PDA

Pogčedajte punu verziju : dobar PHP IDE, ali za Linux?


dootzky
14. 01. 2007., 10:05
hello all,

nedavno sam se totalno prebacio na linux, pa me zanima:

- koji vi PHP editor koristite pod linuxom, naravno, polazim od pretpostavke da je free i sl. :)

poz,
dootzky

ylodi
14. 01. 2007., 10:10
Evo ti lista po izaberi:

http://www.php-editors.com/review/

Kad sam radio u PHP-u ja sam koristio SciTE (nije IDE, običan editor), PHP Eclipse (plugin za Eclipse)...

ivanhoe
14. 01. 2007., 10:27
vi ? :)

dootzky
14. 01. 2007., 11:49
hehe.. vec sam bio na toj listi: http://www.php-editors.com/review/

thx anyway, ali mislio sam sta VI koristite :D, cisto me zanima subjektivan pogled na IDE okruzenja i zasto je to "tako".

@ivanhoe - ma daj ne seri da stvarno radis velike projekte u vi editoru!!! :1064:
ja bi se pogubio, ipak mi trebaju razlicite sintaksne boje za komande i za promenljive i sl, recimo i 'highlighting brackets' fazon je odlican, a da ne govorimo o 'code foldingu', ja sam se sada razmazio i zavisim donekle od toga (not really, ali je mnogo komotnije tako raditi), tako da je za mene IDE dosta bitan.. moras da budes opusten, da sve vidis jasno i pregledno, i da budes brz u razvojnom okruzenju, tek onda dobijem onaj speed, gde iskljucim mozak u smislu "kako radim", vec se koncentrisem samo na programiranje.

kao klavijaturista - zamisli kada bi se on sada prebacio na klavir sa 'okruglastim' dirkama, pa on bi vise gledao da se prilagodi tome nego sto bi se koncetrisao na muziku i sl. :1074:

ok, sad vec bulaznim.

idem da skinem nekoliko IDEa, pash' da vidim sta mi radi posao ;)

poz,
d

bNasty
14. 01. 2007., 12:53
a bi se pogubio, ipak mi trebaju razlicite sintaksne boje za komande i za promenljive i sl, recimo i 'highlighting brackets' fazon je odlican, a da ne govorimo o 'code foldingu', ja sam se sada razmazio i zavisim donekle od toga (not really, ali je mnogo komotnije tako raditi), tako da je za mene IDE dosta bitan..

Pa lepo ti chovek kazhe - VIM.

Verzija 7 ima apsolutno sve shto ti treba - tabove, folding, highlighting, Omni completion (tj. code completion) koji odlichno radi za PHP. Plus milion drugih stvarchica. Jes' nezgodan dok ne provalish kako to radi, ali onda ti postaje jako logichan.

ivanhoe
14. 01. 2007., 13:21
:D ok, samo sam se salio, koristim i ja uglavom Scite, a dopala mi se i Quanta+ ... mada je i vim sasvim upotrebljiv za rad, kad pohvatas malo komande..

bNasty
14. 01. 2007., 13:46
Ja se nisam shalio :)

Svashta sam probao na Linuxu. Osnovni problem kod IDE-a je shto je platforma takva da to jednostavno ruzhno i nezgrapno izgleda. A vecina njih nije ni dovedena u dependable stanje.
Iz mog iskustva Vim je jednostavno najbolja platforma za kodere na Unixu (sem OSX-a, gde je najbolji, naravno, TextMate :) ). Valjda nema vernika iz emacs crkve na forumu... :)

Naravno, uvek mozhesh da zemish sebi kopiju Zend-a.

kalkulus
14. 01. 2007., 14:03
ja koristim SciTE. uz malo podeshavanja vrlo lepo radi posao

dinke
14. 01. 2007., 21:12
Khmm, how about Zend Studio :) ?

Dragi Tata
15. 01. 2007., 02:35
Ja se nisam shalio :)

Svashta sam probao na Linuxu. Osnovni problem kod IDE-a je shto je platforma takva da to jednostavno ruzhno i nezgrapno izgleda. A vecina njih nije ni dovedena u dependable stanje.
Iz mog iskustva Vim je jednostavno najbolja platforma za kodere na Unixu (sem OSX-a, gde je najbolji, naravno, TextMate :) ). Valjda nema vernika iz emacs crkve na forumu... :)


Potpisujem sve što si rekao. Doduše, ja ne radim u PHP-u, ali ne verujem da je i tu nešto drugačija situacija.

oliver
15. 01. 2007., 02:41
Khmm, how about Zend Studio :) ?

i ja citam, pa ne mogu da vjerujem da ga niko nije ranije pomenuo. jeste da nije free po default-u, al' sve moze da se sredi (+ sanse su minimalne da postoji nesto bolje od ZDE) :1074:

kodi
15. 01. 2007., 10:30
+1 za ZDE (Lin & Win)

Ilija Studen
15. 01. 2007., 10:59
+1 za ZDE s tim da se ne bih složio da je na OS X TextMate najbolje okruženje za PHP razvoj.

caboom
15. 01. 2007., 12:05
mozda nije najbolji specijalizovani editor, ali je "the editor"... probaj, vredi svakog dolara.

Ilija Studen
15. 01. 2007., 12:16
mozda nije najbolji specijalizovani editor, ali je "the editor"... probaj, vredi svakog dolara.

