PDA

Pogčedajte punu verziju : Koju VoIP aplikaciju koristite?


Dejan Bizinger
28. 02. 2007., 15:09
Ja koristim Skype ali cini mi se da to i nije najbolje resenje ako iz inostranstva zoves Srbiju ili iz Srbije pricas sa zemljama koje nisu u global zoni. Takodje, od 18.1 Skype naplacuje i tzv. connection fee koji ide od 0.00 evra do 0.039 evra, znaci samo za uspostavljanje poziva sto je malo bezveze.

Znam da postoji Voipbuster (i njegovi klonovi) i jos par aplikacija ali me zanima iz licnog iskustva sta koristite i koja su vam iskustva.

Ja Skype koristim zato sto mi se svidja citava aplikacija, mnogo je ljudi na Skype pa je dobro za chat i PC2PC razgovore, ima taj Skypecast i konferenciju koje jos nisam ni koristio.

LiquidBrain
28. 02. 2007., 15:15
oh, evo malo offtopic, protekla dva dana konfigurishem VoIP sistem u firmi, i smorio sam se od voip-a :( Telefoni su krsh, zaglupljuju se bez razloga i svakome treba bar firmware update da bi djene djene radio... znaci raspad!!! :)

nixa
28. 02. 2007., 15:20
Stanaphone?

misk0
28. 02. 2007., 16:53
oh, evo malo offtopic, protekla dva dana konfigurishem VoIP sistem u firmi, i smorio sam se od voip-a :( Telefoni su krsh, zaglupljuju se bez razloga i svakome treba bar firmware update da bi djene djene radio... znaci raspad!!! :)

A sta imas od opreme / sw-a?

LiquidBrain
01. 03. 2007., 07:23
Koristim Asterisk PBX, i grandstream telefone GPX-2000. Sip protokol i g723.1 audio kodek :)

Inace Asterisk radi pod Linux-om. :)

dkurel
08. 03. 2007., 02:34
@ LiquidBrain

hmm... a kako resavas licencu za G.723 ?

Grandstreamu samo lepo iskljuci automatski update firmvera i neces imati zaglupljivanja bez razloga...

Doduse ko zna sta su ti ovde uvalili (tj. od kad su firmveri u tvojim Grandstream telefonima)

@Nixa & @Bizinger

Stanaphone je sasvim ok. Hmmm da se sad ne reklamiram... :D Po mom misljenju - sve je bolje od Skype-a (nestandardni protokoli, closed source, iLBC kodek koji ume da zvuci kao serpa ako imas losiji net...). Skype svoj uspeh moze da zahvali jedino odlicnom marketingu i interfejsu koji je totalno idiot-proof.

crews_adder
08. 03. 2007., 20:17
Skype je u poslednje vreme osetno poskupeo. Doduse, kvalitet veze se poboljsao. No, po meni, za pozive PC-2-PC Skype je solidno resenje, za PC-2-Phone, samo ako bas morate...

oliver
08. 03. 2007., 21:04
Ne znam, ja zovem "zapad" pa mi onaj $0.01/min uopste ne djeluje kao skupo :)

Ali, *****i mi skinuse skoro 2 evra bez razloga, ja bio kuci (u Bosni) 5 dana i kad sam se vratio - fali para. U History nema nista, sve normalno... mrzilo me da ih cimam za 2e, al'.. scammeri :)

MorenoArdohain
08. 03. 2007., 21:17
Ukoliko neko oce da prodje jos jeftinije, tj upola cene za pozive ka zapadu:
http://www.wengophone.com/index.php/aboutcallout

S tim da je starija verzija softvera imala ponekih bugova, nadam se da su ispravili u ovoj novoj (2.0).

Dejan Bizinger
09. 03. 2007., 00:28
Svidja mi se kako je Wengo uradio uporednu tabelu i sa procentima koliko se ustede. Tek se tad vidi koliko je Skype skup.

Inace, niko ne spominje Voipbuster a oni nude besplatne landline pozive ka mnogim poznatim zemljama. Da li preporucujete njih? Ne toliko za placanje, koliko za sigurnost unetih podataka kartice, jer mi je malo neobicno kako nude toliko besplatnih landline poziva jos ako imaju i kvalitetan zvuk.

Pedja
09. 03. 2007., 08:39
Po mom misljenju - sve je bolje od Skype-a (nestandardni protokoli, closed source, iLBC kodek koji ume da zvuci kao serpa ako imas losiji net...). Skype svoj uspeh moze da zahvali jedino odlicnom marketingu i interfejsu koji je totalno idiot-proof.

