PDA

Pogčedajte punu verziju : Zene i startupi


Dragana Vukajlovic
22. 10. 2006., 23:15
Ok, nova tema je tu, :) sad mozemo nasiroko da diskutujemo na pitanje: ppavlovic: E, a zasto ima toliko malo (prakticno nema) zena u startup kompanijama? Razlicita interesovanja, ciljevi?

mungos
22. 10. 2006., 23:25
Ja ću da citiram pametnije i matorije od sebe:

“Forget China, India and the Internet: Economic Growth Is Driven by Women.”
—Headline, Economist, April 15, 2006, Leader, page 14

I ono što kaže Guy Kawasaki kad se priča o startupima, ako vam je stalo da realnog mišljenja, pitajte žene Nikako muškarce.

TAKE THIS QUICK QUIZ: Who manages more things at once? Who puts more effort into their appearance? Who usually takes care of the details? Who finds it easier to meet new people? Who asks more questions in a conversation? Who is a better listener? Who has more interest in communication skills? Who is more inclined to get involved? Who encourages harmony and agreement? Who has better intuition? Who works with a longer ‘to do’ list? Who enjoys a recap to the day’s events? Who is better at keeping in touch with others?”


Btw, zar srpski Pogodak! nije startup :) Treba i Goranu da zovnemu na ovu temu. U sustini, crta kad se povuce, najveca zasluga Varagiceva za srpsko e-poslovanje jeste sto je regrutovao preko faxa u ovaj segment veliki broj zena ;)

zira
22. 10. 2006., 23:27
Pa nije da ih nema uopste :) moja zena Ivana ucestvuje u Donesi.com startapu, u biznis dijelu (vec ranije je radila u drugim startapima u inostranstvu).

Normalno je da ih nema toliko u samoj tehnoloskoj prici, jer su "geek"-ovi vecinom mladji muskarci, a startap je prvenstveno vezan za tehnologiju.

caboom
22. 10. 2006., 23:33
mozda bi trebalo razgraniciti biz/dev deo? u sustini odnos je vise nego nepravedan imho, pogotovo u onom dev delu.

nixa
22. 10. 2006., 23:46
Velika je šteta što u srskom e-poslovanju nema dovoljno žena, ili jednostavno nisu javne ...

Da ne govorim o Startup-u

Ivan
22. 10. 2006., 23:51
Ma daj ... zar nije poenta da mi muskarci radimo a zene da trose nas novac na neku sexi odecu ?

ivanhoe
22. 10. 2006., 23:52
gledajuci moje drugarice sa ETF-a, koje vecinom sad rade kao programeri ili administratori, stekao sam utisak da se devojke radje odlucuju da rade u nekoj vecoj kompaniji ili institutu. Relativno siguran posao, mesecna plata, fixno radno vreme, socijalno, porodiljsko...pretpostavljam da je ovo zenskim osobama izmedju 20-30 mnogo bitnije nego muskarcima, jer je vecina zena tog godista mnogo vise orijentisana ka gradjenju porodice, nego muskarci... nas to strefi malo kasnije... pa smo zato mozda i otvoreniji za preuzimanje rizika oko pokretanja novih poslova, nego zene, koje izgleda mi, radje jure karijeru unutar hijerarhije kompanije, nego da se odluce za solo karijeru..

A naravno imas i cisto kulturoloske razloge, vaspitanje i "tradiciju"... zensko treba da studira psihologiju ili farmaciju, a tehnika je "nezenstvena"... mada ovo se dosta promenilo na bolje, vidim da na ETF-u sad imas dosta devojaka po hodnicima...

ppavlovic
22. 10. 2006., 23:59
Definitivno su zene bolje orijentisane na finansije i upravljanje (trosenje) novcem. A kroz vekove muskarci su oni koji prihvataju rizik, a zene vole sigurne stvari (kao sto ivanohe rece).

Dragana Vukajlovic
23. 10. 2006., 00:09
Btw, zar srpski Pogodak! nije startup ... najveca zasluga Varagiceva za srpsko e-poslovanje jeste sto je regrutovao preko faxa u ovaj segment veliki broj zena
Pogodak! je upravo to, i nadam se da ce biti jos bolji sa zenskim clanom u timu! ;)
Za prof. Varagica (meni je jos uvek profesor :)) se slazem u potpunosti i ja sam mu prva zahvalna zbog toga!

Ma daj ... zar nije poenta da mi muskarci radimo a zene da trose nas novac na neku sexi odecu ?
U tome i jeste problem, vecina muskaraca tako i misli. Ali ne razumem zasto mislite da je lepse trositi tudj novac, a ne svoj? :)

Ivan
23. 10. 2006., 00:41
U tome i jeste problem, vecina muskaraca tako i misli. Ali ne razumem zasto mislite da je lepse trositi tudj novac, a ne svoj?

Hehe ... uglavnom vazno je da se trosi :p

Nemam nista protiv toga da zena zapocne svoj biznis ali takodje moj licni stav je da cu ja kao glava buduce porodice morati da snosim sve finansiske troskove a zena ce trebati samo da uziva ...

I da, slazem se sa ivanhoe u pogledu razloga zbog kojih zene traze "sigurniji" posao.

bluesman
23. 10. 2006., 00:46
Ja sam imao zenu, i to svoju zenu u startup-u, ali je odustala posle 6 meseci.

Njen komentar: Ne mogu vise da gubim vreme i zivce sa ovoliko budala.

Slazem se sa onim sto je mungos rekao, ako je citat - slazem se sa onim koga citira.

Dragan Babić
23. 10. 2006., 01:21
...moj licni stav je da cu ja kao glava buduce porodice morati da snosim sve finansiske troskove a zena ce trebati samo da uziva ...

Ovo je tipični balkanski stereotip. Ja sam više iz fazona da svako ima svoj "thing" u braku/porodici - ne zbog keša, već više zbog mentalnog zdravlja. Mnogo bi mi draže bilo da mi je žena uspešna u nečemu što radi nego da je neka brutalna maca "blejačica" koja kafeniše po ceo dan. Kapiram da kada svako radi to svoje "nešto" da se razvija i osećanje zadovoljstva samim sobom, samostalnosti (u smislu da nisi na ulici bukvalno ako nešto krene po zlu u vezi), itd.

