PDA

Pogčedajte punu verziju : Preporuka banke


[nq]
20. 10. 2005., 15:55
Ok. Zeleo bih da mi preporucite neku banku.

Treba mi da otvorim, devizni racun, takodje bih zeleo da imam i deviznu stednju, bilo bi ql da ima i neka viza , mada ne mora, jer imam vec VObank internet karticu. Voleo bih da mesecnih troskova nema.

Student sam, fizicko lice :D

Koju banku mi preporucujete ? Danas ih zaista ima mnogo. ;)

dinke
20. 10. 2005., 16:10
Nijednu :)

Salu na stranu, ali zaista nisam zadovoljan ni sa jednom bankom sa kojom sam imao iskustva u poslednjih 5 godina. Ako ti treba devizni racun da bi primao novac iz inostranstva, ja licno bih ti preporucio delta banku. Procedura je minimalna (samo licna karta za devizni racun), imas home banking za proveru stanja i to je to. Ne znam kakva je procedura za kreditne kartice obzirom da si jos student.

[nq]
20. 10. 2005., 17:38
Kartica mi nije mnogo bitna, vise devizni racun, i stednja. :)

kai
26. 10. 2005., 01:49
Moja preporuka - Raiffeisen.

Odlično osoblje (kod mene u ekspozituri), skroz opuštena atmosfera, znaju me po imenu, uvek se isćaskamo kada dodjem, brzi su, provizije su prihvatljive, imaju dobar spektar VISA kartica (kreditne, elektron, internet). Devizni racun minimum je 20E, za oročenu štednju ne znam tačno kakve su kamatne stope. Eto, tople preporuke od mene.

boccio
26. 10. 2005., 08:09
Ajoj... rajfajzen? Daj, reci mi koja je to expozitura i gde. Zemun (glavna), bezistan i novi merkator ne moze da se dise, za sitnicu cekam dok mi brada ne izraste... zato sam ih i batalio...

Dragan Babić
26. 10. 2005., 10:10
ja imam u raifeissenu visu elektron (mislim da se tako zove, samo je za placanje preko interneta), pored toga imam i devizni i csd racun u HVB banci. takodje jednostavna procedura. taksu za otvaranje racuna ti odbiju od prvog transfera, tako da ne placas nista pri otvaranju racuna - samo ti treba lk.

Ilija Studen
26. 10. 2005., 11:33
Visa Electron nije za plaćanje online. Pobrkao si je sa Virtuon karticom.

Dragan Babić
26. 10. 2005., 13:06
^ hvala na ispravci. btw sada mi je istekla, jel se ona obnavlja samo novom uplatom ili je neka druga procedura?

dinke
26. 10. 2005., 13:06
Ista situacija glede raifeissen banke je i ovde u Kragujevcu. Koncepcija banke (nema saltera vec kulturno udjes i sednes kod sluzbenika) je super zamisljena ako imas 10 klijenata u toku radnog vremena :) Ja nazalost moram da se smaram sa njima zbog Virtuonke.

bluesman
26. 10. 2005., 13:35
A sto? Ja je imam vec 3. put po godinu dana i nema zezanja, bio sam u banci ukupno 6 puta u vezi toga, 3 puta da narucim i 3 puta da podignem karticu.

Ne znam zasto se zalite na Merkator, ja sam tamo stalno i max sto sam cekao je 20-ak minuta i to kad je bilo 30 ljudi ispred mene. Obicno odem izmedju 11 i 15 i tada zavrsim sta god imam za 5-10 minuta (cak i odbijam da sednem jer sedim ceo dan pa koristim svaku priliku da malo stojim :))

Jedino sto me cima u poslednje vreme sto sajtovi na kojima je prolazilo bez problema odjednom izbacuju "unable to process". Ne znam sa cim to ima veze.

kai
26. 10. 2005., 14:01
Ajoj... rajfajzen? Daj, reci mi koja je to expozitura i gde. Zemun (glavna), bezistan i novi merkator ne moze da se dise, za sitnicu cekam dok mi brada ne izraste... zato sam ih i batalio...

