PDA

Pogčedajte punu verziju : Coca Cola Community u Srbiji + nagradna igra + loyality program!


mungos
16. 04. 2007., 00:05
It's official!
http://www.coca-cola.co.yu/


Nakon nešto više od mjesec dana najavljivanja i testiranja u kome su učestvovali skoro svi koji nešto znače na domaćem netu (plus veliki broj budućih cyber zvijezda!) Coca Cola društvena mreža na adresi www.coca-cola.co.yu počinje sa radom!


http://www.biznisblog.com/tekstovi/ekskluzivno-coca-cola-community-u-srbiji--nagradna-igra--loyality-program
http://blog.nixa.co.yu/arhiva/14/novi-community-site-je-postavio-svoj-domen/

borstale
16. 04. 2007., 00:33
Meni ne radi link

ppavlovic
16. 04. 2007., 00:36
Sinak... To nece nikad da poleti. :) www.coca-cola.co.yu je "The page could not be displayed" :)

A imaju i gresku na mojenagrade.co.yu kad kliknes na "Pozovi prijatelja" pa ako nisi ulogovan i kliknes na link za registraiciju. :p

mungos
16. 04. 2007., 00:48
Hm, izgleda da je sajt u ovom momentu nedostupan za neke ISP iz Srbije. Meni iz Republike Srpske fercera sasvim uredno :)

Evo vam jedna shotka :)

http://www.balkaninc.com/coca-cola.png

Gorrran
16. 04. 2007., 01:45
Očekivao sam više. Ne tvrdim da je loše, ali...
Ne nudi se ništa novo, ništa posebno.
Bio sam u prilici da "testiram", pa sam kao neki idiot beležio pros & cons.
Sada mogu da kažem da, osim background branda, ovde nema ničega (što opet ne znači da servis neće zaživeti), ali naprosto nema novine koja bi izdvojila servis od ostalih. Korektan dizajn, korektan interfejs.

Možda bih imao i nešto pametnije da kažem, ali pola gajbe je pola gajbe (da ne reklamiram koje je pivo u pitanju).

Svejedno podržavam trud i nadam se pozitivnim rezultatima!

edit: trenutno radi iz srbije
poz!

zira
16. 04. 2007., 08:25
Kao sto sam vec Marku rekao, ako ovo uspije, bice to zbog Coca-Cole i velikih para utrosenih u kampanju, ne zbog sajta. A CC je uspjesna :)

Usput, ne radi sa SBB-a.

Dušan Dželebdžić
16. 04. 2007., 08:39
Hmmm... radi sa SBBa. Radilo i sinoć.

I ja sam očekivao nešto više. Ova mešavina digga i 43thingsa jeste zanimljiva, ali je daleko od revolucionarne. Što neće biti prepreka uspehu sajta, Coca-Cola je to :)

dinke
16. 04. 2007., 09:19
Meni sajt radi vec nekoliko dana. Slozio bih se sa vecinom, ako ovaj sajt uspe, uspece zbog brenda koji stoji iza istog.

Miloje Sekulic
16. 04. 2007., 09:45
gledam nesto vreme kad ste postovali komentare i pitam se spavate li ikada

Dušan Dželebdžić
16. 04. 2007., 10:04
Svake nedelje :D

kodi
16. 04. 2007., 12:26
za Mungosa:


Ukratko, zaboravite sve ostale teen communty portale i chat servise, ko ne bude ovdje neće ga biti nigdje!

Jel i dalje stojis iza ove izjave?

mungos
16. 04. 2007., 12:43
Naravno da stojim :)

kodi
16. 04. 2007., 12:53
Naravno da stojim :)
Onda se preimenuj u marketing experta :)

Milos Vukotic
16. 04. 2007., 13:13
A na prvom mjestu cool članova ove "teen community" glavom Mungos...
Mis'im, izvali ovo: Mungos, koje školjke najviše voliš? :D

dinke
16. 04. 2007., 14:00
za Mungosa:

Jel i dalje stojis iza ove izjave?
Dobro de, covek je verovatno dobio zadatak da napravi buzz oko ovoga, i ako mene pitas uspeo je. E sad, ako cemo posteno, mi i nismo ciljna publika pomenutog sajta, tako da .. tkoga briga sto su neki tamo developeri/hateri razocarani mogucnostima i funkcionalnoscu. Bitno je da se navuku obicni, (ne IT) korisnici.

Inace, ja licno smatram iskustvo sa sajtom izuzetno korisnim. Prvo zbog toga sto sam saznao da je Marko ispunio jedan od svojih snova (povalio konobaricu :1038: ), a drugo sto sam konacno nasao odgovarajuce mesto gde cu umesto svog Web Dev Bloga smarati ljude sa vestima o tenisu :)

Ilija Studen
16. 04. 2007., 14:07
Jel ovo proradilo SBB korisnicima?

bamby
16. 04. 2007., 15:47
Vraća mi SMS poruku: Vaš registracioni kod nije korektan (3x).

http://img68.imageshack.us/img68/5925/cocacola1px2.gif

Da li ja to ne vidim nešto ili još nije proradilo kako treba?

Cool članovi, pomagajte!

http://img65.imageshack.us/img65/3903/cocacola2uk1.gif

zira
16. 04. 2007., 15:49
@Ilija: Da, jeste.

bamby
16. 04. 2007., 16:15
Vraća mi SMS poruku: Vaš registracioni kod nije korektan (3x).

Evo rešeeenja!

http://www.mojenagrade.co.yu/users/activate.jsp?msg=URZDPO

kaizen
16. 04. 2007., 17:14
Evo rešeeenja!

http://www.mojenagrade.co.yu/users/activate.jsp?msg=URZDPO

?

jel ovo neki demo nalog?

bamby
16. 04. 2007., 17:28
^ Ma jok. Moj.

kaizen
16. 04. 2007., 17:39
^ Ma jok. Moj.

Ja kad kliknem na onaj link mene uloguje... korisničko ime: stefan, šifra: anandi2021

blogowski
16. 04. 2007., 18:06
Ja kad kliknem na onaj link mene uloguje
Ovo je strasno..

mungos
16. 04. 2007., 18:07
kodi:
Onda se preimenuj u marketing experta :)


Hvala na komplimentu ;)
Mada što jes, jes, ni ja ne varim nešto marketing guys... :D

Milos Vukotic:
A na prvom mjestu cool članova ove "teen community" glavom Mungos...
Mis'im, izvali ovo: Mungos, koje školjke najviše voliš? :D


Srednjoškoljke ;)

dinke:
E sad, ako cemo posteno, mi i nismo ciljna publika pomenutog sajta, tako da .. tkoga briga sto su neki tamo developeri/hateri razocarani mogucnostima i funkcionalnoscu. Bitno je da se navuku obicni, (ne IT) korisnici.


Upravo tako. Iskreno, ja sam izuzetno zadovoljan reakcijom na portal tokom beta faze, jer su sajt secirali hard core Internet profesionalci , i to su ko scene u Nadrealistima kad prođe Šahbaz, samo mogu da kažem: "dobro smo prošli..." :)

Što se tiče samog koncepta portala, ja nisam učestvovao u tom procesu i samim tim malo mogu da kažem o istom.


Prvo zbog toga sto sam saznao da je Marko ispunio jedan od svojih snova...


Heh, tu je pevaljka na listi neispunjenih želja plus jedno još egzotičnije zanimanje (od pevaljke i konobarice), ali pričam ti o tome sutra u Bgd :D

bamby:
Cool članovi, pomagajte!


Teško je kul biti ful, kad si tu...

"Nije bitno šta znate, već koga znate..." :-)

bamby
16. 04. 2007., 18:44
Ja kad kliknem na onaj link mene uloguje... korisničko ime: stefan, šifra: anandi2021

Odgovor je tačan.

Ovo je strasno..

Odgovor je, takođe, tačan.

bluesman
16. 04. 2007., 19:32
Definitivno treba da promenimo DPT u DPD : Dobrovoljno Pljuvačko Društvo

Miloje Sekulic
16. 04. 2007., 21:02
Definitivno treba da promenimo DPT u DPD : Dobrovoljno Pljuvačko Društvo

Dok sam pravio e magazin kad bi mi ga neko pohvalio zamolio bi ga da kaze i koju kritiku. Pohvale gode, kritike cine da radimo bolje.

Dejan Bizinger
16. 04. 2007., 23:03
Ovaj Coca Colin sajt treba posmatrati samo kao korporativni SN i nista vise. Naravno da se ne treba zanositi da ce jedan sajt pa ni na ovakvom Internet trzistu kao sto je nase biti neki faktor a da ne kazem lider. Jednostavno, obracaju se na novi nacin svojoj ciljnoj publici, putem Interneta - i to je i jedino pohvalno u celom ovom primeru. Da je Coca Cola mislila da napravi SN po ugledu na poznate SN sajtove prvo ga ne bi stavila na sajt sa svojim imenom, nego bi izmislila jedno cool ime i napravila pravi SN sajt.

