PDA

Pogčedajte punu verziju : Zanimljiva marketinška tehnika


Dragan Babić
15. 03. 2007., 13:55
Šta su japanci počeli da rade kako bi promovisali svoj sajt u offline sferi. (http://www.etre.com/blog/2007/03/search_me_adverts_japan_ntt_docomo/)

Za one koje mrzi da čitaju ceo (kratak) tekst:

U suštini u svojim offline reklamama su inkorporirali vizuelni element search input polja i dugmeta, uključujući i ključne reči za koje su optimizovali svoj kompanijski sajt. Na taj način direktno sugerišu svojim korisnicima koje ključne reči da koriste kako bi došli do njihovog sajta putem search enginea, na Webu na kome URI svakim danom znači sve manje i manje (obskurni su).

Prilično riskantna strategija, ali zanimljiva u svakom slučaju.

marinowski
15. 03. 2007., 14:08
Primetio sam da na mene retko deluju offline reklame za neki sajt. Cesto sam npr. u liftu video neku reklamu, zapamtim URL ali dok dodjem do kancelarije jednostavno zaboravim na to.

Inace, ovaj nacin obecava. Narocito ako postignes da si prvi na pretrazivacima.

Dragan Babić
15. 03. 2007., 14:23
Ja nekako po automatizmu pamtim URIje, kao što sam zapamtio recimo koncertpepersa.com koga sam video ispisanog sprejom svuda po centru grada (ali vodi samo na neobeejev placeholder). Te stvari mi jednostavno ostanu u glavi.

Ivan
15. 03. 2007., 14:31
Ovo je extra ideja! Ja takodje slabo pamtim URI-je, tj obicno vezujem neku kljucnu rec za lokaciju i tako je posle pronadjem (Google).

Eniac
15. 03. 2007., 21:35
pa ne znam... kao sto zigor rece retko zapamtim adresu do kuce... i cesto se pitam koliko je efikasna outdoor promocija portala, kad cu sigurno do kuce da zaboravim URI...
ali je svakako zanimljiv pristup Japanaca celoj prichi... drugacije :D

Dragan Babić
15. 03. 2007., 22:13
^ Upravo je u tome i poenta - da ne pamtiš URI, već samo ključne reči vezane za njega. E još kad bi ljudi čitali postove... ;)

zeljic
15. 03. 2007., 22:35
Veoma zanimljiv pristup, kao sto neko vec rece, riskantan, ali zasto ne ako si prvi na pretrazivacima!?
Jer prvi kupi >90% prometa :)
Strategija je dobra za url-ove sa vise znakova. Tesko je zapamtiti url od recimo 16 znakova :)

Miloš Lalić
15. 03. 2007., 23:19
Uh, svaka čast na tajmingu, u ponedeljak bi trebalo da dajem materijal za sajam turizma na štampanje :1043: Imam priličan problem sa pamtljivošću .info domena: čak i iskusniji korisnici uvek prvo kucaju .co.yu/.com koje nisam uspeo da pribavim. Ovako im baš kažem šta treba da rade da nađu sajt - vizuelno umesto "ukucajte na google-u ključnu reč" (što sam nekada praktikovao u usmenom kontaktu kada nemam vizitku pri ruci). Javiću kako je prošlo za 2 meseca... :1091:

kai
16. 03. 2007., 11:13
Zanimljivo. Worth a try u svakom slucaju! :)

bamby
16. 03. 2007., 21:31
Recimo ovako.

http://img58.imageshack.us/img58/6999/internetgj6.gif

jablan
16. 03. 2007., 21:49
Sumnjam da tek tako možeš da metneš onoliki Guglov logo na svoju reklamu... ;)

bamby
16. 03. 2007., 22:56
Verovatno si u pravu, samo, kad bi ja ovako reklamirao sajt, to bi bilo u mojoj ulici i par okolnih. :1074:

zark0vac
16. 03. 2007., 23:56
Ne bi imao preteran odzv ako reklamiraš u ‚‚svojoj ulici i par okolniih" ;)

A i koji je efekat da 'nateraš' ljude da zapamte 'vlasotnice' za google pretragu, zar nije lakše kad već pamti, da pamti vlasotince.com? Ovo je korisno kod teško pamtljivih domena, recimo ako se firma bavi prodajom mobilnih telefona a ima domen koji sadrži nekoliko reči, lakše će biti potencijalnim kupcima da zapamte da ukucaju, lupam, 'mobilni' u google ako je on prvi i tako da dodju do njega..

bamby
17. 03. 2007., 00:34
Ne bi imao preteran odzv ako reklamiraš u ‚‚svojoj ulici i par okolniih" ;) ..

Zrno po zrno ...



A i koji je efekat da 'nateraš' ljude da zapamte 'vlasotnice' za google pretragu, zar nije lakše kad već pamti, da pamti vlasotince.com?

Kraće je. I nema komplikovan završetak .com.

Zar ovo nije zemlja Srbija gde priličan broj korisnika kupuje kućište u boji s nameštajem.

P. S. Reklama je bila više retorička.

Dragan Babić
17. 03. 2007., 11:10
Jel vi stvarno ne čitate tekstove pre nego što napišete nešto? Lepo piše da ovo rade kompanije kojima je URI totalno obskuran (jer smislenih ima sve manje i manje). Ne vredi stavljati na reklamu u search field "vlasotince" jer imaš odličan TLD vlasotince.com, ali ako ti je TLD dnevnikeklektika.com (na šta se ljudi u glavnom prvo izbeče) onda bi već mogao da razlisliš o ovoj tehnici, i u search field staviš "Dragan Babic" il tako nešto. :)

Pomislite samo na URIje naših fakulteta, ja ni jednom nisam mogao da pogodim koji su kada su mi trebali. U tom kontekstu ova tehnka je ekstra pogodna.

bamby
17. 03. 2007., 16:23
Priznajem, promaklo mi je ono u zagradi (opskurni su).

Fakulteti i ministarstva (mpalsg.sr.gov.yu, minrzs.sr.gov.yu, mem.sr.gov.yu, mps.sr.gov.yu, mugrs.sr.gov.yu ...).

SasaP
20. 03. 2007., 23:34
Stvar ce svakako delovati na potencijalne korisnike, barem na one
koji slabo pamte URIje ili ne zele pamtiti nego googlaju.
Ali sigurno je veci rizik onaj drugi deo price o prisustvu konkurencije, radu pretrazivaca, jer ako vec pamtim keyword ono sto je na prvom mestu to i trazim.