PDA

Pogčedajte punu verziju : Najjednostavniji oblik pravnog lica?


DejanVesic
13. 11. 2006., 10:22
(znam da nisam baš ubo temu, ali recimo da je najpribližnija :))

Koji oblik pravnog lica bi pokrio sledeće potrebe:

- postojanje dinarskog računa za uplate od domaćih pravnih lica
- postojanje deviznog računa za uplate od stranih pravnih lica
- bez uslova o prostorijama i slično

Praktično, način da se odradi neki posao za pravno lice (bilo domaće/strano), naplati to preko računa, plati sav potreban harač državi, a ostatak u džep. Ništa stalno, bez radnog vremena, od zaposlenih jedno lice :), vlasnik, i to je to.

Ima li tako nešto kod nas? Da li postoje alternative za otvaranje napolju? Neka vaša iskustva?

dinke
13. 11. 2006., 10:56
Ima, zove se "preduzetnicka radnja", iliti agencija. Ja sam bas ovih dana usao u proceduru otvaranja iste. Postoji tema na es-u bas oko toga (i to vrlo velika), ali mozemo i ovde oko detalja ako zelite :)

DejanVesic
13. 11. 2006., 10:59
Za početak, baci ES link :)

jablan
13. 11. 2006., 11:01
Možda će ti pomoći nešto sa sledećih linkova:

http://www.elitesecurity.org/t145446-Otvaranje-agencije-sve-na-jednom-mestu
http://www.sme.sr.gov.yu/PravnaPomoc_Pitanja.htm

Još nikom nije palo na pamet da napravi sajt sa onlajn pravnom/knjigovodstvenom pomoći? Saradnja sa advokatskom kancelarijom i knjigovodstvenom agencijom, naplaćivanje SMS-om itd...

dinke
13. 11. 2006., 11:04
http://www.elitesecurity.org/t154829-Kako-se-sada-otvara-Agencija

DejanVesic
13. 11. 2006., 11:06
Hvala obojici za linkove, javljam se kada prostudiram :)

Ilija Studen
13. 11. 2006., 11:37
Ako naletiš na nešto zanimljivo postuj ovde pošto i mene interesuje ova procedura. U NS kažu da je red da umreš (ceo dan ti propadne u čekanju) pa bi ova varijanta slanja mailom ili faxom bila i više nego zgodna.

DejanVesic
13. 11. 2006., 11:39
Naravno. Verovatno ću tek za vikend da sve pažljivo prostudiram (gomila PDF-ova koja se u međuvremenu promenila itd).

boccio
14. 11. 2006., 11:12
- postojanje dinarskog računa za uplate od domaćih pravnih lica
- postojanje deviznog računa za uplate od stranih pravnih lica
- bez uslova o prostorijama i slično

Mislim da je najbolja opcija DOO. Dinarski i devizni racun mozes da otvoris u bilo kojoj opciji, to nije issue.

Zaposlen si samo ti (kao osnivac), platis 500 evra osnivackog kapitala koje odmah mozes da trosis i to je to. Moras da imas nekakav zakup prostorija, makar naveo da rentas sobu kod gazdarice od 15 kvadrata. Minimalni troskovi odrzavanja DOO-a (naknada za gradjevinsko zemljiste, isticanje firme, ostali haraci) te izadju 20-30 evra, plus doprinosi za platu.

Da li postoje alternative za otvaranje napolju? Neka vaša iskustva?
Uvek, ali ne znam koliko je zgodno... Da registrujes firmu na nekom "cvrstom" tlu, tipa amerika, EU, mozes ali je problem bank account. Niko ti to nece otvoriti "preko telefona", pogotovo sto nisi resident. Tu naravno ulazi u igru otvaranje racuna na Sejselima :1074: Ali opet, sve zavisi koliko i sta ti tu zapravo treba... nema generickog resenja...

DejanVesic
14. 11. 2006., 11:17
Koja je onda zapravo razlika između DOO i Agencije? Sem očiglednih (500€ za start i zakup prostorija)?