McKracken
16. 04. 2007., 23:08
Narocito ako ne uspe da izdrzi saobracaj kojeg skoro i da nema ;)

McKracken
17. 04. 2007., 10:38
A nece ga ni biti jer 12 sati administrator spava :)

dinke
17. 04. 2007., 12:37
E, dzaba im buzz na blogosferi (http://www.blogodak.com/?search=coca-cola.co.yu), kad im admin spava. pi pi pi pi pi :)

Dragan Babić
17. 04. 2007., 13:02
Moram priznati da sam iziritiran količinom buzza koji ljudi (svojevoljno) dižu oko ovog - blago rečeno - beta servisa. Ovo nije ni beta, ovo je radna verzija hebote. Ne znam odakle nekom želja da besplatno promoviše koka kolu? Još kada je u pitanju ovako usran servis (pardon my french and ****) - ja znam da bih ja lično zažalio da sam napisao nešto o njemu dana kada je postao live. Ne znam da li su ljudi pisali o njemu samo da bi nešto napisali jer nemaju vremena/ideju o čemu drugom bi pisali ili je nešto drugo u pitanju, ali ovo je smešno. Klasičan primer ujeda za dupe.

Misko
17. 04. 2007., 14:42
Moram priznati da sam iziritiran količinom buzza koji ljudi (svojevoljno) dižu oko ovog - blago rečeno - beta servisa. Ovo nije ni beta, ovo je radna verzija hebote. Ne znam odakle nekom želja da besplatno promoviše koka kolu? Još kada je u pitanju ovako usran servis (pardon my french and ****) - ja znam da bih ja lično zažalio da sam napisao nešto o njemu dana kada je postao live. Ne znam da li su ljudi pisali o njemu samo da bi nešto napisali jer nemaju vremena/ideju o čemu drugom bi pisali ili je nešto drugo u pitanju, ali ovo je smešno. Klasičan primer ujeda za dupe.

Ne samo da nije beta nego čini mi se i da ima elemenata za inspekciju... elem na sajtu nigde ne stoji (ili "stojalo" dok je radio :1060: ) kolika je cena SMS poruke kojom šalješ kodove i kojom se prijavljuješ pre svega... mislim da to nije u skladu sa zakonom o oglašavanju...

shoba
17. 04. 2007., 16:30
IZVALI OVO :1042: : Jos uvek stoji "Greška u komunikaciji sa serverom, molimo pokušajte ponovo. Vrati se nazad."

Malo se persiramo, malo ne, a i kuda nazad... :1092:

Dejan Topalovic
17. 04. 2007., 17:14
Sigurno developeri nisu dobili lovu, pa sad cooliraju. ;)

kaizen
17. 04. 2007., 18:37
Sigurno developeri nisu dobili lovu, pa sad cooliraju. ;)

Pa ne baš:

http://www.biznisblog.com/tekstovi/ekskluzivno-coca-cola-community-u-srbiji--nagradna-igra--loyality-program#comment

EDIT:

A ovakvo polujavno peglanje je zaista bilo neophodno jer je tehnoloska i svaka druga kompleksnost programa mojenagarade.co.yu tolika da je koordinacija celokupnog tima nemoguca na drugaciji nacin osim ovako, u realnom produkcijskom okruzenju.

:1064:

zira
17. 04. 2007., 19:11
Oh... nadam se da isti tim nece raditi i sistem za beogradski aerodrom :1064: Salim se, nego ispalo je da taj sajt prakticno nije ni otvoren jos?! Mungose, greska u tajmingu?

Misko
17. 04. 2007., 23:10
Ma nije greška u tajmingu nego se developeri "izvlače" za kašnjenje :)

Dušan Dželebdžić
17. 04. 2007., 23:40
Možda bi trebalo da zamole ove iz RTVa da im pomognu oko load balancinga ;)

McKracken
17. 04. 2007., 23:54
I dve zlice dramaturgije : )

noviKorisnik
18. 04. 2007., 08:52
Slabo se nešto snalazim ... ova tema mi je preslatka - želeo bih da prebacim na temu za Coca Cola Light ;-)

cyvan
22. 04. 2007., 22:01
Pa ceo sajt je velika reklama.:1053:
Zašto bi iko normalan pristao da besplatno bude deo takve brutalne marketinške kampanje.

Onda opet..., ovo baš nije zemlja normalnih ljudi.

kodi
23. 04. 2007., 01:50
Pa ceo sajt je velika reklama.:1053:



:) . to se zove loyality program, ko sto je lepo napisano u naslovu.
sad zamisli da si ti veliki fan kokakole, i da visis tamo jer ti je super
(druzis se sa drugim uber cool likovima koji vole isto sto i ti, ucestujete zajedno u virtual social activities.... )

i tako...

jablan
23. 04. 2007., 08:59
Zašto bi iko normalan pristao da besplatno bude deo takve brutalne marketinške kampanje.
Kontrapitanje:

Zašto bi neko pristao da besplatno nosi nosi npr. kačket na kome piše Kokakola?

Odgovor je jednostavan: zato što mu sunce bije u oči.

Kapiš? :cool:

Dejan Bizinger
23. 04. 2007., 12:04
Neko cak ne bi ni besplatno pristao da nosi kacket nego bi ga kupio sa imenom brenda na njemu, ali to je kada imas fanove kao sto npr. ima Google (http://www.googlestore.com) ili Mac.

Ne bih nista rekao za ovaj Coca Cola community, posto izuzetno cenim Coca Colin brend, vrednosti koje promovise i slicno ali takva ushicenost oko lansiranja ovog sajta mi uopste nije jasna. Pa da B92 napravi 5 puta bolji SN od ovog vecina sa foruma bi pisala 5 puta gore stvari nego sto se pise za Coca Colin SN.

Dragan Babić
23. 04. 2007., 12:10
^ Dejane šta to onda govori o brendu i imidžu B92?

mungos
23. 04. 2007., 12:30
Cek Bizi, jel to mene oci varaju, ili ti jedan brend B92 (i sve 'vrijednosti' koje isti promovise) uzdizes na nivo poredjenja sa brendom Coca Cole :))

jablan
23. 04. 2007., 12:32
^ Dejane šta to onda govori o brendu i imidžu B92?
To govori da B92, za razliku od RTS-a i CocaCole, masi ne govori samo ono što joj prija da čuje.

Ali da ne ulazimo u flejm...

BTW, koje to vrednosti promoviše CocaCola?! WTF.

Dejan Bizinger
23. 04. 2007., 12:34
@Dragan: Znao sam da ce neko to reci. Nije to toliko u pitanju brend i imidz B92, jer smatram da najveci broj posetilaca ovog i drugih IT foruma, kao i IT profesionalaca generalno je u najvecem broju slucajeva blizi B92 nego drugim medijskim kucama koje su u vrhu po popularnosti. Nijedna domaca medijska kuca nije pionir u raznim tehnologijama distribucije sadrzaja kao B92, neka me ispravi neko ako gresim.

Npr. magazin Svet nema neki ugled (barem nece puno ljudi da prizna da cita Svet i slicne novine) ali da Svet izbaci SN verujem da bi dobio i onda manje kritika od B92. Da li je Svet bolji brend od B92? Naravno da nije. Problem je u tome sto uvek ima par onih koji zbog ovih ili onih razloga uvek pisati protiv B92, u ovom slucaju B92 sajta. Mozda zbog toga sto najveci deo online oglasivanja ide na B92 sajt. Inace, zaista postujem sta radi Color Press Grupa da neko ne pomisli da ne postujem.

BTW. B92 je nedavno izabran za jedan od najvecih brendova u Srbiji.

Ne bih da idem dalje u diskusiju jedino da se prebaci u poseban topik o brendu i imidzu. Ovo sam samo naveo zbog Coca Colinog SN da nema potrebe za takvo ushicenje i hiperbole bez obzira koji su razlozi za to. Inace, naravno da ne poredim brendove B92 i Coca Colu i daleko od toga da mislim da je B92 veci brend od Coca Cola kao sto od Coca Cole i ne znam da li ima veci brend ali to ne znaci da treba pisati hvalospeve o njihovom sajtu.

EDIT: Sad sam procitao Jablane tvoju poruku i za pocetak nisam mogao da verujem da si to napisao :). Mislio sam da to nikad necu procitati od tebe za B92 :).

mungos
23. 04. 2007., 12:41
Aj sad nek se svako sa foruma javi i istakne brend firme u kojoj radi, pa da glasamo kako bi prosao na trzistu drustvenih mreza u odnosu na Coca Colu :1042:

jablan
23. 04. 2007., 12:56
Sad sam procitao Jablane tvoju poruku i za pocetak nisam mogao da verujem da si to napisao :). Mislio sam da to nikad necu procitati od tebe za B92 :). Što?! Vidi, jedno je npr. informativna politika B92 i sve to na šta je B92 uticao da se promeni tokom devedesetih i nadalje, Peščanik, Insajder, Poligraf itd (što ću uvek da poštujem), a drugo je (loša) informaciona arhitektura vašeg sajta i komercijalizacija televizije oličena u Velikom Bratu (što ću i dalje da pljujem)...

