PDA

Pogčedajte punu verziju : Par pitanja u vezi Maca i tastature


Ilija Studen
13. 12. 2006., 10:27
Sinoć je stigla nova igračka, pa bih imao par pitanja koja me muče.

Naime, ko je i zašto izbacio Home i End dugmad? Može Control + Levo i Control + Desno, ali u tom slučaju gubim mogućnost selektovanja reč po reč.

Kako se na Macu selektuje reč po reč? Da li postoji način da tastere na mestu Home i End (strelica nagore, strelica nadole) nateram da se ponašaju kao Home i End ili da se privikavam na Control + Levo i Control + Desno.

Btw, is it just me ili je Mac klikerska platforma - za skoro sve se od tebe očekuje da klikćeš nešto. Ne sećam se kad sam zadnji put toliko koristio miša.

nixa
13. 12. 2006., 10:59
Čekiraj http://www.macosxhints.com/

marinowski
13. 12. 2006., 11:26
Vidi ovo: http://www.elitesecurity.org/t222862-Sitna-pitanja-vezi-sa-OS-om

Mislim da tu ima dosta sitnih stvari koje ce ti trebati.

jasmanac
13. 12. 2006., 11:29
Shift + Alt + Control

mungos
13. 12. 2006., 16:29
Btw, is it just me ili je Mac klikerska platforma - za skoro sve se od tebe očekuje da klikćeš nešto. Ne sećam se kad sam zadnji put toliko koristio miša.

Yep, moras da savladas precice sa tastature pod broj 1. Onda je sve ostalo lako :)
Uzivaj u novoj igracki :)

Ilija Studen
13. 12. 2006., 18:34
Yep, moras da savladas precice sa tastature pod broj 1. Onda je sve ostalo lako :)

Polako stvari ležu na svoje mesto. Već sam se prilično navukao na ekspoze i QuickSilver. Nezamenljivo za rad sa više aplikacija istovremeno.

Control + Levo, Desno je Home i End, Alt + Levo, Desno je pomeranje reč po reč. + Shift selekcija. Sreća pa može da se zameni Command i Control inače bih poludeo :)

Btw - evo je fotka (http://www.flickr.com/photos/80704458@N00/321187333/). Celu stvar treba videti uživo da bi se dobio osećaj veličine. Ekran je predobar... I ogroman (24", 1920x1200).

Eh, da. Miš mi se skroz ne sviđa! Menjaću ga u narednih par dana. Hoće neko da uzme žični Mighty Mouse?

nixa
13. 12. 2006., 18:49
Neces da se usrecis ni sa bezicnim MM :) to je vise stvar navike ...

Ilija Studen
13. 12. 2006., 18:57
Neces da se usrecis ni sa bezicnim MM :) to je vise stvar navike ...

Pre sam mislim na neki ozbiljniji Logitech ;) Kakav bre Migty, sa repom ili bez. Zna se ko je vrh kada su reponje u pitanju.

zextra
13. 12. 2006., 19:04
Uzmi Logitech G5 (http://www.logitech.com/index.cfm/products/details/US/EN,CRID=2142,CONTENTID=10715) - izbog svakog ozbiljnog gamera - ako ne uspes da ga nastelujes prema sopstvenom ukusu, onda stvarno ne zasluzujes misa :D

nixa
13. 12. 2006., 19:04
Onda MX Revolution

jasmanac
13. 12. 2006., 19:38
Mighty je mnogo nezan.

Ja rabim Microsoft laserski koji je kewl i mnogo mi odgovara.

