PDA

Pogčedajte punu verziju : Kako utrošiti 10.000e na on-line oglašavanje u Srbiji


Mr.Paja
16. 11. 2006., 12:34
Recimo da želim da utrošim 10.000e na on-line oglašavanje u Srbiji, za proizvod ili uslugu opšteg tipa, za koje sajtove bi dali lovu pored navedenih:

Krstarica
B92
Blic
Politika
Glas javnosti
Halo oglasi

Koliko uopšte (i koje su to) ima kvalitetnih lokacija za on-line oglašavanje u Srbiji.

cvele
16. 11. 2006., 12:40
Pre nego sto dobijes bilo kakav odgovor moras da kazes/razmislis ko ti je ciljna grupa.

Btw ovo se zove consulting :) i za to postoji tarifa :P :)

zira
16. 11. 2006., 12:41
Zavisi sta reklamiras... prvo to moras da odredis, pa onda gledas gdje. Jer razni ljudi posjecuju razne sajtove.

Mr.Paja
16. 11. 2006., 13:13
Kao što rekoh proizvod ili usluga za sve uzraste i godine, kao npr. tipa "genijalni" držač za kese koji promovišu ovih dana na sajmu nameštaja u Bgd-u, tako da je ciljna grupa svi, jedini reper je kvalitet i posecenost sajta, pored navedenih da li imate neku ideju ?

Kako pročitah u nekim istraživanjima, B92 drži više od polovine tržišta on-line reklamiranja u Srbiji, ko li onda drži drugu polovinu ... ?

Oduševio sam se kada sam na RTS-u video cifru od 2.600e za 468x60 mesečno, a pritom nemaju nijednog klijenta koji se oglašava. :)

Dejan Bizinger
16. 11. 2006., 13:38
Pored navedenih sajtova dodao bih sajtove (naravno ako ti se uklapaju u ciljnu grupu): Serbiancafe, Nadlanu, Mobilnisvet, Infostud, Naslovi.net, Club.co.yu, Putovanja.info, Kudazavikend, Izlazak.com, Chillout.co.yu, Romance Cafe, Elitesecurity, Burek, Novosti, Kurir, Beogradcafe i mislim da se tu krug zatvara.

zira
16. 11. 2006., 14:19
Nadlanu? Pa taj sajt uopste nema Marketing/Reklame sekciju na sebi, zar se moze reklamirati tamo? :)

Nikola Vavic
16. 11. 2006., 14:35
To sam se i ja ranije pitao ali mislim da moze, negde je spominjano nesto o tome.
Nema marketing sekcija ali mozes da ih kontaktiras pa vidi, javi kakve su cene :)

Dejan Bizinger
16. 11. 2006., 15:29
Nadlanu? Pa taj sajt uopste nema Marketing/Reklame sekciju na sebi, zar se moze reklamirati tamo? :)

Znam za to da nema, ali verovatno da im se javis i kazes da si spreman da platis za 160x300 reklamu >1000 evra da bi ti izasli u susret :1074:

artur_dent
16. 11. 2006., 15:48
Evo jedan inside information, cene banera za nadlanu se krecu oko 300k dinara na mesecnom nivou za naslovnu stranu...

Blood
16. 11. 2006., 16:03
kobajagrande.com ima dosta poseta dnevno, ja bi se i tamo reklamirao..

EDIT: a mislim i da bi ti reklama na donesi.com bila jako dobar marketinski potez :)

zira
16. 11. 2006., 16:12
A, pa fino :)

pcigre
16. 11. 2006., 17:34
@nadlanu: Hm... pa za skoro 4000evra se moze uraditi kampanja da se pokrije 2/3 Sr interneta. Da domaci posetioc kakve god sajtove posecuje gleda svuda reklamu za vas proizvod/sajt...

@tema: mislim da paralelno oglasavanje na takvim velikim sajtovima mozda nije najbolje resenje, mozda rodacija izmedju njih + pokrivanje nesto manjih sajtova koje je Dejan naveo.