;)

dark_mark
23. 04. 2007., 13:30
B92 vs Coca Cola ....o čemu je ovde reč. Jedan brend je jači a drugi je manje štetan po zdravlje. Kada je SN u pitanju mislim da bi mi opet Coca Cola više izjedala jetru od B92.
Markova ideja nije loša....prijavljujem se za posmatrača bez dovoljno dobrih argumenata.

kodi
23. 04. 2007., 13:55
Aj sad nek se svako sa foruma javi i istakne brend firme u kojoj radi, pa da glasamo kako bi prosao na trzistu drustvenih mreza u odnosu na Coca Colu


Brend moje firme nikako nije veci, al garantujem da bi bio poseceniji.. mislim vidite nam forum (http://forum.sbb.co.yu/viewforum.php?f=50)

:D :D :D

Dragan Babić
23. 04. 2007., 14:05
Pazite ljudi, nisam hteo da izazivam flame, već sam samo najuzdržanije pitao šta to govori o devedesdvojkinom brendu i imidžu kada ih ljudi popljuju čim nešto urade kako kaže Dejan, mada ja recimo ne delim to mišljenje.

Sorry ako se moj komentar dao protumačiti drugačije. Povlačim se iz diskusije. ;)

marinowski
23. 04. 2007., 14:37
Ja nemam ništa protiv toga da Coca-Cola stoji iza nekog servisa koji je potencijalno zabavan i popularan. E sada, sve zavisi od same izvedbe servisa, a bogami i od reklame da li ce to i biti. Nekako ne vidim da se povećava broj korisnika, niti da se servis ozbiljno koristi. Više se koristio dok je bio u test fazi i dok smo ga testirali :)

Što se tiče B92, primetio sam i ja da se obično ospe drvlje i kamenje prema svemu što urade. Moguće da su razlozi u sitnicama i bahatosti ... Pogledajte npr. ovo:

http://www.b92.net/marketing/web/spec_ponuda.php

Pored reklamiranja po prikazu, oglašivač dobija i statistiku koliko posetilaca je kliknulo na baner. Ovo je nešto što ne nudi nijedan drugi medij.

Ovo npr. nije istina. Ovo me podseća na reklamu Voda Vode, kada je stajalo da je to jedina voda koja je ispravna, itd itd ...

mungos
23. 04. 2007., 15:05
Nekako ne vidim da se povećava broj korisnika, niti da se servis ozbiljno koristi. Više se koristio dok je bio u test fazi i dok smo ga testirali :)


Ima jedan zakon za komjuniti sajtove koje se prepisuje Zuckerbergu iz Facebooka, mada ne polazi mi za rukom da iskopam originalni citat. Uglavnom, zakon glasi: "Ako sajt raste 2% dnevno sam od sebe, on je ziv". I upravo sam beta fazu Coca Cole tempirao tako da sajt ima dnevni vjestacki rast od 2% i to je izvsno funkcionisalo, do prvog momenta kad je nenajavljeno prerano mjenjan server i sajt bio down 2-3 dana, izgubila se ta nit od dnevnih 2% i to su bukvalno svi primjetili jel je komjuniti jako malen. Da ne spominjem ovo nepredvidjeno pomjeranje lansiranja, kad se ta nit potpuno izbrisala. Ali ne brinite, sve ce doci na svoje kad krene kampanja :D

Eniac
23. 04. 2007., 20:31
u srbiji se najvise cene oni brendovi koji se jedu i piju... zato ce moj SN biti usko vezan za sarmu.
No, mungose imas primer myExita :) EXIT je jako cenjen brend u Srbiji, i mislim da ce sajt explodirati za vreme festivala, trenutno ima negde oko 1500 posetilaca sto nije bog zna sta, ali treba imati u vidu da i nije imao neku ozbiljnu kampanju, niti profi online-pr-ove iza sebe. Videcemo vreme osnivanja sajta je otprilike slicno... (inter)face2face ME i CC :P

Miloje Sekulic
24. 04. 2007., 10:04
ali takva ushicenost oko lansiranja ovog sajta mi uopste nije jasna

Znaš li veću kompaniju na domaćem tržištu koja je odlučila da joj težište marketinških i PR aktivnosti u ovoj godini bude usmereno ka veb-u?

Ne govorim sada o realizaciji, govorim o strateškoj odluci. Posredna poruka koju ova odluka, i aktivnosti koje su njena posledica, emituje je "Za nas je srpski veb postao važan".

Ako je nešto postalo važno za CC, sa njenim pristupom tržištu, mora da bude važno i za ostale kompanije (http://draganvaragic.com/weblog/index.php?itemid=153). Setite se ovoga i iskoristite taj podatak u pregovoriam oko ponude kada sledeći put budete objašnjavali klijentima zašto im je bitno da se korektno predstave na srpskom vebu.

Miloje

P.S. Da CC je klijent (http://www.mccannpr.co.yu/code/navigate.php?Id=73) McCann-Erickson PR-a, gde radim. Ne, koncept i realizacija portala nisu bili naš posao.

P.P.S. Da godinama sam u raznim novinama u kojima sam promovisao primenu veb-a u poslovanju priželjkivao da ga najveće kompanije prepoznaju kao bitan kanal za komunikaciju sa njihovim ciljnim javnostima.
Ta godina je došla, CC portal (koji se zvanično predstavlja javnosti ove nedelje) je vrh ledenog brega.

Dejan Bizinger
24. 04. 2007., 11:07
Miloje, niko ne spori znacaj sto je Coca Cola odlucila da krene sa ovim sajtom kao novi model komunikacije sa ciljnom grupom preko Interneta. Dobro bi bilo da svi naprave neki slican model komunikacije.

Ali...

1) Ja sam rekao da to sto su napravili ovaj sajt ne treba pisati o tome kao neku skoro pa glavnu vest ove godine Ovde je znacajna sama odluka da se i Internetu posveti paznja a sam sajt nije nista posebno

2) Takodje, mora svima biti jasno da bi u kontekstu "Eksluzivno: Velika svetska korporacija ce otvoriti social networking sajt u Srbiji" bilo izuzetno znacajno da je pre nas postojalo 5-6 zemalja gde je to isto uradjeno pa eto izabrali bas Srbiju da i tu naprave isto. Ja kada sam procitao taj naslov u prvom momentu sam pomislio da Yahoo, Fox Interactive Media ili IAC otvaraju svoje lokalne sajtove u Srbiji.

Recimo, princip sa Microsoft razvojnim centrom. Odluka Microsofta da napravi razvojni centar u Srbiji je znacajna jer pre Srbije je to bilo na 3 mesta u svetu. Ovakav isti, slican ili bolji sajt Coca Cola ima i u drugim zemljama, Coca Cola je jos pre krenula sa SN strategijom. Pa nije u Srbiju dosao Myspace ili da ne govorim Yahoo pa otvorili svoje portale na srpskom. Kada pricamo o znacaju Interneta u Srbiji dolazak velikih Internet igraca bi bio znatno znacajniji nego sto je Coca Cola otvorila svoj korporativni SN sajt. Ovo je obican korporativni, samo sto nije brochure-ware sajt nego su uradili malo da bude interaktivan.

BTW. Kada smo vec kod Coca Cola, neko bi mogao da im javi (sto je Blogowski) dobro primetio (http://www.blogowski.eu/2007/04/16/coca-cola-community/) da Srbije i nema na njihovoj listi (http://www.cocacola.com) lokalnih sajtova. Takodje, preporucujem da procitate njegov tekst o ovom servisu koje je prakticno isto ono sto sam ja napisao.

jablan
24. 04. 2007., 11:18
Znaš li veću kompaniju na domaćem tržištu koja je odlučila da joj težište marketinških i PR aktivnosti u ovoj godini bude usmereno ka veb-u?
Voleo bih da znam na osnovu čega si zaključio da je "težište markentinških aktivnosti CC ove godine na vebu"? Imaš li uvid u raspodelu CC budžeta? Koliki njegov deo će biti plasiran na vebu (dakle, za banere, SN sajt itd), a koliki na drugim medijima (TV, bilbordi itd)? Ne tvrdim da nisi u pravu, ali ja jednostavno ne mogu da verujem da su više para dali za pravljenje SN sajta nego za besomučno reklamiranje posred filmova i serija, "mehuriči šapuču" itd...

SN sajt, buzz u blogosferi... Ne zavaravajmo se, sve je to sića lova od koje će eventualno neki Mungos da pazari polovnog Golfa ;) i to je to...