Ma kasno mi je za ovakva razmišljanja sada - tri dana sam bančio, gazi me neka prehlada, imam upalu mišića grla od previše gutanja kombinacije pivo/vodka/medovača (jedna tura), i šta sam se ja našao tu da njamke o svemu ovome.

ivanhoe
23. 10. 2006., 01:47
Nemam nista protiv toga da zena zapocne svoj biznis ali takodje moj licni stav je da cu ja kao glava buduce porodice morati da snosim sve finansiske troskove a zena ce trebati samo da uziva ...


hmmm, 100 ljudi, 100 cudi ( i dvesta grudi..)
ja zaista nikad ne bih pristao da budem sa zenom koja bi pristala na takav zivot... u kome ce samo da "uziva" u mrvicama koje ces ti da joj zaradis, pa "poklonis". Prvo to mi nekako ide samo uz glupacicu koja sedi i gleda spanske serije po ceo dan, drugo to da zena treba "samo da uziva" se obicno svede na to da zena treba da rinta po kuci i drnda se sa decom, i da ne sme mnogo da se buni jer nema nikakav posao, pa potpuno zavisi od muza. Ne dopadaju mi se zene koje dobrovoljno pristaju na bilo koju od tih situacija.

Sto bi rekla Pink: I'm so glad that I'll never fit in, that will never be me
Outcasts and girls with ambition, that's what I wanna see

Dragi Tata
23. 10. 2006., 02:18
Znam recimo jednu damu koja vodi prilično uspešan startup, a osim toga je redovni profesor informatike i majka tri sina, a povrh svega toga do nedavno je bila i predsednik crkvene opštine.

Having said that, žene se zaista ređe odlučuju za startupove nego muškarci, a to je po mom mišljenju pre dokaz njhove inteligencije i zrelosti nego ma šta drugo. Startupovi generalno donose 70-satne radne nedelje za malo love i nikakve beneficije; samo pravi workoholici uživaju u tome.

borstale
23. 10. 2006., 07:18
Nemam nista protiv toga da zena zapocne svoj biznis ali takodje moj licni stav je da cu ja kao glava buduce porodice morati da snosim sve finansiske troskove a zena ce trebati samo da uziva ...
Ti nemaš razloga da se ikada ženiš. Kod tebe to dođe čist trošak.

Ivan
23. 10. 2006., 09:39
Omg, pogresno ste me shvatili ...

Ovo je tipični balkanski stereotip. Ja sam više iz fazona da svako ima svoj "thing" u braku/porodici - ne zbog keša, već više zbog mentalnog zdravlja. Mnogo bi mi draže bilo da mi je žena uspešna u nečemu što radi nego da je neka brutalna maca "blejačica" koja kafeniše po ceo dan. Kapiram da kada svako radi to svoje "nešto" da se razvija i osećanje zadovoljstva samim sobom, samostalnosti (u smislu da nisi na ulici bukvalno ako nešto krene po zlu u vezi), itd.

Da, balkanac sam, sta tu ima lose ?
Nisam rekao da cu da joj uskratim mentalne potrebe vec da nece morati da razmilja o novcu ... naprotiv ja sam za to da joj omogucim sve da bi mogla da se bavi onim sto zeli!

ja zaista nikad ne bih pristao da budem sa zenom koja bi pristala na takav zivot... u kome ce samo da "uziva" u mrvicama koje ces ti da joj zaradis, pa "poklonis". Prvo to mi nekako ide samo uz glupacicu koja sedi i gleda spanske serije po ceo dan, drugo to da zena treba "samo da uziva" se obicno svede na to da zena treba da rinta po kuci i drnda se sa decom, i da ne sme mnogo da se buni jer nema nikakav posao, pa potpuno zavisi od muza. Ne dopadaju mi se zene koje dobrovoljno pristaju na bilo koju od tih situacija.

Prvo, odakle ti to da ce to biti mrvice ? I tvoja je greska ako nadjes neku glupu ribu koja ce da gleda spanske serije. Takodje, ovo sto sam izjavio prvo ne znaci da ce samo ona da radi po kuci ...
Pogresno si me shvatio ... ja sam za to da budemo jednaki tj da ona ima sva prava kao i ja + da ona ima olaksicu da ne mora da brine o novcu!

Ti nemaš razloga da se ikada ženiš. Kod tebe to dođe čist trošak.

Pa vidis, imao sam dovoljno prilika da gledam kako se raspadaju porodice, prijateljstva i ljubavi zbog novca ... tako da nisam od onih kojima je "trosak" mnogo bitna stvar, prvo zdravlje pa ljubav ... a tek onda novac.


Da sumiram, imam devojku vec 2ipo godine, koju volim i trudim se da joj olaksam zivot sto vise mogu. I ona takodje ima velike ambicije u zivotu, kao i ja, i veoma je uspesna za svoje godine.
Znam da je mnogo tesko u danasnje vreme zaraditi novac, ali ako ste pravi lik, uvek cete imati prijatelje koji su tu da vam pomognu, i uvek cete ulagati u sebe sto ce vam se uvek na kraju isplatiti.

... kao sto rece ivanhoe: 100 ljudi, 100 cudi ...

Dragan Babić
23. 10. 2006., 10:29
@ ivan:
Nemoj pogrešno da me shvatiš, nisam osudio tvoj stav (a sada kad pročitam kako sam sročio komentar vidim zašto si ga tako protumačio). Nema ništa loše u tome što si blakanac, i ja sam, ali ne u svim sferama života. :)
Izvini što sam se izrazio na pogrešan način.

Dakle shvatam i odakle tvoj stav dolazi, ali bojim se da to nije moguće (iz razloga koje sam naveo u prvoj poruci).

Dragana Vukajlovic
23. 10. 2006., 10:56
Zanimljivo je kako se siri diskusija. :)

Ja sam više iz fazona da svako ima svoj "thing" u braku/porodici - ne zbog keša, već više zbog mentalnog zdravlja.
Veoma dobra "definicija", slazem se!

Evo, npr. Gorana je veoma dobar primer kako zena moze veoma dobro da sledi svoje ideje i da napravi nesto od toga. Da udje u tematiku koja je zanima i da pretekne veliki broj muskaraca.
Nadam se da cemo uskoro imati jos neko znacajno zensko misljenje, npr. Goranino! :)

conica
23. 10. 2006., 10:58
...Having said that, žene se zaista ređe odlučuju za startupove nego muškarci, a to je po mom mišljenju pre dokaz njhove inteligencije i zrelosti nego ma šta drugo. Startupovi generalno donose 70-satne radne nedelje za malo love i nikakve beneficije; samo pravi workoholici uživaju u tome.

Ima istine u ovome..dosta istine.
Cinjenica je da prilikom sturtup-a zene mnogo vise analiziraju situaciju i moguce tokove poslovanja, PRE no sto iskrsnu razne situacije, kao i da mnogo detaljnije organizuju celu pricu - to bi recimo bila direktna posledica strukture zenskog mozga koji se razlikuje od muskog upravo u tome da se kod zena mnogo vise faktora ukljucuje u donosenje odluka (nazovimo to mrezastom strukturom :) ) te je samim tim i analiza detaljnija i podrobnija.