@kobajagrande: 36k posetioca mesecno i nije bas neka cifra za kampanju kakvu covek spominje.

Takodje bi krstaricu potpuno eliminisao sa spiska iz dosta razloga.

zira
16. 11. 2006., 17:41
Takodje bi krstaricu potpuno eliminisao sa spiska iz dosta razloga.

Mozes li 2-3 razloga ovdje navesti?

pcigre
16. 11. 2006., 17:48
Slab kvalitet sajta, masa spam reklama i laznih reklama, za vecinu kampanja los profil posetioca.

artur_dent
16. 11. 2006., 17:51
Problem sto vecina "srpskih sajtova" - pod ovim mislim na sajtove koji su na srpskom jeziku, ima veliki procenat poseta od strane korisnika koji nisu iz Srbije vec vani, taj procenat kod nekih sajtova, recimo b92 veci od 50% , sto se i moze videti recimo ovde http://www.b92.net/marketing/web/poseta.php
Sto i nije bas toliko interesantno vecini kompanija koja prodaje svoje usluge i proizvode lokalno, tj samo na prostoru Svrbije.
Ako bi pogledali statistiku poseta nekih drugih sajtova recimo krstarice, ovaj procenat je sigurno i veci.

Mr.Paja
16. 11. 2006., 18:17
Što se krstarice tiče u poslednje vreme sve više i više tone, počevši od napadnih pop-upova sa stranim reklamama pa do prevelike pasivnosti. Vidim samo da su dodali stranice za reklmairanje nikakvih inovacija, ideja ....

Al pored svega toga i dalje ljudi posećuju verovatno po defaultu da vide repertoar ili tv program a dokle će tako ne zna se ....

Koliko videh iz gore navedenog pa i nemamo nešto kvalitetnih sajtova za reklamiranje :(

Videču šta httpool nudi mada mi je van pameti da se plaća po CPP-u

Načuo sam da blic treba da promeni sajt do kraja meseca pa očekujem da će porasti cena oglašavanja, koja je do sad bila sasvim ok (38.000 din. za 468x60 na naslovnoj).

Ako neko ima još neki kvalitetan sajt nek napiše, možda bi na kraju mogli da napravimo i neku listu sajtova za oglašavanje, za interne potrebe ....:1043:

Dejan Bizinger
16. 11. 2006., 19:02
Pored onih sajtova koje sam naveo sigurno ima jos 10 koji zavredjuju paznju. Ovom priliko bih naveo jos PCIgre.com, Benchmark, PCBerza, Yu4You

pcigre
16. 11. 2006., 20:55
b92 - statistika i marketing ponuda (http://www.b92.net/marketing/web/uvod.php)
Glas javnosti - statistika (http://extremetracking.com/open?tag=glasjavn)i marketing ponuda (http://www.glas-javnosti.co.yu/marketing/marketing.shtml)
Benchmark - statistika (http://benchmark.co.yu/statistika/) i marketing ponuda (http://benchmark.co.yu/reklamiranje.php)
Putovanja.Info - marketing ponuda (http://www.putovanja.info/tekst/reklamiranje)
PCBerza - marketing ponuda (http://www.pcberza.co.yu/marketing/index.asp)
PCIgre.Com - statistika (http://www.pcigre.com/stats/)i marketing ponuda (http://www.pcigre.com/content/view/9536/76/)

Miloje Sekulic
17. 11. 2006., 00:07
Kao što rekoh proizvod ili usluga za sve uzraste i godine

...ovo je zaista glupo.

Kapiram sta zelis da saznas ali pristup ti je pogresan. Ne postoji proizvod ili usluga za sve uzraste i godine. Mozda bi vazduh mogao da prodje tu definiciju (ali on nije proizvod). Vec kod vode imamo podelu trzista.. i tako redom.

To sto je sajt posecen uopste ne garantuje da ces imati dobru reakciju na reklamu (u smislu klika na baner i kasnije ocekivane reakcija).

