PDA

Pogčedajte punu verziju : Ti si backend / frontend developer? Odlično! Možda baš tebe tražimo!


istok
25. 02. 2007., 15:37
Kompanija Frendee d.o.o. je novoosnovana firma koja se bavi Internetom. Novoosnovana je samo firma, a ljudi koji su je osnovali rade već godinama i imaju među klijentima najveće domaće brendove.

Svrha i misija novoosnovane firme je popularizacija Web 2.0 kulture u Srbiji. Da pravimo stvari koje ljudima zaista unapređuju život (http://www.donesi.com).

Mi shvatamo da je suština Interneta u godini 2007 user expirience, social networking i integracija servisa. Flash i prolazne impresije nije ono čime se ova firma bavi.

Sada imamo sve više posla, i trebaju nam novi ljudi.

Potrebni su nam CSS / PHP / MYSQL / Javascript developeri koji prate trendove, čitaju prave blogove, i jednostavno savršeno dobro znaju šta znači Web 2.0.

Kad kažem "pratiti trendove", to znači da znate šta znače reči kao što su "oblak tagova", Basecamp, Ruby On Rails, Wordpress, itd. Ne morate nužno da radite sa svim tim stvarima, samo da ih niste sada pročitali prvi put u životu.

Ako radite u nekom open source frameworku, to je plus.

Počnemo saradnju, vidimo kako ide, pretvara se u dugoročniju i stalnu ako je sve ok.


Toliko od mene. A sad vi. Izvolite, javite se - ako mislite da ste pravi.

Adresa je: jasampravi @ frendee.com


Pozdrav,

Istok Pavlović
managing partner

Frendee d.o.o.

zira
25. 02. 2007., 15:56
Samo da ne bude nejasnoca, posto ne znam da li je link na Donesi.com metafora :), ali ovo nije oglas za Donesi.com i nije ni na koji nacin povezan sa tim projektom.

istok
25. 02. 2007., 16:33
Tako je. Samo blogolika metafora. :)

mungos
25. 02. 2007., 17:54
Super sročen oglas!

Ali brate Istoče, stvarno se obistinilo ono što si mi rekao jesenas u Nišu, da napuštaš Flash kreativnost i odlaziš u usability vode.

nixa
26. 02. 2007., 01:12
ponekad se zapitam kako utičem na ljude
:D

istok
26. 02. 2007., 01:42
Evo na Dizajn zoni sam napisao opširnije otkud ta odluka:

http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=28426

Naravno, tamo je masa ljudi protiv mene i već su grafički dizajneri krenuli sa pričom "kako to ne valja flash" - za razliku od ovog foruma :)

Imam utisak da ću u budućnosti mnogo više visiti ovde nego na zoni :)

nixa
26. 02. 2007., 02:08
Odlican izbor foruma, ali tamo imas jednog coveka cije znanje se ne svodi samo na Flash i iskreno postujem njegove radove.

Suma sumarum,lepo je to sto si video jos nesto pored flash-a,ali tehnologija se ne svodi na to Flash je zlo,Js je keva ili obratno ... sve ima svoju primenu i trenutak .... no sve sam to vec rekao vise puta ,tako da sretno u svakom slucaju.

bluesman
26. 02. 2007., 02:09
Šta reći? Svi mi radimo pomalo za sisate plavuše :)

Lepo si to napisao, ali teško će da se "primi" tamo. Meni je prosto neverovatno da lik koji je ceo svoj radni vek ulozuio u nesto (i napravio nesto) dozivi ovakvu katarzu i krene from the scratch. Respek' :)

istok
26. 02. 2007., 03:14
Upravo sam napisao na zoni pojašnjenje na šta mislim kad kažem "Flash":


Kad kažem "Flash" ne mislim na tehnologiju, mislim na Flash estetiku i Flash lobi, na ceo kulturni milje koji on sa sobom vuče, grafički dizajneri, motion graphics, advertajzing festivali, kreativnost, nagrade, umetnost, New Web Pick, grafički kolaži sa floralnim motivima i kosim linijama, napucane animacije i interaktivne instalacije.

Sve to ima svoju primenu, naravno. U svrhe advertajzinga sigurno. Ciljna grupa koja kupuje Diesel voli takve stvari, i njihov sajt potpuno se uklapa. To su klinci koji mogu sto godina da istražuju sve fore na sajtu nakon čega će sigurno kupiti Diesel jaknu.

