PDA

Pogčedajte punu verziju : Interfejs za search


ivanhoe
31. 12. 2006., 01:46
Hteo bih da odradim jedan search na sajtu koji ne bi bio klasicni google: "word AND word AND word", nego "word OR word OR word", odnosno da covek unese sve reci koje ga zanimaju, i dobije nazad uniju svih rezultata...

Posto se radi o specificnoj temi koja vraca malo rezultata (tesko se nalaze ti podaci), mislim da bi ovo poboljsalo funkcionalnost dosta odnosu na klasicni search...

e sad pitanje za milion dolara je kako implementirati interfejs a da se korisnici ne zbunjuju, jer vecina ocekuje da klasicni textbox znaci logicko AND izmedju reci..

Jel imate neki predlog? Da li ste experimentisali sa nekim alternativnim nacinima pretrage, ili mozda imate link ka nekom kul sajtu sa naprednim pretrazivanjem koje je dobro implementirano ?

dee
31. 12. 2006., 02:20
'Pronadji tekstove/clanke/whatever koji sadrze slijedece rijeci:'

da bi ljudi razlikovali google input gdje je AND i ovaj gdje je OR efektno bi bilo napravit javascript sa addNewField, da se na taj nacin 'odvoje rijeci' i u kombinaciji sa opisom daju ideju o cemu se radi...


[samo razmisljam na glas]

ivanhoe
31. 12. 2006., 03:40
to mi i treba, neko ko razmislja na glas... ja samo pricam gluposti na glas :D

degojs
31. 12. 2006., 07:37
A da im daš (radio button) opcije da odaberu:

[] Rezultat mora da sadrži sve reči (AND)
[] Rezultat mora da sadrži bilo koju reč (OR)

Pri čemu je podrazumevano ono prvo..

ivanhoe
31. 12. 2006., 17:01
to je neka klasicna varijanta, ali ne znam da li ce se prosecan korisnik snaci sa tim ? Primetio sam da dosta ljudi naprosto ignorise te takve advanced parametre, ni ne citaju ih uopste... samo ukucaju svoje i onda kao "a sto ovo ne radi?"

Hteo sam bas da idem na neko ociglednije resenje. Ovo sto je Dee pomenuo sa ukucavanjem rec, po rec, a da se to dodaje javascritom u neki spisak (koji bi korisnik mogao da vidi) mi deluje zanimljivo... probacu da napravim tako nesto..

jablan
31. 12. 2006., 17:45
A što ne napraviš rešenje da korisnik ukuca koliko hoće reči, a onda tvoja pretraga prvo izvrši "AND" pretragu, pa ako ne nađe rezultate, automatski uradi "fallback" i vrati rezultate "OR" pretrage?

Ako AND pretraga vrati malo, ali više od 0 (1-5) rezultata, dodaš dugme "pretraga za bilo koji od navedenih pojmova"...

degojs
31. 12. 2006., 22:17
Ako AND pretraga vrati malo (1-5) rezultata, dodaš dugme "pretraga za bilo koji od navedenih pojmova"...

^U stvari, možda je bolje da skripta to uradi sama, kao što si prvo napisao.