PDA

Pogčedajte punu verziju : Dizajn, zanat ili umetnost?


Ilija Studen
08. 06. 2005., 22:57
Dakle, po vašem mišljenju dizajn je zanat ili umetnost? Naravno, u opštem slučaju se ne može reći, ali ka čemu više teži?

Ja sam sklon tom mišljenju da je dizajn više zanat nego umetnost, mada bih voleo da me neko dobrim argumentima razuveri :D

Goran Aničić
08. 06. 2005., 23:55
Bilo je i pre ovakvih pitanja na drugim forumima, koja su najčešće vodila nesuvislim raspravama. U suštini, Web dizajn je kao i sve druge vrste dizajna nešto što treba da podigne upotrebu vrednost subjekta. Naravno, da tu ima primesa umetnosti, osećaja za kompoziciju..., ali je to pre svega primenjena umetnost sa brojnim ograničenjima; pozitivnom praksom, standardima, zahtevima naručioca, potrebama korisnika itd.

Za razliku od gore navedenog, umetnos kao šira kategorija je nesputana i nema nikakavih ograničenja.

bluesman
09. 06. 2005., 00:17
Nisam baš siguran da bih ponavljao sve ono što smo pričali, a dosta smo rekli, samo bih možda da dodam da se ljudi zbunjuju kada razmišljaju o dizajnu iz nekoliko razloga:

- sami dizajneri kreiraju famu oko svojih radova valjda da bi na taj način konkurisali za ulazak u umetnički svet

- sam prevod reči dizajn na srpski jezik je nesrećan, pošto na engleskom dizajn ne znači ništa drugo nego proces izrade nečega, nikako art

- smatra se da čovek koji se bavi dizajnom mora biti talentovan, što je tačno. Međutim i fudbaler mora biti talentovan da bi bio vrhunski fudbaler. Mogu i netalentovani da nauče da igraju fudbal uz puno treninga, kao što netalentovan (dovoljno inteligentan) čovek može postati dizajner - puno učenja zanata.

- U umetnosti, umetnik kreira za sebe, malo vodeći računa da li će to nekome da se svidi, prenosi svoju percepciju na medij koji koristi. U dizajnu, dizajner kreira za druge, obavezno vodeći računa da se to svidi većini, odnosno ciljnoj grupi. To je suštinska razlika jer je umetniku dovoljan jedan konzument, odnosno kupac, dok je dizajneru takav ishod promašaj. Zato imamo situaciju gde su dizajneri nezadovoljni poslom koji su odradili jer su morali da ispoštuju mnoge parametre, zahteve klijenta, tržišta... ali to ne znači da će proizvod biti neuspešan, kao što ne znači da je napravio uspešan dizajn ako mu se svidi ono što je uradio. Na dizajn utiču mnogi faktori: klijenti, tržište, ciljna grupa, proizvod, na umetnost ne utiče ništa od toga.

Zaključak je da je dizajn jedan zanat, kao i većina drugih, koji može da se nauči. Talenat je potreban, ne i dovoljan uslov.

Dragan Babić
09. 06. 2005., 13:28
malo drugacije vidjenje vecitog problema (http://www.semperfi-1982.com/filozofija.php?subaction=showcomments&id=1115565448&archive=&start_from=&ucat=13&) ... u svakom slucaju my 0.2c. ;)

kai
21. 06. 2005., 21:39
Dizajn in general definitivno umetnost, a web dizajn je kombinacija kreativnosti i određene umetničke vizije, ali i nadasve tehnike (ili što bi Ilija rekao zanatskog dela).

headcutter
15. 07. 2005., 14:32
Dizajn je prvenstveno zanat... prema mom skromnom mišljenju... to je zanat koji ti omogućava da korišćenjem različitih tehnika kreiraš vizuelno rešenje te kreacije.

Stvar je postavke dizajnera - da li nešto želi da uradi zanatski - da odradi posao... ili će svojom kreacijom istovremeno napraviti nešto što je i sa umetničke strane vredno...

glogin
12. 08. 2005., 10:49
jedno bez drugog ne moze

godza
12. 08. 2005., 13:16
Pa ovo je poprilicno tesko pitanje. Rekao bih da je to delatnost (ne zanat, zanat ja biti kovac, staklar ili nesto sl.), koja zahteva izvestan osecaj poznavanja estetike, postojanje kreativnog duha i veoma mnogo tehnickog predznanja, zavisno da li se radi o grafickom, industrijskom, vebdizajn-u ili nekom drugom vidu dizajna.

U ovom poznavanju estetike i postojanju kreativnog duha, ljudi prepoznaju umetnost, ali umetnost je nesto sto nema granica i ne mora biti na prvi pogled ocigledno sta je umetnik hteo da kaze, dok je u dizajnu (koji je velikim delom komercijalan) mora biti jasno sta je dizajner hteo da kaze.

Dakle, da li je dizajn umetnost? Pa ne bash!

noviKorisnik
12. 08. 2005., 16:06
Pa sve je ovo jedan veliki blah-blah. Hajde da vidimo definicije zanata i umetnosti pa onda možemo da se dogovaramo oko toga gde bi mogao dizajn da se svrsta.

Za prvi korak, hajd da neko definiše umetnost.