Meni treba nešto jednostavno, koje će se koristiti relativno retko (uplate jednom u mesec/dva, nekada od naših firmi, nekada od stranih) bez puno smaranja.

Što se tiče računa napolju, to mi je zaista bolna tačka :-S Gomila servisa napolju za razne naplate (2CO, PayPal, Regsoft) je daleko udobnije koristiti sa postojećim validnim računom.

Mada imam prijatelje / poznanike / rođake i u USA / Canada / UK, nikada nisam ulazio u dilove tipa "otvori mi račun" jer ne znam kakve su moguće posledice po njih (dodatni porezi itd).

jasmanac
14. 11. 2006., 12:08
Osnovna razlika izmedju DOO i agencije jeste ta sto kada osnivas agenciju ti odgovaras svojom imovinom dok kod doo-a su ti garant tih 500 eura.

Druga stvar jeste ta sto ne mozes aplicirati za kredite i ostale pogodnosti kod drzave ako nisi DOO. Ima tu mnogo drugih stvari ali ove dve su najvaznije.

Ja sam zavrsio ce proces pre nekih 2 meseca.

Moja preporuka, plati neku firmu koja se bavi knjigovodstvenim poslovima da ti zavrsi svu tu papirologiju. Naravno oni ti zavrse papirologiju ali ti moras sve to potpisivati a ima prilicno za potpisivanje. Tako da moras i ti biti prisutan. Moj savet oko papirologije jeste da im trazis da potpises sva blanko papire, jer oni vec imaju kopije svih potrebnih ugovora, tako da oni sami unose podatke. Tako sam ja uradio i konacno zavrsio sa svom tom papirologijom...

Ilija Studen
14. 11. 2006., 12:29
Koliko agencije u BG ili NS naplaćuju za te usluge? Red veličina bar...

dinke
14. 11. 2006., 13:28
Ugh, znaci ipak cemo na ovoj temi da raspravljamo ;)

Osnovna razlika izmedju DOO i agencije jeste ta sto kada osnivas agenciju ti odgovaras svojom imovinom dok kod doo-a su ti garant tih 500 eura.
Ne i jedina razlika. DOO je mnogo ozbiljniji pravni subjekat od "preduzetnicke radnje" (agencije). S tim u vezi:

1) Veci su troskovi
Ovde u KG-u knjigovodjstvene agencije naplacuju od 100 - 150 eura mesecno u zavisnosti da li si u sistemu pdv-a
2) Vece su kazne. Za isti prekrsaj mislim da su kazne i do 10 puta vece za preduzece (doo).

Zasto sam se ja opredelio za agenciju:

1) radim pretezno outsourcing, dakle to da li nekome izgledam ozbiljnije ovde, bas me briga :)
2) Manji troskovi, manje smaranja
3) Ako si pausalac, mozes da primis do 2 miliona dinara godisnje (3 od sledece godine) iz inostranstva bez ikakvog dodatnog poreza! Jedino sto placas je pausalni porez koji placas po sistemu "radio ne radio svira ti radio" :) uz to novac podizes bez ikakvih ogranicenja, do 100k dnevno (u suprotnom ako si doo moz da ides u zatvor zbog kradje sopstvenih para) :)

jasmanac
14. 11. 2006., 13:41
Sve je to tacno ali sta ako hoces da prosiris delatnost? Da zaposlis nove ljude i na osnovu toga uzmes sredstva za office, nove kompove, etc... Kao agencija to ne mozes dobiti.

Druga stvar, ti kada radis outsourcing (sto je kod mene 100%) to se tretira kao izvoz pa si samim tim oslobodjen PDV-a.

Kao DOO mozes podici do 50K dnevno ali taj limit se povecava na osnovu tvog poslovanja i procene banke.

Na kraju, ne znam kako je u kragujevcu ali u leskovcu se knjigovodjstvene usluge krecu od 50-80 eura. Ja konkretno placam 70 eura i extra sam zadovoljan za sada.

Koji su troskovi veci? Ti kao vlasnik/direktor ne moras sebe staviti na platni spisak. U tom slucaju placas samo nekih 5000 dinara doprinosa i plus 500 dinara na ime poreza na dobit. To je sve od troskova.

