PDA

Pogčedajte punu verziju : Telekom srbije ukida SMS small payments


bluesman
16. 02. 2007., 14:46
Danas sam dobio obaveštenje u kojem telekom Srbije obaveštava da od 1.3. 2007. ukidaju servis SMS naplate članarine na web sajtovima. To je ono što oni zovu "SMS priznanica - uplata clanarine, pretplate, naplata pristupa web sajtovima, naplata komercijalnihsadrzaja.".

Razlog naveden u dopisu: "zbog nemogućnosti vršenja kontrole same naplate kao i zbog zloupotrebe navedenog servisa koji se ogleda kroz prodaju određenih proizvoda i preuzimanje sadržaja koji inače nisu odobreni ovim tipom servisa". Potpisao direktor direkcije za mobilnu telefoniju, Vladimir Lučić dipl. ing.

Dakle, šta reći? Nadam se da će provajderi naći način da reše ovaj problem pa uvesti neke "zaobilazne puteve", ali iskreno ovo je početak kraja sms naplate na web-u ili će kao kod Telenora uzimati nekih 55-65%... pa ih onda neće interesovati da li ima zloupotrebe.

LiquidBrain
16. 02. 2007., 14:49
Videcemo kakav ce da bude ovaj treci operater...

Peca
16. 02. 2007., 18:59
ne kontam sta njih briga sta ljudi placaju...
ako se desi zloupotreba, osteceni prijavi to, telekom proveri da li je to zaista tako, i ako jeste - iskljuce taj nalog.

to sto oni rade je kao kad bi svima iskljucili telefone jer desetak malih djokica po Srbiji uznemirava svoje komsije nocu...

ima li to veze sa zivotom, koja je to biznis logika.....

djoca
17. 02. 2007., 20:00
Biznis logika je otprilike sledeca: moze im se.

Koliko ja kapiram, kad naplacujete clanarinu sajtu telekomu ostaje manje nego recimo kad SMS-om naplatite muzicku zelju ili whatever. Sad ce to da zabrane, pa ce oko 1.3 da se sete da ipak ne moraju da zabrane, ali da ce raspodela kinte da bude ista kao kod muzickih zelja cime ce oni naravno u svojoj glavi spreciti zloupotrebe.

Dejan Bizinger
17. 02. 2007., 22:17
Znaci, po ovome ni ona varijanta o kojom smo Bluesman pricali za SMS otpada. Nije zbog slucaja sa mojim sajtom, ali mislim da znam koja ce mi sledeca tema biti na blogu. Kako ne idu po principu "prvo napravi prekrsaj pa ces biti kaznjen" nego vlasnicima malih sajtova (na "male" mislim na sajtove sa malim brojem ljudi i kapitalom kojim raspolazu a cesto su ti "mali" sajtovi "veliki" za neke sajtove) onemogucavaju da nesto zarade.

phatsa
18. 02. 2007., 08:29
Znači da više ne računamo na taj servis, ili postoji neka alternativa? Ili nije sve tako crno?

Blues, nadam se da nisi izgubio iz vida moj mail od pre neki dan u vezi sms naplate (pre pojavljivanja ove teme), ili je odgovor po defaultu: "nema vajde"?

bluesman
18. 02. 2007., 19:52
To ne znaci da ukidaju totalno SMS servise, vec ukidaju samo small payments servis, to je onaj gde 70% ide webmasterima. Jednostavno, ubuduce cete moci da se nadate maksimalno 50-55% od SMS-a

Cunga_Lunga
18. 02. 2007., 22:27
Hm u prevod moraju zakonski da ugase sistem koji je do sada davao 70% da bi mogli da uvedu drugi koji ce ljudima davati tih 50 ili 55 % jesam li te dobro shvatio ili?

Totalno mi je neverovatno da bi to sve uradili bez prevelikog razloga da totalno izbrisu taj sistem naplate i time unazade i sebe i razvoj e-poslovanja koje je i tako lose kod nas..

Izgleda da je samo para radi da bi vise uzeli za sebe....

Uopste ima li neko podatak koliko sajtova zivi od tog sistema naplate...

Usput ja sam ovde nov i nadam se da niko ne zamera sto se i ja umesah..........

bluesman
18. 02. 2007., 23:16
Ne, nije baš tako, koliko se sećam pričao sam o tome ranije, ali hajde ponovo ukratko:

Telekom ima nekoliko tarifnih modela, najbolji za webmastere je taj "small payments" (taj koji ukidaju) i on treba da se koristi samo za naplatu pristupa web sajtovima ili recimo za naplatu vremena provajderima. Zatim postoje još dva tarifna modela, za interaktivne sadržaje gde webmaster može da dobije oko 50-55% (zavisi da li postoji posrednik) kao i treći najnepovoljniji za neke kvizove i slične stvari gde telekom uzima 55%, a ostatak ide u raspodelu.