Ilija Studen
12. 08. 2005., 16:17
http://en.wikipedia.org/wiki/Art

Al ni to ne pomaže baš preterano jer nema konkretne definicije. Postoji najšire shvatanje umetnosti i uža shvatanja umetnosti. Pa ti biraj...

bluesman
12. 08. 2005., 17:25
Hajde da krenemo od lakšeg: definicija dizajna

Design as a process can take many forms depending on the object being designed and the individual or individuals participating.

In the context of the applied arts, engineering, architecture and other such creative endeavours, design is both a noun and a verb. Design in its verb context is the process of originating and developing a plan for an aesthetic and functional object, which usually requires considerable research, thought, modelling, iterative adjustment and re-design. As a noun, design is used both for the final plan of action (a drawing, model or other description), or the result of following that plan of action (the object produced).

Generalno, čovek dizajnira (kreira, planira, proizvodi) sve, od stolara koji dizajnira stolicu pa da kuvarice koja dizajnira ručak. Namerno koristim reč "dizajnira", baš zbog netačnog shvatanja reči dizajn prevedene na srpski. Kao što i ovaj citat govori, tu postoji mnogo istraživanja i pravila kojih dizajner mora da se pridržava. Generalno i umetnik dizajnira svoje umetničko delo, ali je glavna razlika između dizajna (kako ga mi prevodimo na srpski) i umetnosti u ciljnoj populaciji.

Najbolje je da objasnim na primeru. Recimo, skoro sam učestvovao ne nekom konkursu gde je trebalo dizajnirati ambalažu. Video sam neke radove i generalno su "umetnički" bolji od moga, ali dizajnerski su promašaj jer je za ostvarenje njihovog dizajna potrebno daleko više resursa (vremena za izradu, različitih materijala, troškovi materijala i proizvodnje) a i suviše su avangardni pa su takvi radovi i odbačeni.

E sad, da je konkurs bio za "umetničku viziju" određene ambalaže, ti radovi bi bolje prošli ali bih i ja dizajnirao drugačije, ne onako kako sam uradio. Ukratko, neki ljudi bi takve radove nazvali "umetničko delo" a dizajneri iz struke jednostavno kažu da je to "višak emocija". Znači, dizajner nije poštovao osnovna pravila industrijskog dizajna, već je uključio svoja "umetnička" merila i standarde što je rezultiralo neupotrebljivim dizajnom.

mungos
14. 08. 2005., 20:06
Adje ovako, da se i ja uključim u diskusiju, počev od toga da mi je ovo čuveno pitanje "dizajn, zanat ili umjetnost" uvijek zvučalo nekako zaista bezvezno, i nisam nikada kapirao uopšte smisao odgovora na ovo pitanje.

Dalje, u gotovo svim diskusijama ovakvog tipa samo formulisanje dizajna se na neki način skrnjava, odnosno i jedna i druga strana (zanatlijska i umjetnička) pokušava da ga svrsta pod svoje. Što je jednostavno bezeze, da se tako izjasnim.

Prvo ne bih se nikada složio da je umjetnost šira kategorija od dizajna, i uopšte treba zajebati tu priču sa umjetnošću iz takve perspektive. Odgovor na pitanje o dizajnu je vrlo jednostavan, sve je dizajn (Fuller, Papanek kao teoretičari koji su ono među prvima furali ovu priču). Kao što je Bluesman reče, sve se dizajnira i svi su dizajneri. Dizajnera koji osmišljava i kuva razna jela zovemo kuvarom, dizajnera koji kreira stolicu zovemo stoloram, dizajnera koji slika zovemo slikarem, itd. Zatim slijedi drevna podjela na black&white (feat. sivilo u praksi), pa tako imamo dobar i loš dizajn. Dobar dizajn da bi bio dobar mora zadovoljiti određene principe i karakteristike koje su prisutne u svim vrstama dobrog dizajna.

Te dobre karakteristike neko može nazaviti umjetnošću, ali to je u stvari i dalje samo dobar dizajn. Faktički, vrijednost dizajna je unikatna, dok je umjetnička vrijednost stvar invidulanog mišljenja. iPod je primjer industrijskog dizajna koji neko smatra umjetnošću, neko misli da je Maradonin dizajn fudbalske igre umjetnost, treći čovjek misli da je dizajn Krivog Tornja u Pizi umjetnost, itd. Ako govorimo o zanatima, analogno priči da je sve dizajn i svi da smo dizajneri, dizajn je drugi po starini zanat, a svi znamo koji je prvi i koje su njihove dodirne tačke :)

Faktički govoreći, u prvoj ljudskoj zajednici, naš stari predak koji je krenuo u lov, prvo je morao da napravi (dizajnira) nekakvo primitivno oružje. Umjetnost je nastala iz dizajna i faktički mnogo je i mlađi i uži pojam (da izbjegnem sada priču o ćupovima), tako da -- isključivo dizajn rulez!

Još par riječi o komercijalizaciji vs umjetnost. Leonardo je imao plaćen posao (uključujući smještaj i hranu) i budžet za svoje kreacije, Mikelanđelo je odrađivao freelance šljake za crkvu i lokalne velikaše, a slično je bilo i sa ostalim nindža kornjačama :)


Uglavnom, kao vrlo kvalitetnu literaturu na ovu temu defintivno treba potražiti i danas potpuno aktuelnu knjigu "dizajn / design " by Geroslav Keller (Vjesnik, Zagreb 1975).