To da sturtupovi generalno donose 70 ... itd (da ne citiram opet celu recenicu) hm...ako je kolicina faktor generalizacije, opet se slazem. Od silnih poslova koji pokrenu muskarci bez mnogo razmisljanja i sa parolom "Ma bice to super - ne znam kako ali bice" nije ni cudo :)

Salu na stranu - definitivno su se zene uljuljkale u svoju poziciju izdrzavanih lica i to mi se ne dopada ni malo. Da li je genetski ili ne, necu da ulazim u to, ali je konacno vreme da se i one malo pokrenu i pokazu da (nadam se) zaista nesto umeju da urade.

Nedavno sam imala sastanak u jednoj domacoj IT firmi vezano za ispomoc koja im je potrebna oko zavrsetka jednog projekta - na razgovor sam otisla posto su me preporucili, tako da naglasavam da se od pocetka znalo da moj nivo znanja nikako ne dolazi u pitanje. Direktor mi je predstavljao projekat kao nesto do sada nevidjeno na ovim prostorima i zahtevao potpuno angazovanje (sto je ok). Rekla sam mu da mogu da ispomognem onoliko i samo toliko koliko mi to vreme dozvoljava s obzirom na druge vec preuzete obaveze, ali i s obzirom na posao koji planiram, pripremam i pokrecem uskoro, te da je najbolje da nadju nekoga ko bi imao mnogo vise vremena.
Na takvu moju reakciju, pogledao me je sa mogu slobodno da kazem odredjenom kolicinom nipodastavanja i skepticizma, uz komentar kako ja ne bih trebala da se zaludjujem takvim stvarima....da li je to bio komentar vezan za pol ili ne, ne znam, ali sam sigurna da ga ne bi uputio da je ispred sebe imao muskarca mojih godina koji se bavi ovim poslom.

jablan
23. 10. 2006., 11:15
konacno vreme da se i one malo pokrenu i pokazu da (nadam se) zaista nesto umeju da urade.
Konačno vreme? Pa do devedesetih godina žene su (barem u urbanim sredinama) bile potpuno ravnopravne. Tek dizelaška kultura devedesetih uvodi ženu kao lutku sa velikim materijalnim apetitima čija je životna misija da bude lepa i negovana.

conica
23. 10. 2006., 11:18
Jeste, ali ekspanzija IT-ja o kojoj je rec, bum kod nas dozivljava upravo devedesetih.

Gorana Tomanović
23. 10. 2006., 14:12
Smatram da žene i startupi baš idu jedno uz drugo! ;)

Ako važi ono "žena je stub kuće", onda može biti i firme! Ne vidim neku veliku razliku!

Istina je kada kažete da su žene uljuljkale i da im je lepo kada muškarac dođe kuću i donese novac a ona troši na ženske gluposti!

Meni moj mentalni sklop jednostavno ne bi dozvolio tako nesto!!!

Za nas nekoliko u elektronskom poslovanju možete da zahvalite profesoru Varagiću!
Napredovala sam zahvaljujućui tome što me terao da uključim mozak :)
Međutim, da nije bilo ličnih napora svake od nas mislim da bi i njegov veliki trud bio uzaludan!

Imala sam mnogo prilika da budem počastvovana muškom sujetom doktora nauka, direktora i sl. Naravno bilo je i neprijatnih situacija kada pokušavaju da sve što radite i znate obezvrijede pa i komentara "Vidi žensko i još mi pametuje" , a ostalo pretpostavite! Ipak sam sa njima izašla na kraj!

:) Naravno bilo je i onih koji su u potpunosti poštovali sve što radim i pomogli mi!

Na žalost u početku nisam htela da priznam činjenicu da mnogi miškarci u poslu ne žele žene koje imaju imalo mozga i smelosti,a kamoli da su još bezobrazno iskrene!
Sada sam je postala svesna i baš me briga :) jer smatram da noramalan poslovan muškarac nikada neće razmišljati na taj način već ukolko ste imalo bolji od njega iskoristiće priliku da našto od vas nauči i ukoliko ima šansu na karju krajeva pomogne vam, usmeri vas ukoliko grešite!
Uz ovakve normalne se može i raditi!

Uskoro planiram da pokrenem Startup i posmatrajući ljude oko sebe smatram da bi upravo žene i starup bili idelana kombinacija, međutim žene su same krive zašto nisu više zastupljane u svim oblastima!

Lično smatram, ;) još nisam na svojoj koži iskusila, ali imam primer moje porodice, da žena može da bude uspešna u isto vreme i u poslovnom i u privatnom životu kada osnuje porodicu!
Potreban je veliki trud, uz normalnog muškarca se sve može, muškarca koji ne posmatra život kroz novac, koji se zalaže za porodicu i njeno mentalno zdravlje, zalaže se za podelu poslova, pa i finansija, ne tretira ženu kao objekat ili ne daj Bože sa mišljenjem "Da mi je lepa i glupa i ne progovara"!

Svi imamo potrebu da iskažemo pažnju i svi imamo različite načine za to!

Drago mi je što postoje ovi "normalni muškarci" koji stvari posmatraju drugačije i što se neslažu sa pojmom "žene barbike", ali i što se trude da svojim lepšim polovinama obezbede lakši život! Ovo drugo pokazuje pažnju i poštovanje prema najvećoj ulozi žene da bude majka i supruga!
Na žalost to žene po nekada zaborave!

Najveći problem je u ženama i njihovoj želji da budu barbike, za šta je delimično krivo okruženje i medijsko maltretiranje ženskog mozga! :mad:
Na žalost ni muškarci nisu pošteđeni!

Drago mi je što razmišlajte pozitivno o "ženama i strtupu", i još samo treba da se pokrenu, da rade bez straha i odluče da budu uspešne!

U nekim stavrima im i vi muškarci možete pomoći, lično tvrdim da tada žene imaju više elana za rad i napredak, a time i šanse za uspeh njihovog startupa!

E da, posle Vas žene mnogo cene!
;) Iskoristite to!

nixa
23. 10. 2006., 14:30
Prava je greška što muškarci izbegavaju da ženu imaju rame uz rame,jer kao u životu tako i u biznisu žene su te koje mogu da dođu do rešenja koja su out of the box,jer jednostavno mozak nam funcioniše drugačije.
Retki su primeri žena koji se bore za svoje mesto u svetu muškaraca,jer je ta borba jako teška ... skoro nemoguća .