Miloje

pcigre
17. 11. 2006., 00:11
@Miloje Sekulic: slazem se da je za 99% procenta proizvoda bitna struktura posetioca ali za onaj 1% nije (npr. Coca-Cola).

Mozda covek ima bas takav proizvod ili uslugu, a mozda i nema.

Eniac
17. 11. 2006., 00:58
skupa reklama nece uvek garantovati dobru prodaju ma koliko posetilaca dolazilo na odredjenu stranu... npr na infostudu posebna strana za putovanja kosta 15eur mesec dana sto je zaista smesno, pogotovu sto moze 10ak puta da se isplati... treba pazljivo segmentisati trziste prilikom online reklamiranja, i ovome se po meni mnogo vise paznje treba posvetiti nego u drugim vrstama marketinga jer je manja verovatnoca da ce osoba X posetiti sajt koji ne posecuje nego videti reklamu na TV koju ne prati puno

Mr.Paja
17. 11. 2006., 07:29
...ovo je zaista glupo.

Kapiram sta zelis da saznas ali pristup ti je pogresan. Ne postoji proizvod ili usluga za sve uzraste i godine. Mozda bi vazduh mogao da prodje tu definiciju (ali on nije proizvod). Vec kod vode imamo podelu trzista.. i tako redom.

To sto je sajt posecen uopste ne garantuje da ces imati dobru reakciju na reklamu (u smislu klika na baner i kasnije ocekivane reakcija).

Miloje

Verovatno sam se pogrešno odrazio al zanimalo me je generalno koliko postoji kvalitetnih sajtova na kojima se može oglašavati kod nas.

Ne slažem se sa tobom u vezi odnosa posećenosti i broja klika na baner, samim tim što ima više posetilaca raste i verovatnoća klika na baner, ne možemo porediti sajt sa preko 100.000 poseta mesečno i onaj sa 3.000.


A što se tiče definicije da vazduh nije proizvod :) -> http://www.azstarnet.com/sn/85742/154161

Sve može biti proizvod samo treba znati kako ga upakovati i prodati ...

Goran Aničić
17. 11. 2006., 18:03
Ne slažem se sa tobom u vezi odnosa posećenosti i broja klika na baner, samim tim što ima više posetilaca raste i verovatnoća klika na baner, ne možemo porediti sajt sa preko 100.000 poseta mesečno i onaj sa 3.000.

Sajt sa 3.000 poseta ukoliko je specijalizovan i orijentisan na reklamirajući proizvod ili uslugu može dovesti mnogo više kvalitetnih poseta u odnosu na sajt generalne tematike. Tačno je da sa porastom poseta raste i broj CT-a ali je problematičan njihov kvalitet i potencijal.

ivanhoe
17. 11. 2006., 23:12
Sajt sa 3.000 poseta ukoliko je specijalizovan i orijentisan na reklamirajući proizvod ili uslugu može dovesti mnogo više kvalitetnih poseta u odnosu na sajt generalne tematike. .

a narocito kad se uracuna cena oglasavanja, jer ce mali, specijalizovani sajt verovatno naplacivati znatno manje..

pcigre
17. 11. 2006., 23:18
Upravo tako. Inace gledajuci neke ovdasnje ponude, malo mi je cudno da veci sajtovi imaju nepovoljnije odnose cena/posetiocu nego manji sajtovi...

Eniac
18. 11. 2006., 11:06
za 1000 din mesecno mozete naci sasvim pristojne sajtove za reklamiranje, pogotovu ako su vam ciljna grupa studenti! primeri su mega-student, puskice i sl... a to zaista nije mnogo

Miloje Sekulic
18. 11. 2006., 11:30
Sajt sa 3.000 poseta ukoliko je specijalizovan i orijentisan na reklamirajući proizvod ili uslugu može dovesti mnogo više kvalitetnih poseta u odnosu na sajt generalne tematike.

