PDA

Pogčedajte punu verziju : Da Li Je Ruter


BRATISLAV
11. 01. 2007., 20:29
da li ruter kod mog wireless provajdera moze biti uzrocnik da ja na brzini 256 kb ne mogu uopste da korisim skype ni sa racunara na racunar ni sa racunara na telefon. veza se ostvari i samo krklja.uzgred pristup osciluje u stalno izmedju 7 , 15 i 22kb.kod svih drugih skype radi i na dial up normalno ali kod mene nece i nece.:1027:

ZeroStyle
11. 01. 2007., 22:26
Naravno da moze :O
Nadam se da znas koristiti telefon, nazoves support svog provajdera i lijepo ih pitas u cemu je kvaka. Mi sad ovdje samo mozemo nagađati, ali da moguce je da je na ruteru recimo zabranjen port koji koristi skype ili filtriran.

dkurel
12. 01. 2007., 18:25
Moze ali ne mora.
Postoji vise faktora koji mogu da uticu na vezu:

- upload/download brzina - mozda ti daju 256 kb/s downloada, ali koliki ti je upload?
Skype koristi iLBC codec - http://www.ilbcfreeware.org/ i ima poprilican overhead - znaci treba ti minimalno 20 kb/s samo za RTP (zvuk) - procena je od oka... :1074:

- imas li na wireless-u gubitaka paketa? To ume da napravi prilicne probleme sa VoIP-om, Ovde ne mora da bude problem samo u linku od tebe ka tvojoj baznoj stanici, vec moze biti i u infrastrukturi provajdera.

To je ono sto mi na brzinu pada na pamet...

jablan
12. 01. 2007., 20:46
Dkurel, koji besplatni (opensource?) VOIP program preporučuješ za slab bandwidth?

crews_adder
13. 01. 2007., 12:28
Jedno, po meni bolje resenje koje sam koristio je PhonerLite (http://www.phonerlite.de/index_en.htm) (besplatan, nije open-source) a drugo X-Lite (http://www.xten.com/) (besplatan, nije open-source). Medjutim, kvalitet dosta zavisi i od VoIP-provajdera(narocito ako si na dial-up-u).

BRATISLAV
22. 01. 2007., 14:50
Kako bilo da bilo posle svih mogucih testiranja i rasprave sa provajderom koji pere ruke i kaze kako je sve ok nema filtriranja a mozda da vide kod nadprovajdera ?Telekom pusta 3g i sve ode u... Pocne covek u ovoj zemji
da mrzi nesto cime se bavi od 386-ce. Ja placam debelo tih 256 koji i nisu 256 nego cas 35 pa70 pa 200 pa45 toliko osciluje u dva tri minuta.Da imam izbor i da ne moram da odrzavam sajtove i svoje i tudje ne smeta mi MCP da odem i nekom zavrnem... Ljudi u svetu rade help support preko voip-a a ovde ili ga nema ili ne radi ili krci ili vam neki click-click majstor kod provajdera pocne objasnjavati kako da podesite racunar. Hvala vam na postovima . Malo sam se izduvao:1064:

Pedja
23. 01. 2007., 07:24
Skype koristi iLBC codec - http://www.ilbcfreeware.org/ i ima poprilican overhead - znaci treba ti minimalno 20 kb/s samo za RTP (zvuk) - procena je od oka... :1074:

Probao sam Skype i voice radi sasvim korektno na 3.6 kBps. U stvari i nisam video neki masovno popularan servis koji radi bolje.

X-lite koristi SIP protokol, a koliko sam isprobao SIP trazi vecu brzinu.

LiquidBrain
23. 01. 2007., 07:30
Shto se tice bandwidth-a sve zavisi da li koriste kompresovane protokole ili ne :)

Pedja
23. 01. 2007., 11:51
Kompresovan - nekompresovan ja uvek koristim default. :) Svaki protokol namenjen za siroke narodne mase koji od korisnika zahteva da ulazi u tehnicke detalje, nije dobar :)

dulem
23. 01. 2007., 18:39
Pedja,
Malo si pomesao protokole i kodeke. X-Lite free verzija koristi G.711 i zato mu treba skoro 64k za normalno funkcionisanje.
Za g.723 i g.729 ces tesko naci neki free software (ako nadjes javi).
Inace za kvalitet zvuka je jako bitna stabilnost veze sa sto manje oscilacija.
Poz

Dionis6
27. 02. 2007., 17:25
Shto se tice bandwidth-a sve zavisi da li koriste kompresovane protokole ili ne :)

trazio sam po ms sajtu taj protokol ali nisam nigde uspeo da ga dl-ujem a imam pptp koji ne podrzava kompresiju, da li znas za neki koji bi mogao da instaliram jer nisam uspeo da nadjem?

sto se tice prvog posta na ovoj temi, moguce da ruter preopterecuje provajdera kog si uplatio.

dkurel
22. 03. 2007., 01:18
Dkurel, koji besplatni (opensource?) VOIP program preporučuješ za slab bandwidth?

Nijedan, jer ni jedan ne valja, IMHO.

Licno, koristim razne softphone aplikacije i IP telefone - to mi je posao, pa nije cudo da se smaram s tim...
Pedja je tu u pravu - od obicnog korisnika se ne moze ocekivati da se smara sa silnim setup procedurama...
Najlaksa varijanta po mojoj proceni je investiranje nekog sitnog novca u IP telefon ili recimo bilo koji GrandStream ATA (odmah dobijes i ruter u njemu, doduse ne ne znam kakav...) i furaj.

Stanaphone (servis) koji Nixa preporucuje nije los, mada je to samo jedan od mnogih. Zavisi da li ti je primarna stvar kvalitet prenosa govora ili cena (ne ide zajedno najcesce).

Doduse, ja sam i kod kuce namestio vise provajdera + Asterisk = Least Cost Routing i tu se postizu ustede i do 80% u odnosu na one derikoze iz Skype-a.

dkurel
22. 03. 2007., 01:50
Probao sam Skype i voice radi sasvim korektno na 3.6 kBps. U stvari i nisam video neki masovno popularan servis koji radi bolje.

X-lite koristi SIP protokol, a koliko sam isprobao SIP trazi vecu brzinu.

X-Lite, kao sto neko rece - koristi po defaultu G.711 kodek - koji sa overheadom jede oko 80 kb/s
Sta kazes na nesto sto korektno radi na 10 kb/s (ne kB/s) ?
Ima G.723 kodek (personalna upotreba i za razvoj je ok bez royality fee-a). Instalabilno je na Asterisk platformi, a posto je i source kod tamo, ne sumnjam da bi se dalo iskompajlirati i za Win32 platformu...

Doduse, onda ode iskoristivost u :1074: , ali ako ti je do toga da ponudis korisniku telefoniranje - vredi se mozda potruditi.