PDA

Pogčedajte punu verziju : Kreiranje thumbnail-a web stranice u letu


boccio
24. 10. 2005., 23:34
Da li neko ima ideju kako bih mogao kreirati thumbnail kompletne web stranice? Sama tehnologija nije toliko bitna (po mogucstvu PHP+GD, ali sta god moze dobro je...).

Primer je recimo Alexa - kako ona kreira thumb homepage-a web sajta koji indeksira?

Jel ima neko ideju?

noviKorisnik
24. 10. 2005., 23:51
Mislim da je najbolje da vidiš ima li nešto na Googlu na tu temu - jer mi ovako ne pada na pamet ništa drugo do otvaranja stranice u browseru... Jer ni kod Alexe ni kod drugih sajtova koji imaju thumbove nisam primetio da se to radi u letu već se periodično osvežava svakih mesec, dva, tri...

kalkulus
25. 10. 2005., 02:50
ako cesh vec otvarati stranicu u browseru onda ce ti ovo dobro doci, Screengrab ekstenzija za Firefox

The screengrab plugin takes screenshots of webpages in the following 3 ways.

1. Capture the browser window (boring, I can do that with print-screen)
2. Capture the visible portion of the browser window (still boring)
3. Capture the entire document being viewed

The screenshots are saved as PNGs wherever you want them.

http://andy.5263.org/screengrab

bluesman
25. 10. 2005., 03:04
Mislim da čovek nije imao ideju da to radi "ručno". Ili sam pogrešno razumeo?

Ilija Studen
25. 10. 2005., 03:33
OK, ovo je samo ideja i pitanje je da li je ostvariva. Browseri bi trebalo da imaju, a uglavnom i imaju, metod da se sa njima komunicira spolja. Trebalo bi malo potražiti, ali najverovatnije postoji način da se Gecku kaže da učita određenu stranicu i output sačuva u fajl.

ivanhoe
25. 10. 2005., 07:35
mozda nesto preko onih extenzija koje od html-a outputa prave pdf?

noviKorisnik
25. 10. 2005., 08:07
Uuuu.... widi mene, spomenuh browser i svi za mnom ;-) Ljudi, ovo je forum PHP, traži se postoji li varijanta da se celi posao odradi na serveru... što znači da bi trebala html rendering mašina u PHP-u, kako bi mogla da se pripremi thumb sličica . . . Odoh malo do googla, neću dugoooo

boccio
25. 10. 2005., 10:07
Da, moguce da sam se malo nejasno izrazio :)

Evo konkretnog primera: hocu da ponudim korisniku (ne, ne mislim na Dejana :P) da izabere jedan od nekoliko templejta kroz drop down, te da mu posle jos par dodatnih opcija dam "preview" rezultujuce stranice, recimo 200x200, nebitno vec koliko. E, to je whole point, znaci da imam na disku (serveru) .html fajl koji zelim da renderujem i pokazem mali preview njega na stranici.

Zato sam uzeo Alexu kao primer, iako tu je korisnik u pravu (ovog puta mislim na Dejana...al ti bre nezgodan nick :)) oni to ne rade u letu vec na par meseci pa keshiraju.

Video sam da neke verzije vBulletina (3.5.0) imaju tu opciju u profilu korisnika (za homepage), pogledajte ovo:
http://forums.digitalpoint.com/member.php?u=10777

@blues,nixa - jel imate neki free upgrade na 3.5 pa da maznemo tu foru ;))))

dinke
25. 10. 2005., 11:59
Iz php-a bez eksternih alata - jako tesko.

Pogledaj recimo http://marginalhacks.com/Hacks/html2jpg/

nixa
25. 10. 2005., 13:23
@blues,nixa - jel imate neki free upgrade na 3.5 pa da maznemo tu foru ;))))

Sad sam tek video za novu ver :) ,postavicemo ovih dana ;)

noviKorisnik
25. 10. 2005., 14:07
Uhhh, al me isproziva zbog nicka :-)))

Admini, jel problem da me preimenujete u noviKorisnik?

boccio
25. 10. 2005., 16:58
Hm, evo zanimljivog detalja.

vBulletin (novi) koristi placeni servis:
http://www.girafa.com/

da prikaze thumbnailove... E, sad doticni servis to takodje ne radi radi real-time, isto kesira...

Izgleda da ovo nije moguce uraditi iz PHP... ostaje da vidim ono sto je Dinke spomenuo, onaj html2jpg.

Ilija Studen
25. 10. 2005., 18:16
Direktno iz PHP ne ide. Ali opet je rešenje browser, ako imaš pristup serveru.

What does it mean to "embed" Gecko?

Gecko allows third party developers to use the same technology as found in Mozilla. That means you can embed a web browser inside a 3rd party application, open channels and streams through the network backend, walk through the DOM and so on. You even also construct whole new applications using chrome.

http://www.mozilla.org/projects/embedding/

Kad bih bio suočen sa problemom sa kojim si ti suočen najverovatnije bih pucao na ovo rešenje. Doduše, nisam nešto preterano tražio, možda postoji nešto jednostavnije...

bluesman
25. 10. 2005., 21:13
Uhhh, al me isproziva zbog nicka :-)))

Admini, jel problem da me preimenujete u noviKorisnik?