Lokalna problematika se sastoji i u tome kao što je Gorana napomenula, da ovde jednostavno je lepše lakirati nokte ili puderisati nos,nego iskoristiti sivu masu za neke konstruktivne stvari.Naravno druga problematika je što ne postoji dovoljno interesovanja za ovo polje kod žena,a ni znanja ( lakše je biti Avon/Oriflame whatever prodavac ) da bi mogli da se sa promila predje u procente(at) zastupljenosti žena u IT biznisu.

mungos
23. 10. 2006., 14:49
Ovo je tipični balkanski stereotip. Ja sam više iz fazona da svako ima svoj "thing" u braku/porodici - ne zbog keša, već više zbog mentalnog zdravlja. Mnogo bi mi draže bilo da mi je žena uspešna u nečemu što radi nego da je neka brutalna maca "blejačica" koja kafeniše po ceo dan. Kapiram da kada svako radi to svoje "nešto" da se razvija i osećanje zadovoljstva samim sobom, samostalnosti (u smislu da nisi na ulici bukvalno ako nešto krene po zlu u vezi), itd.


Odlično rečeno. Ne postoji na svijetu gora stvar od nezaposlene žene. Moje neko razmišljanje o izboru saputnice za iole duži period jeste svakako bitna stavka da je okupirana nečim barem četvrtinu dana. Da li će da studira, radi kao maserka, vodi IBM ili se bavi humanitarnim radom, bukvalno svejedno dok god to nju okupira i ispunjava. Da li će ona tu da zarađuje nešto mizerno ili duplo veću kintu od mene, sekundarna je stvar.

Ono što je bitno reći da su žene decision makeri u kući, bez obzira da li se radi o kupovini hljeba i mlijeka ili nekretnina. Samim tim, u trgovini post-modernog doba je primarna stvar ubijediti ženu da kupi. Da ne pričam sad anegdotu kako sam dobio jedan Web-related posao, tako što sam ubijedio ženu od lika kome sam prodavao uslugu. Sjedili smo sve troje, i kad sam ja ukapirao da žena sve pozorno prati i upija, bilo je potrebno samo par puta se u razgovoru fokusirati na nju i odgovorati na par njenih konstatacija. Momentalno sam znao po njenom pogledu, iako je muž još djelovao neodlučno, da je priča prodana :)

Što se tiče žena i startupa, kao što ljudi rekoše prije mene, žene su po prirodu proračunate i igraju na sigurno. Odatle činjenica da je manje žena spremno da se kocka sa rizičnim startup poslovima. S druge strane ono što je manje poznato jeste da postoji veliki broj startup kompanija koje su pokrenule žene, koje nisu dostigle planetarnu slavu, ali sasvim stabilno posluju godinama. Upravo zahvaljujući ženskoj proračunatosti i sposobnosti da se fokusiraju na mjesečni gotivinski priliv i stabilnost posla.

borstale
23. 10. 2006., 15:17
Da ne pričam sad anegdotu kako sam dobio jedan Web-related posao, tako što sam ubijedio ženu od lika kome sam prodavao uslugu.
Ovo je klasika, ne verujem da ovde ima nekom kome se slična stvar nije desila :)

mungos
23. 10. 2006., 15:23
Da, dobro kaže Borstale da je riječ o klasičnoj sceni, ali svakako zanimljivo, bez obzira da li prodajete Kirby usisavače ili sajtove.


Ivan:
Jos jednom da razjasnim moj stav:
Moja zena mora biti pametna a ne neka barbika. Stim sto cu ja maximalno da se potrudim da ono sto ona zeli se i ostvari. Posto je u svim tim stvarima prepreka novac to znaci da cu da napravim novac.
Stim se naravno podrazumeva da ce biti okupirane necim, mislim cim je pametna i ambiciozna. Btw, moja devojka ima velike planove na polju molekularne biologije (mislim da se tako zove ono oko dnk


Mislim da se često povlači jedna totalno pogrešna paralela: ako je neko lijen da je ujedno i glup. Čak naprotiv :)

Odnosno da žena koja sjedi kući, odlično izgleda, ne radi ništa i uživa u plodovima njegovog konjskog rada da je glupača. Mislim... :)

bluesman
23. 10. 2006., 15:28
Ja ne bih imao ni jedan problem da moja žena zarađuje za sve, a ja da se posvetim kući, deci i sebi. U stvari, uživao bih... zavidim jednom mom ortaku koji se "udao" za italijanku iz ambasade, sada recimo živi u Barseloni, prima naknadu kao izdržavana osoba, i zabranjeno mu je da radi. Svaki dan mi šalje jedno desetak "smešnih slika" ili neki interesantan video, link... čisto da vam dočaram koliko slobodnog vremena ima :)

Čak je i zastranio, počeo je da se pali na neke joge i gluposti, to je čist sindrom "žena uspešnog muža koja ne zna šta će sa sobom", samo što je on okrenuo uloge. Šta reći? ...

noviKorisnik
23. 10. 2006., 15:44
Dolazi era emancipovanih muškaraca?

kerot
23. 10. 2006., 15:46
kad nesto radis, i kad uopste pristupas ljudima zasto moras pristupiti sa svesnom razlikom u polovima i seksulanom tenzijom? ako je neko dobar u tome sto radi (ne ogranicavam se ni na jednu poslovnu sferu) moglo bi se bar na trenutak njemu pristupiti kao prema "bespolnom" i salusati ga. objektivnost je nesto sto se najteze postize, a o predrasudama i njihovom ukidanju makar i na sekundu i da ne pricamo... zbog ideje nastanka sveta i ukljucenosti oba pola u tu ideju, zbog njihove neophodnosti i razlicitosti, neke razlike nikada nece prestati da postoje. a sto je najbolje, i ne treba! ne mogu ja da se busam da radim na gradjevini kad moja konstitucija to ne podrzava.... ovo je samo primer, a ima ih i jos hiljadu. naravno da podrzavam zene da guraju sto vise mogu i sto dalje, ali to ne znaci po svaku cenu. feminizam je nesto skroz nepotrebno sto se pojavilo kroz istoriju. to je bio skroz pogresan nacin borbe, na taj nacin je navucena beda na vrat svim zenama koje hoce nekako, bilo kako, da se ostvare. u tom pokretu pristup je bio pogresan i suvise agresivan. ja ipak mislim da sve to treba ljudski resiti, a ne ja tarzan, a ti dzejn...to sto volis da radis i sto ti lezi je nesto sto je svojstveno tebi i samo tebi, bez obzira kako si upakovan. to je bitno... to je esencija tvog postojanja, tvoja svrha. a, to sto je danas sve iskomercijalizovano i sto se uspeh racuna samo ako ti donosi profit i sto te samo novcana nagrada zadovoljava, to je vec problem danasnjice i njenog potrosackog drustva, koje je ne zaboravimo stvorio covek i niko drugi. poenta je: glavu gore i napred svi smo isti. znam da sve ovo zvuci preterano utopisticki, ali opet kakvi snovi i ciljevi treba da budu...? a, sto se pak tice tehnologije i bilo kakvog ucestvovanja u njenom razvoju..to je stvar kreativne inteligencije. to je nesto sto je neopipljivo i apstraktno, pa ga ti zamisljaj i barataj njime ako znas... (kad kazem apstraktno mislim na sustinu tehna, energiju i njen protok, a ne pc.) tako da eto opet dokaza da ne mora samo jedan pol drzati monopol nad odredjenom naukom. bitno je i vreme u kom si rodjen, ako si dete tehnologhije, poznavaces je bio musko ili zensko...

