PDA

Pogčedajte punu verziju : Pitanja oko PageRank-a...


Peca
02. 10. 2006., 21:51
Pozdrav!
Imam par pitanja u vezi PageRank-a i SEO...

U pitanju je forum -> http://www.mycity.co.yu/phpbb/

Jedan clan mi je sugerisao da 'rasipanje' posetilaca na /phpbb/ utice na pagerank, nepovoljno.
Da li je to tacno?

Sta bi se desilo kada bih sada, posle 3 god postojanja foruma, prebacio forum u root, tj. da eliminisem /phpbb/ ?
Naravno, na /phpbb/ cu uraditi redirekcije na /, recimo /phpbb/viewtopic.php?t=45329 ce da baca na /viewtopic.php?t=45329 tako da se nece pojaviti broken linkovi.

Samo me zanima, nece li ovo biti kontraproduktivno, nece li ova migracija oboriti pagerank ?

Dalje...
Pre 2 dana sam optimizovao izgled stranica za Google bot-ove. Google botovi sada vide poprilicno rasciscene stranice, bez banera, menija, online liste korisnika, itd.
Vidi ih ovako, primer: http://www.mycity.co.yu/phpbb/?plain i http://www.mycity.co.yu/phpbb/viewtopic.php?t=45562&plain
Nepotrebne stvari sam izbacio. Ostao je dizajn, i sam sadrzaj poruka. To sam uradio da botovi ne bi bespotrebno keshirali reci koje se pojavljuju na svakoj stranici, box za registraciju, itd...
Da li ce Google da provali da je uradjena optimizacija, i obori mi rank jos vise?

I jos nesto.
Citao sam da mnostvo izlaznih linkova obara pagerank.
Da li je pametno da se linkovi konvertuju u nesto kao http://www.mycity.co.yu/link.php?link=http://www.devprotalk.com/ ?
Pretpostavljam da bi to bilo kontraproduktivno, ali bih ipak da pitam...

Pozdrav...

SqlByte
09. 10. 2006., 00:36
Ja se slabo razumem u SEO, ali koliko sam ja razumeo tebi ce page rank da bude 0 kada se prebacish u root.
A botovi sada ne vide banere ? Google povecava pagerank sajtovima sa tih banera kada ih vidi... zar to smesh da uradish ?

Bolje sachekaj iscrpni odgovor nekog struchnjaka pre nego shto bilo shta preduzmesh.

ZeroStyle
09. 10. 2006., 07:45
Iskreno mislim da prebacivanje na root nece tebi srusiti PR, a i sta fali rizikovat ako je forum dobar a jest ubrzo ces opet biti gore, ja sad radim kompletan redizajn stranice i rizikovat cu i PR i sve jer se nadam da ce se opet za vrlo kratko vrijeme sve to vratiti i mozda cak biti bolje.

dee
09. 10. 2006., 09:56
stavi 301 redirekciju za sve sta trajno selis s jednog mjesta na drugo i neces izgubit nista. ja sam to radio nedavno (doduse ne sa forumom, ali googleu je svejedno) i pagerank je sa zanjim updateom i porasao na nekim stranicama, a na nijednoj nisam izgubio nista.

ivanhoe
09. 10. 2006., 15:27
sakrivanje sadrzaja za googlebot je losa ideja, google to smatra prevarom i moze da te iskljuci iz indexa zbog toga..

sto se tice premestanja, 301 redirect bi trebalo da resi problem. Privremeno moze da ti padne PR, ali ce se vratiti...

Peca
10. 10. 2006., 11:49
Ne skrivam bog zna kakav sadrzaj...
Zapravo, sadrzaj se i ne skriva... jer nepotrebne stvari za bota, kao sto su padajuci meni sa forumima [listbox], i ona pravila ko ima pravo da pise po forumu, ja i ne racunam kao 'sadrzaj'.
To je tekst koji se pojavljuje na svakom forumu, na svakoj stranici... i koji nema potrebe da se keshira. Samo stedim space na googletovom hard-disku :D

Za banere si mozda u pravu...
Iako nisu 'direktno' linkovani, vec radim redirekciju... google prati i redirekciju...
Vratio sam ih.

Inace, kad vec sve selim u root, uradicu i url-rewriting... tipa www.mycity.co.yu/Izasao-Slackware11-strana-47325.html
Da li je bolja takva varijanta, ili varijanta sa folderima - /strana/47325/Izasao-Slackware11.html ?
Ili pak prva varijanta, ali da bude u folderu /teme/, da ne bude u root?

