PDA

Pogčedajte punu verziju : Update PageRank-a


Peca
29. 04. 2007., 03:19
Sa mog sajta:
Google je izvrsio PageRank update

Pre nekoliko sati google je izvrsio drugi ovogodisnji PageRank update.
Tacnije 28.04.2007. godine

Posto je vest sveza neki servisi za proveru i dalje pokazuju stare vrednosti.
Ja sam uspeo da primetim da http://www.thegooglepagerank.com/ daje nove vrednosti (bar za neke moje primere) a ocekuje se ovih dana da svi lepo prorade.

Poslednji BackLink je uradjen 22.03.2007. godine

Naredni PR update se ne ocekuje pre avgusta.

Link za vest ce biti postavljen kada ga pronadjem, ovo je moj licni izvor.
Ako neko nesto nadje neka postuje ovde link

DPT je pao na 4 :(

Veljko
29. 04. 2007., 11:21
Mislim da je poslednji backlink update(ili kako se vec zove) bio isto u aprilu mesecu.Jer vidim da danas google vidi backlinkove koji su postavljeni u aprilu mesecu(znam na licnom primeru).Medjutim za neke sajtove tako isto ne vidi backlinkove,koji su postavljeni u istom periodu.Sto verovatno znaci da je i dalje u toku neki update

Eniac
29. 04. 2007., 15:32
www.biblioteke.org.yu imaju PR6 wow !!! isto kao B92...

Peca
29. 04. 2007., 16:16
Jel se varam ili je B92 imao PR 7?

Burek je dosao na PR 6, ali dzaba kada Burekov forum nije na www. poddomenu vec na forum. poddomenu, gde je PR 5.
DevProTalk i PCIgre.com su pali na PR 4...

Petar Marić
29. 04. 2007., 16:43
Kahm, kahm - Grepping life (http://www.petarmaric.com/) ima PR6 već duže vreme. Još samo da nađem vremena za blogovanje :(

pcigre
29. 04. 2007., 17:12
DevProTalk i PCIgre.com su pali na PR 4...

I ne kapiram bas po kom algoritmu je google izracunao da treba da nam smanji pr... U odnosu na prethodni update imamo najmanje 5 pr5 linkova vise a nijedan nismo izgubili...

Eniac
29. 04. 2007., 19:04
@peca
da da B92 je imao PR7

@petar
zanimljiv si ti neki bata :P

pcigre
29. 04. 2007., 19:08
Izgleda je dosta domacih sajtova palo...

Npr sajt ehosta je takodje bio pr5 sada je 4. Singi Inzenjering takodje.

Ivan
29. 04. 2007., 19:21
Hehe, ja sam sa 3 skocio na 4 :p

zira
29. 04. 2007., 20:00
Donesi.com se popeo na PR4

pcigre
29. 04. 2007., 20:02
Sajc casopisa PC (PC Press) je takodje pao... sa pr6 na pr5.

Peca
29. 04. 2007., 20:05
jedini domaci sajt koji videh sa PR 7 je srpska wikipedia...

Peca
30. 04. 2007., 00:58
btw, postajem poprilicno siguran da razmena linkova uopste ne povecava PR, cak se bojim i da ga penalizuje :-/

Pedja
30. 04. 2007., 08:48
Kako to mislsi, ako sajt nema www onda automatski ima manji PR? Pa to je idiotizam (ne mislim tvoj, nego Google-ov).

Wikipedija ce ubuduce uvek imati visok PR, zato sto je uskratila svima ostalim sajtovima sa kojih uzima podatke, povratne linkove. To automatski znaci da svima umanjuje rejting a sebi, relativno u odnosu na njih povecava.

Dzordz
30. 04. 2007., 08:54
Koliko ja znam razmena linkova i ne povecava PR zato sto bi onda neko mogao prostom razmenom da nabije ogroman PR.

A razlika izmedju www i bez www je to sto malo linkovi idu na jedan malo na drugi pa ih konta ko dva razlicita domaina ako se ne varam.

pcigre
30. 04. 2007., 09:49
www i nonwww situacija se da lako resiti sa 301 redirektovanjem.

ivanhoe
30. 04. 2007., 13:00
Wikipedija ce ubuduce uvek imati visok PR, zato sto je uskratila svima ostalim sajtovima sa kojih uzima podatke, povratne linkove. To automatski znaci da svima umanjuje rejting a sebi, relativno u odnosu na njih povecava.

ma jok, oni imaju visok rejting jer engleska wikipedija linkuje na njih..

inace, ako su tebi uzeli sadrzaj (neke slike koliko se secam price ?) sto im ne zabranis da ga koriste bez linka na originalni sadrzaj. Verujem da to moze lako da se resi sa Wikipedijom, oni su bas legalisti..

vukan
30. 04. 2007., 13:13
Zato sto: http://www.threadwatch.org/node/11444

Pedja
30. 04. 2007., 16:54
Ma ne, nisu mi oni uzimali fotke nego je neko drugi uzimao moje fotke i stavljao na Wikipediju pod svojim imenom. To smo resili, sad stoje moje fotke pod mojim imenom.