Ako pak sebe stavis na platni spisak, mozes isplacivati minimalac od 12K i plus topli odbrok koji je obavezan (moze biti i 500 dinara) pa samim tim su ti troskovi obracuna plate mnogo manji.

Sto se tice racuna u bankama, otvoris elektronsko bankarstvao i sve uplate ti idu na devizni racun. Klijent ti moze izvrsiti uplatu direktno iz njegovog elektronskog bankarstva bez odlaska u banku. Takodje, sa tim deviznim racunom mozes i ti placati u inostranstvu iz svoje stolice.

dinke
14. 11. 2006., 13:59
Sve je to tacno ali sta ako hoces da prosiris delatnost? Da zaposlis nove ljude i na osnovu toga uzmes sredstva za office, nove kompove, etc... Kao agencija to ne mozes dobiti.
Sta ne mozes dobiti ? Ne mozes zaposliti nove ljude ili ne mozes dobiti sredstva od nekoga ? Jel to neko poklanja pare ako si doo ? Budi malo precizniji. Ako si mislio na neke NVO koje daju podsticaje (tipa ACDI VOKA) one to daju bez obzira da li si preduzetnik ili preduzece.



Druga stvar, ti kada radis outsourcing (sto je kod mene 100%) to se tretira kao izvoz pa si samim tim oslobodjen PDV-a.

Kao DOO mozes podici do 50K dnevno ali taj limit se povecava na osnovu tvog poslovanja i procene banke.
Da, ali ti ne smes da podizes te pare, osim da placas racune, eventualno putne troskove (onda valjda moras auto da registrujes na preduzece) i sl. Dakle, ni dinar ne smes da podignes sa racuna bez opravdanja. Ako si pausalac, podignes do 100k din dnevno bez ikakvih pravdanja.


Na kraju, ne znam kako je u kragujevcu ali u leskovcu se knjigovodjstvene usluge krecu od 50-80 eura. Ja konkretno placam 70 eura i extra sam zadovoljan za sada.
U KG-u a koliko znam i u BGD-u se krecu od 50 - 200 eura mesecno. U KG-u konkretno kod agencije koja meni treba da vodi knjige, 50 za agenciju, 80 za agenciju u sistemu PDV-a, 100 - 150 za doo.


Koji su troskovi veci? Ti kao vlasnik/direktor ne moras sebe staviti na platni spisak. U tom slucaju placas samo nekih 5000 dinara doprinosa i plus 500 dinara na ime poreza na dobit. To je sve od troskova.

Ako pak sebe stavis na platni spisak, mozes isplacivati minimalac od 12K i plus topli odbrok koji je obavezan (moze biti i 500 dinara) pa samim tim su ti troskovi obracuna plate mnogo manji.

Sto se tice racuna u bankama, otvoris elektronsko bankarstvao i sve uplate ti idu na devizni racun. Klijent ti moze izvrsiti uplatu direktno iz njegovog elektronskog bankarstva bez odlaska u banku. Takodje, sa tim deviznim racunom mozes i ti placati u inostranstvu iz svoje stolice.
Sve ovo mozes da radis i kao preduzetnik.

dinke
14. 11. 2006., 14:05
Klijent ti moze izvrsiti uplatu direktno iz njegovog elektronskog bankarstva bez odlaska u banku.
E da, jos nisam dosao do ovog dela, posto je moja agencija jos u fazi osnivanja (poslao papire pre nedelju dana). Elem, koliko znam moras imati uredno isporucene fakture za svaki dinar koji ti neko uplati spolja. Cak sam i iz nekoliko izvora cuo jos crnju varijantu, da ti firma koja ti uplacuje mora udariti i pecat na tu tvoju fakturu. E sad, zamisli kako je lepo, ti saljes fakturu pa ti klijent fedexom vraca istu sa njihovim pecatom lol. Nadam se da ovo ipak nije slucaj, mada sam na es-u cuo svakakva tumacenja, neki cak i tvrde da se moras registrovati kod savezne uprave carina da bi uopste smeo da obavljas takvu vrstu delatnosti (izvoz).

