PDA

Pogčedajte punu verziju : PakomPay - Internet Payment Gateway


Dejan Bizinger
05. 03. 2007., 17:43
Upravo je na Tehnopolisu objavljena vest o payment gatewayu PakomPay:

http://www.b92.net/tehnopolis/internet.php?nav_id=235164

Ilija Studen
05. 03. 2007., 17:53
Gde se mogu videti cene? Vidi se da je sajt pravljen da zadovolji samo potrebe prodaje hardvera...

zira
05. 03. 2007., 18:09
Na tekstu na B92 se pominje da se podaci mogu naci na Pakomovom sajtu, no ja tamo ne vidim rijec o tome, mimo kupovine njihovih hardverskih proizvoda?

Ovo su svakako dobre vijesti i zelim im srecu. Mozda su malo nespretno ovo startovali, jer imati ovakav promo tekst na B92, a na sajtu nemati nista o tome (ili bar ja ne umijem da nadjem) je neobicno...


Na sajtu www.pakom.com može se preuzeti aktuelni cenovnik usluga „PakomPay“ i vec za 24 sata prodavati robu, usluge ili primati donacije preko sopstvenog veb sajta.


Posto primaju samo Diners (ima li ko od vas uopste tu karticu), isao sam na Diners.co.yu, ali ni tamo nema rijeci o ovome.

Vjerovatno mala greska u tajmingu PR-a...
Nego ovo sve pisem jer me interesuju uslovi i cijene njihove usluge :)
Ima li ko to?

zark0vac
05. 03. 2007., 18:33
http://www.pakom.com/Ipg/PakomPaymentGateway.aspx

Cene:
PakomPay™ usluga: 40,000 din. / godišnje *
registracija SSL protokola: 15,000 din. / godišnje *

*sve cene su bez PDV-a

dinke
05. 03. 2007., 18:36
Nista dok ne podrze Visa i Master Card.

MorenoArdohain
05. 03. 2007., 19:02
Procesiranje kartica koje je PakomPay započeo ugovorom sa „Diners Club International“, već u narednih mesec dana biće nastavljeno i sa karticama Visa, American Express, Discover, i MasterCard, a pre svega sa najpopularnijom domaćom karticom – Dina Card.


Cim i ako se to ostvari, bice zanimljivo testirati ceo sistem.

Svidja mi se sto je predvidjeno da korisnik ne mora ici na njihov gateway, komunikacija izmedju shopa i gateway-a se obavlja XML-om, sto je veliki plus.

zira
05. 03. 2007., 19:16
Da, zanimljivo...
Zna li ko procenat koji uzimaju po transakciji?

boccio
05. 03. 2007., 21:09
Pozitivno sto napokon postoji domaci gateway... jes' da smo cekali do 2007 da se to desi, ali bolje ikad nego nikad :D Nadam se da ce uskoro podrzati Visa/AmEx/Master pa da prica bude kompletna.

Losa strana price (i naravno, potpuno ocekivana) je da servis kosta 47,200 din. / godišnje. Nije mi jasan princip, nigde na sajtu ne pise koliki je transaction fee, ali nesto ne verujem da ga nema? Ako je tako, onda je prica cak i vrlo korektna, u suprotnom $65 mesecno samo za koriscenje servisa... hm... Suzdrzacu se od komentara dok ne vidim koliki je transaction fee :)

Jasno mi je da Pakom ne moze da ostvari volume kao WorldPay, i da ovo malo domacih merchanta koji ce da koriste servis moraju da plate "za sve", ali ipak...

MorenoArdohain
05. 03. 2007., 21:39
^ Postoji resenje, udruzivanje :) - nadju se 2-3 clana ovog foruma koji bi da koriste servis i podele troskove.

zira
05. 03. 2007., 21:51
Ne vjerujem da ce takvo nesto biti dozvoljeno, posto se ugovor potpisuje za jedan domen koliko sam vidio iz ugovora.

A prosto ne mogu da vjerujem ni da nece biti transaction fee, samo me interesuje koliki ce da bude...

chesare
05. 03. 2007., 22:14
^ Postoji resenje, udruzivanje - nadju se 2-3 clana ovog foruma koji bi da koriste servis i podele troskove.

Ne vjerujem da ce takvo nesto biti dozvoljeno, posto se ugovor potpisuje za jedan domen koliko sam vidio iz ugovora.

devproshop.com ? :1064:

Dragan Varagić
06. 03. 2007., 09:34
To što vidite jeste tzv. flat fee. Znači, kod ovog sistema ne naplaćuju se posebno troškovi transakcija, već je to praktično pre-paid sistem.