robi-bobi
23. 10. 2006., 15:47
^
al ste brzi, moj odgovor sam napisao posle bluesa

potpuno slican slucaj sa mojim friend-om
tip se okrenuo knjigama i sad pomalo pise :)
vise za sebe i zbog sebe

ne vidim nikakav problem u tome da zena izdrzava muskarca
ali, molim odgovor od zena ovde na forumu:
"da li biste izdrzavali muza da mozete i ako vam se pruzi prilika"
imam utisak da zene (jos uvek) ne vole to i da vole da rade, ali ne i da izdrzavaju

po meni ravnopravnost polova vec odavno nije fakt
zene su povlascene :D


inace, zenama je mesto svuda gde pozele da ih ima :)

ppavlovic
23. 10. 2006., 15:53
Zene treba definitivno da budu zaposlene. U suprotnom ce poceti da idu na kurseve grncarstva ili na fitness... A onda cete se zapitati sta neki Pedro ili Karlo radi u vasem zivotu. :)

Malo smo skrenuli od price sa startupima. I bas bih voleo da vidim kako bi uspeo startup sacinjen samo od zena ("Models", "Spice girls" i druge su imale uspeha :)). Znate one izreke "dve zene svadja, tri zene pijaca". Ovde cu da stanem sa pisanjem inace cete da me proglasite za balkanca-sovinistu.

LiquidBrain
23. 10. 2006., 15:59
Naravno da zene mogu pokretati celu pricu, ali da se prisetimo kako su zavrshile grupe Models, Spice Girls... Raspale su se :) Dakle, ja sam ipak za varijantu da iza svakog uspeshnog mushkarca stoji zena, ili ako je moguce josh bolje vishe zena ;)

ppavlovic
23. 10. 2006., 16:01
Ma daj... Spice Girls i Models su bili uspesni startupi. Spajsice su zaradile po 5 miliona funti od prvog albuma i mozda jos toliko od drugog. Posh se udala za Bekama, a Mel B se sad udaje za Eddie Murphy-ja. Sandra "Models" se udala za onog Rusa... :) Na svom trzistu, one su bile jako uspesne.

Dragana Vukajlovic
23. 10. 2006., 16:13
Nije problem izdrzavati nekoga u odredjenim situacijama, ali ne razumem osobe, sto muske sto zenske, koje zele da ih neko izdrzava, a da su pri tom fizicki i psihicki zdrave. Zapravo, ako su takve, onda je pitanje da li je sa psihom sve u redu. :)

Inace, prva priznajem da ima dosta glupih ljudi, a posebno zena, ali isto tako smatram da ona zena, koja resi da uradi nesto sto zeli, da ce uraditi mnogo, mnogo bolje od bilo kog muskarca. Ali, nazalost, jos uvek nas je malo! ;)

I na jos vecu zalost, vecina onih zena (npr. da se okrenemo ITu posto smo vec ovde gde se nalazimo) lici na sve samo ne na zenu, i to je obicno "brat" u drustvu. I onda dolazimo do raznih predrasuda da, ako zena iole pristojno izgleda, prosto se svi pitaju sta ce ona tu?! Da nije samo u necijoj pratnji?!

Ili mozda gresim?

BluesRocker
23. 10. 2006., 16:13
...zavidim jednom mom ortaku koji se "udao" za italijanku iz ambasade, sada recimo živi u Barseloni, prima naknadu kao izdržavana osoba, i zabranjeno mu je da radi. Svaki dan mi šalje jedno desetak "smešnih slika" ili neki interesantan video, link...

Da nije svirao bas u jednoj domacoj grupi?

Gorana Tomanović
23. 10. 2006., 16:16
:)
Naravno da bih izdražavala muža ako imam mogućnosti i priliku!!!

Brak <> Novac, Brak=Ljubav

Obaveze bih tako uskladila da ni u jednom trenutku porodica ne trpi, ali mu ne bih dozvolila da ne izvršava svoje porodične obaveze, a da ide na razna putovanja i u zezanje dok se ja uništavam od rada!

Pitanje za vas muškarce:
"Da li biste to mogli psihički da podnesete?".

Negde sam pročitala u nekom istraživanju, pre godinu dana, da muškarci to psihički nikako ne bi mogli da podnesu!
Ja se iskreno nadam da to nije tačno!

Imam nekoliko poznanika koji jednostavno to ne bi mogli ni da zamisle, a drugi pak jedva čekaju!

Dragan Babić
23. 10. 2006., 16:30
I na jos vecu zalost, vecina onih zena (npr. da se okrenemo ITu posto smo vec ovde gde se nalazimo) lici na sve samo ne na zenu, i to je obicno "brat" u drustvu. I onda dolazimo do raznih predrasuda da, ako zena iole pristojno izgleda, prosto se svi pitaju sta ce ona tu?!
Carski :)

nixa
23. 10. 2006., 16:30
Vrlo je tačno .... osim ako taj muškarac ima problem sa samim sobom.

Jednostavno je prirodno da je muškarac taj koji stavlja hranu na sto ( figuratativno rečeno). Muškarci koji bi mogli da to da prihvate su muškarci pored kojih takva žena jednostavno ne treba da bude.

Logikom stvari jedino je moguće rešenje u toj relaciji da i muškarac i žena budu uspešni u onom što rade,ali nikako da rade istu stvar.
Kompeticija u braku i vezi nije baš zdrava,što može da rezultuje kao problem pre ili kasnije.

Gorana Tomanović
23. 10. 2006., 16:33
U potpunosti se slažem Draganom!