Ilija Studen
10. 10. 2006., 13:33
Čudna stvar: Google ne računa isto kao što mi računamo ;)

Po mom mišljenju, najbolji način da optimizuješ sadržaj za pretraživače je da ga optimizuješ za korisnike:


Kvalitetan sadržaj koji je likovan sa strane. Na domaćem netu ne možeš da očekujše bog zna šta zbog malog broja sajtova sa velikim PR-om, ali napolju je to sasvim normalno. Pružiš nešto što ljudi smatraju dovoljno vrednim da linkuju i nema brige.
Akcenat na sadržaju, ne na reklamama, login formama i sličnim džidža-bidžama (viđao sam slučajeve gde je jedino što se vidi bez skrolovanja reklame, login forme, kojekakve search forme, izdvojeni servisi itd itd). Mene kao posetioca tako nešto iskreno vređa, a to je izgleda postao (TM) "većih" domaćih foruma.
Fin markup gde je sve jasno naglašeno i pravilno formatirano. Nije prioritet pošto Google žvaće sve, ali korisnicima će pomoći - lakše "skeniranje" sadržaja, naglašene važne stvari, pravilnim markupovanjem možeš da bolje definišeš značenje pojedinih delova itd.
Konstantno dodaj novi, kvalitetan sadržaj.
Ne praviš se pametan i pokušavaš da optimizuješ sajt za pretraživače. Optimizuješ ga za posetioce, pretraživači će se već nekako snaći ;)


Primetio sam da ljudi posežu za SEO trikovima kako bi podigli PR bez da ulože vreme u poboljšanje kvaliteta sopstvenog sajta i sadržaja koji na njemu nude. Sorry, ali meni je to skroz lame. Optimizuj za posetioce i pruži vrednost. Time si odradio 99% posla. Ostalo su finese...

ivanhoe
10. 10. 2006., 13:36
nebitno, ideja je samo da se izbace dinamicki parametri iz urla.. kljucne reci u urlu se boduju, i to sto je kraca putanja vise (tako bar tvrde SEO experti), tako da ti je najbolje nesto tipa /linux/Izasao-Slack.htm

sto se izmena sadrzaja tice obrati paznju, google nije covek, google je skripta.. Te varijante "nisam ja menjao nista bitno" njima nista ne znaci. Oni naprosto pogledaju da li im prikazujes isto sto i korisnicima..

Peca
11. 10. 2006., 13:20
OK, izjednacio sam prikaz za google bota i neulogovanog korisnika.
Zapravo, google bot vidi isto sto i neulogovani korisnici, nema razlike.

Osim... jedne stvari.
Za bot-ove sam iskljucio SID u linkovima... bot dobija link bez SID-a. A neulogovani korisnici imaju SID u linkovima.
Da li to moze biti 'ona mala razlika', zbog koje bi me Google mislio da skrivam neki sadrzaj?

Ilija Studen
11. 10. 2006., 13:33
Za bot-ove sam iskljucio SID u linkovima... bot dobija link bez SID-a. A neulogovani korisnici imaju SID u linkovima.
Da li to moze biti 'ona mala razlika', zbog koje bi me Google mislio da skrivam neki sadrzaj?

Ovo ne bi trebalo da buni Google. Hashevi su sami po sebi lako prepoznatljivi i Google takve parametre isključuje iz URL-a automatski. Ako me sećanje dobro služi, čitao sam da Google GET parametre koji su dužu od određene vrednosti ili su potpuno besmisleni (hashevi na primer) automatski izbacuje - tj. potpuno ih ignoriše. Ostavio bih i to... Neće mu smetati.

Bilo je davno kad sam to čitao (možda godinu, dve) tako da neko ko se svežije bavio s ovim možda može da da više detalja.

Peca
11. 10. 2006., 13:50
http://www.google.com/search?q=mycity+proza :
MyCity :: Moja poezija/proza na TPS forumu...
MyCity forum - > Poezija , lirika , osećanja - > Naša poezija , osećanja . . . - > Moja poezija / proza na TPS forumu . . . ...
]www.mycity.co.yu/phpbb/viewtopic.php?p=174951&sid=67470241c0681198a631ba98079b7914 - 59k - Додатни резултати - Сачувано - Сличне стране

Ne bih rekao da ignorise SID :1041:
Jedino ako tamo negde u svojoj bazi ignorise, pa zna da je to isti URL, iako je SID razlicit.
Si na to mislio?

cvele
11. 10. 2006., 13:53
Ne bih rekao da ignorise SID :1041:
Jedino ako tamo negde u svojoj bazi ignorise, pa zna da je to isti URL, iako je SID razlicit.
Si na to mislio?

sid phpsesid isl se odavno ignorise... to sto vidis taj url u snipetu to neznaci nista ;)

dee
11. 10. 2006., 14:04
Webmaster Guidelines

Following these guidelines will help Google find, index, and rank your site. Even if you choose not to implement any of these suggestions, we strongly encourage you to pay very close attention to the "Quality Guidelines," which outline some of the illicit practices that may lead to a site being removed entirely from the Google index. Once a site has been removed, it will no longer show up in results on Google.com or on any of Google's partner sites.