Razmislite o tome koliki će biti broj onih koji će po domenu praviti neku prodaju... To je jedan od sistema naplate koji se koristi u svetu, samo nismo navikli na to u odnosu na servise koji se trenutno ovde koriste.

Da li će ostati samo ovakav sistem plaćanja ili će biti modifikovan, to će se videti kada se pojavi zaseban sajt za ovu uslugu.

Dejan Bizinger
06. 03. 2007., 11:00
To što vidite jeste tzv. flat fee. Znači, kod ovog sistema ne naplaćuju se posebno troškovi transakcija, već je to praktično pre-paid sistem.


Ovo nije flat fee, tek treba da postave cene transakcionih usluga.

boccio
06. 03. 2007., 11:14
Cekajte, ko je sad u pravu?

zira
06. 03. 2007., 11:25
Flat? Znaci, napravim milion $ prometa i platim samo 40k din godisnje?

Dejan Bizinger
06. 03. 2007., 11:30
Nelogicno bi bilo naravno, svakako ce biti neki transaction fee. Inace, imati payment gateway kod nas nije toliko jednostavno kao u Americi.

marinowski
06. 03. 2007., 11:48
Jel' ima neko uopste od vas Diners karticu? Ja imam 5 kartica, ali ni jedna nije Diners.

Mr.Paja
06. 03. 2007., 13:46
Gde sakriše stranicu :1074: :D

Server Error in '/' Application.
The resource cannot be found.
Description: HTTP 404. The resource you are looking for (or one of its dependencies) could have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable. Please review the following URL and make sure that it is spelled correctly.

Requested URL: /Ipg/PakomPaymentGateway.aspx

Version Information: Microsoft .NET Framework Version:2.0.50727.42; ASP.NET Version:2.0.50727.210

http://www.pakom.com/Ipg/PakomPaymentGateway.aspx

ppavlovic
06. 03. 2007., 13:48
Prvo su sakrili link sa sajta (iskopao sam ga iz google cache), a sada je i fizicki uklonjena. :)

Peca
06. 03. 2007., 13:56
Profi, nema sta :)

dark_mark
06. 03. 2007., 14:19
Sve pohvale Pakomu za izneto rešenje.Veoma ohrabrujuća vest za domaći IT. Nisam skeptik, ali me ipak svrbe neka pitanja. I ako smo već diskutovali na ovu temu...ne sećam se da je neko imao pravi odgovor :
- Kako je moguće baviti se paymentom bez zakona o elektronskoj trgovini, odnosno bez zakona o elektronskom poslovanju ?
- Šta je sa barijerama koje se odnose na izvoz proizvoda i carinu ?
Payment gateway je odlična stvar i nadam se da će pokrenuti niz pozitivnih pomaka. Tehnologija i ugovaranje sa kartičarima i bankama, tokokovi novca i logistika WEB shopova je jedan deo priče, a drugi se odnosi na procedure i obaveze koje bi trebalo da su predviđene nekim zakonom. Samo razmišljam na glas....da nam se ne dogodi da opet budemo obeleženi sa konstatacijom „tamo se ne zna ko pije, a ko plaća“.
....bio je jedan odgovor, ne sećam se od koga....tehnologija ide ispred zakona....slažem se. A dali u tom slučaju znači da i ovako „pipave“ stvari treba prepustiti slučaju ....ili....?

nixa
06. 03. 2007., 14:53
Evo ti samo podatak da kada je EBay počeo da radi, nije postojao zakon koji ga je definisao.Tako da praktično niko tebi ne brani da radiš to,samo što imaš veliki rizik jer nisi dovoljno zaštićen zakonom.
Doduše onaj koji je prvi,uvek ima najbolji deo kolača.

valeksic
06. 03. 2007., 15:58
Stranica (http://www.pakom.com/Ipg/PakomPaymentGateway.aspx) je opet up and run sa ažuriranim cenovnikom.

boccio
06. 03. 2007., 16:13
Da, malo su ga "doradili" u hodu :D Kako god bilo, ponuda nije previse rdjava, bas me zanima sa ce se narednih meseci desiti na domacem webu...

mungos
06. 03. 2007., 17:18
http://www.webstudio.hr/v3_paketi/WSpay.htm :1043: (Via ES)

Ilija Studen
06. 03. 2007., 17:39
Ček, znači naš dragi Pakom je ripovao info o svom servisu sa ovog na koji je Marko linkovao? Sve sa TM? :D

boccio
06. 03. 2007., 17:46
Prva verzija koja je imala opisan POST i XML metod je izgledala bukvalno kao ovaj WebStudio... Sad su malo preradili :D i naravno, preveli "sustav" u "sistem" :D


WSpay™ je sustav koji omogućuje on-line autorizaciju kreditnih kartica i namjenjen je svima koji žele iskoristiti prednosti interneta za unapređenje poslovanja.