BTW, sećate se fame oko nadlanu.com? ;D

Dejan Bizinger
24. 04. 2007., 11:30
Znaš li veću kompaniju na domaćem tržištu koja je odlučila da joj težište marketinških i PR aktivnosti u ovoj godini bude usmereno ka veb-u?


Na ovo sam zaboravio da odgovorim, podsetio me je Jablan sa njegovim odgovorom. Ako Coca Colino teziste marketinskih i PR aktivnosti u ovoj godini i bude na web-u (kada se to kaze pretpostavlja se da ce barem vise od polovine oglasivackog i PR budzeta ici za Internet) onda bih besplatno savetovao da sa tim parama odmah kupe prvih 20 sajtova u zemlji, barem one koji su na prodaju :).

Goran Aničić
24. 04. 2007., 11:43
Mislim da je većina skrenula sa pravog koloseka, suština je u tome da je jedna firma (pa bila to i CC) uložila i novac, i vreme i napor u obogaćenje web ponude, a na kraju krajeva, na neki način i razvoj srbijanskog weba.

Dobar primer svim drugim domaćim firmama da više pažnje obrate ovom komunikacionom kanalu (naravno, web nije samo ovo, već mnogo više).

nixa
24. 04. 2007., 11:51
Gorane,slazem se sa tobom po svim stavkama ... jer gledajte , lako ovo moze da postane referenca kao slucaj pri samom dogovoru sa bilo kojom kompanijom ...

Dejan Topalovic
24. 04. 2007., 11:53
2) Takodje, mora svima biti jasno da bi u kontekstu "Eksluzivno: Velika svetska korporacija ce otvoriti social networking sajt u Srbiji" bilo izuzetno znacajno da je pre nas postojalo 5-6 zemalja gde je to isto uradjeno pa eto izabrali bas Srbiju da i tu naprave isto. Coca-cola je takodje u Austriji kreirala community sajt (http://community.coke.at/).

U Hrvatskoj (http://www.coca-cola.hr/)takodje, kao i u Slovackoj (http://www.coca-cola.sk/sk/svet-coca-cola/zabava/mycokezone/index.shtml), Rumuniji (http://www.coca-cola.ro/)i td.

Dejan Bizinger
24. 04. 2007., 12:01
@Dejan Topalovic: I mnogo drugde. Trebalo bi pitati lokalne Internet poznavaoce koliko im je ta cinjenica doprinela razvoju Interneta.

Evo, proste matematike. Ukoliko su tacne statistike, procenjeno online oglasavanje u Srbiji u 2006. godini je bilo 1.5 miliona evra. Po mojoj proceni, trziste online oglasavanja u Srbiji raste po godisnjoj stopi od oko 50%. U slucaju da teziste ove godine Coca Cole bude na Internetu, to bi verovatno znacilo (uz rast koje ovo trziste oglasavanje ima i bez Coca Cole) da ce ove godine trziste online oglasavanja u Srbiji biti preko 5 miliona evra. Ne verujem da neko moze da poveruje u to.

Ja uporno samo kazem: ovo je super samo izbacite ushicenje, preuvelicavanje i slicno, nazovite stvari pravim imenom i posmatrajte ih na taj nacin.

Miloje Sekulic
24. 04. 2007., 12:26
suština je u tome da je jedna firma (pa bila to i CC) uložila i novac, i vreme i napor u obogaćenje web ponude

Dobar primer svim drugim domaćim firmama da više pažnje obrate ovom komunikacionom kanalu

O tome pričam.

@Bizi: Uz duzno postovanje mislim da si preterano fokusiran na trziste online oglasavanja. Tih nekoliko desetina k evra je nebitno u celoj prici. Bar sto se Devprotalk ekipe tice.

@nixa: Ispravno razmisljanje

@jablan: Niti znam niti bi trebao da znam raspodelu budžeta kampanje.
Potpuno je nebitno koliko od budžeta će biti plasirano direktno na veb (razvoj, promocija, šta god...) a koliko na , kako kažeš, bilborde i TV reklame. Ono što je bitno je da će svaki taj bilbord, svaka TV reklama itd da ukazuju na www.coca-cola.co.yu

jablan
24. 04. 2007., 13:24
Ono što je bitno je da će svaki taj bilbord, svaka TV reklama itd da ukazuju na www.coca-cola.co.yu (http://www.coca-cola.co.yu)
Da, ali se ovo svakako ne bi moglo nazvati "premeštanjem marketinškog težišta na veb". Ja bih ovo radije nazvao "stidljivim pojavljivanjem veba kao novog (rekao bih eksperimentalnog) marketing kanala".

Sve su to nanometarski pomaci za srpski veb i stvarno nema potrebe dizati ovoliku dreku (naravno, ako niste "strani" CC plaćenici). Ono što bi stvarno značilo za razvoj domaćeg veba je:

Kraj Telekomovog monopola i liberalizacija tržišta internet provajdinga
Omogućavanje i zakonsko uređivanje onlajn naplate robe i usluga
Mogućnost da ja kao Pera Perić dođem i za 5 minuta kupim nacionalni domenProsto, jel da? CC ovo radi samo zbog sebe i svog profita, i ni zbog kog drugog...

Miloje Sekulic
24. 04. 2007., 13:56
CC ovo radi samo zbog sebe i svog profita, i ni zbog kog drugog...

Smorih se 8 godina pričajući po raznoraznim novinama, predavanjima i lično da nema boljitka srpskog veba dok ozbiljne firme na njega ne obrate pažnju. Na taj način će doprineti njegovom razvoju. Posredno, naravno. Ko ne zna sebi ne zna ni drugome. I stojim iza toga.

Posao koji radim vidim na isti način. Naravno, samo su rezultati merilo. Za rezultate treba vreme. Godina dana je realan period da se oceni šta sam uradio.

Na ovom forumu se okupljaju developeri. Vrlo dobro znam (http://www.veza.biz/srp/o8.html) koliko je teško prodati klijentima u Srbiji bilo kakvu aktivnost na internetu. Pogotovo za realan novac. Glavni izgovori su naravno "Naš internet je nerazvijen", "Nema ozbiljnih sajtova", "Ni naša konkurencija nema ništa više od kataloga sa adresama i slikom direktora."

Ajde ovako. Ko u sledeća 3 meseca prilikom pregovora sa klijentima iskoristi CC portal i njihovo ulaganje u internet kao argument pri dobijanju posla postuje info ovde.

Ako ne dobije posao - ja Jablanu plaćam piće. Ne mora da bude CC, može sve domaće sem šampanjca. Za 10 pića ima večeru (do cene 10 pića). Od mojih para.

Važi li obrnuto?

Miloje

caboom
24. 04. 2007., 14:09
miloje, mislim da si zaobisao jedan veoma bitan zakljucak koji sledi iz jablanove tri bolne tacke domace "internet" infrastrukture, a to je da internet jos uvek nije commodity u srbiji i da je broj i struktura aktivnih korisnka istog jos uvek prilicno uska - ne kazem da se to nece promeniti, ali bez bar 2 od 3 tacke koje je jablan naveo, govorimo o relativno malim i izolovanim ulaganjima sa prilicno diskutabilnim efektom. u prevodu - where's the money, ili suptilnije kolika je korist koju ce CC imati u odnosu na bilbord u strogom centru beograda? ne znam kolika je bila cena izrade i kolika ce biti cena odrzavanja tako da ne bih spekulisao time, ali nisam siguran u prodornost i isplativost takvih kampanja sa trenutno postojecom infrastrukturom, sto naravno ne znaci da ne treba pozdravljati bilo koji pozitivni pomak.

jablan
24. 04. 2007., 14:15
Smorih se 8 godina pričajući po raznoraznim novinama, predavanjima i lično da nema boljitka srpskog veba dok ozbiljne firme na njega ne obrate pažnju.
Moje mišljenje je upravo suprotno... Nacionalni veb ne čine veliki igrači, već mali (pričam iz prve ruke jer živim u zemlji sa prilično razvijenom "malom veb privredom"). Da li ti stvarno misliš da će Peri ili Miki, potencijalnim klijentima za izradu veb sajta ("kreiranje onlajn prisustva" u rečniku prodavaca magle) išta značiti to što je Kokakola odvojila par hiljada evrića iz svog milionskog marketing budžeta za SN sajt? Em niko normalan na ovim prostorima ne može da se identifikuje sa najvećim brendom na svetu, em niko pošten na ovim prostorima ne raspolaže tolikim budžetom, em ne razumem kako misliš da ubediš nekog da mu napraviš sajt za npr. restoran pokazujući mu sajt potpuno drugačije namene.
Ako ne dobije posao - ja Jablanu plaćam piće. Ne mora da bude CC, može sve domaće sem šampanjca. Za 10 pića ima večeru (do cene 10 pića). Od mojih para.

