PDA

Pogčedajte punu verziju : Promocija under construction sajtova


Dragan Varagić
05. 10. 2006., 21:10
Obzirom da vas nekoliko sa ovog foruma promovišete under construction sajtove, hteo bih ovde da podelim sa čitaocima svoje mišljenje o ovom tipu promocije. Ukratko, mislim da to nije najbolja strategija, a što duže traje mislim da ima više negativnih nego pozitivnih posledica. Ovo se naročito odnosi na one posetioce koji su na takav sajt došli zbog promocije konkretnog sadržaja, a sadržaja tamo nema, jer se on samo najavljuje. Takvi se teško tamo vraćaju kada sajt proradi.

Sta ostali misle?

mungos
05. 10. 2006., 21:38
Prvo, moje iskustvo kaže da jako mali broj ljudi klikće na potpise u forumima. Tako da ti potpisi generišu jako malo posjetilaca, mislim da je smisao potpisa skoro bitniji za crawlere, nego za ljude od krvi i mesa. :)

Konkretno na sajtu u mom potpisu se nalazi forma gdje korisnici koji su došli u potragu za određenim sadržajem mogu ostaviti svoj mail, ukoliko žele biti obavješteni kada taj sadržaj bude dostupan. Btw, Momenat.com ima PR4, u prvom redu zahvaljujući velikom broju potpisa, konkratno sa ES.

[nq]
05. 10. 2006., 21:44
...a što duže traje mislim da ima više negativnih nego pozitivnih posledica. Ovo se naročito odnosi na one posetioce koji su na takav sajt došli zbog promocije konkretnog sadržaja, a sadržaja tamo nema, jer se on samo najavljuje. Takvi se teško tamo vraćaju kada sajt proradi.


Licno smatram da je ovo ok vid promocije. Posebno varijanta kad ima opcija da se ostavi mail. Vraticu se kad mi stigne mail zar ne ? Pa makar i jedanput.

Edit: marko, takodje se slazem za crawlere, ali ja sam svakom klikno na potpis, moram da overim makar jedanput, osim ako nije nesto sto me bas neinteresuje kao npr gothic wallpaperi ... :)

zira
05. 10. 2006., 21:49
Pozdrav Dragane. Jeste, to je prilicno osjetljivo pitanje. I mac sa dvije ostrice. Ja sam bio prilican protivnik takvog pristupa. No, u ovome trenutku i atmosferi koja vlada na Internetu, mislim da to nije losa strategija.

Najbolje bi bilo da proizvod moze da startuje danas, ali ne moze dok nije gotovo(Donesi.com startuje do 15.10). Prvi utisak je najvazniji i bolje je ne pokazivati nesto sto nije gotovo, nego objasnjavati kako ce to u stvari biti dobro, ali eto jos nije.

Zasto je dobro najaviti proizvod? Zbog toga sto (prvi) stizes do svijesti buducih korisnika i dok ne krenes oni ce vec par puta sigurno cuti za tvoju marku i nece im biti totalno nepoznata. A ljudi se nekada ustrucavaju da koriste nepoznate stvari.

Dalje, time, a pogotovo pratecim blogom, stvaras mrezu linkova koji ce sutra vrijediti vise nego placena reklama (recimo kao sto Donesi.com blog ima link na tvom sajtu:)).

Lose je ako gubis korisnike zbog toga. Zato vecina ovih sajtova skuplja adrese zainteresovanih ljudi kojima ce poslati jednokratno obavjestenje kada servis krene sa radom.

Kao sto sam rekao, ovo jeste mac sa dvije ostrice. Ja sam izabrao ovaj agresivniji nacin i rezultati su par stotina mailova buducih korisnika koji cekaju da sistem krene sa radom, kontakt sa mogucim partnerom u jednoj susjednoj zemlji koji zeli tamo da pokrene/zastupa nas servis i veci broj drugih vaznih kontakata (mozes misliti koliko je za nas vazan kontakt sa jedne novoosnovane televizije kojoj treba narucivanje hrane za 50+ ljudi svaki dan).