Problem je ovo sto je Vukan linkovao: Wikipedia je stavila nofollow na sve eksterne linkove, sto ce reci, da sve reference navedene na vikipediji vise ne donose rejting sajtovima koji su referencirani. Recimo, uzmu neki clanak sa tvoj bloga i iskoriste d anaprave clanak na Vikipediji a u tekstu navedu link na tvoj clanak koji je izvor. E sad taj link teb vise nista ne vredi. Time automatski korsite tvoj rad da seb dignu rejting a tebi ne vracaju ni crno ispod noktiju za to. Zato je sada Vikipedija prva na listi za veliki broj pretraga, prosto su svima ukinuli davanje rejtinga.

Ja vec radim na tome da na svim sajtovima ukinem linkove na Vikipediju, tj da im umetnem nofollow.

bluesman
30. 04. 2007., 17:11
Eh sta ti je srbenda :) Ti ćeš meni nofollow? Sa'š da vi'š :)

Ja u poslednje vreme jako malo pažnje obraćam PR. Naročito kada sam video posle kakvih pretraživanja dolaze na sajt(ove)... evo i ovde, juče sam dobio joše jedan mail gde me pita na koji mail da šalje predloge za ime "čokoladne bananice". Dvoje u par dana, to nije slučajnost.

Pedja
30. 04. 2007., 17:25
Ma ne, ni ja ne pravim sajtove zbog PR, uopste nije u tome stvar, nego u tom pe*erluku. Slicnu stvar radi i Gojko na ES-u. Osnovni je red da ispostujes one koji su ti napravili rejting.

Peca
01. 05. 2007., 02:00
Kako to mislsi, ako sajt nema www onda automatski ima manji PR? Pa to je idiotizam (ne mislim tvoj, nego Google-ov).

Ne, niste me razumeli.
www.burek.co.yu ima PR 6.
Ali, burekov forum je na http://forum.burek.co.yu/ - tu mu je PR 5.
Jednostavno, mislim da je Ivan pogresio sto je glavni sadrzaj sajta bacio na drugi poddomen.

Naročito kada sam video posle kakvih pretraživanja dolaze na sajt(ove)... evo i ovde, juče sam dobio joše jedan mail gde me pita na koji mail da šalje predloge za ime "čokoladne bananice". Dvoje u par dana, to nije slučajnost.
Navuko sam ti bedu na vrat otvaranjem tog topica :D
Znaci stvarno no comment kako ljudi ne citaju ni naslov topica, iako lepo pise da je spam........

bluesman
01. 05. 2007., 02:27
Najveca glupost, sto se PR tice, je deliti delove sajta u poddomene, bez obzira da li su virtualni (preko rewrite) ili fizicki poddomeni, jednostavno to je smrt za PR i to sam naucio i na svojim i na tudjim greskam. Ni jedan od tih poddomena ne moze imati dovoljno veliki PR, i umesto sajta sa PR5+ imas nekoliko sajtova sa PR2, 3, 4. Been there - done that. Pri tom ako radis preko virtualnih poddomena, moze lako da se desi da te google penalizuje za duplicate content (ako ne odradis dobro redirekcije)

jablan
01. 05. 2007., 09:22
Ma ne, ni ja ne pravim sajtove zbog PR, uopste nije u tome stvar, nego u tom pe*erluku.
Vikipedija je donela takvu odluku da bi smanjila količinu spama, odnosno olakšala posao svojim urednicima (koji rade to što rade bez nadoknade). Ja bih lično, da moram da biram da na vikipediji čitam spam ili da mi ne diže rejting, uvek odabrao drugo. Šta bi ti uradio da si na njihovom mestu?

Pedja
02. 05. 2007., 12:35
Ja se uvek trudim da ljudima od kojih imam neku korist, na neki nacin to vratim. Problem spama je bio poznat mnogo pre nego sto je Vikipedijapocela sa radom, a svima je jasno sta znaci kada napravis servis na kome bilo ko moze anonimno da uredjuje sadrzaj.

Trebalo je da u startu uvedu takvu politiku i odmah obeshrabre svakog ko ima spamerske namere. Ne, oni su sacekali da im ljudi nabilduju servis pa su ih onda prosto od*e*ali, jer im vise ne trebaju.