'ćeš? ...

noviKorisnik
25. 10. 2005., 22:21
Naravno :-)

noviKorisnik
25. 10. 2005., 22:31
bluesman, hvala velika :-)

Nekako se osećam više svoj :-D (... ko bi rekao da ću se toliko vezati za nick ???

boccio, hvala i tebi što si me isprovocirao :-)

boccio
25. 10. 2005., 23:45
molim i drugi put :)
xexe, eto neke koristi od ovog threada - nK je ponovo dobio svoj nick :rolleyes:

Ilija, probunaricu po ovome sto ti kazes... ako uradim nesto pametno javljam rezultate...

marinowski
26. 10. 2005., 11:37
Bez jake artiljerije (npr. embedded gecko) tesko da ces nesto uraditi. Stranice znaju biti izuzetno komplikovane, a browseri su kompleksne aplikacije.

Interesantno da je ovaj problem tezi nego sto na prvi pogled izgleda, na njega sam naisao pre 4 godine, ali nisam nasao adekvatno resenje. Verovatno je sada situacija bolja.

Ilija Studen
26. 10. 2005., 12:18
Verovatno je sada situacija bolja.

Diskutabilno. Doduše, Mozilla znatno popravlja stvar, a video sam i par interesantnih rešenja sa Safarijem, ali to nisu baš jednostavne stvar.

Jedno je sigurno: definitivno je suviše kompleksno da bi se isplatilo za male projekte tako da se servisi kao što je spomenuta žirafa uglavnom znatno više isplate.

ivanhoe
28. 10. 2005., 15:02
kad rekoh extenzije koje prave pdf, mislio sam zapravo na biblioteke za php koji prave pdf, nisam se lepo ODrazio :)

bio je neki takav projekat u okviru apache grupe, biblioteka kojoj das xml i ona moze da od toga napravi sve i svasta (pdf, ps, a mozda moze i neki png treba pogledati)...

dinke
28. 10. 2005., 16:07
Jedno je sigurno: definitivno je suviše kompleksno da bi se isplatilo za male projekte tako da se servisi kao što je spomenuta žirafa uglavnom znatno više isplate.
Eto lepe ideje kako zgrnuti pare ;) Napravis aplikaciju koja ce pruzati istu uslugu kao "žirafa" ali pod povoljnijim uslovima.

noviKorisnik
28. 10. 2005., 16:20
"krokodil" :-)

Ilija Studen
28. 10. 2005., 16:22
Eto lepe ideje kako zgrnuti pare ;) Napravis aplikaciju koja ce pruzati istu uslugu kao "žirafa" ali pod povoljnijim uslovima.

Palo mi na pamet još dok sam pisao poruku. Videćemo nešto ;)

boccio
29. 10. 2005., 02:34
Aaaa, dzabe, dinke se prvi setio... sad ako napravis moraces da mu placas royalties :p

Ilija Studen
29. 10. 2005., 11:08
Dogovorićemo se još nekako ;)

cvele
04. 11. 2005., 22:16
Neznam dal je neko spomenuo, ali sam skiguran da ces se oduseviti sa:
phpThumb() - http://phpthumb.sourceforge.net/

Radim sa njim preko 2god :) i neverovatno sam zadovoljan, brzina, opcije... jednostavnost koda... iako sam trazio nisam nasao bolje resenje.

Mislim da nikada nikome nisam nesto toplije preporucio.

Ilija Studen
04. 11. 2005., 22:50
Greška :) Koliko mi se čini pošto phpThumb() nema mogućnost da radi ono što Borisu treba.

boccio
05. 11. 2005., 09:19
da, tacno... phpThumb pravi samo one "klasicne" thumbove od slika... hvala u svakom slucaju

ivanhoe
06. 11. 2005., 01:26
eh, a pazi ovako, samo ti treba linux sa X-ima instaliranim, i onda prvo otvoris stranu u brosweru(preko komandne linije), pa onda uradis screen capture pomocu npr. 'import -window root screenshot.png', i onda ti ostaje samo da cropujes tu sliku kako treba i to je to...

i naravno ovo sve moze da se odradi u formi skripta...

nixa
06. 11. 2005., 01:47
Lepa ideja .. i koja ti masina treba da odradi jedno 100zahteva u sekundi ? :)

odmah da testiramo ideju ako bi postala u nesto komercialno

godza
06. 11. 2005., 02:09
eh, a pazi ovako, samo ti treba linux sa X-ima instaliranim, i onda prvo otvoris stranu u brosweru(preko komandne linije), pa onda uradis screen capture pomocu npr. 'import -window root screenshot.png', i onda ti ostaje samo da cropujes tu sliku kako treba i to je to...

i naravno ovo sve moze da se odradi u formi skripta...
izuzetno dobra ideja!!! Sutra se bacam na posao

MorenoArdohain
23. 12. 2005., 23:15
A jel moze ovo da posluzi? Ako je samo za prikazivanje thumbnailova za sajtove?
http://www.thumbshots.org/

zextra
24. 12. 2005., 00:22
video sam na phpclasses neko resenje, koristi hypersnap i netscape browser ;) postovacu link samo da ga nadjem... cisto da ne morate from scratch.

evo ga: http://www.phpclasses.org/browse/package/918.html

MorenoArdohain
24. 12. 2005., 00:29
Hypersnap nije free, drugo, verujem da njemu treba *nix based verzija.
A mozda smo obojica okasnili sa postovima :) Godzo, jesi napravio sta? :)