Mr. Steel, nije bitno šta neko može a šta neko ne može. To znamo ti, ja, i još sto ljudi. Za ostatak sveta, Flash i Flex su dijametralno razdvojeni - emocionalno. Po brendu. Govorim o prvoj asocijaciji koju neko ima u glavi kad čuje određenu reč, stereotipima.

Flash izaziva ovu emociju o kojoj sam sad pričao. Njegov brend je prosto takav. Flash su popularisali grafički dizajneri iz dva razloga: 1) Sujeta: Sanjali su o tome da pokažu svetu koliko su kreativni, i 2) Novac: Mlatili su velike pare varajući neupućene klijente da je Flash sajt sa gomilom animacija i muzikom odličan izbor.

Nije ih bilo briga za ljude koji slabije vide, koji su jedva naučili da je link ono što je podvučeno plavim, za ljude koji se bave nečim drugim u životu i žele da koriste kompjuter kako bi olakšali sebi život. Da ne spominjem invalide - preko njih se gazilo kao preko leševa, samo da bi se dobile nagrade na nekom tamo dizajn konkursu i izmuzle velike pare klijentu koji bi posle godinu dana bacio ceo sajt u đubre zajedno sa vizit kartom dizajnera.


Flex još uvek ne izaziva nikakvu emociju, njegov brend se polako rađa. On tek treba da se pokaže. Za sada mu ide dobro, i sigurno će mnogo korisnih stvari nastati pomoću njega. Njega se naravno ne odričem :)

Mislim da će stvari ići u tom pravcu. Adobe će brendirati Flex kao stvar koja može da pravi rich Internet aplikacije. Flex će dobiti emocije koje ima i Web 2.0, usability, accesibility, user expirience itd. To je Adobe-u mnogo sigurnije nego da pokušavaju da rebrendiraju Flash na taj način. Da bi to uradili morali bi prvo da onemoguće umetnicima da prave Flash sajtove, što je suludo i vodi u ogromne finansijske gubitke.

nixa
26. 02. 2007., 03:42
Mislim da gresis oko toga da Flash predstavis kao brend koji je cisto okupio dizajnere koji vole da se tu nesto mrda :)

Osnovna razlika u tome sto Flex ne mogu da koriste ne-programeri,ili ti priuceni dizajneri koji vole gotoAndPlay(); fore i sam timeline.

Flash kada mu se pristupi sa layera-a software arhitekte koji zna sta radi,i zasto to radi moze da bude mocan alat sa svim ussability forama o kojima pricas.Jednostavno on moze da bude lep alat za showcase sajtove i industrije tipa zabava,muzika i video ,a za ostale industrije obicno je samo jedan deo sistema ( pogledaj youtube , tu je jedan bitan deo sistema ) .. uzmi sve to u obzir kad pricas o Flash-u.

bluesman
26. 02. 2007., 04:00
Ja mislim da ne gresi oko toga sta je flash i kako je postao "dizajnerski brend", skoro kao repic, jareca bradica ili zulufi :) A dizajneru su "bad company", bio sam godinama okruzen raznim dizajnerima, svih boja koze i oba pola (pa i nekima izmedju) - svi su kao (mentalno) klonirani a taj njihov sklop mi ne odgovara.

Ko god je radio ceo sajt u flash-u zna kako to ide. Kao i sa oglasima i bilo kakvom grafikom, svako mudo se nalazi kvalifikovan da komentarise. Ali kod flash-a je to u ekstremu: jednom je prebrza animacija, drugom prespora, trecem bas kao sto treba... pa onaj cuveni pocetak pitanja "a jel' moze ... ". Zato sam i skoro potpuno prestao da se bavim bilo kavim dizajnom, cak ni oglase ne radim vise.

Znaci istok, ja bih pre pobegao zbog "ekipe" i klijenata, a ove usability for disabled stvari se lepe ovako za oko, ali nisam bas siguran da ti je to glavni rezlog :) Kazi lepo : smucilo mi se (sto bi rek'o Ilija Cvorovic: "jeo sam... bas tim recima... ") a Djura ce ti oprostiti sto te je tukao :)

nixa
26. 02. 2007., 04:13
O čemu ti pričaš je problem koji ti se javlja u front end strani cele priče,to "a jel može" će ti se javiti gde god ako se to što radiš vidi,znači nije ispod haube.

Simbioza onoga što je ispod haube i onoga što krajnji korisnik vidi je baš to što dobar rad čini dobar.Kombinacija onoga što se na prvu loptu svidi svakom, od klijenta pa do korisnika toga što se napravi je cilj onoga što ka čemu bi trebalo da se teži.