Design, content, and technical guidelines
Quality guidelines
When your site is ready:

Have other relevant sites link to yours.
Submit it to Google at http://www.google.com/addurl.html.
Submit a Sitemap as part of our Google webmaster tools. Google Sitemaps uses your sitemap to learn about the structure of your site and to increase our coverage of your webpages.
Make sure all the sites that should know about your pages are aware your site is online.
Submit your site to relevant directories such as the Open Directory Project and Yahoo!, as well as to other industry-specific expert sites.
Design and content guidelines

Make a site with a clear hierarchy and text links. Every page should be reachable from at least one static text link.
Offer a site map to your users with links that point to the important parts of your site. If the site map is larger than 100 or so links, you may want to break the site map into separate pages.
Create a useful, information-rich site, and write pages that clearly and accurately describe your content.
Think about the words users would type to find your pages, and make sure that your site actually includes those words within it.
Try to use text instead of images to display important names, content, or links. The Google crawler doesn't recognize text contained in images.
Make sure that your TITLE and ALT tags are descriptive and accurate.
Check for broken links and correct HTML.
If you decide to use dynamic pages (i.e., the URL contains a "?" character), be aware that not every search engine spider crawls dynamic pages as well as static pages. It helps to keep the parameters short and the number of them few.
Keep the links on a given page to a reasonable number (fewer than 100).
Technical guidelines

Use a text browser such as Lynx to examine your site, because most search engine spiders see your site much as Lynx would. If fancy features such as JavaScript, cookies, session IDs, frames, DHTML, or Flash keep you from seeing all of your site in a text browser, then search engine spiders may have trouble crawling your site.
Allow search bots to crawl your sites without session IDs or arguments that track their path through the site. These techniques are useful for tracking individual user behavior, but the access pattern of bots is entirely different. Using these techniques may result in incomplete indexing of your site, as bots may not be able to eliminate URLs that look different but actually point to the same page. Make sure your web server supports the If-Modified-Since HTTP header. This feature allows your web server to tell Google whether your content has changed since we last crawled your site. Supporting this feature saves you bandwidth and overhead.
Make use of the robots.txt file on your web server. This file tells crawlers which directories can or cannot be crawled. Make sure it's current for your site so that you don't accidentally block the Googlebot crawler. Visit http://www.robotstxt.org/wc/faq.html to learn how to instruct robots when they visit your site. You can test your robots.txt file to make sure you're using it correctly with the robots.txt analysis tool available in Google Sitemaps.
If your company buys a content management system, make sure that the system can export your content so that search engine spiders can crawl your site.
Don't use "&id=" as a parameter in your URLs, as we don't include these pages in our index

sa http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=35769

Peca
11. 10. 2006., 14:42
Onda mi sigurno nece uzeti za zlo sto sam im sklonio SID :)

ivanhoe
11. 10. 2006., 22:49
nevezano za google, prenos sessiona preko linkova je losa ideja zbog raznih mogucnosti kradje identiteta (recimo ja na tvom forumu ulinkam sliku sa svog servera, i svaki put kad neko otvori taj post, ja u svom server logu u reffereru vidim SID od te osobe...)

Peca
12. 10. 2006., 10:29
nevezano za google, prenos sessiona preko linkova je losa ideja zbog raznih mogucnosti kradje identiteta (recimo ja na tvojmf orumu ulinkam sliku sa svog servera, i svaki put kad neko otvori taj post, ja u svom serveru logu u reffereru vidim SID od te osobe...)
Mislim da bi morao da imas isti IP kao zrtva, da bi mogao da iskoristis taj SID...
Dakle, izvodljivo na jako malom broju provajdera, koji sve korisnike drze pod isti IP.
Mogu da ukinem SID, ali mislim da bi to napravilo probleme korisnicima kojima cookies iz odredjenog razloga ne radi...