Denis_Radenkovic
13. 12. 2006., 23:01
Control + Levo, Desno je Home i End, Alt + Levo, Desno je pomeranje re? po re?. + Shift selekcija. Sre?a pa može da se zameni Command i Control ina?e bih poludeo

Ostalo ti je jos Control+E. :)

zextra
14. 12. 2006., 03:23
@jasmanac: moj chovek. :P (intellimouse explorer 3.0)

zark0vac
14. 12. 2006., 16:05
Uzmi Logitech G5 (http://www.logitech.com/index.cfm/products/details/US/EN,CRID=2142,CONTENTID=10715) - izbog svakog ozbiljnog gamera - ako ne uspes da ga nastelujes prema sopstvenom ukusu, onda stvarno ne zasluzujes misa :D
Uzeo ga letos i posle G5, zagarantovano, svaki će ti biti krš :)

bojan_bozovic
14. 12. 2006., 22:14
Nakon graficke tablice, makar i najjeftinije, svaki ce vam mis biti krs, sto posto. Apsolutno je nemoguce ono sto moze tablicom da se uradi misem, jer se ne pomera iz lakta. Skupi mis je igracka a graficka tablica nije, tako da je moja preporuka da kupis graficku tablicu i osrednjeg misa koji ti odgovara, umesto da kupis skupog misa.

jablan
14. 12. 2006., 22:47
Nakon graficke tablice, makar i najjeftinije, svaki ce vam mis biti krs, sto posto. Apsolutno je nemoguce ono sto moze tablicom da se uradi misem, jer se ne pomera iz lakta.
Ta dva uređaja nemaju potpuno istu namenu i nema smisla porediti ih. Tačno je da je grafička tabla (nekad smo to zvali tablet) udobnija, ali je pokret hvatanja (i posle odlaganja) olovke mnogo skuplji nego hvatanje miša. U radu veb programera (a čini mi se i veb dizajnera) učestalost prelaska sa tastature na miša i nazad je toliko velika da prednost koju tablet nudi jednostavno pada u vodu.

bojan_bozovic
14. 12. 2006., 23:43
Ta dva uređaja nemaju potpuno istu namenu i nema smisla porediti ih. Tačno je da je grafička tabla (nekad smo to zvali tablet) udobnija, ali je pokret hvatanja (i posle odlaganja) olovke mnogo skuplji nego hvatanje miša. U radu veb programera (a čini mi se i veb dizajnera) učestalost prelaska sa tastature na miša i nazad je toliko velika da prednost koju tablet nudi jednostavno pada u vodu.

hmmm, hmmm...
http://apps.corel.com/painterix/masters/gallery.html

http://apps.corel.com/painterix/masters/gallery/Don_Seegmiller.html
http://apps.corel.com/painterix/masters/gallery/John_Taylon_Dismukes.html

Nije isto uopste, cak iako nemas talenta (poput mene) mnogo je lakse sa tablicom nego sa misem.

zextra
15. 12. 2006., 01:05
Sto mu nisi preporucio da kupi trackball? :)

bojan_bozovic
15. 12. 2006., 01:59
Zextra, ti me zezas? Zaboga, pa tablica je neuporedivo preciznija od misa, nemojte da objasnjavam koliko je to dobro bas za dizajn, valjda nema potrebe, ima li?

:-)

Ilija Studen
15. 12. 2006., 03:51
Bojane, započinješ diskusiju čisto diskusije radi ili nešto drugo pošto stvarno ne vidim poentu u tvom "upadu". Sorry, ali mislim da je preporučivanje olovke kao zamene za miša (primarni pointer device) malo smešno i bez previše smisla.

bojan_bozovic
15. 12. 2006., 11:31
Masis poentu Ilija, poenta je da li je neki skupi Logitech dobra investicija. Olovka nije zamena za misa, niti sam to igde napisao.

zextra
15. 12. 2006., 13:21
Aj' razmisli malo, sta ce coveku koji se primarno bavi programiranjem graficka tabla? Sve i da je milion puta preciznija od misa?

