PDA

Pogčedajte punu verziju : Pogodak i rangiranje na njemu


Veljko
03. 01. 2007., 18:52
Sada sam bas nesto gledao rezultate pretrage na domacem pogotku,i uvideo da mi se sajt koji sam pre nekoliko dana osvezio novim sadrzajem i malo ga redizajnirao veoma lose kotira za odredjene kljucne reci(pre toga je bio uvek na prvom mestu za te keyword-e),a cudno mi je iz razloga sto mi se saobracaj drasticno povecava sa googla.Pa me interesuje da li neko zna moguce razloge
Nije da mi je sad nesto stalo bas da imam veliku posetu sa njega,ali me interesuje?

LiquidBrain
03. 01. 2007., 20:46
Licno misljenje, pogodak je cisto zamlacivanje.

Peca
03. 01. 2007., 20:51
ali su, po meni, jedini ozbiljan pretrazivac na nasim prostorima...
bar neka konkurencija velikom bati google-u.

i mene zanima kako oni rangiraju sajtove, nece skoditi i ta informacija, da eventualno vidimo da li gresimo negde...

Veljko
03. 01. 2007., 21:31
To i mene upravo interesuje

cvele
04. 01. 2007., 08:47
Licno misljenje, pogodak je cisto zamlacivanje.
nemoj tako brzo da ih odbacujes, tacno trenutno su prilicno zanemarljivi ali primera radi pogodak je brat sajta najdi.si koji je najpopularniji pretrazivac u slo.

sirNemanjapro
05. 01. 2007., 11:27
Mozda kada bi malo promenili sliku o sebi. Logo im je nekako, zastareo...

Hoce li biti neki inside info?

Dragana Vukajlovic
05. 01. 2007., 14:25
@Jackie

Pre desetak dana pustili smo novi algoritam, bez posebnih promena u rangiranju, upgrade je u brzem indeksiranju i smanjenom bandwith-u koji prave nase spideri. Bilo je nekoliko slucajeva slabije indeksiranih sajtova, ali to smo brzo uspeli da sredimo. Ako postoji problem sa nekim od tvojih sajtova mozes mi poslati za pocetak privatnu poruku (isto vazi za sve ostale koji imaju neki problem sa Pogotkom).

@LiquidBrain

Stvar je u tome da nikada neces dobijati referera od Pogotka koliko dobijas od Google-a. :-(
Ali sa druge strane ako imas sajt za tvoj lokalni business, sigurno ti vise vredi posetilac npr. iz Beograda koji je dosao sa Pogotka na tvoju kjucnu rec, nego neki posetilac iz Malezije koji je mozda zalutao sa Google-a.

@cvele

Pogodak je jos uvek mali u odnosu na svog starijeg brata iz Slovenije :-( Ali postepeno raste sto verujem da vidis i u refererima svojih sajtova.

@sirNemanjapro

Slazem se da trenutni dizajn nije bas "web2.0", spremamo jedan face lift u skorije vreme.
Mislim da je vaznije da engine koji se ne vidi ispod haube dobro radi ;-)
//edit:
Srecan rodjendan! :)

Veljko
05. 01. 2007., 20:23
Hvala Dragani na dobrom odgovoru

Pedja
05. 01. 2007., 23:30
Pa u stvari nije nista rekla. Ja sam im davno trazio info na koji nacin Pogodak rangira sajtove i o cemu treba voditi racuna za bolji rejting, ali nisam dobio ni odgovor, a kamoli nekakvo objasnjenje.

Veljko
06. 01. 2007., 13:06
Pa u stvari nije nista rekla. Ja sam im davno trazio info na koji nacin Pogodak rangira sajtove i o cemu treba voditi racuna za bolji rejting, ali nisam dobio ni odgovor, a kamoli nekakvo objasnjenje.

Mozda nije upucena kako se rangiraju sajtovi ili mozda ne zeli da kaze.Ali je makar dala odgovor da se ipak nesto desava sa tim pretrazivacem i da ljudi znaju da ako trenutno nisu u indexu kod njih,da je to do pogotka i da ce biti ispravljeno.
A mozda se javi i neko od njih koji mozda zna nesto vise da nam kaze?

nixa
06. 01. 2007., 13:57
Koliko sam ja shvatio Rendlulića u kafani :D , je da oni trenutno manuelno ubacuju u Srpski Pogodak domene iz razloga da je jako teško napraviti logiku koja bi odvajala Srpski od Hrvatskog i Bosanskog sadržaja.

Dragan Babić
06. 01. 2007., 15:00
^ yup, tako sam i ja shvatio.

bojan_bozovic
06. 01. 2007., 15:16
@Jackie

Mozda zna ali ne moze reci.

@nixa

Aha, tako, je li? Kako ja dospeh na Pogodak onda jer reci na srpskom/hrvatskom/bosanskom na mome sajtu nema? Jednostavno su spajderovali sve IP verat hostinga. Mozda za poneki veliki sajt koji je na stranom hostingu zaista to cine, ali veci deo njihove baze su sajtovi na domacem hostingu, bez obzira na jezik.

Link (http://www.pogodak.co.yu/search.jsp?q=maestitia)

Dragana Vukajlovic
06. 01. 2007., 15:21
Iz veoma poznatog razloga da je Pogodak iskljucivo srpski pretrazivac, sadrzaj prijavljenih sajtova mora da se pregleda i da se izbaci sve sto nema veze sa Srbijom. Sajtovi koji se zavrsavaju sa .co.yu se automatski ubacuju u bazu, dok ostale sajtove nas urednik mora prvo da proveri, da izbaci inostrane sajtove (u koje naravno ukljucujemo i hrvatske i bosanske) kao i sav spam. Smatram da je to najbolji nacin da se nakon provere, u rezultatima pretrage pojave kvalitetni i odgovarajuci srpski sajtovi.