Jedna stvar izdvaja Skype odostalih, radi odmah i bez podesavanaj kroz firewall-e. Ja ga koristim samo zbog toga, jer svi sotali Voip traze da se prave podesavanja na firewall-u.

LiquidBrain
09. 03. 2007., 12:13
@dkurel
Licencu za g723 i g729 sam kupio. :)
Inace telefone sam dobio sa nekom krsh verzijom firmware-a, pa kada sam odradio firmware update sve radi kako treba :)

Shto se tice Skype-a, ako nekog interesuje, postoji specifikacija samog protokola koji koristi. Naravno, sam protokol nije objavljen od strane proizvodjaca, tako da je specifikacija ustvari reversovan protokol :)

Long live reversing :)

misk0
09. 03. 2007., 12:19
@Liquid: A za asterisk, jesi li uradio samo interni VoIP ili imas i izlaz na klasicne telefone? Ako jesi, koristis neki VoIP gateway ili licno radis terminaciju sa PSTN karticom?

LiquidBrain
09. 03. 2007., 12:28
@misk0, direktno PSTN karticom se kacim na telefonsku centralu koji imam u firmi. :)

Milina bozja :)

crews_adder
09. 03. 2007., 18:50
Ukoliko neko oce da prodje jos jeftinije, tj upola cene za pozive ka zapadu:
http://www.wengophone.com/index.php/aboutcallout

S tim da je starija verzija softvera imala ponekih bugova, nadam se da su ispravili u ovoj novoj (2.0).

Probacu, jer bar prethodnih 5 verzija kod mene nije htelo da radi iz nekog nepoznatog razloga (iako jos uvek imam i neki evro kredita).

Svidja mi se kako je Wengo uradio uporednu tabelu i sa procentima koliko se ustede. Tek se tad vidi koliko je Skype skup.

Inace, niko ne spominje Voipbuster a oni nude besplatne landline pozive ka mnogim poznatim zemljama. Da li preporucujete njih? Ne toliko za placanje, koliko za sigurnost unetih podataka kartice, jer mi je malo neobicno kako nude toliko besplatnih landline poziva jos ako imaju i kvalitetan zvuk.

Sve dok sam ih koristio, nisam imao problema sa Voipbuster i ostalim (Finarea/Betamax) klonovima, medjutim od kada su poceli da blokiraju pojedine zemlje a samim tim i pojedine korisnike (upravo u momentu kad sam potrosio i svoj poslednji cent kredita), odustao sam.

U medjuvremenu, nasao sam jedno sasvim solidno resenje, mada mi je jedini problem nacin placanja (ali sam i to na putu da razresim, na svoju veliku srecu ;) ).

dkurel
19. 03. 2007., 04:32
Jedna stvar izdvaja Skype odostalih, radi odmah i bez podesavanaj kroz firewall-e. Ja ga koristim samo zbog toga, jer svi sotali Voip traze da se prave podesavanja na firewall-u.

Pedja - definitivno tacno da radi odmah i bez zezanja sa firewall-ovima, medjutim svaki noviji SIP klijent moze bez vecih problema da radi kroz firewall ako ima podrsku za STUN protokol.

Sa druge strane - De gustibus non discutantum.

Pedja
19. 03. 2007., 08:07
STUN samo malo pojednotavljuje podesavanje ali i dalje ostaje neophodnost da na samom rueru podesis mapiranje portova. Skype ne trazi nista. On nece raditi samo ako mu na ruteru blokiras sve portove.

dkurel
20. 03. 2007., 12:07
STUN samo malo pojednotavljuje podesavanje ali i dalje ostaje neophodnost da na samom rueru podesis mapiranje portova. Skype ne trazi nista. On nece raditi samo ako mu na ruteru blokiras sve portove.

Sistem koji sam ja postavio (sopstveni STUN server, na dve razlicite IP adrese) sasvim lepo radi sa bilo kojim SIP klijentom (softverskim ili hardverskim) koji sam do sada imao prilike da probam.

Posto se ovim bavim u komercijalne svrhe nikako nije postojala opcija da ocekujem od korisnika da podesava port forwarding na svom ruteru, pogotovu ne od razmazenih kanadskih "point & click" korisnika :)

E, sad, s obzirom da svasta postoji na ovom svetu a da ja jos nisam video - da li bi ti bilo tesko da elaboriras malo - koja aplikacija ili IP telefon, koji servis si koristio.....
Bilo bi zanimljivo da probas i ovaj (namerno ne reklamiram, da ne bude posle "ua, spamer!")

Znaci - svaki SIP servis bi trebalo da se ponasa kao Skype (sto se NAT-a tice) i ni slucajno ne bi trebalo da mu smeta NAT.