PDA

Pogčedajte punu verziju : Tagovi na stranici, koliko je to korisno ?


ZeroStyle
04. 10. 2006., 10:10
Imam nekoliko pitanja vezano za tagove, naime dosad sam uvjek citao da google nevoli da ga neko pravi budalom, tj na site postaviti mali milion kljucnih rijeci, pa jos k tome ih maskirat u boju pozadine, znaci to nije bilo preporucljivo, sada u sve vecem fazanu su tagovi, al to je za mene isto kao i da sam ja napisao milion rijeci na dno. Interesuje me kako se google ponasa prema tim stranicama gdje ima ispisano tona tagova, kako odrzavat sistem od zlonamjernih ljudi, tj sta ako neko na clanak o web razvoju dodad tag krastavac, ili ide da svaki tag ja odobrim. Dali se isplati uvest tagove ? Ili je to vise nako radi novih furki ?

Ako ko ima neke linkove koji podrobnije govore o ovom molio bih da ih podjele s nama.

zira
04. 10. 2006., 14:36
Ta "gomila tagova na dnu stranice" o kojoj pricas se zove "tag cloud" i ona je samo jedan od nacina vizeulnog predstavljanja tagova koju je uveo mislim Flickr, i nikako ne predstavlja sustinu tagova. Tagovi sluze za neformalniju klasifikaciju sadrzaja, suprotno od klasicne kategorijske podjele sadrzaja (kada govorimo npr o sadrzajima sajta). Tako da umjesto kategorije sport u koju idu sadrzaji o sportu, ti imas tagove sport, fudbal, kosarka, kezman... i pomocu njih klasifikujes sadrzaje. Tagovi ne moraju da iskljucuju kategorije, mogu se koristiti i zajedno sa njima, ali ne moraju.

Tagovi su danas popularni jer su ih popularnim napravili novi socijalni servisi koji dozvoljavaju korisnicima da sami taguju (ili oznacavaju) sadrzaje, svoje ili tudje, samo za sebe ili za sve. Takav nacin slobodnog tagovanja se zove "folksonomy" (http://en.wikipedia.org/wiki/Folksonomy).

Pretrazivac te sigurno nece kazniti sto imas tagove :) cak dobro tagovan sadrzaj moze biti bolje rangiran jer ima dobre kljuce rijeci.

A treba li ti to sve uopste, ne znam :)

ivanhoe
04. 10. 2006., 18:34
pogledaj na technorati njihov help o tagovima, da pohvatas ideju..

Inace meni su tagovi odlicno resenje jer iskljucuju potrebu za glavnom i pomocnim kategorijama (ako imas sadrzaj koji logicki spada u vise kategorija), nego mnogo prirodnije oznacis sadrzaj sa nekoliko kljucnih pojmova.. meni je to nekako blize nacinu na koji razmisljam, nego hijerarhijski sistem, a resava citav niza tehnickih problema oko katalogizacije velike kolicine podataka...

Goran Aničić
04. 10. 2006., 20:23
ZeroStyle pogledaj ova dva članka: Tagovi - organizacija u rukama posetilaca (http://www.personalmag.co.yu/blog/?postid=569) i SOUR Web (http://www.personalmag.co.yu/blog/?postid=570), mislim da će ti pojasniti značaj alternativne IA.

srdjevic
04. 10. 2006., 20:55
Koliko ja znam, i Google sam koristi tagove u GMailu. Samo sto se tamo zovu Labels, ako se ne varam. ;-)

Goran Aničić
04. 10. 2006., 21:22
Koliko ja znam, i Google sam koristi tagove u GMailu. Samo sto se tamo zovu Labels, ako se ne varam. ;-)

Tako je, korisnicima se praktično omogućava da sami kreiraju oraganizaciju i sistematizaciju sadržaja prema sopstvenim potrebama.

ZeroStyle
05. 10. 2006., 11:05
Oke hvala Vam, tako sam nekako i ocekivao odgovore, jer nebi bilo logicno da tako veliki sajtovi koriste tagove a da ih google smatra kao spam sadrzaj ili nacin da se dobije bolja pozicija.

Ono sto mene sad zabrinjava jest da sam dosad imao site ciji je sadrzaj bio smjesten u access bazu,tj kada bi sad htio implementirat tagove vjerovatno bi morao koristiti mysql, nevjerujem bas da access moze biti bas od pomoci kad je u pitanju veliki broj tagova a mozda se i varam.

Razmisljam sad uveliko da migriram citavu bazu na mysql i pocet se malo oko toga interesovat.

Hvala na korisnim linkovima.

ivanhoe
05. 10. 2006., 14:52
da bi implementirao tagove trebaju ti naprosto 2 tabele, jedna sa spiskom tagova (tj. keyworda) i druga u kojoj ces povezati tag_id sa post_id. Access je generalno nezgodan jer je ogranicen na 2^16 recorda po tabeli, ali to ne bi trebalo da bude neki problem, posto ionako neces imati toliko tagova. Ako ti sam pravis postove (pa vodis racuna kod tagovanja da koristis vec postojece tagove kad god je moguce) sumnjam da ces skupiti preko 1000 razlicitih keyworda u dogledno vreme..