimo o radu na khm khm (freelancer). :)
Znaci sume su od 1000 E do 2500 E.

Kako naplacujete ? Preko deviznih racuna ? Iili preko neke net usluge tipa paypal.com ?

Preko koje banke ? Kako se podize novac sa paypal-a ?
Kako je najbolje ? Kako prijavite novac koji podizete sa racuna ?

dinke
10. 08. 2005., 20:58
Ja novac dobijam wire transferom od klijenta (u mom slucaju firme za koju radim). Jednostavno otvoris devizni racun u banci, posaljes klijentu instrukcije i cekas da ti novac legne.

U slucaju da si fizicko lice poput mene ne znam koliko je cela ova procedura legalna. Ako se ne varam bitno je da ne predjes ukupnu zaradu od 10keura godisnje.

[nq]
10. 08. 2005., 21:49
Da to za 10k E sam i ja cuo. Nadam se da cu preci tu cifru :)
Ako predjem, dajem rec i vodim ceo devpro ( trenutne clanove ;p ) na pice.

Ja sam cuo da se novac kad podizes sa deviznog racuna mora nekako prijaviti ?
Znam ljude koji rade web design preko Elance.com i prijavljuju taj novac kao platu i placaju porez mislim da je 20 % na sve sto su tako prijavili.

nixa
10. 08. 2005., 21:56
tebi u sustini niko ne brani da otvoris par deviznih racuna u par banaka :) tako ne moras da brines da ces imati preko 10 k E ... ja licno radim preko wire (SWIFT) transferom

[nq]
10. 08. 2005., 22:34
wire (SWIFT) transfer

Mozes li da mi pojasnis.

dinke
10. 08. 2005., 22:38
Hehe, mozes da otvoris i u 100 banaka, ali ako iko u poreskom bude prikupljao tvoje prihode sabrace ih na osnovu tvog jmbg-a (a pretpostavljam da su sve banke obavezne da te podatke dostavljaju odgovarajucim sluzbama). No, mislim da je sasvim legalno da neko drugi kome verujes otvori racun i prima novac s tim da ni njegovi prihodi ne smeju preci 10ke.

Inace, koliko znam porez moras sam prijaviti ako predjes 10k eura i porez se placa na taj ostatak od 10k. Ne znam tacno koliki je procenat poreza, mislim da je oko 10%.

[nq]
10. 08. 2005., 23:01
Da sam slusao nixu, donosili bi mi cigare u zatvor. :)

Meni treba elegantan nacin uplate novca, a ne da zongliram sa par racuna ( na razna imena ), nije problem platiti porez.

Elegantan za mene ( i legalan ) a elegantan i za klijente.

nixa
10. 08. 2005., 23:03
nixa je i dalje na slobodi :D
a sto se tice swift-a .. odi u bilo koju banku otvori nalog,i dobices svoja swift pravila za wire transfer

Dejan Bizinger
11. 08. 2005., 00:07
S.W.I.F.T je skracenica od belgijske organizacije Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. To je mreza za razmenu inostranih bankarskih transakcija. Takodje, postoji i IBAN ili International Bank Account Number, internacionalni standard za numerisanje bankarskih racuna. Koliko znam, nase banke jos ne omogucavaju IBAN posto nismo clanica Evropske Unije, a ovaj standard je osnovan od strane Evropskog Komiteta za bankarske standarde.

Kada budes otisao u banku dobices S.W.I.F.T instrukcije za wire transakcije gde ces imati 3 celine: podatke o tzv. posrednickoj banci ili Intermediary, zatim stavka Account with Institution tj. podaci o banci iz koje si dobio instrukcije i na kraju Beneficiary tj. ime i prezime i broj racuna vlasnika racuna.

McKracken
11. 08. 2005., 00:38
Joj sto dizete paniku oko prostih stvari.

1. Ako si pojedninac, primaj pare do mile volje na jedan racun. Kad predjes 10 000$ godinsje, otidji kod bilo kog knjigovodje da ti izracuna porez (10% na sumu preko 10k). Platis i vozis ... (najgore resenje).