Dobio sam ga na poklon (prvi put da mi je neko poklonio software kada sam kupio računar :D ) dok je trajao MacHeist (http://macheist.com/) tako da licencu ima i koristim ga kao general purpose editor. TextMate je pravi biser, ali što se PHP razvoja tiče, trenutno niko ne može da parira Zend Studiju. ZS ima neke svoje tikove, ali je ipak najzreliji od svih proizvoda koji se nude.

caboom
15. 01. 2007., 12:38
potpuno se slazem, ono sto mi se i dopada kod ZEND-a je to sto nema nikakve pretenzije sem da bude ultimativno PHP okruzenje - samo postoji problem kako sebi da sredis okruzenje u poliglotskim uslovima, pa sa tog stanovista ne bi trebalo iskljucivati textmate, vim, ili emacs - u zavisnosti od religijskih ubedjenja.

bNasty
15. 01. 2007., 13:02
Zend je THE teshka artiljerija za PHP, slazhemo se (a i pomenuo sam ga u zadnjoj rechenici).

OT:
Moje preference su prema alatima koji mogu da obave vishe poslova u isto vreme. Radim sa mnogo stvari u isto vreme i ne volim da menjam okruzhenja. Moj radni dan je podeljen izmedju C++/xml(xslt)/html/css/skipting tabora i srecan sam ako alat koji izaberem mozhe dovoljno dobro da podnese shta god bacim na njega. Takodje, shto manje grafike i GUI-a ima to bolje, jer mi ne odvraca pazhnju (to valjda ide sa godinama :) )

Izbor se sveo na TextMate (Mac) i Vim (Win i Linux). Ono shto mi treba od PHP kodiranja savrsheno dobro odradjuju oba editora. Kad mi bude zatrebao alternativni OS onda mozhda probam i emacs. Dodushe ostaje problem debagovanja.

"Mali" problem sa Vim-om je da treba dosta iskustva i volje da se namesti i podesi, ali onda postaje ubica. I sada mi u TextMate-u nedostaje onaj ludachki dobar search iz Vim-a.

dinke
15. 01. 2007., 13:30
"Mali" problem sa Vim-om je da treba dosta iskustva i volje da se namesti i podesi, ali onda postaje ubica.
Taj "Mali" problem drzi vecinu ljudi podalje od vi(m)-a. Ja sam jedan od retkih ljudi koji se cak bavio i administracijom na Linuxu a da nije koristio vi(m) (Joe Rulez ;)

Dragi Tata
15. 01. 2007., 13:51
Taj "Mali" problem drzi vecinu ljudi podalje od vi(m)-a. Ja sam jedan od retkih ljudi koji se cak bavio i administracijom na Linuxu a da nije koristio vi(m) (Joe Rulez ;)

Sasvim tačno. Iskreno, nisam siguran da bih ikada koristio vim da me nisu "naterali" da naučim vi na fakultetu. Mada, kad pogledaš, emacs je skoro isto tako "uvrnut", samo se mnogo više kuca za istu funkcionalnost, a da i ne pominjem onaj .emacs fajl pun EmacsLisp-a :1044:

ivanhoe
15. 01. 2007., 16:11
pa jedino sto joe, pico i ostali "normalniji" editori nisu uvek instalirani, a vim postoji na svakoj *nix masini. Mislim da je za rad preko ssh apsolutno nenadjebiv editor... samo iskopiras svoj vimrc i vozis, na kom god serveru da se nadjes..

zextra
15. 01. 2007., 17:29
+1 VIM

Heh, ja sam sebe naterao da sednem i da ga naucim kad sam presao na linux, a nije me mrzelo da ga podesavam (i da ga jos uvek podesavam) i obogacujem novim funkcijama kroz pluginove kojih istvarno ima poprilicno.

Sad bi dosao u obzir samo neki IDE u kom moze da ze zameni primarni editor nekim eksternim editorom (a posto takav necu pronaci... :P)

Jedna vrlo bitna stvar kod vi(m)-a je sto je tako pravljen da ljudi koji vrlo dobro slepo kucaju mogu da rade JAKO brzo, jer se sve funkcije nalaze na dohvat prsta (ili dva). Apsolutno nema potrebe za mishem, sto je veliki ++.

Emacs :1044:

marinowski
15. 01. 2007., 19:23
Svaka ovakva diskusija se zavrsi na VI + Emacs diskusiji ...

Ja koristim VI vec vise od 15 godina. Preterivanje je da treba dugo da se naviknes na njega. Nekoliko sati i vise si nego dobar u njemu. Takodje, sa GUI verzijom je upotreba jos laksa.

Jeste da VI na prvi pogled izgleda kao da ga je vreme pregazilo. Nove mogucnosti to opovrgavaju. Volim da znam i koristim editor koji postoji na svakom sistemu na koji se konektujem, i da mogu da editujem cak i na liniji velike latencije i da znam sta ce se desiti nakon par pritisaka tastera.

Danas sam editovao file u Londonu koji je imao 7 linija, a duzina svake linije je bila vise od 50.000 karaktera. Trebalo je ispremestati nesto netrivijalno, sve se odigralo sa par komandi.

Da li mi VI koristi i kod php programiranja? Da, svakodnevno.