WSpay™ je sustav koji je u cijelosti razvijen u Web Studiu, a na temelju specifikacija i ugovora sa kartičnim kućama American Express, Diners te PBZ-om.


PakomPay™ je prvo Internet Payment Gateway resenje razvijeno u saradnji sa Diners Club International, domaćim i stranim partnerima, na temelju specifikacija i ugovora sa kartičnom kućom Diners i bankama a pre svega na velikom iskustvu zemalja u okruženju.

Hm... cudan nacin da se kaze "pazarili smo ovo od Hrvata" :D

MorenoArdohain
06. 03. 2007., 19:06
Sad pise da samo pravno lice moze da koristi gateway, u prvoj verziji je bilo i za pravna i za fizicka lica.

zira
06. 03. 2007., 19:15
Da, ovo hrvatsko rjesenje stvarno vrlo lici na ono sto je juce pisalo na Pakomovom sajtu. Nije problem ako su kupili, sto da ne, ali ja sam shvatio da su to oni napravili?

mungos
06. 03. 2007., 19:21
Kupili ili razvili, bitno je da je tu, da smo u 2007. napokon dočekali Payment Gataway!

// istorijski dio #1: prvi je bio E-Bank, zatvoren 2001. Znaci sest godina se cekalo na sledeci.

#2: Ono sto Maxi.co.yu radi u kombinaciji sa Intesom je bio cini mi se prvi bitan korak, ali za razliku od Pakoma, neotvoren za javnost

zira
06. 03. 2007., 20:30
Da, slazem se.
U svakom slucaju treba sacekati (nadam se ne dugo) da vidimo kada ce krenuti da rade sa Dina/Visa/MC, onda cemo moci reci da imamo PG, Diners je OK kao uvod i nista vise.

Ilija Studen
06. 03. 2007., 20:51
Kao uvod? Bez podrške za ostale kartice sistem je jednostavno neupotrebljiv za išta ozbiljnije od eksperimentisanja (bitno da cene nisu eksperimentalne ;) ).

Dragan Varagić
06. 03. 2007., 22:39
Verovatno je greška ono samo za pravna lica, jer je i u saopštenju koje je objavljeno na B92 rečeno da će biti i za pravna i fizička lica omogućena online naplata.

Mislim da je bitno da sistem funkcioniše (ko hoće, neka se prijavi za account, pa probajte), a koliko znam, prvi dan rada sistema bilo je dvadesetak prodaja na pakom.com sajtu.

Tačno je da sa Diners karticom ne može da se puno radi sa aspekta online naplate, a videće se kako će se i kada implementirati ostale kartice.

Postoje najave da će se pojaviti još payment gateway-a, pa će ova godina definitivno biti veoma zanimljiva sa ovog aspekta razvoja e-trgovine.

Verovatno ste videli da na E-trgovinu dolasi Intesa i da će pričati o svom sistemu, a koliko znam najavljuje dolazak i Diners (još nisu potvrdili). Mislim da postoji šansa da će se tamo predstaviti i sistemi koji će podržavati Dinu, a možda i još po nešto... A sve na temu e-payment processinga :)

oksite
07. 03. 2007., 02:54
Ne mogu da nadjem stranu sa mogucnostima IPG-a. Jedina strana koju vidim, pored nekoliko PDF fajlova vezanih za uslove servisa i registraciju, je http://www.pakom.com/Ipg/PakomPaymentGateway.aspx.

Iako jos nisam upoznat sa mogucnostima, ne mogu a da ne komentarisem cene servisa. Ako je, recimo, u Austriji medijana svih online narudzbina pcetkom 2006 bila 43 eura (prosecna je 141 euro), to bi tih konvertovanih 3000 dinara bilo naplaceno od 57 dinara u Pro do 87 u Standard. Sa mesecnom pretplatom, da bi se spustio ispod 2% potreban je promet od odokativno 400000 dinara ili 5000 eura. 5000 eura napraviti sa Diners i jos uvek bez informacije da li sistem podrzava recurring naplate, mislim da je malo nerealno, posebno ako je moguce prodavati samo usluge a ne i fizicka dobra (vidi deo o preduslovima).