2. Otvoris agenciju ili radnju.. Placas mesecnonekom pismenom knjigopvodji 30-50Eur da vodi brigu o svemu tome.

3. Otvoris firmu (sad je nauporedivo jeftinije nego ranije) i radis sve preko nje.


Ovo je proverena informacija jer radim sa firmom vec godinama i nikada nisam niti mogu da imam problema a i cifre su bile vece od 10k ;)

Eh. da.. Domace banke od skoro podrzavaju i IBAN transfere koji su mnogo laksi jer idu nesto brze i nema mnogo mlacenja oko rutiranja, intermediary banaka i ostalih gluposti koje imas kad koristis SWIFT. (Proverena informacija, danas sam primio uplatu preko IBAN-a)

dinke
11. 08. 2005., 00:40
Inace, da te ne zbune svi ovi izrazi, da bi primao novac cak i ne moras da znas sta je to swift, intermediary customer i sl.

Odes lepo u banku gde si otvorio devizni racun i kazes "dajte mi instrukcije za prijem novca iz te i te zemlje" (recimo USA). Oni ti lepo to odstampaju, ti to prekucas i emailujes tvom klijentu.

Dejan Bizinger
11. 08. 2005., 01:02
Eh. da.. Domace banke od skoro podrzavaju i IBAN transfere koji su mnogo laksi jer idu nesto brze i nema mnogo mlacenja oko rutiranja, intermediary banaka i ostalih gluposti koje imas kad koristis SWIFT. (Proverena informacija, danas sam primio uplatu preko IBAN-a)

To je dobra vest. Preko koje banke si primio uplatu preko IBAN-a? Koliko treba da pare stignu preko IBAN-a?

McKracken
11. 08. 2005., 01:11
ProCredit banka..

Obicno se cela transakcija zavrsi da dva radna dana mada moze i brze ako se trazi hitni prenos. Od suem koja se posalje, banka uzima 10 eur provizije.

nixa
11. 08. 2005., 01:18
da li imas informaciju da jos neka banka radi to osim nje ?

kai
11. 08. 2005., 09:19
Za veće iznose wire transfer. Za freelancing potrebno ti je da barem imaš devizni račun kao fizčko lice. Kada želiš da primiš uplatu iz određene zemlje, odeš u banku i zatražiš im instrukcije za uplatu iz te zemlje. Instrukcije sadrže podatke o tvom računu, o intermediary (posredničkoj) banci u datoj zemlji, SWIFT kodu... Oni ti lepo to odštampaju, ti pošalješ klijentu, on uplati i to je to. Novac najčešće legne u toku jedne radne nedelje, mada zavisi nekad traje i malo duže. Moram da napomenem da moja banka uzima proviziju od 0.8% (što je smešno), ali tu su i troškovi intermediary banke. Na većem iznosu, ništa od toga ne osetiš. Sve u svemu, skroz je jednostavno, samo pošalješ klijentu instrukcije i uživaš.

Za manje iznose i brze poslove koristim Western Union, jer nema smisla čekati po nedelju dana zarad 300-400 Eura plus plaćati tih nekoliko troškova. Svi troškovi ovde idu na klijentov račun, i kada uplati novac možeš podići za 15 minuta.

Pozdrav.

McKracken
11. 08. 2005., 09:45
Sve banke su obavezne da do decembra uvedu IBAN. Vrlo je verovatno da ih je vecina to uradila, ali za uzevsi u obzir nivo znanja sluzbenika (da ne pominjem ostatka populacije) obicno moras da ti prvi pitas da bi saznao da nesto mozes da koristis :)

http://www.nbs.yu/serbian/zakoni/2_2_2_2_22.pdf

(Zakon o IBAN kodovima)

[nq]
11. 08. 2005., 16:41
Da li to znaci da sa Iban - om nema posebnih instrukcija za svaku zemlju ?
Sto bi bilo odlicno.

offtopic: ne mogu da nacem logiku u imenu PDF fajla :>

Dejan Bizinger
11. 08. 2005., 17:11
']Da li to znaci da sa Iban - om nema posebnih instrukcija za svaku zemlju ?
Sto bi bilo odlicno.


Ni sa SWIFT-om ti ne treba posebna instrukcija za svaku zemlju ponaosob ali se tako najcesce radi posto banke najcesce imaju svoju/svoje korespodentske banke u vecim zemljama pa je u tom slucaju transfer brzi. Ima slucaja da banka nema svoju korespodentsku banku u datoj zemlji pa onda da istu instrukciju koju bi dala za neku drugu zemlju.