Ekspozitura u Resavskoj ispod Crkve Sv. Marka, jeste da bude ponekad gužva, ali sam već naučio kada ima, a kada nema gužve. Tako da tada sve završavam u roku od 5-10 minuta, a plus možeš i da zakažeš ja mislim. Imaju i ok home banking sistem, gde možeš prebacivati pare sa jednog svog računa na ostale bez potrebe da kročiš u banku.

[nq]
26. 10. 2005., 15:29
Moja preporuka - Raiffeisen.

Odlično osoblje (kod mene u ekspozituri), skroz opuštena atmosfera, znaju me po imenu, uvek se isćaskamo kada dodjem, brzi su, provizije su prihvatljive, imaju dobar spektar VISA kartica (kreditne, elektron, internet). Devizni racun minimum je 20E, za oročenu štednju ne znam tačno kakve su kamatne stope. Eto, tople preporuke od mene.

Pazi kad se potpisujem na ovo. :)
Ja sam seo u fotelju, devojka je sve odradila, ko gospodin covek.

Sve sto sam trazio dobio sam na licu mesta, instrukcije ( za placanje ) za svaku zemlju lepo fino odstampano ( a ne ko u Vobank na papiru ocajnim rukopisom ! ), ona je sve radili ja samo potpisivo. Cak je i Western Union bio gotov za 5 minuta. Dok bi u delti cekao makar 15 - 20 min.

Sve sto mi nije bilo jasno sam je pitao a ona mi kao profesorica u ekonomskoj sve lepo objasnila, divota jedna.

Veoma sam zadovoljan. A i jedan bus mi do banke :)

dinke
26. 10. 2005., 17:13
A sto? Ja je imam vec 3. put po godinu dana i nema zezanja, bio sam u banci ukupno 6 puta u vezi toga, 3 puta da narucim i 3 puta da podignem karticu.
Ja sam bio 4 puta samo u proslom mesecu i to samo da bih karticu otvorio! Prvi put da bih predao zahtev, otvorio devizni racun i sl. Drugi put 2 nedelje nakon toga da bih podigao karticu. Posto sam cekao sat vremena, a kartica nije stigla rekli su da dodjem za 3 dana. Kada sam ponovo dosao (3 put) nakon pola sata cekanja mi je radnica banke objasnila da je izgleda doslo do neke greske (zasto uvek jaaa) i da celu proceduru otvaranja moraju da ponove. Rekla je (opet) da dodjem za dva dana, i tog 4-tog puta sam zaista u roku od 10 minuta i podigao karticu. Dakle, 4 puta za otvaranje, plus jos jednom da bih uplatio dodatnu kolicinu novca (posto sam inicijalnih 50e jako brzo potrosio) ali ajde da to ne racunam :)) Veliki minus takodje sto nemaju home banking ako imas samo devizni racun.

Inace, par meseci pre toga bio sam u istoj (Raiff.) banci jer sam prebacivao racun iz Vojvodjanske banke. Zeleo sam da otvorim dinarski racun, tj. tekuci racun za primanje plate. Nakon sto me je radnik iz obezbedjenja na ulazu dobro ispitao ko sam, sta zelim, gde radim i da li je firma u kojoj radim privatna ili drzavna dao mi je papir koji trebam da popunim uz opasku da ce to sa tekucim racunom ici teze, ali ajde da mogu da probam!?? Nakon toga sam jednostavno otisao u Delta Banku i zavrsio proceduru za 5 minuta.