Par puta mi je bilo neprijatno jer su ljudi mislili da će videti nekog malog miša, koji uopšte ne liči na ženu, odnosno ima samo žensko ime!
Jedan je čak mislio da sam sekretarica... :) To me tako nasmejalo!
Isto to je iskusila i Drgana!
Nadam se da će taj mit nestati i da će žene sve više pokretati IT strtup i postajati lideri u ovoj oblasti!

Slažem se i sa mojim zemljakom Markom Bjelićem da "prijatna za oči" ne znači glupa i "manje prijatna" pametna!
Po nekad pomislim da su ove što lakiraju nokte mnogo vešte i lukave! :)

Ali biti lukav je mana...

mungos
23. 10. 2006., 16:52
Ma daj... Spice Girls i Models su bili uspesni startupi. Spajsice su zaradile po 5 miliona funti od prvog albuma i mozda jos toliko od drugog. Posh se udala za Bekama, a Mel B se sad udaje za Eddie Murphy-ja. Sandra "Models" se udala za onog Rusa... :) Na svom trzistu, one su bile jako uspesne.

Spajsice (članice grupe Spice Girls) nisu startup sa aspekta ljudi, spajsice su konkretan proizvod startupa. Ljudi u Spice Girls su menadžeri, producenti, lovci na talente, tekstopisci, kompozitori, kereografi koji su u suštini kreirali konkretan proizvod. Billy Idol (upravo mi ide u Winampu) je recimo isto poznat kao producentski proizvod.

Kako se radi o grupi do tada anonimnih djevojaka, vrlo je jasno da su one u čitavoj priči dobile najmanji dio kolača (i to taj dio koliko god malen podjelili na 4 kriške), dok izdavačke kuće, država, menadžer, producent, i svi ostali redom uzmu svoj procenat njima je na kraju tek ostao manji dio kolača. Ono što je bitno jeste aspekt slave i izgrađeni brend grupe i pojedinačnih članica (najkarakterističniji primjer utapanja Posh Spice u Bekam femili brend), što su one bolje ili lošije unovčile. Da li je to snimanje reklama ili dobra udaja, svejedno -- zavisi samo od licnih afiniteta i sposobnosti :-)

Miloje Sekulic
23. 10. 2006., 17:23
:)
Naravno da bih izdražavala muža ako imam mogućnosti i priliku!!!
....
Pitanje za vas muškarce:
"Da li biste to mogli psihički da podnesete?".
....
Imam nekoliko poznanika koji jednostavno to ne bi mogli ni da zamisle, a drugi pak jedva čekaju!

Ja bi voleo da me zena 6 meseci izdrzava da konacno napisem knjigu.
Bracne duznosti bi nastavio da obavljam uostalom i ovako ja perem sudove. :1064:
Samo sta raditi posle 6 meseci? Za to vreme te ljudi zaborave. Ispadnes iz igre.:1027:

Miloje

pcigre
23. 10. 2006., 17:40
Inace, prva priznajem da ima dosta glupih ljudi, a posebno zena, ali isto tako smatram da ona zena, koja resi da uradi nesto sto zeli, da ce uraditi mnogo, mnogo bolje od bilo kog muskarca. Ali, nazalost, jos uvek nas je malo!

heh da je ovo muskarac napisao za zene, bilo bi drvlja i kamenja, ovako nijedan jedini komentar. I posle kako ne reci da su zene povlascene? :D

Salu na stranu, temu na sto :). Mislim da zene u startupima i IT startupima itekako imaju i sansi i ravnopravnosti. Cak imajuci u vidu da to za sada nije praksa mnogo lakse i brze dolaze do mediske paznje i sl.

Inace imam poznanicu koja svoje IT i gaming textove kazi pod muskim imenom kako ljudi ne bi pomislili, sta tu neka cura zna o tome... sto je po meni katastrofalno, ali nazalost za sada istinito... Nadam se da ce vremena koja dolaze ovo promeniti.

Dzordz
23. 10. 2006., 17:55
@Dragana Vukajlovic

Evo ja zdrav, prav i fizicki i psihicki. Obozavao bih da me neko izdrzava, pa da mogu sve svoje snove, zelje i ludorije da ispunjavam. A ne bi mi trebalo ni puno para. I uopste zasto je lose da zelis da budes slobodna?


Inace, prva priznajem da ima dosta glupih ljudi, a posebno zena, ali isto tako smatram da ona zena, koja resi da uradi nesto sto zeli, da ce uraditi mnogo, mnogo bolje od bilo kog muskarca. Ali, nazalost, jos uvek nas je malo!


Da li to znaci da su zene generalno neodlucne? Ili je to silna visevekovna represija uradila?

@Gorana Tomanovic

Ne, ne bih mogao da zamislim zivotnu partnerku koja nista ne radi (ne mislim tu na posao nego da je besposlena). Ali mozda postoji neka zena koja bi mene prihvatila da budem samo lep :1074: i da radim sta volim, kad vec ima takvih muskaraca.

@ Nixa

Sta je prirodno u 21. veku? :1053:

nixa
23. 10. 2006., 18:15
^ Ne govorim o devijacijama društva i ličnosti,već o fundamentalnim principima kako bi trebalo biti . U tom smislu prirodno, a sad što manje više ništa nije kako treba u 21 vekul, to je druga priča

Dzordz
23. 10. 2006., 19:02
^
Ako podjemo od tvrdnje da je prirodno da muskarac snabdeva porodicu, onda je isto toliko prirodno i da zena odrzava kucu (ciscenje, pranje, usisavanje, kupovina), pazi decu, sprema hranu (to je par sati dnevno), ustaje pre muskarca i kuva kafu... I kako onda da ima karijeru? Zbog zena je bitno da se mit o muskarcu "snabdevacu" sto pre srusi.
IMHO anyway.

Dragana Vukajlovic
23. 10. 2006., 21:04
....I posle kako ne reci da su zene povlascene?...
A sad ovo:
Citat Originalno napisao Gorana Tomanović
I posle su zene povlascene, a recenica je napisana samo za muskarce jer, boze moj, zasto bi zene imale ista da kazu na ovom forumu, a tek da bude toliko pametno da bi ih neko, nedajboze, citirao!!! Cccc :)

Ok, mislim da smo mnogo razvukli ovu temu, potvrdili smo po ko zna koji put da zene vrede, ali da je pred njima dug put! Blago nama... :)

misk0
23. 10. 2006., 21:05
Nadam se da će taj mit nestati i da će žene sve više pokretati IT strtup i postajati lideri u ovoj oblasti!