BTW, "this study presents the results of a survey commissioned by the Oesterreichische Nationalbank on the payment methods Austrians choose when shopping on the Internet. The results showed that the vast majority of online payments (52%) are made via bankbased payment services (payment slips, preauthorized debit, etc.). Credit cards are used for 30% of transactions, and payment by COD (cash on delivery) accounts for a share of
13%." - http://www.oenb.at/en/img/mop_2006_3_stix_wagner_tcm16-48473.pdf

Cak i za placanja ispod 10 eura, bank transfer ne pada ispod 50%. Mislite o tome.

Aleksandar Marković
11. 03. 2007., 16:49
U narednih mesec dana Pakom ce omoguciti placanje i sa karticama "dina", Visa, American Express, "master" i Discover. Pakompay zasad omogucava internet placanje i naplatu na domacim veb sajtovima koriscenjem Diners kartice.

p.s.
http://www.pakom.com/IPG/PakomPaymentGateway.aspx

Dejan Bizinger
30. 03. 2007., 11:10
Setup za PakomPay u promo periodu za Diners je 799 dinara, 1% fee za transakcije.

Da li se neko prijavio za koriscenje servisa?

* PakomPay promo paket važi do uvodjenja ostalih kartica u system (Dina, Master i Viza) Ukoliko želite da zadržite uslove iz Promo paketa, ti uslovi će važiti do 1.1.2008. Ukoliko želite da uvedete i ostale kartice u trenutku kada to bude moguće, platićete razliku izmedju cene Promo paketa i cene Set-up-a što je iznos od 29001 dinar.

MorenoArdohain
17. 04. 2007., 22:16
Proslo vise od mesec dana, i ni traga od ostalih kartica...


Tresla se gora...

Mr.Paja
17. 04. 2007., 23:11
Nezvanicna informacija, do kraja meseca, pa najkasnije do sredine maja, treba da pocne da radi jos jedan payment gateway kod nas, gde ce biti visa i master ...

A sto se tica pakoma po prici sa njima pretpostavljam da nece biti drugih kartica do kraja godine, jedino ako ih konkurencija ne potera.

boccio
19. 04. 2007., 14:28
Setup za PakomPay u promo periodu za Diners je 799 dinara, 1% fee za transakcije.

Da li se neko prijavio za koriscenje servisa?
A jel bi trebalo? :1074:
Pa da oni meni plate 799 za setap, opet mrka kapa, sta ce mi gateway koji procesira samo Diners? Meni za skoro dve godine bavljenja prodajom softvera niko nije platio Diners-om, a cak su koristili i Discover... Visa/Master/AmEx cine 99% CC transakcija.

Dzordz
19. 04. 2007., 14:54
I onda ce Pakom da zakljuci kako se kod nas ne koriste kartice :D

Dejan Bizinger
19. 04. 2007., 19:53
Slazem se da dosta ljudi kod nas ne koristi Diners, ali ako nesto kosta 800 dinara pa makar imao jednu ili nijednu porudzbinu zar ne vredi da se ponudi ta opcija i da popust iskljucivo vlasnicima Diners kartice? Kao sto znas, 2co naplacuje 5.5% plus neki dodatni trosak, pare nisu odmah na racunu a preko Diners-a je 1% Ako nekom ponudis popust od 5 ili cak 10% zato sto ce pare biti odmah u domacoj banci zar to nije dovoljan razlog? Sve vise upoznajem poslovnih ljudi koji imaju Diners kao kompanijsku karticu.

Takodje, ja da imam IPG, ja bih sve one koji se ukljuce u promo periodu pa makar to bila i jedna kartica gledao drugacije od onih koji se ukljuce ona kada u ponudi budu sve kartice. Ti gradis neki kredibilitet, pokazao si interesovanje i poverenje i onda kada mnogi nisu pa sto onda ne bi imao neku prednost.

MorenoArdohain
19. 04. 2007., 20:16
Cena godisnje pretplate za IPG je jednostavno previsoka da bi ga otplatili ti malobrojni koji imaju Diners kartice. Prakticnije je zato platiti za resenje koje moze primati sve kartice.