bluesman
26. 10. 2005., 18:49
1. Sto trosis pare toliko? :)
2. Sto slusas pandura? :)

dinke
26. 10. 2005., 19:09
1) Pa i nije neka para ako pogledas malo bolje :) od 50e 20 je depozit, a ostatak sam potrosio jednom kupovinom (godisnja licenca za babylon (http://www.babylon.com) oko 25e mislim). Tako da sam vec za obnovu domena na godaddy-u morao da uplatim dodatne pare :)
2) Pa, tog "pandura" su oni postavili tamo da daje "informacije" (citaj tera klijente).

bluesman
26. 10. 2005., 19:16
2. Pandur stoji tu da te posalje tamo gde treba da ides a ne da daje informacije. Znaci kada dodjes, on te pita "sta vam treba" i ti kazes, ona kaze "sedite ovde" ili "idite tamo" ili sta god. Kad je red veliki, obicno posle plate, nakesha se gomila da skida sa tekucih racuna, a ti dodjes recimo da obavis nesto na deviznom racunu - taj isti pandur te salje preko reda... bar je tako uvek bilo samnom.

Na kraju, sta god radis, kazes "treba da uplatim pare na devizni racun" i uvek ides pre onih sto se cimaju sa tekucim racunima :)

nixa
26. 10. 2005., 19:58
Sve u svemu ,kad se oduzme i doda ,kod nas nema jos uvek valjane banke .. ovi sto su "fini" kad odes u poslovnicu ,nemaju dovljno servisa ( valjda su zato i "fini") ,a ovi tipa Delta,Societe ,Raiffasen i slicno,oni su toliko zauzeti da im vise klijent i nije najbitniji ( neznam ko bi mogao da bude bitniji ),kod Delte imam velikih problema sa slusbenicima ( osim kad ne odem u poslovnicu br 1 ,gde igrom slucaja me svi znaju ) a ostali su uzas ... sa VoBan-om sam cuo da ljudi imaju samo problema ... Raifajzen ,nekako imam averziju prema njima ... jer je uvek ta prica ( ista stvar ko i sto sam odmah izasao iz Societe ) ,ono cuvar drz nedaj ... mislim ,pa onda recimo u Societe moras da "zakazes otvaranje tekuceg racuna" i ostale sitnice koje mene kao krajnjeg korisnika totalno frustriraju.

Sve u svemu ,ako neko cuje da se otvara banka koja ce da funcionise po principu da mu je klijent najbitniji nek mi javi ;)

kai
26. 10. 2005., 20:21
Ako imaš VIP Societe General, onda si im jako bitan, veruj mi. :)

Ulaziš preko reda, prima te direktor ekspouiture, nema redova, nema čekanja. A ne znam što imaš averziju prema Raiffeisen, grešiš skroz.

dinke
26. 10. 2005., 20:22
Sve u svemu ,kad se oduzme i doda ,kod nas nema jos uvek valjane banke ..
Pa, rekoh to i ja na svom prvom postu gore. Ja recimo imam devizni racun u delti od 2001 godine. U pocetku, kad ti legnu pare ljubazna sluzbenica te pozove telefonom, javi da si imao deviznu uplatu. Zatim, kad odes tamo da podignes, kazes iznos, ostavis karticu, oni te zamole da sednes dok oni broje parice, ti lepo kuliras u koznoj fotelji, a onda ti zgodna ribica u (mmmm) minjaku pridje i kaze izvolite, vas novac ... i to je to. A danas ... bez komentara. Jos od kad je Mr "laki cache" u igri, ludilo jedno, ne mozes ni da udjes u banku.

nixa
26. 10. 2005., 20:45
Ako imaš VIP Societe General, onda si im jako bitan, veruj mi. :)

Ulaziš preko reda, prima te direktor ekspouiture, nema redova, nema čekanja. A ne znam što imaš averziju prema Raiffeisen, grešiš skroz.

Ma to je super sve za taj VIP k ... nije prob.... samo sto meni pukne K da uopste otvorim racun kod njih,ne kapiras moju poentu ...

nixa
26. 10. 2005., 20:47
A danas ... bez komentara. Jos od kad je Mr "laki cache" u igri, ludilo jedno, ne mozes ni da udjes u banku.