Sto je na srecu onih koji novac daju :) i na nesrecu prodavaca magle :mad: jako lepo merljivo.

Miloje

P.S. Nagradno pitanje: Zasto se u ponudi "marketinskih" agencija retko ili nikako nalazi kreiranje online kampanja? Postoje dva odgovora.:1074:

Dejan Bizinger
18. 11. 2006., 15:53
Slazem se da reklama na sajtu ili bolje receno mediju sa 3000 posetilaca moze da bude efektnija od mnogo posecenijeg sajta. Evo jedan primer: Ako imate email casopis koji ide na adrese 3000 CEO-ova najpoznatijih svetskih firmi ili neka bude i domacih (i ako oni to citaju) ce biti mnogo znacajnija od sajta koji se bavi ekonomijom i ima mnogo vise poseta. Cesto su servisi koji nude mogucnost velikog targetovanja promotivne poruke mnogo skuplji od sajtova koji imaju mnogo vecu posetu.

P.S. Nagradno pitanje: Zasto se u ponudi "marketinskih" agencija retko ili nikako nalazi kreiranje online kampanja? Postoje dva odgovora.:1074:

1) Zato sto su online kampanje lako merljive pa se na taj nacin moze meriti (ne)uspesnost istih

2) Zato sto su cene online reklamnih kampanja, najcesce smesne u odnosu na TV reklamne kampanje

nixa
18. 11. 2006., 16:08
ili
3) zato sto u agencijama ne postoji dovoljno kvalitetan kadar da bi mogao da odradi kolaboraciju offline i online kampanje ....

Miloje Sekulic
18. 11. 2006., 18:16
U stvari su 3 razloga, bravo momci!:1027:

Bizi mozes li da razradis razlog 2 uz primer da ljudima bude jasnije.

Miloje

Nikola Vavic
18. 11. 2006., 19:28
Bizi mozes li da razradis razlog 2 uz primer da ljudima bude jasnije.

A sta je tu nejasno ? :1050:

Eniac
18. 11. 2006., 22:09
Crno beli oglas u Novostima velicine 1/4 strane kosta ako se ne varam 30K dinara, a za te pare mozete da se reklamirate na najposecenijem sajtu u Srbiji.
Ali samo u pojedinim slucajevima net je mnooogo isplativija kombinacija, jer postoji mnogo ljudi koji uopste ne koriste net. Ovih dana ce biti konferencija zavoda za statistiku o broju korisnika neta kod nas, pa ce jos neke stvari izaci na videlo.

artur_dent
19. 11. 2006., 10:46
Nije 30 000 din nego 300 000 din mesecno.

Eniac
19. 11. 2006., 12:39
Nije 30 000 din nego 300 000 din mesecno.

Svejedno, sta mozes da dobijes za te pare sa mesec dana reklamiranja na netu?

srlexic
30. 11. 2006., 12:35
Nazovite me negativcem, ali ove priče pričamo već 10-tu godinu i dalje nemamo velikih rezultata u pogledu online oglašavanja.

Dok god online populacija ne premaši 1/3 stanovništva, dok ne budemo imali bar 100.000 broadband konekcija, dok ne bude velikih online servisa (statistike govore da se među 50 najposećenijih sajtova u Srbiji nalazi 2/3 news sajtova) neće doći ni do razvoja online oglašavanja. Takođe, treba ulagati i u edukaciju Media Managera i Planera kako bi shvatili prednosti reklamiranja na Netu.

U organizaciji UEPS-a održano je prošle nedelje veoma interesantno predavanje na temu razvoja online oglašavanja s brojnim gostima iz medija i marketinških agencija.

Peca
02. 12. 2006., 03:32
Sajt sa 3.000 poseta ukoliko je specijalizovan i orijentisan na reklamirajući proizvod ili uslugu može dovesti mnogo više kvalitetnih poseta u odnosu na sajt generalne tematike. Tačno je da sa porastom poseta raste i broj CT-a ali je problematičan njihov kvalitet i potencijal.