Nas slucaj je malo bio i specifican, zato sto se pripreme za pocetak rada moraju obavljati online (razvoj web aplikacije i prateceg softvera u restoranima) i offline (potpisivanje ugovora sa restoranima). Upravo zbog ovoga drugog moramo da imamo "nesto" na sajtu. Jer tesko je u Srbiji progurati bilo kakvu ideju vezanu za Internet, a pogotovo kada trazis od nekoga da potpise ugovor sa tobom za uslugu koja jos nije funkcionalna (a ne moze ni da bude dok nemas restorane). Srecom, ispostavilo se da ovdje ipak postoje ljudi koji tehnoloski i poslovno razumiju o cemu im pricas, tako da je velika vecina restorana iz prve prihvatila posao.

I slazem se da to vrijeme "najave" treba biti sto krace. Evo, sad ce, samo jos malo... :)

mungos
05. 10. 2006., 22:08
btw, evo sta kazu i 37signals po ovom pitanju:


Go from teaser to preview to launch
If an app launches in a forest and there’s no one there to use it,
does it make a noise? The point here is that if you launch your
app without any pre-hype, people aren’t going to know about it.
To build up buzz and anticipation, go with a Hollywood-style
launch: 1) Teaser, 2) Preview, and 3) Launch.
Teaser
A few months ahead of time, start dropping hints. Let people
know what you’re working on. Post a logo. Post to your blog
about the development. Stay vague but plant the seed. Also,
get a site up where you can collect emails from folks who
are interested.

Baic
06. 10. 2006., 00:52
Za projekte tipa Momenat.com mislim da je najvaznije da imaju jaku predpromociju sa stanovista kasnijeg uspeha na pretrazivacima. Ukoliko se pre samog starta neobezbedi odredjeni reiting u ocima pretrazivaca a posebno google, moze doci da citav sadrzaj krene u supplemental sto znaci da se gube najdragocenije posete.

@mungos: sto se tice linkova sa ES imaces ikake koristi samo ako su iz teksta, jer linkove u potpisu SE neide, nije im dozvoljeno, sto je i jean od razloga zasto su mnogi webmasteri prestali da pisu tamo.

Moje osobeno misljenje je da konstatacija da sajt moze izgubiti posete takvim vidom promocije nedrzi vodu, jer je jako mali broj ljudi koji na taj nacin dodje na sajtove i uglavnom su to ljudi iz branse, sa DPT, biznisbloga, i ostalih povezanih sajtova koji su usko specijalizirani, a verovatno ce mo mi svi prvi saznati da su ti servisi krenuli sa radom i odmah testirati. Mnogo mi je vaznije da onog trenutka kada nesto stvarno pocnem da koristim osetim da je to ono sto mi je potrebno.

Pedja
06. 10. 2006., 07:55
Da me secete gde sam najtanji, ubedjen sam da smo o ovome pricali pre nekog vremena.

Moje misljenje je da su undersonstruction sajtovi sasvim ok pristup, sve dok na njiam ne pise da su under construction :)

Naime, sajt koji se sastoji od jedne strane, sadrzi logo, naziv firme, opis njene delatnosti i kontakt podatke i osnovni SEO je sasvim dovoljan za pocetak promocije na Internetu i ako under construction sajt sadrzi sve to onda je on cai i dobar izvor za one koji se interesuju za tematiku sajta.

Uostalom takvi sajtovi i nisu namenjeni posetiocima, nego crawlerima, da moze da se pocne sa promocijom sajta (na pretrazivacima) pre nego sto se zavrsi sam sajt.

Treba napraviti razliku izmedju promocije sajta i promocije proizvoda. Da bi sajt bio uspesno promovisan potrebne su nedelje i dobro je sa tim poceti sto ranije, cak i ako sajt nije zavrsen.