Peca
12. 10. 2006., 10:35
btw, naleteh sinoc na nesto jako zanimljivo: http://www.google.com/search?q=site%3Amycity.co.yu+peca+viewprofile

MyCity :: Pregled profila
Avatar, Informacije o članu Peca. Glavni Administrator ... Pronađi sve poruke autora Peca. Gde živiš :. Sajt :, http : / / www . mycity . co . yu / ...
www.mycity.co.yu/phpbb//profile.php?mode=viewprofile&u=2 - 47k - Додатни резултати - Сачувано - Сличне стране

pa malo nize
MyCity :: Pregled profila
Avatar, Informacije o članu Peca. Glavni Administrator. Pridružio :, 17 Apr 2003 ... Pronađi sve poruke autora Peca. Gde živiš :, u maštanju ...
www.mycity.co.yu/phpbb//profile.php?mode=viewprofile&u=2&sid=9dbbe2538f990980220c6d661dd17a25 - 31k - Додатни резултати - Сачувано - Сличне стране

Dva puta se pojavljuje ista strana, jedna bez sid-a, a druga sa sid-om.
Komentar?

Peca
26. 01. 2007., 15:15
Pa da ozivim ovu temu, i napisem sta sam uradio i kakva su iskustva.
Uradio sam sve sto bi moglo da se uradi, meta keywords, H1 tag-ove, sklonio sam blokove teksta koji su se na svakoj strani pojavljivali a nisu imali neku znacajnost, uradio sitemap, URL adrese bez ID brojeva, i sa granjanjem na podforume... primer URL adrese - http://www.mycity.co.yu/Web-promocija/Page-Ranking.html

Elem, nije dalo rezultata, PR je ostao 5.

Zakljucak - samo ako te linkuje neko sa vecim PR-om moze da ti podigne PR.
To jedino mogu da zakljucim... to ispada najbitnije.

Mene bi morao da linkuje neko sa PR 7 da bi me podigao na 6 :)

zokiii
04. 02. 2007., 15:24
Elem, nije dalo rezultata, PR je ostao 5.

Zakljucak - samo ako te linkuje neko sa vecim PR-om moze da ti podigne PR.
To jedino mogu da zakljucim... to ispada najbitnije.

Mene bi morao da linkuje neko sa PR 7 da bi me podigao na 6 :)

Cisto da se osvrnem...
Mozes podici Toolbar PR i sa linkovima koji imaju manji PR nego tvoj ali naravno tu ti treba dosta vise linkova ...

Toolbar PR :D

Nemojte se previse brinuti oko njega, on ne govori gotovo nista.
Lako ga je za manipulirati - kupim si PR 7 linkove i eto mene na PR 6 :D

ivanhoe
04. 02. 2007., 16:49
Nemojte se previse brinuti oko njega, on ne govori gotovo nista.
Lako ga je za manipulirati - kupim si PR 7 linkove i eto mene na PR 6 :D
naravno da moze da se kupi, ali PR takodje moze i da se unovci, tako da nije na odmet.. sajt sa PR7 vredi puno para...

zokiii
04. 02. 2007., 23:52
naravno da moze da se kupi, ali PR takodje moze i da se unovci, tako da nije na odmet.. sajt sa PR7 vredi puno para...

Site sa PR 7 vrijedi puno novaca samo ako ima i puno traffica, inace samo sa PR 7 ne vrijedi puno.

Dzordz
05. 02. 2007., 05:55
Zokii, pa vredi i da ima 0 posetioca :)

Ne znam bas koje su tacne cifre ali linkovi sa PR7 sajtova kostaju onako fino :)

ivanhoe
05. 02. 2007., 08:09
Site sa PR 7 vrijedi puno novaca samo ako ima i puno traffica, inace samo sa PR 7 ne vrijedi puno.
ok, nadji mi neki jeftini, moze i bez traffica, ja ga kupujem odmah, a ti dobijes 10% provizije.. jel ok? :)

cvele
05. 02. 2007., 08:52
ok, nadji mi neki jeftini, moze i bez traffica, ja ga kupujem odmah, a ti dobijes 10% provizije.. jel ok? :)

bidujem 5% vise nego ivanhoe :)

Ilija Studen
05. 02. 2007., 09:27
Koja je orijentaciono cena nekog domena sa PR7? Čisto informativno.

ivanhoe
05. 02. 2007., 09:57
nemam pojma kako se krecu cene domena, to ipak zavisi od mnogo parametara, ali ja da ga imam ne bih ga prodavao ispod $6000 ni u ludilu..

PR7 link ispod $40 mesecno ces vrlo tesko naci da kupis (uglavnom je cena linkova $70 pa navise, zavisno od teme sajta), sto znaci da cisto prodajuci par linkova mesecno mozes da zaradis vrlo lep novac od takvog domena. A PR8 linkovi su po par stotina mesecno..