Slazem se s ovim, potpuno.
Ja imam iskustva da se sponzori na mom sajtu zadrzavaju ako je njihova ciljna grupa ujedno i ciljna grupa mog sajta.
Moj sajt je tehnicki orijentisan, i ima vrlo jaku Windows/Zastita sekciju...
Pre vise od 20 meseci, tri antivirusne distributerske firme su pocele istovremeno da se reklamiraju na mom sajtu, i evo i dan danas njihovi baneri stoje na mom sajtu, svo vreme su tu, iako su jedni drugima konkurencija, i znam da ce jos dugo biti tu...
I sa ostalim sponzorima imam slicna iskustva, u 95% slucajeva nastavljaju reklamu bar u naredna 3-6 meseca.
A imao sam recimo slucaj kad se kod mene reklamirao sajt tipa online aukcija, i nije produzio baner, jer posetioci mog sajta nisu zainteresovani za tako nesto...

Dakle, vrlo je bitno pogoditi sajt sa vasom ciljnom grupom.

Sto se tice komentara da veliki sajtovi uglavnom imaju losiju ponudu od manjih ... i ja mislim da pojedini sajtovi imaju astronomske cene... ali postoje i sajtovi gde je cena sasvim OK, kao sto je Elitesecurity (600.000 unikatnih poseta / 80 eura) ili moj sajt (230.000 unikatnih poseta / 50 eura)

I naravno, ko sto rekoh, bitno je da ciljna grupa oglasivaca bude ujedno i ciljna grupa sajta na kome se on oglasava.
Cist primer je moj sajt. Ako gledas gde je povoljnije, to je ES, ali se Antivirusne kompanije ipak reklamiraju na mom sajtu, jer ima mnogo ozbiljniju i vecu sekciju o zastiti od virusa.

LiquidBrain
02. 12. 2006., 07:22
Jaka Windows/zashtita?!?!? Uh... ajde za prvo da poverujem... ali bash za zashtitu nisam siguran...

BTW. Poznato je da svega 2% posetioca sajta na kome se reklamiras poseti tvoj sajt, isto tako svega 2% postane tvoj klijent. Naravno to vazi za
sajtove opste namene, ne specijalizovane.

E sada vidi, Pay Per Click, uopshte nije loshe resenje za takvo reklamiranje. S'obzirom da ispadne dosta jeftinije... ;)

Peca
02. 12. 2006., 15:25
Jaka Windows/zashtita?!?!? Uh... ajde za prvo da poverujem... ali bash za zashtitu nisam siguran...

Sto je to cudno, to je opste poznato. Navedi mi ijedan drugi domaci forum na kojem imas bar 5 zvanicna predstavnika antivirusnih kompanija, na kojem imas skolu za borbu protiv malware, zaseban (obucen) tim koji resava probleme sa infekcijama u zasebnom podforumu koji se zove Ambulanta, itd... ?
Drugo, forum Zastita je nastao utapanjem sajta Zastita.co.yu u MyCity. Upravo je ta Zastita bila glavni pokretac celog MyCity foruma, baza korisnika sa Zastita.co.yu je bila pocetna osnova za MyCity. I danas je Zastita/Windows jedan od najbitnijih foruma na MyCity-ju.
Ali odosmo skroz offtopic.

pbogdanovic
03. 12. 2006., 00:00
Ako neko ima još neki kvalitetan sajt nek napiše, možda bi na kraju mogli da napravimo i neku listu sajtova za oglašavanje, za interne potrebe ....:1043:

Pa imas i Sportsku centralu (http://www.sportskacentrala.com) sa nekih 20.000 poseta dnevno, ali je to opet pravi primer specijalizovanog sajta sa uskom publikom.

Stvarno sve zavisi sta hoces da prodajes, ako su u pitanju kese za pijac, onda ti ne bih preporucio sportski sajt :-)