Inace, cujem danas na TV Avala informaciju da je u 2006. bilo preko 4.5 miliona dolara prometa u koriscenju kartica preko Interneta. Ne znam koliko je sigurna informacija, ali ako je tacna, to je prilicno pozitivno.

Dejan Bizinger
19. 04. 2007., 20:20
Cena godisnje pretplate za IPG je jednostavno previsoka da bi ga otplatili ti malobrojni koji imaju Diners kartice. Prakticnije je zato platiti za resenje koje moze primati sve kartice.


MorenoArdohain, ne znam da li se razumemo. Koja cena godisnje pretplate za IPG i Diners? Uslovi iz Promo ponude Pakoma, (http://www.pakom.com/ipg/PakomPaymentGateway.aspx) kako pise na sajtu, vazi do 1.1.2008. a ako se odlucite da koristite i sve ostale kartice (kada budu u ponudi) placate razliku od 29 001 dinara.

Znaci, svako pravno lice moze do kraja godine da stavi payment gateway koji ce da prima Diners za 799 dinara. Ja bih to stavio za Humanost.org ali trenutno nema iza sajta pravno lice.

MorenoArdohain
19. 04. 2007., 20:30
Sorry, nisam bio upoznat sa promo ponudom.
U svakom slucaju, i dalje mislim da je neprakticno.

vladimir
21. 04. 2007., 03:26
Sorry, nisam bio upoznat sa promo ponudom.
U svakom slucaju, i dalje mislim da je neprakticno.

Aman, zasto je neprakticno ?

MorenoArdohain
21. 04. 2007., 12:48
Vec sam naveo gore, pre bih da koristim resenje koje prihvata sve kartice, nego jednu jedinu, i to onu koja se najmanje koristi. Stavise, ne znam nikog ko ima ili je upotrebio Diners za kupovinu preko neta.

vradovanovic
21. 04. 2007., 18:45
Vec sam naveo gore, pre bih da koristim resenje koje prihvata sve kartice, nego jednu jedinu ...

Samo što trenutno ne postoji rešenje koje prihvata sve kartice :)
PakomPay (http://www.logik.co.yu/Prvi-Internet-Payment-Gateway-u-Srbiji-31--news.htm) je jedino rešenje u Srbiji na koje možeš da se prikačiš. Pakom je najavio da će podržati i druge kartice u narednom periodu, podrška za Diners sigurno nije cilj sam za sebe. Ja se nadam će se i ostali probuditi i da će biti još IPG-a. To će doneti dobro svima, jer samo je konkurencija zdrava. Do tada, ko želi može da proba i sa PakomPay (http://www.logik.co.yu/Prvi-Internet-Payment-Gateway-u-Srbiji-31--news.htm) za 800 dinara. Ko ne želi, može da sačeka da Pakom podrži i druge kartice, ili da čeka pojavljivanje drugih rešenja.


Nezvanicna informacija, do kraja meseca, pa najkasnije do sredine maja, treba da pocne da radi jos jedan payment gateway kod nas, gde ce biti visa i master ...

Hehe, obožavam ove nezvanične informacije. Od njih više volim samo poluzvanične :)
Tako Intesu čekamo godinama, što neznanično, što poluzvanično. Jedino nikako da dočekamo zvanično :)

zira
21. 04. 2007., 18:48
Pa Inteza krece zvanicno, znaju se i tarife i uslovi, pogledaj Nixin post sa e-trgovine (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=2767)

valeksic
21. 04. 2007., 19:18
+ Varagina najava za DinaCard... http://www.internodium.org/node/2819

vradovanovic
21. 04. 2007., 19:24
Pa Inteza krece zvanicno, znaju se i tarife i uslovi

Lepo si rekao kreće, samo nikako da konačno krene. Tako već dve godine.
Jedina je razlika što su ove godine prvi put objavili cene http://www.internodium.org/node/2792.

Cene i uslove ne želim da komentarišem. Očigledno je da ovo neće biti otvoren sistem, već sistem za pravna lica povezana sa Intesom (čitaj Delta payment gateway). Ne verujem da će bilo ko sa ovog foruma moći da se zakači na takav sistem.

Dakle kao što rekoh, čekamo da PakomPay (http://www.logik.co.yu/Prvi-Internet-Payment-Gateway-u-Srbiji-31--news.htm) podrži druge kartice ili da se pojavi još neko payment gateway rešenje (pominju se APN, Pexim, ...).

