PDA

Pogčedajte punu verziju : Programiranje RIA

MrSteel
14. 05. 2007., 12:30
buduci da sam nov na ovom forumu zelja mi je da vidim presek tehnologija kojim se bavite a koje se doticu ovog podforuma

dakle, koje od tehnologija (najvise) koristite i kakva su vam iskustva?

Ilija Studen
14. 05. 2007., 13:00
Ono na čemu trenutno radim primarno koristi otvorene tehnologije (HTML, CSS, JS), ali neke stvari će biti rešene u Flashu pošto je jako teško (ili gotovo nemoguće) postići željeni nivo interaktivnosti drugačije.

Još mi je jako zanimljiv koncept - Flash kao upload mašina (http://swfupload.mammon.se/). U slučaju PHP-a gde ne možeš da očitaš procenat do koga je upload fajla stigao ovo se pokazalo kao odličan balans između dobijene funkcionalnosti (upload queue sa očitavanje progresa) i kompleksnosti (zahteva igranje i na client i na server strani, ali bar ne očekuješ od korisnika da podešava kojekakve Perl skripte ili instalira dodatne PHP module).

DejanVesic
14. 05. 2007., 17:21
buduci da sam nov na ovom forumu zelja mi je da vidim presek tehnologija kojim se bavite a koje se doticu ovog podforuma

dakle, koje od tehnologija (najvise) koristite i kakva su vam iskustva?

Koristim C# i ASP.NET, ali toga nema u spisku :-)

Zrela tehnologija, dosta brz razvoj.

ReLaX
14. 05. 2007., 17:35
Koristim Flash i ActionScript tehnologiju po najvise!
Najveca ljubav predstavlja kombinacija Flash-a i 3D tehnologija! Za sada to radim kombinovanjem vec gotovih 3D modela i animacija koje importujem u Flash! Zaista bih voleo da Flash razvije komponentu za manipulaciju nad 3D elementima!
Sto se tice 3D engina u Flash-u, skoro sam poceo sa edukacijom u tom pravcu i jedva cekam gotov PaperVision 3D Engine!

Ali po onome sto sam video do sada kod nas od toga nema mnoho 'leba!

MrSteel
14. 05. 2007., 18:52
ASP-a nema kao sto nema ni PHP-a, ni ColdFusion-a
to su server side jezici i nisu prezentovanje klijentu nego rad u pozadini
dakle ASP ispisuje HTML, koristi Javascript ili nesto trece zar ne?

RIA su Rich Internet Aplikacije i tesko da mogu biti samo HTML

u tome je fora ;) sorry

merjadok
14. 05. 2007., 18:53
Ako se to može podvesti pod RIA:

- JSP + Struts + Javascript

a težim ka

- Spring + WebWork/JSF + Javascript kombinaciji.

//Edit: sad vidim tvoj post i imam pitanje: zašto je onda navedena Java kao opcija?

//Edit 2: Osim ako ne misliš na aplete ili JavaFX tehnologije, naravno (u tom slučaju obrišite onaj jedan glas za javu :) ...

MrSteel
14. 05. 2007., 19:43
Java je sasvim validna klijent opcija za front end, samo se malo koristi za sitne aplikacije

Java jeste i front end resenje, u najbolje izdanju sa stvarima kojima tezis ;)

nixa
14. 05. 2007., 21:48
Bolje da je napisao JavaFx,mada iskreno sumljam da se neko upustio u igrarije sa time,posto je dosta novo

MrSteel
14. 05. 2007., 23:14
heh opet

java je platforma za RIA development
videcemo JFX na delu uskoro

DejanVesic
15. 05. 2007., 01:14
ASP-a nema kao sto nema ni

Nije ASP nego ASP.NET - dva različita sveta ;-)

to su server side jezici i nisu prezentovanje klijentu nego rad u pozadini
dakle ASP ispisuje HTML, koristi Javascript ili nesto trece zar ne?

RIA su Rich Internet Aplikacije i tesko da mogu biti samo HTML

Ovaj, valjda se omatorelo ;-) pa ova dva pasusa ne razumem, pogotovo zajedno:

Java je teško server-side programiranje u najvećem broju slučajeva
Ajax je Javascript; što su ta dva odvojena?

Teško da danas možeš da imaš Web aplikaciju bez server side programiranja...

Ako ne postoji server-side, šta su uopšte onda RIA?

MrSteel
15. 05. 2007., 09:24
u pravu si ne moze bez server side-a
nisam se dobro izrazio
zanimala me klijent strana RIA koje radite

nisam rekao da ajax nije javascript ali sam ga posebno naglasio jer definitivno nije isto samo javascript i javascript + ajax tehnika
mada mogao bi sad i da kazem da sam AJAX nije javascript skroz
javascript je samo deo u lancu izvrsavanja AJAX zahteva, ali ne bi sada oko toga

Java je server side u slucajevima socket servera, kao i u JSP stranicama, takodje i u velikim Java biznis sistemima koji zauzimaju ogroman procenat trzista

takodje za RIA se mnogo vise vezuje klijent deo, Rich mnogo vise oznacava dozivljaj standardne desktop aplikacije, jer server side je i ranije bio sasvim zadovoljavajuci (iako su apetiti sada mnogo porasli pa je i sve skalirano nekoliko desetina puta)

sve najbolje

noviKorisnik
15. 05. 2007., 14:17
nisam rekao da ajax nije javascript ali sam ga posebno naglasio jer definitivno nije isto samo javascript i javascript + ajax tehnika
mada mogao bi sad i da kazem da sam AJAX nije javascript skroz
javascript je samo deo u lancu izvrsavanja AJAX zahteva, ali ne bi sada oko toga
Pa evo onda ću ja. xmlhttprequest je samo objekat javascripta koji može da komunicira sa serverom.