PDA

Pogčedajte punu verziju : [css] kako napraviti funktionalni "Footer"


darche
10. 12. 2006., 13:34
na internetu i u knjigama ima dosta resenja, medutim interesuje me kako vi [clanovi dev pro-a] resavate ovas slucaj [nekada i problem]?

znaci radi se o tome kako postaviti u XHTMLu "footer" koji ce se dopunjavati recimo linkovima, adresom kompanije i telefonom kao mejl - kontaktom, i.t.d....

hvala unapred predlozima & poz. svima

Ilija Studen
10. 12. 2006., 13:36
Daj neki konkretan primere gde može da se vidi šta TI podrazumevaš pod footerom? Meni je footer jedan najobičniji blok na dnu stranice, ništa veliko tako da stvarno ne vidim gde bi ovde mogao biti problem.

Uostalom, prvo da vidimo šta tačno pokušavaš da postigneš pa ćemo dalje lako ;)

nixa
10. 12. 2006., 13:42
misli verovatno na web 2.0 futer :D

Ilija Studen
10. 12. 2006., 13:47
misli verovatno na web 2.0 futer :D

Definiši web 2.0 footer :1050:

nixa
10. 12. 2006., 13:50
futer u kome stavis razne informacije a ne samo copyright info ... znaci ili celu sitemapu ili neke bitne linkove ...

darche
10. 12. 2006., 14:18
mori-to sam i misleo..

mada resih to nekako...Eve gu (http://lancom.dejot.ch)..

pocecu da ga punim informacijama pa cu da vidim kako ce da se ponasa!

hvala...

Ilija Studen
10. 12. 2006., 14:23
^ Kao što rekoh, blok kao i svaki drugi. Postoji X načina kako možeš da ga pozicioniraš, formatiraš tekst unutar njega itd. Ista priča kao i sa svim ostalim blokovima na stranici.

ivanhoe
10. 12. 2006., 17:59
pa ne postoji bas X nacina, ima svega 2-3 fore kako da footer uvek stoji na dnu strane...mada je fakat da se o tome mnogo pisalo...

Ilija Studen
10. 12. 2006., 18:15
pa ne postoji bas X nacina, ima svega 2-3 fore kako da footer uvek stoji na dnu strane...mada je fakat da se o tome mnogo pisalo...

Koliko ja iz navedenog linka vidim ovo je footer koji prati normalan flow dokumenta - nije apsolutno pozicioniran na dno stranice. Znači ništa specijalno. Ili grešim? Da li je čovek probao da postigne footer koji je fiksiran za dno viewporta / stranice?

blogowski
10. 12. 2006., 18:52
Web 2.0 footer :) :) ovo je sjajno

nixa
10. 12. 2006., 21:06
Što ? Najbolja definicija nabudženih futera u zadnje vreme ...

darche
10. 12. 2006., 22:45
Koliko ja iz navedenog linka vidim ovo je footer koji prati normalan flow dokumenta - nije apsolutno pozicioniran na dno stranice. Znači ništa specijalno. Ili grešim? Da li je čovek probao da postigne footer koji je fiksiran za dno viewporta / stranice?

Ilija :1064: covek je probao - ali nije uspeo, pa nije hteo vise da se zeza sa tim ostalim resenjima - zato sam dosao na ideju da pitam ovde.. cisto me zanima kako to ostali rade.. normalno bi mogao da idem na vase stranice i blogove - i koristim web developer tool bar sa lisice - ali draze mi da pitam! - ko pita neskita.. a ko nepita .... skita :1050:

hvala svima na trudu... pokusacu sa ovim resenjem...

inace retko koristim
position: absolute;

..ali resih malo sa tim da se bakcem...a
ne da floatujem elemente, sto je po mom misljenju mnogo jednostavnije, jer
jos nisam radio "fluidne" sajtove...

poz.. iz ciriha

Ilija Studen
10. 12. 2006., 22:59
Ja se izvinjavam što sam (opet) anti-protivan, ali stvarno iz prvog posta nistam skontao šta hoće. Footer? Običan? Specijalan? 2.0? Magičan? Na štrafte? Footer ko footer.

Sledeću put "nacrtaj" šta želiš da postigneš da kasnije ne bi kolutao očima na mene ;)

Edit: evo opet čitam prvi post i nigde ne vidim ništa što bi ukazalo na bilo šta specijalno.

jasmanac
10. 12. 2006., 23:08
Nema velike filozofije u kreiranju futera. Ili ce pratiti normalan tok dokumenta ili ce biti apsolutno pozicioniran.

Sva ostala resenja su varijacije na pomenuta dva slucaja.

darche
10. 12. 2006., 23:13
Sledeću put "nacrtaj" šta želiš da postigneš da kasnije ne bi kolutao očima na mene ;)

Ilija - ni slucajno...jujuju!
Neshvati to kolutanje kao napad (glupe ikonice)..
ja sam mislio na footer kao Draganov (http://dnevnikeklektika.com/)

to je za mene "funktcionalan footer"...

medjutim sve je OK - nasao sam sto sam trazio...i radice k'o sat!
:1042:
evo jos jedna ikonica i laku noc! svima!!!

blogowski
10. 12. 2006., 23:42
ja sam mislio na footer kao Draganov (http://dnevnikeklektika.com/)

Draganov footer je jednostavno napravljen u tri kolone, pogledaj prilog:)

darche
11. 12. 2006., 08:17
Draganov footer je jednostavno napravljen u tri kolone, pogledaj prilog:)

..pa da - treba oci otvoriti!

:1081:
[priznajem da sam za neke stvari mnogo lenj! moram malo vise da koristm
DevToolbar..]

poz

ivanhoe
11. 12. 2006., 12:18
jedini problem sa footerom je naterati ga da bude na dnu cak i kad nemas dovoljno sadrzaja na strani, i to se postize tako sto:
1. stavis body,html {height:100%}
2. stavis na glavni kontejner min-height:100%, plus samo za IE dodas height:100% (najbolje pomocu conditional comments). Takodje stavis position:relative; na kontejner, da bi sledeci trik funkcionisao
3. Footer apsolutno pozicioniras sa bottom:0 (pri cemu je footer unutar glavnog kontejnera). Time ga teras da uvek donjom ivicom bude uz dno strane..

i onda samo malo podesis margine i/ili padding da ti se text footera ne preklapa sa sadrzajem strane...i to je to... najlakse je za pocetak da nadjes primer stranice koja ima takav futer i maznes ga...

chesare
11. 12. 2006., 12:26
"Sticky footer", recimo:
http://www.themaninblue.com/writing/perspective/2005/08/29/
(ima link za primer negde na stranici) ili
http://steve.pugh.net/test/test57a.html.
(ovaj drugi ne znam da li je cross-browser-ok, ali se jasno vidi "o cemu je rec")

edit: Uh, dok ja napisem poruku... ^ ima sve objasnjeno.