PDA

Pogčedajte punu verziju : Alexa


boccio
20. 03. 2007., 14:24
Zanimljiv detalj na alexi je u attachmentu (nemoguce je bilo postovati kao URL).

Da li je ovo nesto industry-wide? Cudna koincidencija pada alexa rejtinga za 3 sajta, slicnog profila, razlicite ciljne publike (vivvo.net, phpcow.com, componentart.com). Ja ovo ne mogu da objasnim, a zivo me interesuje u cemu je stvar...

Peca
20. 03. 2007., 14:49
Alexa je smeška koliko je podložan manipulaciji, bar što se tiče nivoa na kojem su srpski sajtovi posećeni.

Primer: http://www.alexa.com/data/details/traffic_details?q=&url=www.mycity.co.yu

Pre 2 meseca je bio na nekoj > 150 poziciji, u Srbiji.
Sada je 34, i verujem da će za mesec dana ući u Top-20.

Smešno...

ivanhoe
20. 03. 2007., 18:08
ih, kako si krenuo za pola godine ima da odes u minus :D

artur_dent
20. 03. 2007., 19:08
Ajd bas me interesuje, uporedio sam ga sa jednim domacim sajtom u ciju posetu imam uvid, i na osnovu toga mogu da zakljucim da imas oko 4000-5000 uniq poseta dnevno - po analytiksu. Koliko sam promasio? Tj koliko je alexa (ne)precizan...

marinowski
20. 03. 2007., 20:36
Peco, I mene interesuje: koliko vas je instaliralo toolbar da bi dobili ovakav rezultat?

Inace, da li se po realnim statistikama povecala posecenost u poslednjih 6 meseci?

Peca
20. 03. 2007., 20:54
Igore, jeste se povecala, ali to Alexa nije mogao da primeti.
Mada se video neki trend porasta i na Alexi, ali kazem, sajt je bio na poziciji > 150, vec par godina.

Evo statistike za proteklih 7 meseci.
webalizer - http://stats.mycity.co.yu/
Google analytics kaze ~ 7.000 poseta.
Extreme counter kaze ~ 8.000 poseta.

No, hteo sam samo eksperiment da napravim, da vidim koliko je lako manipulisati Alexom.
Koliko je moderatora instaliralo Alexu - ne znam, mada verujem da ih ima bar 20.

Dakle, smesno je.
Alexa ima smisla kod posecenijih svetskih sajtova, kod nas on bazira procenu na jako malom uzorku, i to moze jedan urednicki tim da izmanipulise eto samo tako.

Ovo sam prvenstveno uradio da pokazem ostalima koliko je Alexa referentna.
Realno to i jeste neka pozicija koju bi Mycity trebao da ima, jer po webalizeru imamo po 13k unikatnih poseta, bez /uploads/ foldera [stavljen je na Ignore u webalizer.conf]
Ali je cinjenica da do pre mesec dana - Alexa nije ni 'cuo' za mycity.
I cinjenica je da za dva meseca mozes sa pozicije 150 da uletis u top-35...

MorenoArdohain
20. 03. 2007., 20:55
Mali offtopic: po mojim saznanjima, alexa ne meri unique posete, vec sve posete, tacnije traffic ka i od sajta. Iz tog razloga su i moguce manipulacije (cak i prosto ukljucivanje google analytics-a povecava rank).

boccio
21. 03. 2007., 16:08
Ajd bas me interesuje, uporedio sam ga sa jednim domacim sajtom u ciju posetu imam uvid, i na osnovu toga mogu da zakljucim da imas oko 4000-5000 uniq poseta dnevno - po analytiksu. Koliko sam promasio? Tj koliko je alexa (ne)precizan...
Ma kakvi... ni blizu, ispod 1000 dnevno.

Btw, nije poenta teme u alexa rejtingu kao takvom, i (diskutabilnoj) realnosti istog - vec o tome da ocigledno ima simptome nekakvih globalnih fluktuacija... Tri product-based sajta za razlicite ciljne grupe dozivljavaju identican pad alexa rejtinga... wtf?

Osim toga, vec sam jednom (http://www.devprotalk.com/showpost.php?p=10367&postcount=12) spomenuo slicnu situaciju sa Alexom, i jos jednoj nedoumici koja je ostala maglovita bez odgovora... Cudna je ta alexa :)

zira
21. 03. 2007., 16:43
Cudna je ta alexa :)

A Alexa je zensko? :) Bio sam ubijedjen da je musko...

pcigre
30. 03. 2007., 04:12
Testirao sam manipulaciju ALexom pre jedno 8 meseci na 2 domena. Sa toolbarom i 5 klika dnevno se sajt digao sa 300k na 98k... znaci alexa je totalna nebuloza ukoliko niste u prvih top 500 na svetu gde je mozda i iolne tacan.