ZeroStyle
06. 10. 2006., 08:48
Meni ne smeta kada je link u potpisu ali mi brate smeta kad ide reklama u vidu bannera, recimo za momenat sam vidio na dvatri sajta banner ukljucujuci i ovaj, i ovjek mislim eto ga idem da vidim sta ima tamo, kad klik i sta nista, opet isto kao i prije 2 mjeseca kada sam upisao mail.

A inace dobra je opcija s ovim da ostavite mogucnost posjetiocu da bude obavjesten.

mungos
06. 10. 2006., 10:45
Baic:
@mungos: sto se tice linkova sa ES imaces ikake koristi samo ako su iz teksta, jer linkove u potpisu SE neide, nije im dozvoljeno, sto je i jean od razloga zasto su mnogi webmasteri prestali da pisu tamo.


Hvala za info, nisam znao za to. Znam da se nešto disktutavalo među moderatorima na tu temu, ali nisam nikad znao konačnu odluku. Šteta, ja odavno obezbijedio 20.000+ linkova u ES potpisima :)

ZeroStyle:
Meni ne smeta kada je link u potpisu ali mi brate smeta kad ide reklama u vidu bannera, recimo za momenat sam vidio na dvatri sajta banner ukljucujuci i ovaj


Ovo je dobar primjer dobrog oglašavanja i PR-a, pa potrošači imaju predstavu da vide reklame tamo gdje ih nema, tj. brend nejm se totalno podvuče pod kožu :)

Baner za Momenat ima samo na dpt (znači samo jedan sajt) i taj baner je stavljen nekih 5 dana pred lansiranje koje je nažalost pomjereno.

Mr.Paja
06. 10. 2006., 17:36
Iznervira me kada odem na neki sajt koji se reklamira (bilo na internetu ili u papirnim medijima) i vidim under construction, pa koji ga moj reklamiras. Uvek svojim klijentima savetujem da ne promovisu sajt dok se ne odradi do kraja. Ok bi bila varijanta da ima neki teaser koji najavljuje sajt ili neka simpa animacija cisto da stvori pozitivan utisak , al samo sturo under construction mislim da pravi kontra efekat ...

SqlByte
09. 10. 2006., 00:19
pa sve zavisi i od strukture vashe web prezentacije, ako ona nije namenjena shiroj populaciji, vec ljudima koji ce je vrlo chesto posecivati onda po meni je sasvim ok imati neku predprezentaciju.
U svakom drugom sluchaju ljudi kada dodju na sajt i vide da nije gotov a tu informaciju mogu da nadju i na nekom drugom sajtu...

bojan_bozovic
12. 10. 2006., 11:09
Klasican "Under construction" sajt promovisati, ne, uvek se moze ostaviti linija tipa "Proizvodimo to i to" ili "Nudimo te i te usluge" i email, fax, telefon, makar na "under construction" stranici. Dobro je obavestiti posetioce kada ce sajt biti online i sto je najvaznije, ispostovati taj rok. Puno puta sam otisao na sajt koji je delimicno "under construction" uz napomenu da ce za par nedelja biti gotov ili sa dodatnim sadrzajem... Koje godine to bese, prosle ili pretprosle, ne secam se... ;)

Ah da, bilo je reci i o Elitesecurity potpisima, ne crawluje ih Google. To mi je postalo sumnjivo kad sam primetio pad PR ne svome sajtu, jer je to smanjilo broj linkova bar za 10-20 hiljada.

Pedja
12. 10. 2006., 12:12
Ah da, bilo je reci i o Elitesecurity potpisima, ne crawluje ih Google.