Takodje, sa tim deviznim racunom mozes i ti placati u inostranstvu iz svoje stolice.
Isto kao i prethodno, mora postojati validna faktura. Koliko sam cuo, varijanta tipa platis karticom (recimo MC Business) preko neta je nesto sto ce inspekcija jedva docekati.

jasmanac
14. 11. 2006., 14:14
Nisam rekao da ne mozes zaposliti nove ljude kao agencija, vec da ne mozes dobiti kolicinu sredstava za prosirenje svog posla kao sto bi dobio kao DOO.

Zasto bi bio problem pronaci racune za to sto podignes?

Mozes koristiti i svoj auto tako da ne moras placati porez na luksuz a opet mozes placati gorivo i sve troskove oko automobila preko racuna.

Sto se tice racuna, ne mora da on tamo potpisuje niti salje fedexom. Meni nijedan klijent nije do sada trazio fakturu a svi mi uplacuju preko njihovih poslovnih racuna.

Tacno je da je tebi ovde potrebna overena faktura sa datumom racuna i svim tim stvarima.

Sto se tice carine, to je tacno ali samo ako izvozis proizvod(e). Samo fakturises da si odradio usluge konsaltinga ili nesto slicno i nemas problema sa ovim.

Nisam mislio placanje karticom vec preko deviznog racuna direktno iz ebanking-a (preko IBAN-a).

Ovo je sve za i protov. Ali kao sto je Dinke naveo njemu je vise odgovarala agencija a meni DOO jer ja ne radim samo sa jednim klijentom. ovo sve zavisi od tvojih potreba i mogucnosti. DOO jeste ozbiljnije i tu nema zezanja ali opet imas i neke velike prednosti, kao i mane, koje smo gore naveli.

DejanVesic
14. 11. 2006., 14:32
Nisam rekao da ne mozes zaposliti nove ljude kao agencija, vec da ne mozes dobiti kolicinu sredstava za prosirenje svog posla kao sto bi dobio kao DOO.

Čekaj, ne razumem, na koje izvore misliš? Na kredite? Nešto drugo?

Zasto bi bio problem pronaci racune za to sto podignes?

Ali zašto da izmišljam račune ako prosto hoću da podignem svoj novac?

Ali kao sto je Dinke naveo njemu je vise odgovarala agencija a meni DOO jer ja ne radim samo sa jednim klijentom. ovo sve zavisi od tvojih potreba i mogucnosti. DOO jeste ozbiljnije i tu nema zezanja ali opet imas i neke velike prednosti, kao i mane, koje smo gore naveli.

Hm, Agencija može da radi sa n klijenata. Nisam siguran u ovom kontekstu šta znači "ozbiljnije"?

dinke
14. 11. 2006., 14:34
Nisam rekao da ne mozes zaposliti nove ljude kao agencija, vec da ne mozes dobiti kolicinu sredstava za prosirenje svog posla kao sto bi dobio kao DOO.

Opet nam nisi rekao o kakvim se to sredstvima radi :) ?


Zasto bi bio problem pronaci racune za to sto podignes?
Pa evo, banalan primer, recimo primis 2k usd mesecno, isplatis sebi i zaposlenima plate, platis preko racuna zakup stana i neke ostale dazbine. Po slobodnoj proceni ostaje ti minimum 1000 usd. Kako ces ih podici ?


Sto se tice racuna, ne mora da on tamo potpisuje niti salje fedexom. Meni nijedan klijent nije do sada trazio fakturu a svi mi uplacuju preko njihovih poslovnih racuna.
Ma ne ni trazi meni klijent, traze ovi nasi indijanci :(

Tacno je da je tebi ovde potrebna overena faktura sa datumom racuna i svim tim stvarima.
Na to sam mislio. Ta faktura koliko znam mora biti overena pre uplate.