Goran Aničić
30. 03. 2007., 11:29
Testirao sam manipulaciju ALexom pre jedno 8 meseci na 2 domena. Sa toolbarom i 5 klika dnevno se sajt digao sa 300k na 98k... znaci alexa je totalna nebuloza ukoliko niste u prvih top 500 na svetu gde je mozda i iolne tacan.

Isti slučaj, jedna jedina instalacija Alexa adware toolbara i par klikova dnevno, i rejting skoči za par stotina hiljada mesta - neozbiljan i nerelevantan servis.

Dejan Bizinger
30. 03. 2007., 12:46
To vazi za malo i srednje posecene sajtove ali ne i za veoma posecene sajtove. Probajte da npr. B92 sa trenutnog mesta 1153 da bude npr. medju 500.

Nisam neki ljubitelj ovog servisa, daleko od toga, ali necega se morate drzati ako vec nema neke bolje (ili mnogo bolje) nezavisne statistike.

susjed
02. 04. 2007., 21:14
Zanimljiv detalj na alexi je u attachmentu (nemoguce je bilo postovati kao URL). Na slici ti piše Premalink
A to je ovo (http://www.alexa.com/data/details/traffic_details?site0=vivvo.net&site1=phpcow.com&site2=componentart.com&site3=&site4=&y=r&z=1&h=300&w=540&range=6m&size=Medium&url=susjed.com)

pcigre
11. 06. 2007., 15:17
Traffic Rank for devprotalk.com: 18,627

ajd priznajte ko ima sve toolbar :)

cvele
11. 06. 2007., 15:38
Traffic Rank for devprotalk.com: 18,627

ajd priznajte ko ima sve toolbar :)

koristis xp ?, imas ga ti.

boccio
11. 06. 2007., 15:52
koristis xp ?, imas ga ti.
Mozda gresim, ali mislim da se vrlo uspesno "cisti" sa Spyware programima, tipa AdAware... bar tako ja uradim, cim instaliram svez windows i pokrenem AdAware pronadje Alexu i ubijem je :)

Gruja
11. 06. 2007., 15:56
koristis xp ?, imas ga ti.

Otkud sad to? Nisam primetio ni na jednoj XP instalaciji.

bluesman
11. 06. 2007., 17:12
Ako pažljivije pogledaš videćeš da je traffic rank još opao u poslednjih 6 meseci. Meni je totalno nejasno kako ima i ovo što sada ima a da ne pričamo o onom ranku od ranije.

pcigre
11. 06. 2007., 17:18
koristis xp ?, imas ga ti.

jos pri pravljenju instalacionog diska ga nLiteom ubijem...

Interesantno je da sam se u zadnjih mesec dana susreo sa vise osoba odnosno firmi koje cene ovaj servis i koje ne zanima tudje misljenje o njegovoj pouzdanosti.

adelante
11. 06. 2007., 21:20
Meni zanimljivo i to što se na alexa.co.yu vidi već duže vreme pozitivan trend rasta domaćih sajtova. Sad ili su to domaći sajtovi postali posećeniji nego strani u zadnje vreme ili nešto drugo. Pre nekih mesec-dva dana 1000-ti sajt na domaćoj alexi je bio negde na 1 000 000+ mestu na alexa.com, sada je na 885 000 + mestu.

Peca
11. 06. 2007., 21:36
Mozda gresim, ali mislim da se vrlo uspesno "cisti" sa Spyware programima, tipa AdAware... bar tako ja uradim, cim instaliram svez windows i pokrenem AdAware pronadje Alexu i ubijem je :)

plugin za FF - http://www.quirk.biz/searchstatus/
cenim da on nema spyware, mada je Alexa sama po sebi spyware...

Interesantno je da sam se u zadnjih mesec dana susreo sa vise osoba odnosno firmi koje cene ovaj servis i koje ne zanima tudje misljenje o njegovoj pouzdanosti.

Odlicno, onda sam ja po njima buduci milioner, kada se srpski web bude razvio i ako moj sajt zadrzi trenutnu poziciju na Alexinoj top-listi