Važi li obrnuto?
Hehe, ne znam kako tačno misliš da proceniš da li je neki posao dobijen na konto kokakole ili ne... U svakom slučaju imaš piće (=pivo) kad budeš svratio u Prag, nevezano za status srpskog veba. ;)

Miloje Sekulic
24. 04. 2007., 14:36
Moje mišljenje je upravo suprotno...
To i jeste lepota otvorenih i civilizovanih diskusija. Zato i volim da učestvujem.

Naravno, vreme je najbolji sudija:1043:

U svakom slučaju imaš piće (=pivo) kad budeš svratio u Prag, nevezano za status srpskog veba. ;)
Takođe, javi se kad svratiš do BGD-a. Mogli bi da napravimo Devprotalk okupljanje.:1042:

Miloje

P.S. ne mogu da odlomi
izradu veb sajta ("kreiranje onlajn prisustva" u rečniku prodavaca magle)
Izrada veb sajta je samo deo onlajn prisustva kompanije.:1027:

mungos
24. 04. 2007., 15:03
jablan:
Nacionalni veb ne čine veliki igrači, već mali (pričam iz prve ruke jer živim u zemlji sa prilično razvijenom "malom veb privredom").


Da ima leba da se jede od malih igrača, ti prvi ne bi otišao da živiš u zemlju sa prilično razvijenom "malom veb privredom" i da tamo radiš za američku mega Internet kompaniju :)

Da citiram (http://dj-dule.blogspot.com/2007/01/zato-je-otkazan-startup-show.html) Duleta i sebe:


6. SME (mali i srednji biznis sa do 10 zaposlenih) čini oko 70% svih svetskih ekonomija, po istraživanjima UN.

U našim krajevima se ne radi ništa da se takav biznis podstiče, ili bar da se ne koči ako ništa drugo. Po prirodi stvari, startup firme čini mali broj pojedinaca sa jako ograničenim kapitalom i ponekad je jako često da uposle knjigovođe i advokate koji su potrebni da se izbore sa administracijom koja je potrebna za pokretanje firme, poreze, vođenje poslovanja i slično.


Drugim rječima suština priče je u:

Miloje:
Smorih se 8 godina pričajući po raznoraznim novinama, predavanjima i lično da nema boljitka srpskog veba dok ozbiljne firme na njega ne obrate pažnju.


Priču o Internetu na ovim prostorima jedino mogu da poguraju jaki igrači, a u međuvremenu će se nadam se otkloniti problem Jablanove tri tačke. Btw, ajde nek mi neko nabroji par zanimljivih malih igrača koji su se pojavili u ova prva četiri mjeseca 2007?

Slično je i sa startupima, dok neko sa ovih prostora ne napravi milionče i time se po automatizmu svrstau jakog igrača, nema ništa ni od značajnog guranja ove priče van zajednica ovog tipa.

McKracken
24. 04. 2007., 15:52
@Marko: Napraviti milionce nije veliki problem. Mnogo je teze zadrzati ga i nastaviti sa daljim razvojem i ekspanzijom.

mungos
24. 04. 2007., 16:30
Slažem se. Ali bitno je da u jednom momentu neko izvadi na sto i pokaže taj milion i onda može pravi medijski buzz da krene i da digne scenu. A to da li će ga zadržati i dalje ovaplotiti je totalno nebitno kad PR mašinerija protutnji...

Baš sam komentarisao na Paliću sa nekim ljudima, Zira je na svom poslednjem slajdu imao neke jako zanimljive statističke podatke o radu donesi.com koji mogu da budu simpatična PR žvaka. Ali dok servis tog tipa ne napravi neke velike poslovne rezultate, jako je teško plasirati u medije te informacije kao zanimljivu priču. Ali ako jednog trenutka naprave veliki rezultat, svi će se prosto otimati od te podatke i tražiće još i još... :)

Miloje Sekulic
24. 04. 2007., 17:10
Ali dok servis tog tipa ne napravi neke velike poslovne rezultate, jako je teško plasirati u medije te informacije kao zanimljivu priču.

Vest o donesi.com je objavljena u najcitanijem poslovnom casopisu u Srbiji cim se ovaj servis pojavio :1074:

mungos
24. 04. 2007., 17:20
U pravu si. Ali prije najcitanijeg poslovnog časopisa u Srbiji, prvo je obljavljen na najčitanijem poslovnom blogu u Srbiji :)

U suštini, malo sam omanuo, Donesi.com je itekako dobro medijski ispraćen: http://www.donesi.com/beograd/news.php?tag=pr :1043:

pcigre
24. 04. 2007., 17:43
Super je sto je CC dosao na SR web... varijanta sa gerila marketingom ovakvog projekta mi se nimalo ne svidja i u startu me je odbila...

Kada ste jedan CC, onda je mozda bolje da istupite sa klasicnom internet kampanjom, no dobro, stvar izbora.

sajt ko sajt je sredina, vec vidjeno i nista posebno, mnogo korisniji kao ubedjivacka moc, da se nekome kaze eto i CC ima sajt, postajemo interesantni i svetu jer eto ima dosta korisnika interneta.

U potpunosti se ne slazem da se kod nas internet ne koristi, moze mnnogo bolje ali je odredjena masa sasvim dovoljna za mnoge stvari, pa i oglasavanje, narocito kada se imaju u vidu mogucnosti merenja ucinka a samim tim i optimizacije troskova. U prevodu: ima malo korisnika interneta, nema problema onda cemo malo i platiti.

Jedan bilbord zarastao granama u Nisu kosta 200+, a za taj novac se mogao platiti baner na ultra-hiper-mega domacem sajtu.

Naravno peri koji je obucar i koji je zakupio bilbord pored radnje sa strelicom se isti vise isplati, a ukoliko pravite brend koji se tice cele drzave situacija je svakako drugacija.

Potez Telenora i mase reklama koje su preplavile tv, bilborde a i sajtove mi je mnogo interesantniji nego CC SN koji se otvara gerila marketingom.

Eniac
24. 04. 2007., 21:15
koliko sam ja skapirao ovo je tek pocetak marketinga, obavestavanje mase o nastanku servisa a tek sledi kampanja...

vidim lepo se vi ispričaste, malo odoste u krajnost, ali dobro, mislim ipak da je mnogo bitnije da se ulaže u domaći web, jer bolje je da bude i 100 ovakvih sajtova koji ima bodu oči nego da ne bude ni jedan. Daleko od toga da je CC prva na našem tržištu, Twix je sponzor club.co.yu, Becks chillout.co.yu, to su isto jaki brendovi, ali je stvari podigla na viši nivo i to treba pozdraviti.

slažem se da ovo nije vest godine, ali vremenom može postati jako bitan šraf u domaćem Internet mehanizmu... šraf koji možda nagoveštava novu eru...

McKracken
24. 04. 2007., 22:02
Jedan bilbord zarastao granama u Nisu kosta 200+, a za taj novac se mogao platiti baner na ultra-hiper-mega domacem sajtu.

Naravno peri koji je obucar i koji je zakupio bilbord pored radnje sa strelicom se isti vise isplati, a ukoliko pravite brend koji se tice cele drzave situacija je svakako drugacija.

Ovo je naravno tvoja procena. Problem kod procena je sto mogu da budu mnogo promasene, a ovo je skolski primer :)

nixa
24. 04. 2007., 22:05
odoste u offtopic :)

pcigre
25. 04. 2007., 00:03
Ovo je naravno tvoja procena. Problem kod procena je sto mogu da budu mnogo promasene, a ovo je skolski primer :)

Moze malo edukacije da izadjem iz zablude (ovo je bez ironije)? Ako bi to spamovalo temu moze i na pm.

kaizen
25. 04. 2007., 00:29
U suštini, malo sam omanuo, Donesi.com je itekako dobro medijski ispraćen: http://www.donesi.com/beograd/news.php?tag=pr :1043:

Ladno bug :)

Posto nemam cookie, prikazuje onaj modalni prozor sa izborom lokacije, a posle tog izbora me redirektuje na index...

McKracken
25. 04. 2007., 00:38
Oglasavanje na bilbordima je i dalje jedan od najefikasniijih nacina oglasavanja narocito kad se racuna i na brand awareness. A ako se prica o marketinskim budzetima od par stotina eur jedino radio reklama moze da se meri jer je kod nas radio neprimereno jeftin kao medijum

zira
25. 04. 2007., 08:41
hvala kaizen, sredjeno :)

pcigre
25. 04. 2007., 09:29
Oglasavanje na bilbordima je i dalje jedan od najefikasniijih nacina oglasavanja narocito kad se racuna i na brand awareness. A ako se prica o marketinskim budzetima od par stotina eur jedino radio reklama moze da se meri jer je kod nas radio neprimereno jeftin kao medijum



Nisi slusao na casu :1064: Nisam rekao da su bilbordi generalno efikasni, naprotiv, vec da se cesto desava da se u "paketima" bilborda dobiju i oni na uzasnim lokacijama, cesto se pola bilborda ne vidi ili reflektori nerade i sl. Barem je to pojava ovde juzno.