ivanhoe
14. 11. 2006., 14:58
Pa evo, banalan primer, recimo primis 2k usd mesecno, isplatis sebi i zaposlenima plate, platis preko racuna zakup stana i neke ostale dazbine. Po slobodnoj proceni ostaje ti minimum 1000 usd. Kako ces ih podici ?


racunovodje mogu svasta da provuku kao troskove, a i uvek mozes da odradis fiktivno placanje nekom poznaniku (naravno drzava ti uzme deo para pri tome)

Uzgred kako vi resavate "izvoz usluga"? ( ili kako se ovo sto mi radimo vec tretira) Jel placate speditera da izvezete CD sa "softverom", ili postoji neki laksi nacin ?

jasmanac
14. 11. 2006., 15:13
Sto bi izmisljao racune, mozes na milion nacina da izvuces novac. To vec nije do tebe vec to tvog knjigovodje ;)

U pitanju su razni krediti sto drzavnih institucija sto organizacija koje se bave promocijom izvoza.

Naravno da traze nasi, ali vec imas kreirane predefinisane racune i onda samo menjas cifre. To ti oduzme 10 minuta vremena maksimalno.

Faktura ne mora biti overena pre uplate. Ti jednostavno stavis datum naplate i onda oni imaju po ugovoru 15 ili 30 dana da uplate lovu. Zavisi od tvog ugovora.

Ja za sada ne radim software. Fakturisem ili dizajn ili neke druge srodne usluge i nisam imao nikakvih problema do sada.

DejanVesic
14. 11. 2006., 15:22
Dobro, očigledno se razlikuju motivi. Meni treba način da mi neko plati za rad (programiranje / web) bilo iz inostranstva ili odavde.

Još uvek nemam nameru da pokrećem proizvodnju, pa da mi treba pokrivanje troškova dok se sve "ne razradi".

jasmanac
14. 11. 2006., 15:40
Onda ti je moj savet otvori svoj licni devizni racun i radi dok mozes sa njim. Ili ako imas devojku kojoj mozes verovati onda otvoris i njoj racun i nema brige.

DejanVesic
14. 11. 2006., 15:48
Ma nije problem kada radim kao fizičko lice, to tako radim godinama.

No mi treba PIB, račun i sve što sleduje za firme ovde.

Pedja
14. 11. 2006., 16:03
Otvoris pausalnu agenciju i vozis. Cisti i jasni troskovi, jednostavna evidencija i sve pare koje zaradis mozes da trosis bez ikakvih ogranicenja.

jasmanac
14. 11. 2006., 16:05
^ Upravo!

dinke
14. 11. 2006., 17:27
E da, ima jos jedna stvar koju nismo pomenuli, a bitna je :)

Agencija (tacnije preduzetnicka radnja) se lako otvara, ali se lako i zatvara. Ako procenis da si se zaj* sa agencijom, uvek mozes da se "upgradujes" na preduzece ili ugasis agenciju. Ako otvoris preduzece, ne mozes se prebaciti na agenciju, a koliko znam zatvaranje preduzeca je vrlo komplikovana (i skupa) procedura.

zira
14. 11. 2006., 19:40
Ja imam agenciju (tj. pred. radnju) i koristim je za poslove u Srbiji. I stvarno nema problema niti glavobolja, a registracija je zavrsena ljetos za bukvalno par dana.

Ono sto me interesuje je: da li sam dobro shvatio da vi preko takvih radnji bez problema radite i sa strancima i stranim kompanijama?

dinke
14. 11. 2006., 21:16
Ono sto me interesuje je: da li sam dobro shvatio da vi preko takvih radnji bez problema radite i sa strancima i stranim kompanijama?
Ja jos uvek ne radim, ali pocinjem od 01. decembra, a znam i ljude koji dugo tako rade. Dakle, potpuno je legalno.

djoca
15. 11. 2006., 02:12
Bez problema radis preko agencije sa strancima.

Sto se tice podizanja para... ja ti ne bih savetovao da podizes pare kako ti padne na pamet. Kod agencija kontrole skoro da i nema i to je najbolja stvar, dok kod preduzeca ako te navataju prilicno ce da ti bude zeznuto. Raspitaj se lepo kod knjigovodje ili jos bolje kod nekog inspektora, postoji prilicno nacina da te zezaju do 101 i nazad, a daleko od toga da mozes da knjizis sta god ti padne na pamet. Recimo mislim da imas ogranicenje cak i u troskovima reprezentacije.

