PDA

Pogčedajte punu verziju : Visual Basic 6 za početnike


Olilap
07. 11. 2006., 23:13
Super je što vi sve znate o programiranju, ali bi bilo lepo da i nas početnike (obične smrtnike) uputite u te tajne.
U želji da naučim nešto o Visual Basic-u nabavila sam više raznih literatura (naizgled vrlo dobrih) i sve kao papagaj počinju otprilike ovako ''Pokrenuti Visual Basic iz menija Start''. Moj problem je što ga ja nemam u meniju Start - Programs.
Pitanje glasi: Šta treba da nabavim (koji CD) da bih instalirala Visual Studio 6, odnosno Visual Basic 6? I kakva je povezanost Visual Basic-a i Visual Basic Editor-a koji se nalaze u Microsoft Office programima (Word, Excel...) - Tools - Macro - Visual Basic Editor?
Pozdrav za sve!

Dragi Tata
08. 11. 2006., 13:49
Pitanje glasi: Šta treba da nabavim (koji CD) da bih instalirala Visual Studio 6, odnosno Visual Basic 6?

Pre svega: zašto VB6? To je mrtva tehnologija. Bolje uči .NET.

Olilap
08. 11. 2006., 18:11
Hvala na odgovoru, ali mislim da mi nije nimalo pomogao.

zark0vac
08. 11. 2006., 18:46
Šta treba da nabavim (koji CD) da bih instalirala Visual Studio 6, odnosno Visual Basic 6?

Ili Microsoft Visual Studio 6 ili Microsoft Visual Basic 6.0, logicno. Mada dobar
si odgovor dobila, vb6 je zastareo, pogotovo jer je izasao Visual Studio 2005.
I opet ako zelis razvijati desktop aplikacije pre preporucujem C nego VB.
Savet za .NET je itekako na mestu, i ja ti savetujem da pre ucis pa i VB.NET
ako hoces nego VB6. U svojoj 'biblioteci' imam knjigu za VB.NET na hrvatskom,
ako ti je engleski problem. U suprotnom imas brda literature po Webu.

kakva je povezanost Visual Basic-a i Visual Basic Editor-a koji se nalaze u Microsoft Office programima (Word, Excel...) - Tools - Macro - Visual Basic Editor?

^ Cini mi se da bi taj editor u office programima trebalo da sluzi za
ubacivanje vb skripti u dokument? Pretpostavka.. Desktop programiranje
u VBu sam radio pre 6 godina, a i tada je C/C++ bila mnogo bolja varijanta,
nema smisla da sada ucis vb, poslusaj savet, uci .NET. Srecno..

degojs
08. 11. 2006., 18:49
Pa treba da nabaviš Visual Basic 6. Odnosno, nabavi Visual Studio 98 koji sadrži tu verziju VB-a. I kad instaliraš VB6, onda lepo potraži poslednji Service Pack za VB6 ili VS98 (mislim da je u pitanju Service Pack 6).

Inače, VBA (Visual Basic for Applications) koji vidiš u Wordu, Excelu, itd, je namenjen programiranju tih okruženja, a VB6 iz VS98 je više namenjen za pravljenje aplikacija koje se izvršavaju samostalno, kao i svaki drugi Windows program. Ako ti treba da programiraš nešto vezano za npr. Excel, možda ti i ne treba VB6, već samo Excel.


Oko programiranja stvari vezano za MS Office više može da ti pomogne :1083: <- dinke :-))

ivanhoe
08. 11. 2006., 19:49
ukratko: VBA je uprosteni VB kome su dodati specificni objekti vezani za Office okruzenje, i sluzi samo za pisanje Office makroa, ne mozes da pravis nezavisne aplikacije sa njim.

Dragi Tata
08. 11. 2006., 21:17
Hvala na odgovoru, ali mislim da mi nije nimalo pomogao.

Izvini na vremenu koje si izgubila čitajući moj odgovor. :)

Samo, moram opet da napomenem da ćeš mnogo više vremena da izgubiš ako sad kreneš da učiš VB6. Ako mi ne veruješ, pogledaj šta MS kaže:

http://msdn2.microsoft.com/en-us/vbrun/ms788707.aspx

Olilap
08. 11. 2006., 21:24
Hvala svima na odgovorima jer su mi pomogli da razresim neke nejasnoce. Pozdrav za sve!