Ma taj fazon, samo sto je njihovo (ne)jeb*vanje pocelo mnogo pre tih kredita ... smor

kai
28. 10. 2005., 16:01
Ma to je super sve za taj VIP k ... nije prob.... samo sto meni pukne K da uopste otvorim racun kod njih,ne kapiras moju poentu ...

Znam nego te zezam. :)

djoca
13. 11. 2005., 12:48
Da nema valjane, nema....ali opet, Srbija, sta da radimo.

Ja uglavnom radim preko Delte. Tamo mi je i dinarski i devizni glavni. Nervira me cekanje, ali zato tempiram da odem recimo oko 12 kad nije guzva tolika. Dobar im je home banking i ne prave nikakva pitanja na uplate iz inostranstva (ovo im je osnovna prednost uz cinjenicu da mi ortakinja radi u deviznom pa kad nesto zatreba nije frka da se proveri brzo). Malo su zatupastije salteruse....recimo, svakog meseca radim onovcavanje par deviznih cekova i jos se nije desilo da ona mucenica ne mora da ustane sa mesta i ode kod sefice da proveri kako to i sta. Tako vec par godina, do sad su trebale da nauce....ali ajde.

Rajfajzen je isto dobra (Dinke uplati 300 kinti na dinarski tekuci, i onda imas home banking kojim mozes i da deviznog licnog da prebacujes na Virtuonku bez odlaska u osinjak). Prvi problem kod nas je nedostatak prostora jer rade u mnogo malom prostoru gde su nacickani ko osice. Jos su skoro primili 10 radnika i jos daju neke kredite i nema sanse da udjes. Pretpostavljam da je tad bila situacija sa onim pandurom koju si opisao. Inace prilicno su ljubazni, i ocekujem da budu bolji izbor od Delte kad predju u Dubrovnik cime ce resiti problem prostora. Tamo mi smeta i sto za svaki devizni priliv me zovu i moram da odem do banke da potpisem zasto sam primio pare...cisto strecanje koje ne volim posto me tera na razmisljanje o onom porezu na kraju godine. I smeta mi taj lik koji na ulazu se postavlja kao sluzbenik koji ti je prvi kontakt sa bankom, a za pojasom ima pistolj (prilicno neugodno)

Vojvodjanska, Nacionalna i Komercijalna su krsine (makar u KG), a Credy je idealan kandidat za cirkus (tamo sam trebao da cekam 10 dana da se devojka koja zna kako da uknjizi devizni priliv, vrati sa odmora...).

bluesman
13. 11. 2005., 15:50
Ne proveravaju oni kod sefice "kako i sta" vec kontrolor mora da overi isplate za cek. Zato ti se cini da je tako godinama i da jos nisu naucile :)

MorenoArdohain
13. 11. 2005., 16:18
Da, zovu centralu u BGD-u da provere status i po potrebi odblokiraju cek.. Obicno prodje 40-45 dana dok cek ne bude raspoloziv za naplatu..
Ali ima i krava koje mrze da zovu i proveravaju, e njih samo zesce po usima, sve sa propis', ako ste sigurni da je proslo 45 dana :)

Dejan Bizinger
13. 11. 2005., 16:20
Tamo mi smeta i sto za svaki devizni priliv me zovu i moram da odem do banke da potpisem zasto sam primio pare...cisto strecanje koje ne volim posto me tera na razmisljanje o onom porezu na kraju godine.