@bojan: salio sam se u prethodnom postu ;)

misk0
15. 12. 2006., 16:22
Nisam siguran ali mi lici da je G7 samo G5 bez kabla. Imam ga na poslu, evo vec par mjeseci (G7). Jako losha stvar - dobijes 2 baterije, ali jedna se isprazni za 2 dana (bukvalno).
Kuci imam MX 1000 - najbolji mish koji sam ikad drzao u rukama... Neki dan je poceo cudno da se ponasa, tj ne komunicira sa bazom, tako da cu ga vjerovatno mjenjati i kad pogledam... vjerovatno cu da kupim istog.
Novije od njega a 'mozda' bolje izgleda je MX Revolution, ali trebao bih ga opipati da bih donio konacan zakljucak. Inace MX1000 je daleko udobniji od G7.

Eto... my 0.0.2$

Ilija Studen
15. 12. 2006., 16:33
Novije od njega a 'mozda' bolje izgleda je MX Revolution, ali trebao bih ga opipati da bih donio konacan zakljucak. Inace MX1000 je daleko udobniji od G7.

Probao sam ga pre mesec dana u Pakomu - miš je odličan. Jako lepo leži u ruci, može mu se podešavati težina, a wheelovi su posebna priča (možeš da ih namestiš da rade na korak ili inertno, bez sputavanja - treba probati da vidiš tačno o čemu se radi). Puna verzija mi je bolja od laptop verzije.

Jedan od najboljih miševa ikada proizvedenih uz manje probleme:

1. Cena (bio je 7700 din kad sam ga gledao)
2. Ne znam da li specijalni tasteri mogu da se konfigurišu iz MacOS X-a (npr, ekspoze na pomoćno dugme itd). Bio bi betak da ne može.
3. Nema bela varijanta, da ide uz ostatak računara :D

Ilija Studen
18. 12. 2006., 11:50
Nemoj da se neko zeznuo da kupi MX Revolution. Bugovitijeg miša do sada nisam video... Problemi:

1. Sofware za MacOS X postoji i radi, ali daleko od pouzdanog
2. Nema srednji klik! Mislim... To je meni deal breaker
3. Sve deluje jako nedovršeno
4. Navodni problemi sa baterijom (u nekim slučajevima).

Savet: ako se neko zalepi za Revolution neka bar sačeka koji mesec da srede software. U međuvremenu ja odoh da probam da ga zamenim za MX1000.

zextra
18. 12. 2006., 14:50
Ma bez kabla nema razgovora, pa nek prica ko sta 'oce...

Sve je to lepo - ono, nema konektora, nema zezanja.. Ali poslednja stvar na svetu oko koje zelim da se brinem je da li su mi baterije u misu/tastaturi pri kraju... Kome to jos treba?!

Ilija Studen
18. 12. 2006., 14:57
Sve je to lepo - ono, nema konektora, nema zezanja.. Ali poslednja stvar na svetu oko koje zelim da se brinem je da li su mi baterije u misu/tastaturi pri kraju... Kome to jos treba?!

G7 (http://www.logitech.com/index.cfm/products/details/US/EN,CRID=2135,CONTENTID=10716) ima dve baterije u pakovanju tako da ti je jedna na punjaču dok drugu trošiš. Kada ova dođe do kraja samo zameniš... Doduše, trajanje baterije je tako kratko da pri intenzivnoj upotrebi (npr. višečasovno igranje) spičiš bateriju pre nego što ova druga stigne da se napuni do kraja :( Sreća pa ne igram igrice.

Nemaju MX1000 u Pakomu tako da ću uzeti G7.

robi-bobi
18. 12. 2006., 23:02
ja koristim obicnog logitech misa sa 2 tastera i skrolerom pri tome sa kuglicom :)

bolji mis mi ne treba
ako ikad kupim skuplji pointing device bice to tablet ali zato sto radim sa fotografijama, ne zbog programiranja - ovde mi nista vise ne treba

(da, probao sam neke nove djida-bidje miseve, neki stariji MS i neki gamerski, ali ne vidim neku veeeliku korist da bi opravdalo pare za mene)

Ilija Studen
19. 12. 2006., 00:42
pri tome sa kuglicom :)

Sve, sve, ali ja se na kugličare više ne vraćam. Garantovano će ti i najjeftiniji optički Logitech bolje raditi posao.

