PDA

Pogčedajte punu verziju : Novell & Microsoft Together?!?!?


LiquidBrain
03. 11. 2006., 19:56
Microsoft i Novell su objavili da ce zajedno raditi na nekim tehnologijama da bi priblizili ova dva operativna sistema zajedno?!?!? :1092: Da li je ovo samo pokushaj Microsoft-a da preuzme deo kolaca koje nudi Linux trzishte ili mozda neshto drugo?!?!?

Da li da ocekujemo DRM "tehnologije" na linux-u? Verovatno :1027:

ppavlovic
04. 11. 2006., 03:38
Resistance is futile!

Sto se sekiras, ionako ce kroz 10 godina sve to da bude Google. :)

LiquidBrain
04. 11. 2006., 05:07
Hmm... Poenta cele price je to da vec godinama Microsoft "krade" cod iz open source zajednice da bi pokushao da uzavrhsi njihov proizvod. :( Trudim se koliko mogu da doprinesem open source zajednici, evo sada neshto razmisljam da napravim software za vodjenje knjiga koji ce da bude pod GPL-om. :) Ne zelim uopshte da vidim bilo koje ogranicenje koje ne spada pod domen GPL-a u Linux-u :( A ponajmanje bih voleo da vidim jednog monopolistu u celoj tohj prici. Kao da nam telekom vec nije dovoljan!!!

PS. Nadam se da ce to da bude Google, ali bash u to i nisam siguran :(

Ilija Studen
04. 11. 2006., 09:53
To što ti pričaš ne stoji. Microsoft ne može da krade open source kod - on može da ga koristi u skladu sa pravilima navedenim u licenci. Ako MIT licenca kaže da kod može da se koristi na taj i taj način i Microsoft ga koristi to ne znači da je MS ukrao kod, već da ga koristi u skladu sa licencom.

Izaberi GPL i MS neće ukrati vojih ruku delo (siroma open source programeri!)

mungos
04. 11. 2006., 10:40
Ne znam šta se diže tolika frka oko ovog deala. Današnji Novell je mali mrav i ne bi me začudilo da je Microsoft sve ovo uradio zbog publiciteta :)
Jel može neko u jednom pasusu da objasni suštinu ovog sporazuma, prednosti i mane, sem što Microsoft "krade" code iz prepametne open source zajednice.

Uvijek se nasmijem od srca kad pročitam da se neko iz open source zajednice "prodao", sve je moguće kupiti parama :)

Ilija Studen
04. 11. 2006., 10:58
Uvijek se nasmijem od srca kad pročitam da se neko iz open source zajednice "prodao", sve je moguće kupiti parama :)

Manja digresija - kada sam spomenuo da ću početi da pružam pomoć oko instalacije i upgrade za activeCollab za pare (http://www.activecollab.com/blog/25/professional-help-with-installation-and-upgrade/) većina ljudi je fino dočekala ideju (imaju problem - znaju gde mogu da se obrate umesto da se nerviraju i čekaju 5h da im neko odogovori na forumu; platiš i osoba koja najbolje poznaje sistem ti reši problem). Ali ovaj "komentator" mi je bio maksimalan:

Your small-fee idea is like a scientist creating a free-of-charge cure for cancer… but it has so many fatal side effects… and the scientist decides he’ll do everyone a favor by charging them a small fee for the cures for all those side effects. Would that be ethical? According to your fee-based support plan, yes.

Do you think he’d be remembered as the altrustic founder of the cure for cancer? Or the scientist who found a way to make a buck off of other people’s suffering? And if you go ahead with this fee-based support idea, do you think you’ll be remembered as a developer of an altruistic opensource system? Or the developer who found a way to make a buck off of other people’s chronic-bug suffering?

Hajde da prekinemo sa celom pričom da je sav open source altruizam i da developeri treba da žive na hlebu i vodi ne bi li nekom pružali usluge i softver koji druge kompanije papreno naplaćuju.

Prodao se? Ne. Našao način kako da zaradi od uloženog vremena i znanja. I ja ću da se prodam, samo što nisam ;)

mungos
04. 11. 2006., 11:46
Kretena ima svugdje, posebno u open source zajednici. Treba ih prosto ignorisati.

Pedja
04. 11. 2006., 11:54
Izaberi GPL i MS neće ukrati vojih ruku delo (siroma open source programeri!)