Slažem se i sa mojim zemljakom Markom Bjelićem da "prijatna za oči" ne znači glupa i "manje prijatna" pametna!
Po nekad pomislim da su ove što lakiraju nokte mnogo vešte i lukave! :)

Ali biti lukav je mana...

nace, prva priznajem da ima dosta glupih ljudi, a posebno zena, ali isto tako smatram da ona zena, koja resi da uradi nesto sto zeli, da ce uraditi mnogo, mnogo bolje od bilo kog muskarca. Ali, nazalost, jos uvek nas je malo!

He he ....
Koliko sam primjetio na ovom forumu ima jako malo zena (ja sam primjetio Conicu, mozda ih ima josh) i na ovoj temi se pojave 2 :! )
Super, zelim vam dobrodoslicu i nadam se da cete sudjelovati i uostalima forumima i temama.

Interesuje me, da li je ovo gore (boldovano) neki autostimulans kojie morate da hranite kako bi uspjele da se 'borite' sa muskarcima ili je to ipak licno ubjedjenje koje nema veze sa borbom protiv muskog sovinizma?

Mislim, otkud potreba da budete bolje od 'muskog svijeta'? Ja nemam potrebe da budem bolji od zene ili cak drugog muskarca, imam potrebe da budem bolji od sebe kakav sam bio juche.
Sta znaci 'postati lideri'?? Lideri ispred muskaraca? Sad je recimo 10% (lupam, ali poprilicno malena cifra zena u startup IT oblastima) i recimo Gorana se nada da ce zene nekad sutra biti vodece? Je'l to znaci da ce poslovi biti bolji (kao sto kaze Dragana, da svaka zena 'vishe' moze da zeli od muskarca) ili ce znaciti da su 'zene pobjedile'??

Stvarno ne bih htio da shvatite ovo kao napad, kritiku, vec cisto me interesuje povod za ovakvo razmisljanje.

Dragana Vukajlovic
23. 10. 2006., 21:14
Hm.. ja prva nemam nameru da se takmicim sa muskarcima, ne mogu toliko dzakova da podignem. :)
Boldovano i znaci da prvenstveno sami sebe moramo da bodrimo kad god nesto radimo, ali to ne znaci odmah da zelimo da budemo bolje od muskaraca. Jednostavno, i Gorana i ja, kao i mnoge druge, zele da urade nesto od sebe, da se istaknu u "muskom" svetu, ali to nema veze ni sa kakvim takmicenjem. Ok? ;)

ivanhoe
23. 10. 2006., 22:29
Ova tema me podseti na Borata u Kembridzu:
In Kazahstan we say: "A woman with a brain is like a horse with a...how you say.. wings..." :D

borstale
23. 10. 2006., 22:41
A što je ova tema pod "Linkovi"? Baš morate da budete drugačije :)

bluesman
24. 10. 2006., 00:32
Znaci moralo je da počne sa gossip da bi privukli žene da se aktivno uključe ? :)

Milos Vukotic
24. 10. 2006., 02:16
Idu mi na živce ovi tzv. "razgovori o muško-ženskim odnosima"... Uspješno sam izbjegavao ovaj thread danima, ali avaj... To je kao neka latinoamerička serija ili npr. film sa Čak Norisom -ako se uključiš, gotov si... Uvjek to bude prepuno generalizacija i predubjeđenja, svako drži svoju busiju pameti & predrasuda, pa ko koga...

Npr. ja sam, po nekim tradicionalnim balkanskim kriterijumima, de facto papučar... :) Ipak, iz iskustva znam da bih, nakon što se uključim u bilo kakvu raspravu ove vrste, bio optužen da sam pun predrasuda prema ženama jer em sam muškarac em sam crnogorac, "a poznato je kakvi su stavovi takvih"...

Sad, naravno da neću izdržati da se ne uključim :): vidim da se u većini postova na ovoj temi pominje 'izdržavanje nekoga od nekoga'... To ne valja ništa, ej! Ni kao hipotetička opcija... Pogledajte Maslovljevu hijerarhiju potreba, ono što se dobija "izdržavanjem" je tek na drugom-trećem nivou...
http://en.wikipedia.org/wiki/Maslow#Hierarchy_of_Human_Needs

I još jedna stvar: Očekujem da se Isidora Bjelica učlani na forum i uključi u raspravu... :)

LiquidBrain
24. 10. 2006., 02:26
Ne znam kakvo je njegovo seksualno opredeljenje, ali ja mislim da sex treba staviti definitivno u fizioloshke potrebe :)

PS. Nisam psiholog, ali znam shta meni treba ;)

Ilija Studen
24. 10. 2006., 04:57
Što se žena u startupima tiče najveći problem je što imamo... malo startupa. Čak i oni koji postoje su više neke micro priče nego stvari o kojima čitamo po kojekakvim blogovima koji pokrivaju startupe. Prvo da stvari malo krenu iz mrtve tačke, a posle toga će ići lako jer će se ukazati potreba za ljudima da pokriju biz deo.

Kažu da ukoliko želite da osigurate da se donose što bolje odluke treba da osigurate različitost unutar ekipe koja donosi odluke: pol, starosne grupe, etnička pripadnost, stručni profili itd. Zato svakom timu treba ženski pogled na stvari, svakoj grupi programera neko ko je osetljiv po pitanju izgleda finalnog proizvoda, grupi idealističnih klinaca koji non-stop jure za novim alatima neki old-school stručnjak itd.

Gorana Tomanović
24. 10. 2006., 07:55
Mislim da se ova tema mnogo otegla i otišla u nekom drugom pravcu, daleko od žene i strtupa!

Ravnopravnost polova!
Svi imaju pravo da budu dobri u nečemu, pa i da postanu lideri, domaćica, tzv.papučari (nepravedan naziv), "žene barbike" i sl.

:) Žene iz mog okruženja uopšte nemaju neku potrebu da budu bolje od muškaraca već da zadovolje svoju potrebu za napretkom kao i muškarci!

Žene kao i muškarci mogu podjednako dobro da vode strtup i da ga pokrenu!

Ja ne posmatram posao i život kao bespoštesnu borbu polova i smatram da svi zajedno treba da radimo :) i na razvoju starupa, a ne da filozofiramo i ništa ne radimo!

I još jedno obavestenje za neobaveštene:
Žene vole da vladaju iz senke pa stoga uopšte nije teško imati i drugi username! ;)

Milos Vukotic
24. 10. 2006., 09:08
Ne znam kakvo je njegovo seksualno opredeljenje, ali ja mislim da sex treba staviti definitivno u fizioloshke potrebe :)

Pa tu je:
http://195.66.163.23/milos/img/maslow.gif

Miloje Sekulic
24. 10. 2006., 09:17
Mislim da se ova tema mnogo otegla i otišla u nekom drugom pravcu, daleko od žene i strtupa!