Lako je da se osudi klijent ili neki nazovi "kritičari" da su oni krivi što je neko promenio raspored navigacije ili boje na interfejsu ( kakav god to interfejs bio ), biti profesionalac znači i da budeš spreman da izbalansiraš izmedju onoga što ti želiš,što korisnik želi i što klijent hoće.

Dobar interfejs ( nebitno od tehnologije predstavljanja : xhtml,flash .. whatever) je kao dobre ženske grudi iz muškog pogleda; Lep oblik,prava veličina i neka doza unikatnosti koje ih čine posebnim.

bluesman
26. 02. 2007., 04:16
ne pricam o tome, ali nebitno :)

istok
26. 02. 2007., 04:21
Mislim da gresis oko toga da Flash predstavis kao brend koji je cisto okupio dizajnere koji vole da se tu nesto mrda :)


Ne predstavljam ja ništa. Brend nije ono što mislimo ti ili ja, ili neko sa ovog foruma. Brend je ono što većina misli o nečemu. Ja sam samo napisao istinu - ono što ljudi misle o flashu. Onaj crnac ili ona plavuša iz filma.

Za većinu ljudi, Flash je "ono što se učitava sto godina i gleda se samo kad imam slobodnog vremena za bacanje".

Prava istina je takva da su Flash i Flex ista stvar, ali ta istina nikada neće dopreti do običnih ljudi. Flash ima neviđene user expirience mogućnosti, ali crnac i plavuša su 1000000000 puta u životu dugo gledali u neki "loading" progres bar, nakon čega bi ih dočekalo neko nerazumljivo umetničarenje. I neko im je rekao da je to Flash. "Ok. Znači kad vidim da je nešto Flash treba da kliknem ono X u ćošku ekrana", zaključili su oni.

Sutradan će neko napraviti nešto lepo i korisno baš za tog crnca i plavušu. Međutim, kad budu shvatili da je to Flash, tu će biti kraj. To je "onaj Flash" koji im je 10000000 puta proizveo razočarenje. Može on da bude napravljen 100% user expirience kvalitetan, ali to je Flash. "Da, možda ovo izgleda jednostavno za korišćenje na prvi pogled", pomisliće plavuša i crnac, "ali sigurno će pre ili kasnije ovde da se pojavi neki loading od sto godina ili neki dugmići koje moram da jurim po ekranu." Potrebno je mnooooooooooooooogo vremena da steknu poverenje u Flash servis.

Zamisli devojku koja te sto puta ispalila i pobegla sa tvojim najboljim prijateljem, a sad sto prvi put dolazi i kaže da hoće da se uda za tebe. Da li bi joj verovao? Možda bi joj dao šansu, ali bi bio na iglama narednih 10 godina.

Čak i ja koji znam pravu istinu sam vrlo skeptičan kad mi daju da testiram neki Flash web servis, koliko god da je on kvalitetan. Osećam se potpuno nesigurno. Racio mi govori da je to sve u redu, i da je očigledno da iza toga stoje ljudi koji znaju šta rade, ali emocije - emocije mi prizivaju onih 1000000 slučajeva kada sam čekao po pet minuta učitavanja na neki užas od sajta.

Što se tiče embedovanja flasha u deo strane kao neke minijaturne aplikacije (YouTube, Pandora), to je nešto što obični ljudi "gutaju".

Pritom, jako je bitno da taj Flash deo koji se embeduje u stranicu bude male površine vizuelno, jer to daje posetiocu utisak da je to nešto malo i da se ne učitava dugo. To što mi ovde znamo da dimenzije flasha nemaju blage veze sa brzinom učitavanja, obični ljudi ne znaju.

nixa
26. 02. 2007., 04:30
Okej ti pričaš o emociji koji taj interfejs proizvodi.Evo uzeću na primer novi Yahoo mail.Dosta korisnika me je pitalo jel je to Flash,iz kog razloga?Jednostavno nisu navikli da je moguće da se onako nešto uradi u bilo kojoj tehnologiji.Interaktivnost koji su navikli da vidjaju samo u flash aplikacijama videl su tamo.Nisu znaju tehnologiju!?

Zašto ovo govorim,da crnac niti plavuša neznaju da razlikuju RIA u flashu od RIA u js-u.Pa čak možda ni onaj alfa mužijak!Jedina je stvar,da to radi i da to radi dobro.