U principu sve banke bi trebale tako da rade kada inostrana firma uplacuje novac domacem fizickom licu. To je po propisu NBS. Banke to ne traze ako ti fizicko lice iz inostranstva uplacuje novac.

bluesman
13. 11. 2005., 16:35
Nije to problem, problem je ako je nejasna stvrha uplate. I ja sam par puta morao da odem i intervenisem za problematican wire, ali samo popunis i potpises formular u kojem izaberes koja je svrha uplate. To njih jedino interesuje.

djoca
13. 11. 2005., 18:39
Ma znam ja da kontrolor treba da sve overi i proveri, i da se ceka 40 dana na naplatu, ali ona svaki put pola sata trazi sta je broj ceka na ceku i dok joj ja ne pokazem vrti se u krug....nekad imam malo vise vremena, pa mi zanimljivo da ih gledam kako se muce. Kod nas je procedura ta da se cek ostavlja na naplatu, pare ti upisu na racun, ali tu partiju blokiraju na 40 dana tj do realizacije ceka, a ti potpises da u slucaju da ne realizuju cek mogu da ti skinu tu kintu plus troskove pokusaja realizacije sa racuna. Mislim da kontrolor stupa na snagu tek nakon ove operacije, a one sve sto treba da odrade je da razlikuju da li je cek kompanijski ili klasican bankarski. E to ih malo buni, kao i podaci o broju ceka ... a vrh je i sto svaki put moraju da pitaju kolika je bese provizija....Elem, nebitno, pretpostavljam da vrlo mali broj cekova u toku meseca realizuju pa nije ni cudo sto zaborave.
Sto se tice svrhe uplate....cinjenica je da neki razlog moraju da upisu, ali ocigledno Delta pise uvek po defaultu neki bilo da je uplatioc fizicko ili pravno lice (jer do sad apsolutno nikad mi nisu trazili bilo kakvo potpisivanje), dok Rajf trazi da za svaku uplatu od strane pravnog ili fizickog lica dodjes kod njih da potpises jednu od par opcija (honorar, nasledstvo i jos par). E sad, licno mi je samo frka da na kraju godine (tj u maju) ne dodje kazna za neprijavljeni porez (i mojne da me terate da prijavim isti...:-) posto bi prica otisla u out), ali koliko sam obavesten jos uvek drzava ne pokusava da kontrolise te devizne prilive posto bi onda verovatno dobar deo stanovnistva placao porez na doznake od baba i deda.
Opet, kad se setim kako je bilo pre 5 godina kad sam uspevao samo preko Karica da odradim ove prilive, a ceo proces je trajao jedno 10-ak dana, sad je super. Napredujemo ;-)

Gruja
14. 11. 2005., 10:05
Nije mi jasno ovo za Raiffeisen, vec 6 meseci mi stize wire transferom od ShareIt i nikad nisam morao da idem u banku niti da potpisujem ista. Taj devizni sam otvorio u ekspozituri preko puta sajma.

bluesman
14. 11. 2005., 10:24
Zavisi koja je cifra :)

jasmanac
14. 11. 2005., 11:40
Ja sam u Delti i iskreno super sam zadovoljan.

nixa
14. 11. 2005., 21:09
i jasmanac je resio da ostavi svoj prvi post :) dobrodosao :D

[nq]
14. 11. 2005., 22:43
ot: jasmanac moj omiljen urednik na dz :D Dobrodosao.
Iskreno kod nas u ns uvek guzva u delti ;)

Ilija Studen
14. 11. 2005., 22:57
Prolazim svaki dan pored Delte na Bulevaru Cara Lazara i nisam primetio neku pretereanu gužvu. Doduše, ima ljudi ali definitivno nije pretrpano (u poređenju sa Raiffeisen na Fruškogorskoj gde najčešće idem Delta je zlato).

Jednom su me iscimali da čekam WU sat vremena da bi mi na kraju rekli da to ipak mogu da uradim u bilo kojoj banci (na Bulevaru Cara Lazara ih ima 3, 4). Otišao u Metals i završio za 15 min, zavaljen u kožne sećijice :D

jasmanac
15. 11. 2005., 11:44
Heh, bio nekad urednik i bio nekad na Zoni ;) Dosta je bilo ;)