Poenta IBAN-a je sto tada vise nije potrebna posrednicka banka.

Goran Aničić
11. 08. 2005., 21:30
1. Ako si pojedninac, primaj pare do mile volje na jedan racun. Kad predjes 10 000$ godinsje, otidji kod bilo kog knjigovodje da ti izracuna porez (10% na sumu preko 10k). Platis i vozis ... (najgore resenje).


Suština, sažeto i prosto.

Gruja
09. 03. 2006., 17:19
Jes' stara tema ali da ne otvaram novu posto je pitanje usko vezano:

- da li je neko naplacivao manje iznose, tipa 50$ iz inostranstva? Radi se o usluzi, pa iznos varira

Drugar treba da radi neke vrlo sitne design poslice, eto za sta mu treba.

U principu ne treba automatizacija postupka tipa shoping cart. Nisam siguran da bi ovako nesto moglo da radi sa npr. ShareIt-om, mislim da oni rade samo za prodaju softvera.

Alternative koje mi padaju na pamet:
- Western Union - radi provereno, ali je dosta velika njihova marza
- usmeravanje klijenta na npr. Rentacoder - opet ima dosta marze ako se ne saceka da se tamo nakupi, a i komplikovanije je za klijenta. Sa druge strane moze da se koristi za dizanje rejtinga na tom sajtu
- wire transfer - ako je klijent u USA mislim da je ovo neisplativo za ove iznose.

Ima li neko drugu ideju?

djoca
09. 03. 2006., 19:43
Recimo Moneybookers...ja ih koristim i osim ocajne korisnicke podrske, sve ostalo je super. Vrlo je mala provizija mozes da sacekas da skupis malo, a mozes i da povlacis po 50 evra bez frke (provizija je 1.80E nezavisno od iznosa koji povlacis)

MorenoArdohain
09. 03. 2006., 20:03
A moze i Epassporte (http://www.epassporte.com)

Bojan Zivanovic
09. 03. 2006., 20:58
Koristim iKobo (http://www.ikobo.com) za manje poslove (neko treba ti posalje sto evra npr...).
Dobijes karticu, troskovi su 3$ na 60$, oko 10$ na 200$.
Jedino je problem da onaj koji ti salje mora da otvori racun, potvrdi indentitet (salje ID) sto cini da je sada prakticno ne upotrebljiv.. Pre je mogao bilo ko sa kreditnom da posalje pare, te sam tad i krenuo da ga koristim..
Probao sam bio i Uniclear i trebalo mi je 2 meseca da im iscupam 35$ (koje nisam hteo da im dam iz principa..). Amateri oni najgori..
A sto se malo vecih stvari tice, WesternUnion, i devizni racun.

nixa
09. 03. 2006., 23:14
Pa da ,sada ( sa novim sajtom ) je postao praktično neupotrebljiv,mada je meni odradio par dobrih transakcija ...

jasmanac
09. 03. 2006., 23:17
Ne znam, nemam ja poverenja u sve te online servise ma koliko oni bili dobri ili losi. Nema boljeg nacina od deviznog racuna. Jako male provizije a sa IBAN kodom stize za jedan radni dan.

[nq]
10. 03. 2006., 20:17
Heh, ja vec duze vreme koristim samo WU i wire.
WU uglavnom jer retko kad primam vece uplate.

Osecam se prilicno bedno kad svi stanu u red da dignu po 1k E a ja docem po mojih 0.1k :)
Na WU fee je malo veci ali meni licno je najzgodniji nacin da primim kes, a taj fee od 10 - 20 e ugradi u ceni, ili ga ti plati.

Registrovao sam se i na Moneybookers i imam i tamo nesto sitnisa, ali jos nisam probao da podizem novac.
Mada sam cuo od Olija da radi perfektno.

poz :)

shoba
10. 03. 2006., 20:46
Da da moneybookers radi odlicno!

Ako zelis, Moneybookers ti posalje SMS uvek kada ti neko uplati novac na tvoj mb racun. Naravno, javi ti i ko je to ucinio. (Taman pomislis da te smara Telekom sa ponudom za muzicku cestitku kad ono legla lovica na mb racun :1042: )

Mister Twister
11. 03. 2006., 02:53
I ne samo to... Moneybookers je posebno privlacan zbog niske provizije za withdrawal:)