Ono što se desilo je da su neki koristili small payments za prodaju proizvoda što je nedozvoljeno, kao i za neke "sadržaje" koji nisu maš "moralni" (pričamo o zvaničnom poimanju morala).

Ono što je postalo simptomatično, u pravom "diktatorskom" maniru: ako ti neko smeta - "kill 'em all". Meni je to nejasno ponašanje i nema nikakve veze sa poslovnom logikom. Ako neko krši pravlinik - ukini njega a ne sve.

Osim toga, kao što rekoh dejanu, oni naplaćuju svaki taj broj 1500 dinara mesečno, za te pare može valjda neko da ode jednom mesečno i da "obiđe" sve servise da proveri da li je došlo do zloupotrebe. Oni ionako odobravaju ručno svaki novi servis.

Dakle, ukida se taj "najpovoljniji" model, ostaju ova dva gde je procenat daleko manji. Tu imaju mnogo veću zaradu pa im valjda i ne smeta ako ima "zloupotrebe" :)

Cunga_Lunga
18. 02. 2007., 23:44
B.m ti drzavu koje vredjanje inteligencije prosecno pa cak i ispod prosene individue...

Gase sistem tipa zloupotereba a ne kazu kakva.. Ma neko je od njih maznuo milionce pa sada najpametnije skloniti sistem jer ako ga nema ne moze ni da se proveri koji su to prevaranti i koje je to nasilje haha.

Pa stvarno su cudo obogate se na necemu i onda zavrnu tu slavinu da se ne sazna kako su se obogatili kao da ce neko da zaboravi haha ...... Srbija Brale umesto da ljudi koji su ziveli od toga posalju pismo novinama e ziveli smo od toga i sada nam sa glupavim izgovorom to uzimaju, ako smo krivi neka nas spale ali ako nismo neka nas puste da zivimo a ne da pokusavaju da unazadjuju nas intelekt haha strahotaaaaaaaaa........

Ljudi su godinama smisljali, pravili i realizovali da bi im neki potpis srusio sve te godine. Fujjjjjjjjjjjjjjjj

Stvarno oni koji treba najvise da doprinesu kvalitetu i nasem kakvo takvom prodoru u normalan svet komunikacije i biznisa nas najvisse i sputavaju....
Uaaaaaaaaa !!!

Izvinjavam se na ovakvom ponasanju ali emocija radi svaki put kada vidim da neko vrsi blud nad mozgom koji pokusava nesto da stvori.......

P.s mozda se takva stvar ne bi ni desila da su svi slozni i umesto mdjusobnih razmerica ko je koliko zaradio se drze zajedno kad dodje ovakvo izivljavanje na bilo kom zivotnom polju svega ovoga ni nebi bilo !!!

Ima da pokrenem forum zajedno pa da vidimo kada i ako uspe Ie domaci svet da se slozi koliko ce mo biti jaki i da li ce i nas neko nesto da pita.... ili ce da bude ajmo ljudi napravite nesto i ulozite pare u to a kada realizujete mi ce mo vama noz u ledja. A godine koje ste ulozili u sve to ce bog da vam kompenzuje

Toliko od mene !!!

bluesman
19. 02. 2007., 00:06
Ne znam gde ti vidiš te razmirice i prebrojavanja "ko je koliko zaradio", koliko ja vidim ovaj naš community je prilično kompaktan i ne vidim neku zavist.

Iskreno ja sam oguglao na ovo, nadam se da se većina ljudi nije previše oslonila na taj SMS kao jedini izvor prihoda.

dekili
21. 02. 2007., 13:44
Ne znam gde ti vidiš te razmirice i prebrojavanja "ko je koliko zaradio", koliko ja vidim ovaj naš community je prilično kompaktan i ne vidim neku zavist.

Iskreno ja sam oguglao na ovo, nadam se da se većina ljudi nije previše oslonila na taj SMS kao jedini izvor prihoda.

Vidim da jos uvek radis sa sms-om znaci ide, a da li jos uvek moze da se potpise ugovor za skidanje melodija i slika sa neta za mob. i da li se to uopste i isplati... I sa kojom mrezom je to najbolje raditi, kao i sms naplate za ulazak na sajt, glasanje, kvizovi... I ako moze sve to da se uradi da li da idem preko litesphere ili direktno na telefonskog operatera? Hvala...:1073: