PDA

Pogčedajte punu verziju : Teoretsko pitanje


jana
14. 11. 2006., 10:52
Po jednoj klasifikaciji Web aplikacija ima arhitekturu: Klijent-ServerWeba-ServerAplikacije-ServerPodataka.
Ako je Klijent - browser, ServerWeba - IIS, ServerPodataka - SQL Server, sta je ServerAplikacije?
Program je C#.NET.

DejanVesic
14. 11. 2006., 10:56
Sama ASP.NET aplikacija (iskompajlirani DLL-ovi u /bin folderu).

Klijent: Browser
Web server: IIS
Biznis logika (BusinessAppLayer, DataAppLayer): ASP.NET aplikacija
Baza podataka: SQL server

Ilija Studen
14. 11. 2006., 10:57
sta je ServerAplikacije?

Možda može metodom eliminacije (kada izbaciš navedene elemente iz jedne klasične web aplikacije, šta ostane): sama aplikacija.

Ili sam momački lupio? :D

Ilija Studen
14. 11. 2006., 10:58
Sama ASP.NET aplikacija (iskompajlirani DLL-ovi u /bin folderu).

Klijent: Browser
Web server: IIS
Biznis logika (BusinessAppLayer, DataAppLayer): ASP.NET aplikacija
Baza podataka: SQL server

Huh, dobro je :)

bojan_bozovic
03. 12. 2006., 20:53
Klijent-ServerWeba-ServerAplikacije-ServerPodataka.

Tako je u vecini slucajeva, Browser<->Webserver<->CGI<->storage (baza ili fajl)
Ponekada, medjutim, webserver i CGI interpreter mogu da budu potpuno integrisani, ili da sam webserver igra ulogu middleware-a (npr. Roxen webserver i Pike programski jezik, sam Roxen, iako je Pike njegov sastavni deo, moze i sam manipulisati slikama npr. a to je nas storage, tako da pravi thumbnailove). Moze aplikacija sama da ima sopsveni webserver takodje, kao CUPS naprimer. To i radi na webu (remote administracija CUPSa) a moze i bilo kakva druga aplikacija isto tako da radi. Web aplikacija je jednostavno program, ako zelis mozes i u C/C++ da pises, nema problema, i sopstveni storage (RDBMS ili sta god drugo), a i sopstveni webserver.

Dakle, dadodam, kako je i Roxen webserver, a i CUPS web aplikacija, tako ne mora da bude uvek, mada jeste u ogromnoj vecini slucajeva.