MorenoArdohain
21. 04. 2007., 19:35
Samo što trenutno ne postoji rešenje koje prihvata sve kartice

Postoje, ali nisu u Srbiji. Rado cu se presaltovati na (pouzdana) domaca resenja cim podrze vaznije kartice.

vradovanovic
23. 04. 2007., 13:14
Postoje, ali nisu u Srbiji. Rado cu se presaltovati na (pouzdana) domaca resenja cim podrze vaznije kartice.

Slažem se :)
Na to sam i mislio, ne postoji domaće rešenje.

Zato nam i treba bar jedan domaći payment gateway (a poželjno je i više) koji će da bude pouzdan i da podržava Visu, Master, Diners, ... ali i Dinu.
Bitno je da se krenulo sa mrtve tačke :)

dark_mark
23. 04. 2007., 14:43
Kako vam se dopadaju uslovi za payment gateway kod inteze ? Na e trgovini je bilo interesantnih brojki ....500.000 pa ćemo videti.

vladimir
23. 04. 2007., 14:45
Zeleo bih da pojasnim sta znaci da PakomPay ne podrzava ostale kartice.
Aplikacija zapravo podrzava sve kartice pa cak i Dinu koju smo implementirali ovih dana.
Na zalost nije aplikacija ta koja odlucuje vec u slucaju Vize i Mastera banka.
Viza i Master ne prepoznaju iT firme kao svoje partnere i zato je potrebno da izmedju IT firme i Vize postoji banka kao prihvatilac kartica.
To kod nas mogu da budu sve banke koje imaju svoje pos sisteme na primer AIK, Alfa, Meridian, Komercijalna i na kraju krajeva cuvena Intesa.
Onbo sto Intesu izdvaja od drugih je to sto je ona donela neobicnu oodluku da posao provajdinga radi sama a ne preko IT firme koja bi servisirala klijente.
Verovatno je zbog toga i donela odluku da payment gateway ponudi samo odabranoj grupi korisnika sto je mudra poslovna odluka.
Kada Intesa ili neka druga banka nadje svoj interes da jedna IT firma vrsi ove usluge tada ce i u Srbiji da bude moguce primati ove dve kartice preko svojih sajtova.
Do tada PakomPay mozete koristiti za Dajners i od sredine maja za Dinu sto je relativno dovoljno za uspesno poslovanje jednog web sajta ( u smislu da ce sajt imati makar jednu opsteprihvacenu i jednu internacionalnu karticu).
PakomPay kao resenje razmatraju 2 banke i ako se makar jedna od njih dve odluci, za samo nekoliko dana bice konacno reseno pitanje i Vize i mastera...

Blood
23. 04. 2007., 14:58
PakomPay kao resenje razmatraju 2 banke i ako se makar jedna od njih dve odluci, za samo nekoliko dana bice konacno reseno pitanje i Vize i mastera...
To je lepa vest, nadamo se da ce se ostvariti uskoro...

zira
23. 04. 2007., 17:15
Da li ta Dina jeste ona koju vec ima puno ljudi ili ce to biti posebna kartica, nesto kao Virtuon?

dark_mark
24. 04. 2007., 14:16
Nove inicijative (http://www.cuti.org.yu/)....ja sam uzdržan.

benjamin
24. 04. 2007., 15:05
Nove inicijative (http://www.cuti.org.yu/)....ja sam uzdržan.

sjajno !!
kako se ja nisam pre setio :1054:

samo su zanimljivi ... svi kukaju kako je mnogo i 800 dinara za pakom da bi nam procesirao naplate a ova ekipa trazi 2000 (godišnje valjda) za jedan ružan logo iza kojeg stoji njihovo navodno "amin"

au dobra ideja, dobra ... ma mnogo dobra ! :1045:

dark_mark
24. 04. 2007., 16:18
Nisam prisustvovao, ali sam čuo da su slični komentari bili i od strane učesnika skupa u privrednoj komori beograda gde je ova ideja i prezentovana. Ako znate neke dobre primere sertifikovanja sajtova, postavite neki link.

Dejan Bizinger
24. 04. 2007., 16:31
Sto se tice svetskih autoriteta za certifikaciju, tu se isticu:

http://www.verisign.com
http://www.thawte.com
http://www.truste.org

oksite
24. 04. 2007., 17:12
Ako znate neke dobre primere sertifikovanja sajtova, postavite neki link.

http://www.euro-label.com