PDA

Pogčedajte punu verziju : planiranje virtuelnih zajednica?


dootzky
20. 01. 2007., 21:30
yo all,

vec duze vreme mi se po glavi vrti jedan naslov knjige koji sam video u prolazu: "Creating Virtual Communities..." - oTprilike :)

zanima me da li neko ima taj eBook (ili obican ink-and-dead-trees verziju), i da li to uopste valja?

ideja ja da se dobije koristan "insight" za online zajednice, i da se stekne nesto od iskusnijih webdizajnera/developera, pa da sve to bude jos lepse i lakse, npr:

- za virtuelnu zajednicu je bitno da postoji osecaj customizacije
- bitno je da se korisnici drze cesto aktivnim, koristeci ankete, glasanja, nagradne igre, takmicenja i sl.
- treba drzati sve na "licnom nivou", pre nego na "globalnim obavestenjima"

i sl.

ima li sve ovo smisla, ili sam samo ja pukao u potrazi za (virtuelnim) znanjem? :1064:

poz,
dootzky

ivanhoe
20. 01. 2007., 23:39
potrazi na amazonu knjigu, pa onda kad saznas tacno ime i autore mozemo da pogledamo da li ima negde da se nadje...

bluesman
21. 01. 2007., 00:23
Ako procunjas malo po forumu i blogovima, nacices iskustva ljudi koji su to podelili sa drugima, mogu samo da ti dam jedan pocetni savet: lepo je kada im napravis da mogu da se igraju, customizuju... ali cinjenica je da 70% uopste ne cita sta pise na sajtu, samo da ti kazem da dnevno dobijam izmedju 2 i 20 poruka "zaboravio sam password, posaljite mi na mail".

Recimo za ljude koji imaju isti password i username, stavio sam upozorenje na pocetnoj strani, cim se uloguje ispise u jednom boxu otprilike ovako: "Vas password je isti kao vas username, molimo vas promenite password jer tako bilo ko moze da pogodi vas password i uloguje se na vas profil". I pogodi sta? Trenutno je na sajtu oko 800 ljudi kojima je password isti kao username. Garantujem da njih 700 nije ni primetilo to upozorenje.

Na kraju, mnogo zavisi i kakav je community. Ako pravis za recimo clanove DPT, mozes vise da ocekujes, a sigurno ces dobiti vise zauzvrat, ako pravis za "jedva IT pismene" nemoj gubiti vreme na sitnicama. Najgora je opcija, bar po meni, da napravis nesto sto se nedovoljno koristi.

dootzky
21. 01. 2007., 16:18
hm.. true.

tuzna je cinjenica da su ljudi polupismeni, a kamoli IT pismeni... :| nisam razmisljao previse o tome, onda je zaista em gubljenje vremena praviti nesto dojajno specificno, em je njima komplikovanije i antipaticnije isto to.... hm hm...

e pa zato onda treba praviti "profi" zajednice :)
barem se osecas "kao sa svojima", gde su svi vilceri i time se ponose! :D ;) (timmmmy!!)

@ivanhoe -> nije bitna specificna knjiga, na amazonu sam nasao skoro 26 identicnih naslova, probaj "virtual community" ili "virtual communities", i videces koliko naslova iskoci.

vise sam kapirao da tu ima nekih dobrih finti/tipova/guide-ova, knjiga mozda ni ne mora tako da se zove, mene cisto zanima sta imaju da kazu developeri koji su napravili uspesne portale, zajednice i sl, koja su njihova iskustva/saveti.

evo ovo sto je bluesman rekao -> to je taj trip. takav info je mozda i najpresudniji. a sad da bi se napravila knjiga od toga, ovi likovi verovatno i kenjtraju jos sto-sta, cisto da bi nabili 100+ strana, ali sustina je bitna. ono "pasirano" :D

thx za info, @ both :)

poz,
dootzky

Vladimir Rodic
27. 07. 2007., 17:23
Ako procunjas malo po forumu i blogovima, nacices iskustva ljudi koji su to podelili sa drugima, mogu samo da ti dam jedan pocetni savet: lepo je kada im napravis da mogu da se igraju, customizuju... ali cinjenica je da 70% uopste ne cita sta pise na sajtu, samo da ti kazem da dnevno dobijam izmedju 2 i 20 poruka "zaboravio sam password, posaljite mi na mail".

Recimo za ljude koji imaju isti password i username, stavio sam upozorenje na pocetnoj strani, cim se uloguje ispise u jednom boxu otprilike ovako: "Vas password je isti kao vas username, molimo vas promenite password jer tako bilo ko moze da pogodi vas password i uloguje se na vas profil". I pogodi sta? Trenutno je na sajtu oko 800 ljudi kojima je password isti kao username. Garantujem da njih 700 nije ni primetilo to upozorenje.

Kako sam ja ovo resio, tj. trenutno ga radim. Za logovanje se mesto user name-a koristi mejl, kako ne bi zaboravili svoj login user name.
Druga stvar za sifru. Prvu im izgenerisem jednu ali ih odmah po kliku na link u verifikacionom mejlu teram da prvo promene password na neki novi ili ne mogu da idu dalje, tj. nisu se full registrovali.

Znam da ce mnoge to da isfrustira ali je to za njihovo dobro. Valjda bih na taj nacin trebao da razmisljam.

Eniac
28. 07. 2007., 01:16
ja sam imao negde onu knjigu Building online communities with Drupal Wordpress PhpBB i sl, ali ona se vise oslanja na sama resenja a tebi kapiram treba malo vise stvari o konceptu mreze. Pojuri malo po blogovima, citaj Mashable tu imas dosta informacija o drustvenim mrezama, i naravno postavi ovde konkretno sta te zanima svi mi imamo po nesto iskustva

istok
07. 08. 2007., 14:25
Šta će ti knjiga. Bolje sedi i uradi osnovnu verziju kako ti misliš da treba pa ćeš na osnovu feedbacka korisnika već videti.

Goran Cirkovic
10. 08. 2007., 10:19
Ovako nesto. globalno, jedinstveno... http://www.beborderless.com/

aljosa
12. 08. 2007., 00:18
par korisnih postova:
http://www.sinisa.org/article/358/
http://www.sinisa.org/article/357/

crews_adder
12. 08. 2007., 01:21
http://thinkofit.com/webconf/wcbooks.htm#community

http://forumuniversity.com/

Mesta na kojima se moze pronaci dosta korisnih stvari.