Ja licno imam otvorenu agenciju i preko nje naplacujem samo novac potreban da isplatim poreze, doprinose, firmarine i slicne namete...ostalo ne vidi racun firme. Tako nemam razloga ni da podizem platu, a kamoli da se zezam sa racunima.

Fakturu ti izdajes i ne moras da je imas overenu u evidenciji, a oni se prilikom uplate pozivaju na tu fakturu i na taj nacin pokazuju da je imaju.

Sto se tice price o kreditima drzavnim i raznih SIEPA...ja se ne nadam tome...a i nesto ne vidim da ce mi trebati skorije. Da ne pricam da mi trosak samo za knjigovodju od oko 1000 evra godisnje vise nego ovako, nikako ne treba i da bih pre svake godine za tu kintu trknuo do raznoraznih zemljica. So, jedino pozitivno kod doo-a je sto ne odgovaras svojom imovinom, ali opet nije bas da sam duznik pa da se i oko toga sekiram.

jasmanac
15. 11. 2006., 03:34
Opet sve zavisi od tvojih sopstvenih ocekivanja i planova. Recimo ne uplacujes sebi platu, onda nemas nikakve sanse za neki ozbiljniji kredit. Pored toga imas milion ogranicenja ako nisi zaposleno lice. Pa opet se postavlja pitanje kolika ti je plata pa na osnovu nje se procenjuju i sredstva koja ti banka moze odobriti. Sve ima svoje... Iskreno, meni je bilo muka vise da radim kao freelance i da mi je potrebno milion papira za vizu i gomila slicnih stvari. Ovako otisao pre neki da do ambasade, odneo rezervaciju hotelskog smestaja i kopiju potvrde o registraciji i dobio vizu za jedan dan. Opet se vracam na ono da sve ima svoje.

Ja sam po prirodi takav da uvek tezim ka boljem. Trenutno sam jedini zaposljeni u firmi ali planiram da to promenim u najskorijoj buducnosti. Zasto ne uzeti 30K eura kredita za projekat sa grejs periodom od jedne godine na kome mozes zaposliti jos 5 ljudi? Pa setite se samo one online lektire u bosni. Koliko je taj lik dobio para za taj projekat? Zasto ne pokusati? ;)

ps: Za ozbiljnu firmu 1000 eura godisnje za knjigovodju je maciji kasalj. I ne bih se slozio da je jedino pozitivno kod DOO-a samo to oko imovine.

djoca
15. 11. 2006., 23:56
Slazem se da kao vlasnik agencije imas ogranicenja, ali ona nemaju veze sa oblikom privrednog subjekta vec sa cinjenicom da uplacujemo doprinose na minimum. Ti mozes da sebi odredis platu vecu od propisane i kao preduzetnik, treba ti malo zezanja sa papirima i pomoc knjigovodje. Problem je sto je to prilicno bezveze jer je cinjenica da za uplaceni visak neces dobiti ni hvala od drzave, a ni bilo kakve pogodnosti...ali to je duga prica da ne ulazim. Tako da placanje visih doprinosa samo da bi bio pogodan kandidat za kredit, nije opcija koja me zanima, pogotovo jer sam uglavnom resio probleme za koje bi mi kredit bio potreban.

Sto se tice razvoja firme, proveri uslove koje recimo SIEPA nudi. Za IT firmu je minimalni broj zaposlenih 5. Sa 5 zaposlenih ti se definitivno vise isplati doo nego agencija jer ako provlacis samo plate i doprinose ulazis u PDV, a onda su ti troskovi i sva zezanja isti za doo i agenciju i bolje je da se prebacis. Krediti koje drzava daje sa grejs periodom nisu tako laki za dobijanje...videces kad budes probao, a ako mozes da upadnes u te drzavne projekte onda ti ta suma ne bi bila problem.

