PDA

Pogčedajte punu verziju : PHP5 only


zira
01. 03. 2007., 11:09
Danas vidjeh da je Ilija na aC sajtu najavio 1.0 verziju, a u najavi stoji:


New code is PHP4 compatible and does not require InnoDB, GD or PDO. There are also some additions to the framework that make serving AJAX and API calls way easier. Support for plugins is already functional in 1.0 branch.


Da li to znaci da jos uvijek nije vrijeme za aplikacije koje rade samo sa PHP5 i koriste specificnosti nove verzije?

Ilija?

noviKorisnik
01. 03. 2007., 11:21
Pa sečeš si ruke ako teraš nekoga da menja serversku konfiguraciju, hosting, etc ... samo da bi mogao da instalira tvoju aplikaciju.

Ilija Studen
01. 03. 2007., 12:01
Da li to znaci da jos uvijek nije vrijeme za aplikacije koje rade samo sa PHP5 i koriste specificnosti nove verzije?

Tako nešto. Ako možeš da kontrolišeš platformu PHP5 je daleko bolji izbor, ali ako guraš komercijalnu PHP aplikaciju onda je PHP4 a must ako ne želiš da se odrekneš 85% potencijalnih kupaca. Prema iskustvu programera koji rade na komercijalnim PHP aplikacijama PHP 4.3.9 je donja linija do koje bi trebalo da ideš, mada je i 4.4 prihvatljiv requirement.

Pošto je ideja da malo iskomercijalizujem projekat (bar dodavanjem Pro verzije koja se plaća) kako bih mu mogao posvetiti više vremena mislim da je pametno da posečem sve requiremente koje mogu uključujući PHP5. Cilj je krajnje jednostavan - postarati se da što više ljudi proba program, a visoki sistemski zahtevi definitivno ne pomažu.

PHP5 će biti OK kao requirement tek kada izađe PHP 6.1 po nekoj mojoj proceni. Nije pametno čekati do tad tako da će aC 1.0 biti PHP4 kompatibilan sa stvarno niskim sistemskim zahtevima. Ako skripta skopča da ima neke stvari na raspolaganju koristiće ih, ako ne snaći će se (degradacija na neko prihvatljivo ponašanje).

[nq]
01. 03. 2007., 12:21
Pa sečeš si ruke ako teraš nekoga da menja serversku konfiguraciju, hosting, etc ... samo da bi mogao da instalira tvoju aplikaciju.

Uprava tako, ja sam hteo instalirati AC, ali nisam mogao, jer to znaci da cu sad moci? :1043:

oliver
01. 03. 2007., 13:08
jok nq, Ilija se samo sali - kaze da ce aC raditi na php 4.x a ustvari nece :1064:

ivanhoe
01. 03. 2007., 13:58
srecno sa tim planom, takav downgrade nije nimalo laka operacija...

btw, mislim da je kljuc za promenu sa php4 na php5 da RedHat konacno odluci da predje na php5 u RHEL-u (najverovatnije u RHEL5), time ce automatski vecina servera pod RHEL i CentOS distribucijama (sto je bar 80% masina) preci na php5, a i klijenti sa njima...

Ilija Studen
01. 03. 2007., 14:20
Da je samo downgrade u pitanju bilo bi lako. Učini stvari toliko privlačnim da čovek pored free verzije odluči da plati komercijalnu i pri tom razvijati posao oko cele priče - to već nije nimalo laka operacija. Celu stvar izvlači što je zabavna i što potencijalno možde dobro da se isplati ;)

zextra
01. 03. 2007., 16:26
@ivanhoe: jos kad bi sysadmini bili toliko azurni da cim izadje RHEL5, oni svoje masine prebacuju na njega, to bi bilo idealno... Ali svi znamo da to ne funkcionise bas tako :( Uglavnom se na nove servere stavi novi software a stari ostaju takvi kakvi jesu, dok nakon godinu-dve ne odluce da migriraju preostale servere... I tako u nedogled.

@Ilija: srecno sa tim! :)

Pedja
02. 03. 2007., 08:04
Moja prva i jedina zamerka za aC je bilo to sto insistira na PHP5. Vrlo je dobro sto ce se to promeniti.

bNasty
03. 03. 2007., 01:44
"Perils of shoehorned languages"...

Malopre sam gledao kako je PHP 4/5 klackalica uradjena u CodeIgniter (www.codeigniter.com)-u (ne da je to neko relevantno poredjenje), i bash mi se i ne dopada shta je moralo da se uradi u core-u frejmvorka. Good luck, trebace ti :)

Ilija Studen
03. 03. 2007., 08:17
Može link?

bNasty
03. 03. 2007., 12:40
Link je (ako se na moj post odnosi) vec u prethodnom postu, ali ok: www.codeigniter.com

Ilija Studen
03. 03. 2007., 13:05
Da, "Može link?" se odnosi na post #10. Znam za CI, ali sam mislio na link gde se objašnjava kako je "PHP 4/5 klackalica urađena". Ako je jedan tekst ili manja grupa tekstova u pitanju ne bi bilo loše da se linkuje.

Nikad dosta trikova u toolboxu :D

bNasty
03. 03. 2007., 14:02
Sorry, nema linka, gledao sam goli sors :)
Mada ima dosta komentara u kodu.