PDA

Pogčedajte punu verziju : W3C validation i SEO?


X3M
14. 05. 2007., 17:04
da li ovo i koliko uopste utice danas na SEO? konkretno govorimo u googlu :)

ivanhoe
14. 05. 2007., 17:20
da li ovo i koliko uopste utice danas na SEO? konkretno govorimo u googlu :)

pa ako ti fajl nije ispravan postoje sanse da ga spajder ne procita kako treba.. sem toga mislim da nema neke veze oko rangiranja sajta, bar po mom iskustvu.. to sto ti neka slicica nema alt, ili sto si upotrebio custom atribut koji nije definisan u DTD-u sigurno nece da ti ni pomogne, ni odmogne bitno..

naravno nije sve u SEO, treba praviti validne strane jer to nije veliki trud, a ipak je ta strana "tvojih ruku delo" i predstavlja tebe kao developera, znaci moze da bude dobra ili losa reklama, zavisi kako je odradis.. mi sad kad smo zaposljavali ljude gledali smo source svih sajtova koje su ljudi naveli u CV-u, to ti kaze mnogo toga o developeru, mnogo vise nego neki genericki test...

jablan
14. 05. 2007., 17:31
sto si upotrebio custom atribut koji nije definisan u DTD-u sigurno nece da ti ni pomogne, ni odmogne bitno..
Sad mi pade na pamet: da li uvođenje custom namespace-a rešava problem nevalidnosti custom atributa? (Mislim, mogu da izguglam, ali mislim da bi odgovor koristio još nekom... ;))

Ilija Studen
14. 05. 2007., 17:35
Najlaše je proširiti definiciju. Pogledaj Validating a Custom DTD (http://alistapart.com/articles/customdtd/).

jablan
14. 05. 2007., 17:50
Jes, ali koliko kapiram taj dokument neće proći W3C validaciju (jer to više nije standardni HTML)? Mislio sam baš na dodavanje custom namespace-ova... Nema veze, ionako je u pitanju teška teorija...

X3M
14. 05. 2007., 18:47
hvala na brzom odgovoru ;)

Peca
15. 05. 2007., 02:03
da li ovo i koliko uopste utice danas na SEO? konkretno govorimo u googlu :)

ne utice, bar tako kazu na seomoz.org :)

Dragan Varagić
15. 05. 2007., 08:55
Šta god da ko kaže ili savetuje, ovakve stvari se mogu proveriti, naročito u našim uslovima gde Web nije toliko razvijen, a veliki broj najposećenijih sajtova nema dovoljno optimizovane stranice za pretraživače, uključujući i HTML optimizaciju.

Npr. http://www.google.com/search?q=delta+investicioni+fond

Prema logici, posećeniji sajtovi i oni koji imaju bolji Google PR, a naročito oni sajtovi koji se bave istom tematikom (u ovom slučaju business vesti), trebalo bi da su bolje pozicionirani od onih koji imaju slabiji Google PR. Ovakvih primera ima dosta u Srbiji (pogledajte samo nekoliko tekstova na mom blogu o ovoj temi).

Drugim rečima, postoje generalno posmatrano tri osnovne komponente dobrog pozicioniranja Web sajta na pretraživačima:

1. HTML kod koji je optimizovan prema zahtevima pretraživača (pogledati Webmaster sekciju na Google-u), što je najjednostavnije ostvariti proverom na w3.org.

Na ovaj način se najjednostavnije stiče prednost u oblastima gde većina Web sajtova nema tehnički dobro optimizovane sajtove.

2. Optimizacija samog teksta, korišćenjem ključnih fraza (ono što stvarno kucaju korisnici pretraživača). Ovo se može pronaći preko različitih keyword tool-ova (pogledati Google varijantu).

Problem kod ove optimizacije je što o njoj uglavnom razmišljaju oni koji ne znaju da pišu tekstove, pa tada "pre-optimizuju" tekst koji postaje nečitljiv za korisnika, a kvalitetan tekst je osnova kvalitetnog sadržaja na sajtu.

3. Što veći broj kvalitetnih linkova sa drugih sajtova (ovo pedstavlja osnovu Google PR-a). Što je sajt relevantniji (linkuju ga kvalitetni izvori), za veći broj različitih ključnih fraza imaće dobar rejting.

Znači, optimizacija HTML-a utiče 1/3 na rejting sajta na pretraživačima, a u Srbiji i mnogo više.

jablan
15. 05. 2007., 09:10
Pitanje je bilo W3C validacija, a ne optimizacija.

Dragan Varagić
16. 05. 2007., 09:18
Poenta mog posta je da validacija HTML-a prema W3C ima direktne veze sa SEO optimizacijom koda, obzirom da je tema W3C i SEO.

ivanhoe
16. 05. 2007., 12:02
Poenta mog posta je da validacija HTML-a prema W3C ima direktne veze sa SEO optimizacijom koda, obzirom da je tema W3C i SEO.

pa to nije bas skroz tacno, posto ce strana koja ne sadrzi ni jedan <h> tag biti savrseno validna, isto tako moze i title da bude prazan, ni to nije "greska" u smislu W3C standarda, ali jeste vrlo velika vezano za SEO... To sto se strana validira na w3c validatoru ne znaci nuzno dobar SEO, i naravno obrnuto..

drugim recima nema to bas mnogo veze :)

Dragan Varagić
16. 05. 2007., 12:48
Tačno, nije skroz jednako validacija vs. optimizacija koda za SEO, a kada se odradi ono što je potrebno u kodu za SEO, tada je potrebno isti (optimizovani) kod validirati.

Ilija Studen
16. 05. 2007., 13:10
Validacija je alat koji se koristi pri razvoju i kasnijem održavanju stranica, ništa više. Valjda smo pregurali godine kada se na validaciju gledalo kao na prestiž i pripisivale joj se razne super moći (kao recimo bolje pozicioniranje validnih stranica na pretraživačima).

:1023:

Btw, komentar nije upućen nikom direktno (osim možda pokretaču teme). Čisto gunđanje ;)