PDA

Pogčedajte punu verziju : Brojanje jedinstvenih citalaca RSS feed-ova


centaur
21. 01. 2007., 15:02
Hteo bih da znam koliko jedinstvenih citalaca prati odredjeni RSS feed na mom sajtu.
E sada,kako to implementirati.
Pada mi na pamet preko IP adresa,ali to je prilicno netacan broj.
Druga varijanta koja mi deluje bolje,je da svakom ko se "pretplati",dodelim u query stringu neku vrednost koja bi bila jedinstvena (nisam jos smislio na koj nacin jedinstvena,ali to ne bi trebalo da pravi problem).
Znaci ,sada je ovako:

myfeed.php?clanak=1

a mozda bi moglo da bude ovako:

myfeed.php?clanak=1&id=nesto

nesto=neki broj,ili sta vec.

Imate li neki bolji predlog?

Ilija Studen
21. 01. 2007., 15:09
Najjednostavniji način je da koristiš već gotove servise koji ti daju određene statistike na uvid. Najpopularniji je FeedBurner (http://www.feedburner.com/). Koristim ga na www.activecollab.com i prilično je koristan, iako je free (koja je kvaka za prikazivanje reklama, da li se seća neko?).

Taj trik gde se svakom feedu dodeli jedinstven ID bi radio posao. Čak bi mogao pomoću njega da pratiš klikove itd. Količina cimanja zavisi od toga koliko su ti bitni ti podaci.

Edit: ladno sam napisao da možeš da pratiš "klokove" :D

centaur
21. 01. 2007., 15:12
Ma nisu mi bogzna koliko bitni.Cisto sam razmisljao o ideji kako to napraviti.
Jedina koja mi je pala na pamet je ova,ali sam ipak hteo da cujem misljenja iskusnijih.

ivanhoe
21. 01. 2007., 17:06
ovo sa id-jevima bi moglo da napravi problem raznim pretrazivacima RSS feedova, tipa technorati, da se pojave duplicirani sadrzaji i slicno...

zasto naprosto ne stavis ljudima cookie?

centaur
21. 01. 2007., 20:12
Pa,mogu li da ubacim cookie onima koji prate preko nekog RSS reader-a?

ivanhoe
21. 01. 2007., 21:25
hmm, ne bih znao, mislim da neki desktop readeri verovatno to podrzavaju, ali web agregatori sigurno ne..

u tom smislu je ova tvoja ideja bolja, samo bi trebalo te "licne" RSS urlove nekako sakriti od google-a i ostalih botova...

EDIT: mada Ilija spomenu FeedBurner, ja ga isto koristim, i on te resava te muke..

centaur
21. 01. 2007., 22:12
I cookie i IP su mi u startu bili nedovoljno tačni.Zato sam ih u odbacio.
Doduše,nisam razmišljao o problemima sa botovima,a problemi stoje.
Filtriranje po $_SERVER['HTTP_USER_AGENT'] može tu da pomogne ali to opet bespotrebno usložnjava ceo proces.
PS OK je FeedBurner i slični,ali kao što rekoh,pitanje je više hipotetičke prirode.