McKracken
25. 04. 2007., 13:05
Zato oglasavanje i kosta 200 eur po licu a ne 400 ili 800

srdjan
25. 04. 2007., 14:35
Osim cinjenice da je Coca-Cola ulozila nekakav novac koji ce jednim delom zavrsiti u rukama srpske IT, ne vidim da je ovo vredno OVAKVOG spominjanja, pre svega sto njihov sajt nije doneo nista sto vec ne postoji, osim nevidjeno iritantnog crvenog interfejsa.

Njima treba bilo koji nacin da zadaju udarac Pepsiju i Sinalku i Cockti i ostalima, tako da ne cudi i ovakva promocija svojih proizvoda. Vec vidim Fairy Social Networking, mada navijam za OB Social Networking.

McKracken
25. 04. 2007., 14:52
"Kako je tvoj interfejs tako BEO?!"

:D

Milos Vukotic
25. 04. 2007., 16:03
:1070:
"Kako je tvoj interfejs tako BEO?!"

Dragan Varagić
25. 04. 2007., 23:18
Ima bar tri bitna detalja koji se odnose na pojavu ovog servisa Coca Cole kod nas:

1. Ovo nije "samo običan SN servis", ovo je kombinacija veoma ozbiljnih poslovnih modela koji objedinjuju community servis, prodajnu promociju (tzv. sales promotion), loyalty program i advertizing.

2. Kao što je ovde neko pomenuo, veoma je bitno što ovaj servis nije uglavnom za ciljnu grupu DPT korisnika.

3. To je ipak CC.

Kada se pojava ovog servisa postavi u kontekst onoga što je evidentno da će se dešavati (rešenje .rs domena i kupovine adresa, pokretanje Dina kartice već u drugoj polovini maja, tj. u junu), ovaj servis definitivno predstavlja prethodnicu značajnijeg poslovnog fokusiranja na Web ove godine.

Kada se cela ova priča stavi kontekst onoga što nije naročito evidentno, a već se dešava (evo malo neodređenih najava ovde):

- Pored ovde pomenute PR agencije koja radi nešto na Webu, bar još dve ozbiljne domaće PR agencije pripremaju za klijente različite PR aktivnosti na Internetu (ipak ne u ovom intenzitetu). Jedna PR agencija je čak došla do ozbiljnog novog klijenta preko jednog online PR posla na domaćem Webu :)

- Svedok sam pregovora koje dve različite (domaće) firme upravo vode sa dva domaća sajta, radi kupovine istih. Bićete obavešteni kada se situacija desi (da tako kažem).

- Znam bar za tri domaće firme sa značajnim obrtnim sredstvima koje tokom ove godine planiraju razvoj bar tri različita sajta, odnosno početak kreiranja mreža različitih sajtova, različite namene. Neki su već krenuli u tom pravcu (i o ovome - otom-potom).

Drugim rečima, ja sam ipak optimista, a ova priča sa CC je veoma dobra "moneta za potkusurivanje" u razgovorima o potrebi za investicije na Internetu u Srbiji :)

McKracken
26. 04. 2007., 01:09
vo je kombinacija veoma ozbiljnih poslovnih modela koji objedinjuju community servis

Majestic use of marketing BS generator :)


odnosno početak kreiranja mreža različitih sajtova, različite namene

Bez uvrede, ali ovo je LOC.

jablan
26. 04. 2007., 01:16
1. Ovo nije "samo običan SN servis", ovo je kombinacija veoma ozbiljnih poslovnih modela koji objedinjuju community servis, prodajnu promociju (tzv. sales promotion), loyalty program i advertizing.
Šta to konkretno znači za krajnjeg korisnika? Da će biti prinuđen da gleda samo banere jednog proizvođača (umesto svih onih koji plate banere na nekom nezavisnom SN sajtu) i da neće moći da odabere drugu kolor šemu osim "šizoidne crvene"? Stvarno korak napred u odnosu na "obične" SN servise...

BTW, al' tebe oće taj generator...

Dragan Varagić
26. 04. 2007., 08:32
Da li po ovom sistemu (kako Bluesman reče - DPD) možete da objasnite kvalitet sajta Velikog Brata na Internetu koji je napravio bum broadbenda čak i u Srbiji?

U SAD je pre godinu dana ova verzija CC sajta (loyalty program) bila među 10 najčešćih upita na svim korišćenim pretraživača.

Uvrede tipa BS generator i LOC proverićemo nakon par meseci od početka kampanje, pa ćemo proveriti da li vi pak možda niste dovoljno upućeni... Bez uvrede...

dark_mark
26. 04. 2007., 08:40
Marketing mix . Negde sam pročitao neproveren podatak da je CC 80% profita svojevremeno ulagala u marketing. Dodavanje još jedne funkcijonalnosti brendu CC kroz SN je skroz ok. Ono dobro u celoj priči je činjenica da neko kod nas ozbiljno prati svetske trendove kada je brendiranje u pitanju i što daje dobar primer ili ideju drugim kompanijama. Verujem da će projekat ispuniti obostrana očekivanja. Meni lično se dopalo inkrementalno nastupanje brenda donesi.com. Valjda zato što je domaći. Indirektno, efektno....ne poznajem Ziru, ali mu još jednom čestitam na ovom projektu koji je jako lepo zaokružio sve što jedan projekat treba da sadrži.

Dejan Bizinger
26. 04. 2007., 10:27
Mislio sam da se vise necu ukljucivati u ovu diskusiju ali posle ovog ipak moram. U svakom slucaju vise se ne vracam Coca Colin sajt, ovo sa tim nema veze.

Kada se cela ova priča stavi kontekst onoga što nije naročito evidentno, a već se dešava (evo malo neodređenih najava ovde):...

Dragane, zasto neodredjenih najava? Sto jednom kada nesto kazes ne kazes nesto potpuno odredjeno? "Tada i tada ce da se lansira online placanje u zemlji" (ali da to tako i bude) ili "Ta i ta firma je uradila to i to, hoce da kupi taj sajt", "ta i ta agencija je napravila online pr posao"...

Ja potpuno razumem ako nesto odredjeno ne mozes da kazes, zato sto ti je neko rekao da je to poslovna tajna i slicno ali onda takve neodredjene izjave i nema potrebe da postavljas na forum jer ako nesto nije odredjeno to verujem da na forumu nikom nije znacajno, pogotovo ako ti zbog kredibiliteta kojeg imas ljudi veruju da ce se servis koji si za najavio za pre 2-3 godine u Srbiji pojavi tada a ne ove godine. Neodredjene izjave su vrlo nezgodna stvar jer se to moze protumaciti kao show-off, pogotovo kada se posle pokazu kao netacne.

Sto se tice kupovine sajtova od strane drugih firmi i ja znam "thing or two" sto kazu Ameri o tome pa ne pricam o tome posto ne mogu da iznosim detalje. Takodje, znam jos u martu informaciju koja je za mene a verujem i mnoge bitnija od razvoja korporativnih SN sajtova u Srbiji ali je nisam objavio jer sam zamoljen da ne govorim i da ce biti prvo objavljena na Tehnopolisu.

Sto se tice Velikog brata i broadbenda, ne znam u kojoj meri je to napravio bum broadbenda u Srbiju. Ne verujem da su puno ljudi uzimali broadband samo da bi mogli 24h dnevno da gledaju svoje omiljene likove preko Web-a da im nesto ne promakne.

benjamin
26. 04. 2007., 11:05
Mislio sam da se vise necu ukljucivati u ovu diskusiju ali posle ovog ipak moram. U svakom slucaju vise se ne vracam Coca Colin sajt, ovo sa tim nema veze.

...

Ja potpuno razumem ako nesto odredjeno ne mozes da kazes, zato sto ti je neko rekao da je to poslovna tajna i slicno ali onda takve neodredjene izjave i nema potrebe da postavljas na forum jer ako nesto nije odredjeno to verujem da na forumu nikom nije znacajno, pogotovo ako ti zbog kredibiliteta kojeg imas ljudi veruju da ce se servis koji si za najavio za pre 2-3 godine u Srbiji pojavi tada a ne ove godine. Neodredjene izjave su vrlo nezgodna stvar jer se to moze protumaciti kao show-off, pogotovo kada se posle pokazu kao netacne.
...


moram se nadovezati na ovo ... http://draganvaragic.com/weblog/index.php?itemid=154

ako se slučajno gospodin Varagić ne pronalazi u Dejanovom postu, da ga podsetim na ono što je sam "objavio"

Dejan Bizinger
26. 04. 2007., 11:10
Procitao sam tekst i tekst je dobar, potpuno se slazem sa svim iznetim stavkama u njemu, bas sam zbog toga i napisao moju prethodnu poruku.

boccio
26. 04. 2007., 11:57
Da li po ovom sistemu (kako Bluesman reče - DPD) možete da objasnite kvalitet sajta Velikog Brata na Internetu koji je napravio bum broadbenda čak i u Srbiji?