Jedina možda razlika zašto je RIA provučena kroz ajax uspela toliko je iz razloga što nema dovoljno developera da preuzmu potrebu tržišta,i možda native support za js u browserima ( ali ne toliko koliko ovo prvo )

Diskusija na ovu temu je priča za sebe,i već je bilo priče o tome na ovom forumu.Kao profesionalac ti nesmeš da imaš emociju.Moraš da imaš samo jedan cilj,da to što kreiraš radi i da radi uvek isto kao prvi put kada korisnik vidi to,nikako lošije,samo bolje !

Otišao sam da spavam .. nastaviće se ...

istok
26. 02. 2007., 04:49
Ja još ne spavam :)

Džaba to što ja isključim emocije, kad ih obični korisnici ne isključuju :)

Ako isključim emociju onda neću moći da se poistovetim sa korisnikom, da zamislim kako je njemu dok koristi moj proizvod ili servis.

To je valjda i suština user expirience dizajna - dizajn emocije. Baš kao što je i grafički dizajn u suštini dizajn slike. Grafički dizajneri sigurno ne žmure dok prave pakovanje za kafu. Mada neka pakovanja kod nas izgledaju baš kao da su žmurili :)

Ovo što kažeš za Yahoo me baš iznenađuje. Moje iskustvo o tome šta obični ljudi misle o Flashu je skroz drugačije.

Voleo bih da negde pročitam neko istraživanje, tipa "na reprezentativnom uzorku od milion ljudi, na pitanje šta mislite o Flashu većina je odgovorila sledeće...". Mislim da bi to bilo najsigurnije.

misk0
26. 02. 2007., 10:24
Simpa diskusija, iskreno i sam sam bio zacudjen kad sam procitao ovakav oglas sjecajuci se radova Istoka (flash-guru, flash sajtovi, ovo-ono) medjutim dajem :1043: . Mislim samo da bi bilo fino kad bi neko od moderatora ostavio oglas kao pocetak teme, a ostale postove odvojio u neku novu temu na eventualno drugom forumu.

jablan
26. 02. 2007., 10:38
Meni je prosto neverovatno da lik koji je ceo svoj radni vek ulozuio u nesto (i napravio nesto) dozivi ovakvu katarzu i krene from the scratch.
Nisam preterano upućen u okolnosti (ne visim na DZ), ali ne znam zašto misliš da čovek polazi "from scratch"? Čovek je (ako se mogu osloniti na par postova koje sam pročitao) dostigao neki nivo savršenstva u jednoj oblasti, i sad odlučuje da se posveti drugoj, relativno bliskoj.

Ja pozdravljam odluku i želim puno uspeha, za početak u nalaženju pravih ljudi.

Denis_Radenkovic
26. 02. 2007., 15:26
Ja sam sa entrijera i namestaja silom prilika presao na graficki i web dizajn. Generelano, principi su isti ili slicni :)

bluesman
26. 02. 2007., 17:05
jablane, covek koji je komplet karijeru posvetio flash-u i dokazao se u tome, sada treba da pocne sa drugom tehnologijom i dokaze se i u tome. To znaci from scratch, a ne da nikada nije radio nista slicno. A koliko su oblasti bliske i to je diskutabilno, vaze skoro potpuno drugacija pravila (posle osnovnih pravila). Po meni je razlika kao da reziser hoce da postane slikar :)

mungos
26. 02. 2007., 17:18
Ovo je isti momenat kao i onaj kada je Jordan batalio basket i otišao da igra bejzbol. Imam trenutke kad mi se smuči nešto na čemu radim nedeljama i nedaj Bože da tada pogledam nešto na čemu je radio Istok, neprevaziđeni Italian Design Center u prvom redu, dođe mi da čekićem polupam svu svoju PC gvožđuriju i ostatak polijem benzinom... :1083:

P.S. Nixa, gori si od Yoko Ono :P

jablan
26. 02. 2007., 18:14
Ovo je isti momenat kao i onaj kada je Jordan batalio basket i otišao da igra bejzbol.
Ili onaj kad je Bluesman prestao da se bavi pripremom za štampu i krenuo da piše veb aplikacije... ;)

Šalu na stranu, nije u pitanju baš rocket science, i svako sa nešto volje i klikera može da se obuči za veb razvoj, posebno neko ko je došao iz bliske struke. A kreativnost i (eventualno) genijalnost je više stvar individue, nego veštine. Sa druge strane, čovek verovatno ima do sad zilion referenci i kontakata i neće mu biti problem da proda to što bude radio.

bluesman
26. 02. 2007., 19:32
koji si ti smor, cudo jedno :)