Sto se tice odlazaka u inostranstvo, tu neces imati nikakvih problema kao vlasnik agencije ukoliko redovno placas porez i doprinose. Sengen nije problem, ja sam proveravao pre 10-tak dana da li mogu da dobijem za Italiju na prolece i nema nikakvih problema.

1000 evra za ozbiljnu firmu nije mnogo, ali nisu ni za bacanje.

Mislim da je upravo svrha rasprave da utvrdimo cinjenicno sta su prednosti DOO-a i obratno. Ovo za imovinu je jedna od stvari. Verovatno kao agencija ne mozes da ucestvujes na jacim tenderima ili na konkursima za drzavne kredite (ako planiras da ulazis u tako nesto)
Sa druge strane, prednost agencije su nizi troskovi i lakse zatvaranje (kod preduzeca to moze biti ozbiljan problem), kao i u slucaju potrebe laka preregistracija na doo.

U nekim novinama je jednom prilikom izasla analiza troskova koja je pokazivala u kom trenutku treba preci na preduzece...ako neko moze da se seti bilo bi lepo (mozda e-magazin neki stariji)

dinke
16. 11. 2006., 19:31
Upravo izvadio pecat agencije na kome doslovce pise:

"Agencija Lampix"
Dragan Dinic preduzetnik
Nikole Pasica 14/5, Kragujevac

E sad da je u pitanju preduzece, verovatno bi bilo samo "Lampix, DOO" sto bi nekom Peri Pericu delovalo mnogo ozbiljnije. Na to sam pre svega mislio kada sam rekao da je preduzece ozbiljniji pravni subjekat, ali kao sto rekoh, taj deo price (citaj domace trziste) me trenutno nimalo ne interesuje .

djoca
16. 11. 2006., 21:39
Dobro si prosao...od 1.12 je na snazi neki zakon sta li...po kom na pecatu mora da ti stoji naziv firme isto kao na resenju. U slucaju da to nije tako (kao u mom npr) moguca kazna je 100k. Sad moram i to da menjam. Kod preduzeca je to definitivno bolje, tako da ako imas domace klijente svakako si ozbiljniji.

dinke
16. 11. 2006., 22:39
Mislis ? Dal da pominjem da su mi u full imenu stavili "Agencija za razvoj WEEB softvera" ? WEEB :1074:

Znao sam da sam jedinstven primerak, ali toliko jedinstven ... lol

Sad naravno JA moram da platim taksu za izmenu naziva firme, a u Silki lik je jedva pristao da mi uradi pecat sa tim kracim imenom (pristao je tek kad sam mu dao mog knjigovodju na telefon, koja je ocito veoma vesta u "ubedjivanju" :))

Pedja
17. 11. 2006., 07:53
Mozda je ona vesta ali zaista na pecatu mora da pise pun naziv firme :)

[nq]
29. 11. 2006., 22:57
Koliko ljudi moze da bude "vlasnik" agencije, npr. jer mogu 2 coveka da otvore agenciju i da budu ravnopravni vlasnici (50-50)? Ili je to samo "one man show"?

zira
29. 11. 2006., 23:04
Samo jedan, ti kao preduzetnik

nixa
29. 11. 2006., 23:21
ako hoćeš više onda je to ortačko društvo

Pedja
30. 11. 2006., 06:57
Postoji mogucnost da se otvori ortacka radnja.

dinke
15. 12. 2006., 14:23
Slucajno nabasah na ovaj link, pa ako nekog interesuje ...

http://www.b92.net/biz/saveti/vas_savetnik.php?yyyy=2006&mm=12&nav_id=223712

Ilija Studen
16. 01. 2007., 14:22
Koji sve troškovi mogu da se guraju kroz firmu - tj. kako (ako ikako) mogu da smanjim ukupan godišnji prihod?

jasmanac
16. 01. 2007., 15:04
@Ilija: Secas se kada sam ti pricao da nadjes devojku? :D To je jedino resenje da smanjis prihode. O firmi nemoj ni pomisljati jer je ogromna glavobolja...