Sto bi krali kod? Uvek mogu da ga pogledaju, pokupe ideje i naprave slicno iz pocetka.

ylodi
04. 11. 2006., 15:34
Sto bi krali kod? Uvek mogu da ga pogledaju, pokupe ideje i naprave slicno iz pocetka.

Ne radi se o krađi, radi se o normalnom korištenju. Zbog toga su različiti Microsoft evanđelisti puni hvale za BSD licencu, a pljuju po GPL-u jer se BSD može normalno koristiti na proizvoljan način dok to s GPL-om nije slučaj.

A Microsoft je koristio (ili još koristi) dosta koda koji je bio pod BSD licencom. Počevši od TCP/IP stacka i zliba. Nisu to oni pisali od početka.

LiquidBrain
04. 11. 2006., 16:29
Ilija, kada sam napisao krade, to sam stavio pod znakom navodnika, nije bukvalno. :)

Ilija Studen
04. 11. 2006., 16:43
Ilija, kada sam napisao krade, to sam stavio pod znakom navodnika, nije bukvalno. :)

Između krađe i korišćenja u skladu sa pravilima licence postoji velika razlika, sa ili bez znaka navodnika. U slučaju korišćenja open source koda Microsoft je isto što i bilo koja kompanija ili pojedinac. Nisam čuo da neko govori kako su Google i Apple "pokrali" open source zajednicu iako se za obe kompanije zna da mnogo koriste open source kod. Tu su i IBM, Nokia itd. Sve "lopov" do "lopova".

LiquidBrain
04. 11. 2006., 17:13
Da, tu si u pravu, ali postoji jedna razlika kada neka firma u svom proizvodu upotrebi open source kod i kaze to, i kada neka firma upotrebi kod i nazove ga svojim imenom, kao da su oni to napravili. Primer: WinSockets.

zark0vac
04. 11. 2006., 21:02
Sve zavisi od licence pod kojom je aplikacija izdata. Lepo kaze Ilija, ako koriste program, izmene ga, ili nesto trece, i prodaju, mogu da ga nazovu kako god hoce dokle god im licenca to dozvoljava. "Lopovi" su jedino ako krse licencu, to ti je valjda jasno.

Dragi Tata
05. 11. 2006., 15:24
Ne radi se o krađi, radi se o normalnom korištenju. Zbog toga su različiti Microsoft evanđelisti puni hvale za BSD licencu, a pljuju po GPL-u jer se BSD može normalno koristiti na proizvoljan način dok to s GPL-om nije slučaj.

A misliš da kompanije ne koriste GPL kod u svojim zatvorenim aplikacijama? U par slučajeva su ih uhvatili i tužili, pa se FSF nagodila sa njima za sitne pare. U 99% slučajeva niko nikad ne sazna.

Ilija Studen
05. 11. 2006., 15:34
A misliš da kompanije ne koriste GPL kod u svojim zatvorenim aplikacijama? U par slučajeva su ih uhvatili i tužili, pa se FSF nagodila sa njima za sitne pare. U 99% slučajeva niko nikad ne sazna.

Modifikovani GPL kod sme da se koristi interno bez potrebe za objavljivanjem modifikacija pod GPL licencom. Tek kada kompanija počne da distribuira modifikovani kod drugim firmama / pojedincima onda je dužna da modifikacije učini dostupnim pod GPL licencom.

misk0
05. 11. 2006., 18:20
A gdje se Novell vezuje za GPL i OpenSource? Koliko ja znam, njihov Netware se prodaje od svog pocetka, Suse se takodje prodaje otkad su ga kupili. Nesto propustam?

Dragi Tata
05. 11. 2006., 19:51
Modifikovani GPL kod sme da se koristi interno bez potrebe za objavljivanjem modifikacija pod GPL licencom. Tek kada kompanija počne da distribuira modifikovani kod drugim firmama / pojedincima onda je dužna da modifikacije učini dostupnim pod GPL licencom.

To je tačno, ali ovde pričam i o kompanijama koje prodaju software. Naravno, ne veliki igrači kao što je MS (BTW, i ta priča sa "ukradenim" BSD stekom je izmišljena), ali male firme koje rade specijalizovan software za poznatog kupca to rade bez pardona - naravno pod uslovom da mogu da nađu kvalitetan GPL kod iz oblasti koja im je interesantna. Većina biblioteka je izdata pod nekom drugom licencom.