A pricati o SEO-u odlicnim poznavaocima weba je malo nezahvalno.

Tako da ponavljam da, ukoliko bilo ko ima problema sa Pogotkom, treba prvo meni da se javi, a mi cemo gledati da se svaki problem resi u najkracem roku, kako inace i radimo.

bojan_bozovic
06. 01. 2007., 15:38
Za gospodju Draganu Vukajlovic, kad ce vec dizajn biti promenjen, obratite paznju na ovo, ako ja postavim da mi u Win pozadina prozora ne bude bela, za Operu i Internet Explorer (ali ne i Firefox), podrazumevana pozadina web stranice nece biti bela. Pogledajte screenshot.

body { background:white; } CSS je sve sto je potrebno (mozda i za TD, LI i P elemente takodje)

EDIT: IE 6.0 screenshot je dodat.

Peca
06. 01. 2007., 15:45
A pricati o SEO-u odlicnim poznavaocima weba je malo nezahvalno.
Pretpostavljam da bi to onda znacilo da su SEO pravila uglavnom ista... treba uraditi SEO kao za Google - i nece se pogresiti...
Ja sam licno zadovoljan rank-om mog sajta na Pogotku, za sve bitne kljucne reci je medju prva tri rezultata... a radio sam SEO po nekim opstim pravilima...

boccio
06. 01. 2007., 15:51
Pa u stvari nije nista rekla. Ja sam im davno trazio info na koji nacin Pogodak rangira sajtove i o cemu treba voditi racuna za bolji rejting, ali nisam dobio ni odgovor, a kamoli nekakvo objasnjenje.
A ocekivao si tacno... sta? Idi pitaj google na koji nacin rangira sajtove i sta da uradis za bolji rejting :D ne da bi blackhat seo prstao na sve strane, nego nije normalno... plafon sto mozes da ocekujes je webmaster guideline (sto bi ruku na srce stvarno i mogli da objave), ili insider info u kafani (pitaj nixu kako se to radi) :seljak:

bojan_bozovic
06. 01. 2007., 16:02
Da mislim da puno nas ima poneko pitanje o Pogotku gde samo nixa moze pomoci
:seljak:

bojan_bozovic
06. 01. 2007., 16:19
Za gospodju Vukajlovic, da li je adult filter u planu?

Vidite upit za wallpaper (http://www.pogodak.co.yu/search.jsp?q=wallpaper) i drugi sajt slike.co.yu

Peca
06. 01. 2007., 17:03
Nesto razmisljam...
SEO je ocigledno slican. Ok.
Ali, voleo bih da znam po kojim kriterijumima dodeljuju PR sajtu, i da li negde moze da se vidi koliki je PR nekom sajtu?
Google pravi rank [uglavnom] na osnovu inbound linkova, i to se zna.
A Pogodak, na osnovu cega pravi rank?
Da li je to velicina sajta, ili dinamika dodavanja novog sadrzaja, ili neka procena kvaliteta sadrzaja/stranica, ili nesto cetvrto?
Ili 'PR sajta' uopste ne postoji, vec se rezultati pretrage formiraju samo na osnovu keywordsa na stranicama?

bojan_bozovic
06. 01. 2007., 18:15
Peco, pitanje je koliko PR utice na rang u Google-u (a izvesno je ne mnogo, ili onoliko koliko neki zele da prikazu da cini, jer za neke ne nebitne upite PR2 sajt moze biti rangiran bolje od PR5 ili PR6 sajta). Bolje da si postavio pitanje da li broj linkova utice na rang u Pogotku, nego sto si pomenuo taj nesrecni Google PageRank.

Dragana Vukajlovic
06. 01. 2007., 18:28
@bojan_bozovic

Sex do sada nismo cenzurisali, osim nekoliko extremnih primera. Srbi su i dalje veoma zainteresovani za sadrzaje za odrasle http://www.internodium.org/node/2762
Slazem se da je adult filter potreban bas da se ovakvi slucajevi ne bi desavali.

@boccio

Ne mogu nista da obecam, ali imacemo u vidu i webmaster guideline.


A kvalitetni linkovi su, naravno, uvek dobrodosli.

pcigre
30. 11. 2007., 01:28
Da li postoji mogućnost da se da direktiva pogotku da uspori malo?

Dešavalo mi se par puta da se baš zažvaće i to u sred prime-timea kad nismo baš pri višku resursa...

edit: Videh da neki spideri podržavaju komandu
Crawl-delay u robots.txt

Da li je pogodak među njima?

Dragana Vukajlovic
30. 11. 2007., 10:23
I Pogodak podrzava crawl-delay. ;) Mozes slobodno postaviti u robots.txt:

Crawl-delay: 100

Sa ovim ces povecati vreme izmedju dva requesta i smanjiti saobracaj, s tim da ce sajt onda biti malo manje spider-ovan.

pcigre
30. 11. 2007., 11:18
Hvala na brzom odgovoru.

Crawl-delay se izražava u sekundama? Zar nije u tom slučaju 100 mnogo?

Dragana Vukajlovic
30. 11. 2007., 15:55
Preporucila bih ti da ostavis na 100 pa cemo da pratimo situaciju. To se bar da lako menjati. :)

pcigre
30. 11. 2007., 16:17
Nego user agent je:
Mozilla/5.0 (compatible; Pogodak.co.yu/3.1)
?

Dragana Vukajlovic
01. 12. 2007., 20:30
To je to. ;)