Ja ovo zaista prvi put cujem, a zvuci jako interesantno. S obzirom da Dragan sigurno ima pristup raznim informacijama, bas bi me interesovalo kako se doslo do ovog podatka? Da li je postojalo neko istrazivanje, survey, etc? Ili se doslo do podataka broadband providera o peaku prodaja broadband prikljucaka tokom emitovanja velikog brata? Secam se da je gledanje tog streaminga bilo prilicno popularno u to vreme, ali nista konkretnije od toga...

Voleo bih bas da cujem vise o ovome ako je moguce...

McKracken
26. 04. 2007., 12:44
Uvrede tipa BS generator i LOC proverićemo nakon par meseci od početka kampanje, pa ćemo proveriti da li vi pak možda niste dovoljno upućeni...

Nije mi bila namera da bilo koga vredjam, BS i LOC su samo cinjenice. U svakom slucaju, do sada se velike najave nisu ostvarile, sto zbog dramaturgije sto zbog nekih drugih stvari.

Povezivanje Velikog Burazera sa "sirenjem" broadbanda je potpuno neumesno i besmisleno. BB je bio spreman za "sirenje" pre pet godina i sirio bi se istom brzinom kao i za vreme VB-a.



U SAD je pre godinu dana ova verzija CC sajta (loyalty program) bila među 10 najčešćih upita na svim korišćenim pretraživača.

Care to clarify? I nacin na koji se doslo do ovog podatka?

Dejan Topalovic
26. 04. 2007., 12:46
Moze li neko meni neznalici objasniti sta su "BS generator" i "LOC"?

McKracken
26. 04. 2007., 12:54
BS generator:
http://www.atrixnet.com/bs-generator.html
http://emptybottle.org/bull****/ (ovaj je 2.0 ;) )
LOC -> Load of Crap :)

benjamin
26. 04. 2007., 13:01
Procitao sam tekst i tekst je dobar, potpuno se slazem sa svim iznetim stavkama u njemu, bas sam zbog toga i napisao moju prethodnu poruku.

;) takodje, baš sam se zbog toga i nadovezao :)

Miloje Sekulic
26. 04. 2007., 15:46
CC portal je danas u podne (http://www.pcmagazin.co.yu/2007/04/26/prvi-coca-cola-interaktivan-brend-portal-na-srpskom/) predstavljen novinarima.
Uskoro kreće i reklamna kampanja a od 1. maja u ponoć i nagradna igra.

Coca-Cola brend menadžer Svetlane Milivojević-Panev zahvalila se danas beta-testerima i posebno mungosu na, kako je rekla, "veoma korisnim sugestijama". Pomenula je npr. malu veličinu slika i dužinu tekstova. Te primedbe su u startu otklonjene a na većini drugih, kao i na predloženim unapređenjima, radiće se u narednim mesecima.

I ja se zahvaljujem svima koji su pomogli da CC porta izađe na svetlo dana što bolji i spremniji.

Miloje

Dejan Bizinger
26. 04. 2007., 16:01
Procitao sam tekst i izjave ucesnika na press konferenciji. Sada mogu i da razumem Draganove izjave za portal a razumeo bih i odmah kada sam ih procitao na forumu da je napisao da ima veze sa CC portalom kao konsultant, promoter, influenser ili whatever. To se tako radi u svetu, jos pre sam na DPT napomenuo za tu praksu koja se izgleda i dalje ne postuje kod nas. Drugacije se shvataju izjave osobe koja govori o nekom portalu iz licnog ubedjenja a drugacije kada je placen za to ili na neki drugi nacin povezan sa projektom.

Uvek uzimam Steve Rubel-a kao primer (radi za jako poznatu PR agenciju Edelman (http://www.edelman.com)). Covek na svom ekstra citanom blogu Micropersuasion (http://www.micropersuasion.com) kada god napise nesto o nekoj kompaniji koja je Edelmanov klijent (a mnogo je takvih kompanija) jasno naznaci da je to Edelmanov klijent i da on radi za Edelman. Zato je i online influenser. Poznati blogeri kada pisu o nekoj kompaniji cak i ako one nisu njihov klijent vec samo imaju akcije te kompanije se ograde da imaju akcije te kompanije.

dinke
26. 04. 2007., 16:14
Procitao sam tekst i izjave ucesnika na press konferenciji. Sada mogu i da razumem Draganove izjave za portal a razumeo bih i odmah kada sam ih procitao na forumu da je napisao da ima veze sa CC portalom kao konsultant, promoter, influenser ili whatever. To se tako radi u svetu, jos pre sam na DPT napomenuo za tu praksu koja se izgleda i dalje ne postuje kod nas. Drugacije se shvataju izjave osobe koja govori o nekom portalu iz licnog ubedjenja a drugacije kada je placen za to ili na neki drugi nacin povezan sa projektom.
Ja mislim da se ovde kod nekih bukvalno iz aviona videlo da su "influenseri" (Mungos), a neki su to radili malo da tako kazem umerenije (Miloje, Dragan).

Bez namere da nesto kritikujem sajt, koji je inace interesantan, delom nefunkcionalan (jos uvek ne radi remember me itd) ali ok. Zelim nest drugo da kazem. Pojedini ovde moraju znati da njihova izrecena rec na njihovom blogu ima odredjenu tezinu. Konkretno pricam o Mungosu ciji blog sa uzivanjem pratim. Medjutim, kada na tom istom blogu (kao i u njegovim mailovima) procitam izjave tipa "koga ovde nema, taj ne postoji" i sl. (a znam da je placen za to), onda se pitam koliko su istinite i njegove tvrdnje i u drugim oblastima njegovog delovanja. Imho, novac ne moze da kupi sve, pogotov ne ugled, i s tim u vezi, trebalo bi biti *veoma* oprezan kada isti stavljate na kocku za saku dolara.

Dejan Bizinger
26. 04. 2007., 16:22
Miloje je jasno stavio do znanja da ima veze sa projektom samim tim sto je CC klijent kompanije u kojoj radi a i za Mungosa nije bilo sporno ucesce iako nije eksplicitno receno (sto je bitno) i pored toga sto nije najjasnija funkcija (sto je manje bitno). Za Dragana nisam znao a ne mogu da zato sto neko hvali neciji portal da odmah zakljucujem da ima veze sa tim sajtom. Ja pohvalim Infostud, DPT, ES i druga mesta pa nemam nikakve veze sa njima sem sto sam zadovoljni korisnik istih.

Miloje Sekulic
26. 04. 2007., 16:34
Konkretno pricam o Mungosu ciji blog sa uzivanjem pratim. Medjutim, kada na tom istom blogu (kao i u njegovim mailovima) procitam izjave tipa "koga ovde nema, taj ne postoji" i sl. (a znam da je placen za to), onda se pitam koliko su istinite i njegove tvrdnje i u drugim oblastima njegovog delovanja. Imho, novac ne moze da kupi sve, pogotov ne ugled, i s tim u vezi, trebalo bi biti *veoma* oprezan kada isti stavljate na kocku za saku dolara.

Mungos nikada nije dobio nikakav novac niti bilo kakvu drugu korist vezanu za ovaj portal. Iza ovoga sto tvrdim stojim. Sa druge strane izlozen je neumerenim (ako znate kako kompanije funkcionisu i komicnim - primer "kupovina pola golfa") kritikama i ostao pri svom stavu, sto veoma cenim.

Jedino sto je dobio, uz jos 4 osobe, je e-mejl u kome ih prve van CC, dev tima i agencije obavestavam da se prva verzija portala nalazi na test serveru.