BTW, ti imas odlican potencijal sa activeCollabom da dobijes visok PR, open-source projekti su dusu dali za to..

zokiii
05. 02. 2007., 11:16
nemam pojma kako se krecu cene domena, to ipak zavisi od mnogo parametara, ali ja da ga imam ne bih ga prodavao ispod $6000 ni u ludilu..

:D

Po meni PR ne govori nista, tj. bez traffica po meni ne vrijedi puno.

I recimo da kupis link sa PR 7 weba koji nema traffica, koji je dobio taj PR kupivsi okolo linkove - ti tu ne dobivas nista osim par glupih pixela u Toolbaru na koje padaju samo neznalice.

Sami PR ti ne osigurava traffic a niti ranking, stoga sto ce mi PR 7 web ako nemam na kraju dobru prodaju necega ili big ROI nakon svega.

Znam da se PR 7 webovi prodaju pod 'velikim' ciframa ali ti zeleni pixeli u toolbaru po meni ne vrijede toliko :) .

ivanhoe
05. 02. 2007., 13:48
nije bas tako... saobracaj ne utice na polozaj u rezultatima, a PR utice (kao samo jedan deo formule koju nikad necemo saznati, ali ipak deo)...

druga stvar je sto google ne prikazuje javno realan page rank, nego ga prikazuje sa zakasnjenjem, pa zato cesto moze da se vidi da sajt sa losim PR ima bolje polozaj na SERP... ako pogledas kroz par meseci videces da je taj "losiji" sajt u medjuvremenu dobio bolji PR..

bar je takvo moje iskustvo.. a ni traffic ne smeta naravno, ali on uglavnom dolazi preko SERP-a, tako da se sve svede na kraju na poziciju u pretragi ..

robi-bobi
05. 02. 2007., 14:11
:D
I recimo da kupis link sa PR 7 weba koji nema traffica, koji je dobio taj PR kupivsi okolo linkove - ti tu ne dobivas nista osim par glupih pixela u Toolbaru na koje padaju samo neznalice.

Sami PR ti ne osigurava traffic a niti ranking, stoga sto ce mi PR 7 web ako nemam na kraju dobru prodaju necega ili big ROI nakon svega.

ti jesi u pravu, ali stvar je u tome da ne znaju svi ono sto ti znas
zato, PR7 se moze dobro prodati, bez obzira na trafik :)

edit:
evo ivanhoe odgovorio re mene
jeste, PR ima veze
no, bitniji deo formule je kontekst, t.j. da li se trazena rec nalazi na tvom sajtu, da li je to tema sajta, koliko slicnih sajtova linkuje na tebe (mislim da sam bio jasan), nego li da lii imash pr 3 ili 4 :)

opet, 7 se vec ne postize lako i zato obicno znaci i traffic
opet, postoje tehnike (koje google rano ili kasnije pohvata) da se PR lazira, te da se izlaze kupac

bilo kako bilo
PR i ima i nema znacaja :D
ali definitivno nisu samo pixeli u add-on-u :D

phatsa
05. 02. 2007., 16:07
Koliko sam primetio, na netu postoji i tržište za PR 5 linkove, koji se kreću od 5-15$ za mesec dana za home page. Da li ovo funkcioniše i kod nas? Baš bih se obradovao da je tako.

zokiii
05. 02. 2007., 16:23
nije bas tako... saobracaj ne utice na polozaj u rezultatima, a PR utice (kao samo jedan deo formule koju nikad necemo saznati, ali ipak deo)...

druga stvar je sto google ne prikazuje javno realan page rank, nego ga prikazuje sa zakasnjenjem, pa zato cesto moze da se vidi da sajt sa losim PR ima bolje polozaj na SERP... ako pogledas kroz par meseci videces da je taj "losiji" sajt u medjuvremenu dobio bolji PR..

bar je takvo moje iskustvo.. a ni traffic ne smeta naravno, ali on uglavnom dolazi preko SERP-a, tako da se sve svede na kraju na poziciju u pretragi ..

Sami PR ne moze poboljsati ranking nekog weba na trazilicama, nego tu jesu najbitniji linkovi sa topic related siteova itd itd...
Znaci opet sami PR ne moze nista...

Problem je taj sto ljudi kada vide da neki site ima PR 7 misle da je 'super popularan' i predvidjaju da ima 'ogroman' traffic pa su spremni i dati veliki novac za njega :D

Krajnji zakljucak je taj da sami PR ne mora govoriti nista, nego na kraju traffic i sami ROI mora reci svoje.