Koliko sam primetio ES Google-u ne prikazuje parsiran nijedan BBS u potpisu na ES. Poslao sam upit dali je to bug ali je upit ladno izignorisan tako da je najverovatnije da je Gojko ipak to namerno uradio sto je prilicno nemoralan cin prema korisnicima.

bojan_bozovic
12. 10. 2006., 12:33
Mozda. U svakom slucaju, sada samo posecujem [es] u nadi da cu videti kvalitetnu diskusiju o necemu sto spada u moje uze interesovanje. pretraga i SEO forum je zasada jedino sto me zaista interesuje, ostatak foruma je vrlo nekvalitetan ili me ne zanima. Samo su forumi za nise za koje Jovan Sixpack nije zainteresovan jos uvek kvalitetni.

boccio
12. 10. 2006., 15:08
Koliko sam primetio ES Google-u ne prikazuje parsiran nijedan BBS u potpisu na ES. Poslao sam upit dali je to bug ali je upit ladno izignorisan tako da je najverovatnije da je Gojko ipak to namerno uradio sto je prilicno nemoralan cin prema korisnicima.
Ja ne znam cemu toliko halabuke i price o "moralnosti" prema korisnicima. Potpisi na forumima su ionako potpuno beznacajni jos od prosle ili pretprosle izmene guglovog algoritma, tako da ti ne doprinose ni na PR ni na broj backlinkova... Jedino cemu vrede je da "ziv" korisnik klikne na njega. A to u svakom slucaju radi :) Prema tome...

andrej
12. 10. 2006., 15:17
Cek, a zar to nije isto sto i davanje razlicitog sadrzaja botu, tj. da li postoji opasnost da te kazni google?

bojan_bozovic
12. 10. 2006., 15:29
Pa da...Osim ako nisi veliki i jak, sta ja znam, nytimes.com, onda se nece usuditi

;-)

U stvari, to nije bitna izmena sadrzaja, ili tako moze da se tumaci, sta ja znam, ionako Google sve dopusta ;-)

AdSense? Valjda je zabrabjeno da se menja AdSense kod nije li? Idite na http://www.aol.com , moguce uz poseban dogovor sa Google-om izmenjen je AdSense za pretragu, tako da je fokus na searchboxu automatski. I ja pozelim onda na www.devprotalk.com, ali vidi, ne kucam u adressbar vec u Google search box! Da li je to dobro za advertajzere? Pitanje je. U svakom slucaju "veliki" imaju i velike povlastice kod Googla, nekada je to regulisano ugovorom, mozda, ali u slucaju cloakinga nije. Zasto ja ne mogu postaviti takav search box uz izmenu Google koda? sta ja znam, posetioci sa mog sajta su valjda kvalitativno losiji kupci od AOL-ovih iako i kod mene USA i zapadna evropa prednjace. Nuff said.

jasmanac
12. 10. 2006., 15:43
AdSense? Valjda je zabrabjeno da se menja AdSense kod nije li? Idite na http://www.aol.com , moguce uz poseban dogovor sa Google-om izmenjen je AdSense za pretragu, tako da je fokus na searchboxu automatski. I ja pozelim onda na www.devprotalk.com (http://www.devprotalk.com), ali vidi, ne kucam u adressbar vec u Google search box! Da li je to dobro za advertajzere? Pitanje je. U svakom slucaju "veliki" imaju i velike povlastice kod Googla, nekada je to regulisano ugovorom, mozda, ali u slucaju cloakinga nije. Zasto ja ne mogu postaviti takav search box uz izmenu Google koda? sta ja znam, posetioci sa mog sajta su valjda kvalitativno losiji kupci od AOL-ovih iako i kod mene USA i zapadna evropa prednjace. Nuff said.

To se regulise posebnim ugovorima cija cifra zavisi od obostranog dogovora (citaj koristi). Svaka ozbiljnija firma moze imati takav ugovor.

bojan_bozovic
12. 10. 2006., 15:46
To sam i ja rekao, i to je OK, ali u slucaju cloakinga toga nema. Priznajem, primedba ti je na mestu.