Ilija Studen
16. 01. 2007., 15:09
Biram ogromnu glavobolju... Koje su opcije? Koliko prihoda i kako mogu da pravdam preko agencije?

nixa
16. 01. 2007., 15:26
Zaobravi agenciju ... ako pravis iole ozbiljnije pare doo ti ne gine.

jasmanac
16. 01. 2007., 15:36
Doo vs agencija nema veze sa tim koliko para zaradjujes.

nixa
16. 01. 2007., 15:38
ima u vidu daljih troskova :) ali nije ni bitno

jasmanac
16. 01. 2007., 16:35
ima u vidu daljih troskova :) ali nije ni bitno

Kakvih daljih troskova?

U svakom slucaju imace vece troskove kao d.o.o. nego kao agencija.

Poznavajuci Ilijinu situaciju, njemu ne treba nista vise od agencije.

dinke
16. 01. 2007., 17:08
Btw, ne znam da li je ovo vec neko postovao, ali vrlo interesantan link:

http://www.mena.co.yu/stajeisplativije.htm

vlador
16. 01. 2007., 18:53
Otvaranje necega (preduzeca/agencije) zaista uzrokuje vise obaveza i troskova, ali mirnije ces da spavas bar sto se nekih stvari tice. Za pocetak, mozes da otvoris agenciju i da predas zahtev za pausalno placanje poreza. U tom slucaju mozes da podizes novac sa racuna bez pravdanja (jedino knjigovodstvo koje vodis je tzv. KPO, odnosno knjiga prihoda).

Medjutim, ako u bilo kojih 12 meseci predjes ukupne prihode od 2 miliona dinara, gubis pravo na pausalno oporezivanje i moras da udjes u PDV sistem. Kada se to desi, knjigovodstvo se vodi na komplikovaniji nacin i osim prihoda moras da vodis i troskove. Samim tim, vise ne mozes "neograniceno" da podizes novac sa racuna i moraces sebi da isplacujes platu.

U ovom slucaju, bolje je imati doo (preduzece). Sa druge strane, niko ti ne brani da u slucaju premasivanja limita od 2 miliona dinara zatvoris agenciju i otvoris doo sa istim imenom. Ukoliko vlasnicka struktura nije promenjena (odnosno ostanes jedini vlasnik toga doo), sva imovina agencije (ukljucujuci racune u bankama) se automatski "pripisuje" novootvorenom doo (bar tako mi je knjigovodja rekao).

nixa
16. 01. 2007., 19:00
^ to je tacno ,ali onda imas problem sa staroscu samog preduzeca kod podizanja kreditnih linija.

MorenoArdohain
16. 01. 2007., 19:02
^ Limit je povecan sa 2 na 3 miliona.

Ilija Studen
16. 01. 2007., 19:10
Kako se vode pare koje agenzija zaradi ako sam ja osnivač i jedini zaposleni? Ako sebi isplaćujem 20.000 mesečno, a ovamo na računu imam mnogo veći priliv kako se to odražava na ovu priču porezu na prihod građana?

vlador
16. 01. 2007., 20:26
Kako se vode pare koje agenzija zaradi ako sam ja osnivač i jedini zaposleni? Ako sebi isplaćujem 20.000 mesečno, a ovamo na računu imam mnogo veći priliv kako se to odražava na ovu priču porezu na prihod građana?
Prema mojim informacijama, u obracun za ovaj porez ide samo onaj deo koji sam sebi isplatis kao platu. Ono sto je ostalo na racunu agencije se ne racuna.

dinke
16. 01. 2007., 20:57
Danas sam pitao knjigovodju, i dobio istu informaciju. A obzirom da kao preduzetnik i nemas platu, sve pare su tvoje, sve dok si pausalac i ne prelazis promet od 2 (a nezvanicno od ove godine i 3) miliona dinara godisnje.

Naravno, pausalan porez ti ne gine, a to zavisi od mnogo faktora (lokacija, delatnost i sl). Meni je mislim oko 14k dinara mesecno sa sve stazom osiguranjem i sl., sta vec ide u to.