McKracken
19. 12. 2006., 01:03
ja koristim obicnog logitech misa sa 2 tastera i skrolerom pri tome sa kuglicom

bolji mis mi ne treba


Ovo je jedna od najbizarnijih stvari koje sam cuo odavno. Opravdavanje para se oseti tek kad neki mis koristis malo duze pa nakon toga probas nekog kuglicara.

Za misha i tastaturu sene pita posto su.

bojan_bozovic
19. 12. 2006., 01:08
Quote:robi-bobi (mrzi me da idem na advanced)
"ja koristim obicnog logitech misa sa 2 tastera i skrolerom pri tome sa kuglicom"

Gospode! Pa to se zaprlja kod mene za nedelju dana da sveti Petar ne moze da ocisti. Imam A4Tech optickog tajvanca i mnogo je bolji od bilo cega sa kuglicom a jeftin je mnogo. Ako ne mozes ili ne zelis pazariti skupog misa, veruj, bolje je resenje najobicniji najjeftiniji opticki mis od kuglice. I imam tablicu Genius Wizardpen.

robi-bobi
19. 12. 2006., 03:01
dobre bre, jel vi stvarno mislite da ja ne bih kupio optickog da mi ovaj pravi problema :)

ne pravi
cistim ga manje od jednom u dva meseca i cak i tad je to vise preventivno, nego iz moranja (sta radite bre te vam se kuglica zadavi posle 7 dana :D )

radim pomalo i u grafickim programima, mis mi jeste bitan tad
ali eto kazem: ovaj je dobar i radi ok

a, i: naviko sam se na njega

naravno, za mis i tastaturu se pare ne zale ali ja kazem: jesam probao kod drugova te fansy miseve i nisu mi se dopali. Mozda treba vise vremena ili sami modeli nisu bili dobri

nekima je Vim samoubistvo, drugima kuglica :)
meni, nedostatak ideja - a, ideja imam, samo josh da nadjem gde prodaju vreme da kupim nekoliko tona

boccio
19. 12. 2006., 12:06
Bez ulazenja u flejm, ali dati za misha i tastaturu > $60 je sumanuto. Svi koji su dali vise od toga, molim da popune sledecu anketu: :D

Platio sam svog glodara $100 zato sto:
a) sam fancy
b) gde ima tu se i preliva
c) kompjuter mi je krsh, pa bar da mi vidljive komponente budu vrh
d) fenomenalno svetli u mraku
e) cuo sam da se ribice loze...

ja licno koristim Logitech Media Desktop koji sam platio 50 evra... em je wireless, em je tastatura UltraX, em je glodar dobar da mi bolji ne treba... sve preko toga...cisto bacanje para :)

bNasty
19. 12. 2006., 14:18
Bez ulazenja u flejm, ali dati za misha i tastaturu > $60 je sumanuto. Svi koji su dali vise od toga, molim da popune sledecu anketu:

Ja sam dao i vishe od toga, kontinualno, sucker sam za tastature koje su zgodne za dugotrajno kodiranje :)

Nakon par Logitech tastura sam uzeo Cherry sa mehanichkim kontaktima (ne secam se modela, ali je bila oko 70 funti=100 jura), ali je morala da leti iz stana na posao, jer je suvishe buchna u nocnim satima :D

Nakon toga Logitech S510 wireless komplet, ali to nije bilo za mene, pa se taj komplet preselio u drugi dom.

Sada imam (na PCu) Cherry spill-resistant tastaturu (shteta shto je nemam i na Mac-u). Lepo je bre kad pishe "Made in Germany" :)
I josh par MS tastura lezhi spakovano u ormaru.

Mish je neki standardni MS wireless, ne treba mi bolji. Na Mac-u imam onaj MightyMouse koji je prilichno iritirajuca tvorevina.

Dakle, odgovor je :
f) none of the above :)