Interesantno koliko se brzo razvila dikusija koja u nazivu ima rec zene.
Verovatno je ovo znacajan podatak za osobe koje se bave SEO i drugim nacinima promocije online :1042:

Miloje

P.S. kako ide onaj vic o tri studenta i diskusiji o virtuelnom seksu kad student elektrotehnike na kraju kaze "Virtuelni - sta?"

nixa
24. 10. 2006., 11:45
Cyber šta ? :D

conica
24. 10. 2006., 11:47
.. ko te ne zna skupo bi te platio :1080:

elem
ako je nek dobar u ovom poslu nema potrebe da nosi pantalone

tolicno

Jagoda
10. 11. 2006., 06:29
Cao svima :-)
Mislim da je sve receno ovde vec, samo sam htela da dodam nesto :-)

Ovde kod mene[USA], guranje zena u IT je veoma izrazeno, skoro i preterano.
Nakon guranja na skolovanje, dolazi profiling za radna mesta, zene i manjine.
A ako si zena i manjina, sva vrata su manje/vise otvorena, sto pretpostavljam stvara problem kasnije jer kolege smatraju da ste samo tim putem dosli do posla.
Sto i dalje povlaci drugi problem, trenutno je najteze naci posao belim muskarcima, jer se oni nalaze poslednji na lestvici, naravno sa istim kvalifikacijama ostalih. Odnosno, verujem da nece uzeti devojku iz Bangladesa sa prosekom 2.4 a odbiti decka sa 3.8 :-) :1075: odoh ja polako u OT :)
Da zavrsim, mozda bi vasi fakulteti trebali da urade nesto po tom pitanju. Prezentacije po srednjim skolama, pokazati zenskom delu populacije da te skole nisu 'no no'.

Josh nesto, sad sam se setila. Kada sam radila u skoli kao lab asistent hemije/fizike, fakultet je imao program da dovodi decu iz petog i iz osmog razreda na jedan dan. Za taj dan bi obisli laboratorije hemije, fizike, biologije, inzinjeringa, el, gde smo im pokazivali razne 'flashy' experimente.A nakon toga, dobili bi sladoled napravljen tecnim azotom:)
Cemu sve to..? Peti razred da se zainteresuju bar malo za te smerove.
Osmi razred da isplaniraju raspored za srednju skolu vishe usmeren prema matematici, zbog kasnijeg upisivanja na fakultete drugacijih od sociologije, jezika, itd. Decu iz srednje dovode jako malo. Reci jednog profesora "Za njih je kasno, ako se vec nisu opredelili".I sve ovo opet je jace usmereno prema zenskom delu:)znaci.. start early :-)

ivanhoe
10. 11. 2006., 06:47
ja sam proveo poslednjih mesec dana pokusavajuci da se prebacim na novi (kvazi-bolonjski) program na faxu...prvo nisu bili obavesteni o ekvivalencijama, onda su cekali odgovor od Univerziteta, onda su cekali da se odrade formulari... i sve to vreme sam morao da trpim brecanja i neljubaznost i cekam u redu za bilo kakvu informaciju...

drugim recima nasi fakulteti nisu zainteresovani ni za ljude koji su na njima (i placaju dosta para za to), varijante sa promovisanjem odseka i slicno su jos sci-fiction (ili dobra volja pojedinih profesora, posto ima i toga, nije da nema..). Ali ipak, sudeci po broju devojaka koje su cekale u redu, izgleda da mladje generacije imaju manje predrasuda o tehnickim fakultetima...

Jagoda
10. 11. 2006., 06:54
A verujem ti da je tako:( Ali dobro je sto se povecava broj :-) da vam ne bude mnogo dosadno na poslu bez njih :-)

mungos
17. 11. 2006., 16:27
Povratak na temu, imamo jedan tim sastavljen od pripadnica ljepšeg pola prijavljen na Startup Show :)

jablan
17. 11. 2006., 22:45
imamo jedan tim sastavljen od pripadnica ljepšeg pola prijavljen na Startup Show
Nadam se da će naći sponzora... :D

NHF...

zira
26. 11. 2006., 00:49
Zene i Web2.0 - Risk Takers (http://www.horsepigcow.com/2006/11/wwwomen-of-web-20-risk-takers.html)

blogowski
26. 11. 2006., 10:00
Top ten girl Geeks (http://crave.cnet.co.uk/0,39029477,49285435,00.htm), your essential guide.

Dragana Vukajlovic
07. 01. 2007., 12:41
Jos jedan povratak na temu, sa pravim i dobrim razlogom. :)

"Na takmičenju NAJBOLJA TEHNOLOŠKA INOVACIJA 2006. koje organizuju privredna komora Srbije, Fakultet tehničkih nauka Novi Sad i Ministarstvo nauke i zaštite životne sredine, GORANI TOMANOVIĆ (http://www.devprotalk.com/member.php?u=649) dodeljena je nagrada Instituta "Mihajlo Pupin" iz Beograda za najmlađeg vođu tima na takmičenju.

Gorana Tomanović je na takmičenju učestvovala sa svojom inovacijom pod nazivom: VIRTUELNA SINTEZA INDUSTRIJE GRAĐEVINARSTVA I FINANSIJSKOG SEKTORA INVESTICIJA na čelu tima GEMA."

Sve cestitke Gorani! ;)

mungos
07. 01. 2007., 13:28
Pridružujem se čestitkama :1043:

nixa
07. 01. 2007., 13:35
Old news :) cestitah joj vec , ali evo i ovde ... sve cestitke ... samo napred

Gorana Tomanović
10. 01. 2007., 17:52
Hvala vam na cestitkama! :)

Dejan Bizinger
10. 01. 2007., 20:42
Svaka cast, Gorana! Da li mozes da napises vise informacija o tvom projektu?

Bojsi
25. 01. 2007., 19:11
Ja na mom sajtu radim sa jos 3 devojke (jedna je vec udata, ali ima 26), i mogu vam reci da mnogo manje problema imam nego kada sam radio sa muskarcima :1064:

Mozda se slucajno pogodilo da se svi dobro slazemo, ali mi se cini da ipak ima mnogo manje sujete i sl. stvari koje truju bilo kakav projekat koje je bez jasne buducnosti. Isto tako ranije, kada sam radio u privatnim firmama, mnogo lakse mi je bilo da saradjujem sa zenama.

Imao sam mnogo problema u ljubavi sa njima :) , ali sto se tice posla nikad !