Miloje

P.S. Takodje stojim i iza svog stava, vec izrecenog ovde, o znacaju koji ovaj portal ima. I DA ja radim u PR agenciji (www.mccannpr.co.yu) ciji je CC klijent (http://www.mccannpr.co.yu/code/navigate.php?Id=73)

Milos Vukotic
26. 04. 2007., 16:36
Sada mogu i da razumem Draganove izjave za portal a razumeo bih i odmah kada sam ih procitao na forumu da je napisao da ima veze sa CC portalom kao konsultant, promoter, influenser ili whatever.
Ne zezaj da nisi skontao: kod Dragana se to podrazumijeva - on ovdje piše samo o stvarima u kojima je ...infulenser/whatever :)

(bajdvej, ovaj post nije "pljuvanje" nego zezanje ;))

mungos
26. 04. 2007., 17:27
Miloje je pojasnio stvari. Stojim uvijek iza onog što sam napisao i javno objavio.

dinke
26. 04. 2007., 17:35
Mungos nikada nije dobio nikakav novac niti bilo kakvu drugu korist vezanu za ovaj portal.
Onda stvarno mora da je veliki ... najveci ljubitelj coca-cole koga sam u zivotu upoznao. ;)

Sa druge strane izlozen je neumerenim (ako znate kako kompanije funkcionisu i komicnim - primer "kupovina pola golfa") kritikama i ostao pri svom stavu, sto veoma cenim.
Nisam upoznat sa gore pomenutim kritikama i izvinjavam se Marku ako je ovo zvucalo na bilo koji nacin kao neko javno prozivanje. Marka izuzetno postujem, slobodno mogu da kazem i gotivim (uzivao sam u njegovom predavanju u Nisu), i poslednje sto sam imao na umu bilo je da ga nesto online stavljam na stub srama. Dakle, bio sam 100% siguran da i Marko ucestvuje u placenoj kampanji, i moj savet (prethodni post) je bio da malo spusti loptu u takvim slucajevima, posto su reci hvale za gore pomenuti sajt (pre svega mislim na invitation mail) ipak imho bile neprimerene za kvalitet i znacaj istog.

dinke
26. 04. 2007., 17:38
nakon sto sam otkucao prethodni post, otisao sam do frizidera i nasuo jednu casu ... pogodite cega. :)

Miloje Sekulic
26. 04. 2007., 17:46
Za Dragana nisam znao a ne mogu da zato sto neko hvali neciji portal da odmah zakljucujem da ima veze sa tim sajtom.

Njegov angazman (kao osobe koja odlicno poznaje desavanja i trendove na internetu i kao osobe koja ima potrebno iskustvo steceno brojnim ucestvovanjima na konferencijma za stampu) ogranicen je na ucestvovanje na konferenciji za stampu.

Postovanje na blogu i DTP-u je stvar njegove licne procene ovog projekat i stava prema njemu. Verujem i zelje da se iznese licna procena znacaja projekta koji celu pricu posmatra u sirem kontekstu nego sto su funkcionalnosti koje u ovom trenutku postoje na CC portalu i broj njegovih clanova

Veoma bi voleo kada bi uticaj postova na strucnim forumima bio toliki da moze da utice na trzisnu poziciju kompanija i kada bi one bile rade da "odrese kesu" za vrbovanje influensera. Nas internet je jos daleko od toga

Miloje

P.S. Cuo sam danas sjajnu stvar. Dok se mi ovde preganjamo oko mungosove, Draganove i moje uloge u celoj prici oko CC portala :1027: klinci su provalili foru "Pozovi prijatelja" i vredno skupljaju bodove (http://mojenagrade.co.yu/) :1042:

Miloje Sekulic
26. 04. 2007., 17:49
nakon sto sam otkucao prethodni post, otisao sam do frizidera i nasuo jednu casu ... pogodite cega. :)

jesi li poslao kod?

McKracken
26. 04. 2007., 17:51
Od kad na jogurtu ima kod?

:)

dinke
26. 04. 2007., 18:09
jesi li poslao kod?
Ne, ne znam cak ni gde se taj kod nalazi (mozda je ovo cudo kod zatvaraca). Otisao na sajt (mojenagrade), kad tamo ... moj u/p sa cc sajta ne prepoznaje, valjda moram da se regujem i tamo odvojeno... nazalost nemam toliko vremena za gubljenje. Na stranu sto na sajtu nigde i nisam nasao gde se nalazi taj kod (ja sam vrlo nestrpljiv covek) :)

Dejan Bizinger
26. 04. 2007., 18:11
Njegov angazman (kao osobe koja odlicno poznaje desavanja i trendove na internetu i kao osobe koja ima potrebno iskustvo steceno brojnim ucestvovanjima na konferencijma za stampu) ogranicen je na ucestvovanje na konferenciji za stampu...


No hard feelings, ali necemo sada da banalizujemo stvari. Nije bitno sta neko radi tj. koja je funkcija nego da li ima ili nema veze sa nekim projektom. Osoba koja ide na konferenciju na stampu da promovise neku kompaniju i da hoce nece pisati nista negativno o toj kompaniji u ovom slucaju portalu kao sto ce promovisati kompanije od kojih ce se imati odredjene koristi odmah ili kasnije. Ovo nije prvi slucaj za ovako nesto, ne bi niko ni pisao o ovome da jeste i znam da se to ne zavrsava samo pojavom na konferenciji za stampu ili necim drugim nego i drugim metodama. Nista nisam pogresio kada sam rekao da je konsultant, promoter, influenser ili whatever CC portala i to nije nista negativno samo treba da se odmah napise. Za druge stvari, zaista ne bih da iznosim primere, nikada ne pricam napamet.

Slozices se da je potrebno svako ko ima veze sa projektom da to i napise. Sustina je da nije sramota napisati da si konsultant (to je pohvalno) nego je sramota kada se to na drugi nacin utvrdi (ne mislim iskljucivo za ovaj slucaj).

Dragan Varagić
26. 04. 2007., 20:21
Care to clarify? I nacin na koji se doslo do ovog podatka?

Što ste tiče priče o ključnim rečima, pre jedno godinu dana sam pregledao najaktuelnije ključne reči po različitm oblastima koje mesečno objavljuje www.clickz.com (Clickz Stats). Skrenulo mi je pažnju to da u kategoriji e-commerce postoji jedna od 10 najčešće korišćenih reči "mycokerewards", pa sam i došao do sajta http://www.mycokerewards.com/.

Što se tiče angažovanja za CC, nisam se baš nešto javljao na ovom postu, do juče, a sa druge strane angažovan sam bio kao osoba koja sa strane govori o sopstvenom mišljenju vezano za ovaj servis, tj. ono što sam i ovde napisao. Slično sam bio angažovan (2 puta) za PakomPay servis, gde sam isto rekao svoje mišljenje o servisu, a ne ono što vlasnik servisa traži da čuje.

Što se tiče najava, napisao sam a su neodređene, a imate i primere određenih informacija - http://draganvaragic.com/weblog/index.php?itemid=151 Znači, kada imam dozvolu da napišem javno o čemu se radi, to i uradim, a kada ove priče budu bile konkretnije - objaviću ih. Ovo sam objavio čisto iz indikativnih razloga - nešto se dešava.

A priča o Intezi i 3 godine je stvarno degutantna - kakve ja imam veze sa tim što sam znao da će pokrenuti Visu i Master kada su tek krenuli u sertifikaciju (ovo sam čuo direktno od g. Tontija iz Vise), u odnosu na činjenicu da je Delta banka stopirala celu priču zbog kupovine od strane Intese. I što je najbolje (a što mi se pripisivalo) nemam nikakav finasijski interes od cele te priče.

Priču o Velikom Bratu sam čuo usput, nisam zapamtio tačne podatke, i kada budem bio ponovo u kontaktu sa osobama koje su bile zadužene za ovu priču, pitaću ponovo.

Miloje Sekulic
26. 04. 2007., 20:30
dosta je bilo 12 strana diskusije

Miloje

Ilija Studen
26. 04. 2007., 20:45
Miloje za predsednika! Oma :)

jablan
26. 04. 2007., 20:48
Sa druge strane izlozen je neumerenim (ako znate kako kompanije funkcionisu i komicnim - primer "kupovina pola golfa") kritikama i ostao pri svom stavu, sto veoma cenim.
Hejhejhej da se razumemo... Komičnu "kritiku" sam naveo radi ilustracije količine para koja se ulaže u veb marketing, a ne direktno imajući Mungosa u vidu. Mislim, ako stvarno nije uzeo ni konvertibilnog pfeninga od cele priče mora da stvarno puno voli to šećerno đubre... I ja bih, kao i Dinke, da se ogradim, protiv Marka nemam ništa i mislim da jako dobro radi to što radi (čak se vidim i pomalo previše unosi ;), ipak je srpski veb suviše mala prćija da bi pojam "web buzz" imao smisla). Kad ovde (pardon, tamo) stvari krenu svojim tokom i reše se tri problema srpskog interneta, verovatno će se voditi kao jedan od pionira veb marketinga, onlajn promocije ili kako se već zove ta vaša khm struka...

McKracken
26. 04. 2007., 20:52
ipak je srpski veb suviše mala prćija da bi pojam "web buzz" imao smisla

AMEN!

caboom
26. 04. 2007., 22:12
nije potreban veliki prostor da bi se zamotala cokolada...

dinke
26. 04. 2007., 23:15
Influenser milke uhvacen na delu :)

caboom
26. 04. 2007., 23:35
port 22 ;)

nixa
26. 04. 2007., 23:39
pravi ssh tunel :)

dinke
26. 04. 2007., 23:42
Preko socks5 :)

Nego, sto rece Miloje, da mi lepo gasimo svetla i fajront :) ?

nixa
26. 04. 2007., 23:57
vreme je :) evo ja cu biti "krivac" za svetlo