Pedja
02. 05. 2007., 12:42
Najveca glupost, sto se PR tice, je deliti delove sajta u poddomene, bez obzira da li su virtualni (preko rewrite) ili fizicki poddomeni, jednostavno to je smrt za PR i to sam naucio i na svojim i na tudjim greskam. Ni jedan od tih poddomena ne moze imati dovoljno veliki PR, i umesto sajta sa PR5+ imas nekoliko sajtova sa PR2, 3, 4. Been there - done that. Pri tom ako radis preko virtualnih poddomena, moze lako da se desi da te google penalizuje za duplicate content (ako ne odradis dobro redirekcije)

Milsim da je ovakvo ponasanej Google-a totalno bezveze. Poddomeni za to i sluze da se odvoje razliciti sadrzaji. Najpostenije bi bilo da tretiraju poddomen isto kao i poddirektorijum na top domenu. jer ako se sajt nalazi na poddomenu to znaci da je nezavisan u odnsou na sajt na top domenu, a opet samim tim sto je na poddomenu to znaci da je na neki nacin logicno vezan za sajt na top domenu.

Ovako, oni teraju ljude da na nakaradan nacin rade organizaciju sajtova jer ako rade kako treba, onda gube PR. Ma koliko neko ne pridavao veliki znacaj PR-u, ipak je i to stavka o kojoj se mora voditi racuna. Ne jednom sam na Goolel vijao sajtove koji su odlicni za temu kojom se bave, a imaju loisiji PR od sajtova za koje je ocigledno da su napravljeni samo zato da im se istera PR, a to je upravo suprotno od onoga za sta se Google navodno zalaze.

Eniac
02. 05. 2007., 13:23
znam da je mozda malo glupo ovo sto cu reci ali ipak je to PAGERank a ne SiteRank, sluzi da bi se sortirale odredjene strane na osnovu znacajnosti, a ne ceo sajt...

ivanhoe
02. 05. 2007., 14:29
znam da je mozda malo glupo ovo sto cu reci ali ipak je to PAGERank a ne SiteRank, sluzi da bi se sortirale odredjene strane na osnovu znacajnosti, a ne ceo sajt...

upravo to..

jablan
02. 05. 2007., 15:35
Ne, oni su sacekali da im ljudi nabilduju servis pa su ih onda prosto od*e*ali, jer im vise ne trebaju.
Možda si i u pravu, ali ja pre mislim da paranoišeš... Svejedno, ako si ti neko svoje delo stavio pod CC licencu, svi, pa i Vikipedija, može da ga koristi (u skladu sa licencom)... Da li ćeš da ga tamo okačiš direktno ti, ili neko drugi, nije mnogo bitno, ne?

bluesman
02. 05. 2007., 17:08
Jeste page rank, ali evo primera: sajt je radio sa virtualnim poddomenima, svi su imali PR oko 3... kao i "glavni" sajt, tzv. index.php. Kada smo ubili poddomene, sve je ostalo nepromenjeno na index.php osim sto je u sledecem update (koji je slucajno pao samo 10 dana kasnije) dobio PR5. Znaci u ovom slucaju PR ne oznacava rank te strane jer je strana kao i sadrzaj ostao nepromenjen. Da ne napominjem da je i ostalim stranama automatski skocio PR za 2...

Drugi sajt, imao sam na jednom jeziku, PR je bio 5. Kada sam dodao jos jedan jezik, da moze da se menja na "jedan klik", pri cemu je default jeziki isti kao sto je bio dok je bio jednojezicki sajt - PR je pao na 4. Zbog cega? Ima tu puno nelogicnosti.

Opet, ako recimo imas domene jobs. ... automobili... pri cemu jedan radi super a ostali se "slepuju", glupo je da svi imaju recimo PR5 samo zato sto glavni sajt ima dobar PR. Nije lako, ali ovo kako je sada nije idealno.

Peca
02. 05. 2007., 19:18
znam da je mozda malo glupo ovo sto cu reci ali ipak je to PAGERank a ne SiteRank, sluzi da bi se sortirale odredjene strane na osnovu znacajnosti, a ne ceo sajt...
Ali Pagerank se prenosi na ostale strane, a on ima ovde drugi poddomen, pa mu te strane dobijaju manji PR nego sto bi dobijale da su na istom domenu.
A i ono sto je bluesman pomenuo, on ovako rasipa PR, jer neko linkuje www. poddomen a neko forum. poddomen, i nikad nece imati koncentraciju linkova na jedan domen.

I drugo, verovatno je i SiteRank [skraceno SR] ogranicen na poddomene, bas kao i pagerank.

Btw, to je uradjeno zbog blogera, zamisli koj bi jai SR imao na dpeca.blogspot.com kada bi SR od blogspota vazio za sve poddomene...

Eniac
02. 05. 2007., 19:52
a i cinjenica je da je PR dobio vremenom drugu ulogu od one koju su oni verovatno zamislili, pa zato i tolika buka oko njega...